Editörler : Cüneyt Barışoglu
17 Nisan 2012 11:23   


ilahiyatlara formasyon iptal mı oldu

arkadaşlar dgs gireceğim.

planım: ilitam 4.sınıfı bitirince formasyon. öğretmen olmak için.

şu an din görevlisiyim. krumlar arası geçiş ile görev süresinden yararlanarak geçmeyi düşünüyorum tabi ilerde.

ancak fen edebiyatlara formasyon kalktı duydum. ilahiyatta bu kapsamda olduğundan. duyan yada gören varsa.. detaylı bilgi verebilir mi.

17 Nisan 2012 12:55

zembilfiroş reloaded
Yasaklı

evet

17 Nisan 2012 13:31

s-a-l-i-h-19
Şube Müdürü

05.04.2012 Tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında Alınan Kararlar.

a)Yükseköğretim Genel Kurulu?nun 09.02.2012 tarihli toplantısında alınan öğretmenlik programlarında açık veya uzaktan eğitim sistemiyle lisans programlarına öğrenci alınmaması hususundaki kararı da dikkate alınarak 2012-1013 eğitim-öğretim yılı da dahil olmak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yer alan Okul Öncesi Öğretmenliği ile İngilizce Öğretmenliği programları ile öğrenci alan mevcut uzaktan eğitim öğretmenlik programlarının öğrenci alımının durdurularak kapatılmasına,

b) Milli Eğitim Bakanlığı?nın öğretmen ihtiyacı olan Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ,Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri, İlköğretim Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ikinci öğretim programları hariç Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan diğer alanlardaki mevcut ikinci öğretim programlarının kapatılmasına, kapatılan alanlarda yeni ikinci öğretim programlarının açılmamasına,

c)Yeni pedagojik formasyon sertifika programları açılmamasına ve daha önce açılmasına izin verilen programların da mevcut öğrencilerin işlemleri bittikten sonra kapatılmasına, karar verilmiştir.

17 Nisan 2012 14:26

benpersnelll
Daire Başkanı

peki ilahiyat mezunlarına resmi okullarda öğretmenlik yolu kapandı denilebilir mi?

17 Nisan 2012 14:49

celik625
Memur

böyle bir şey neden oldu şimdi.

evet artık ilahiyatfakultesi mezunları öğretmen olamıyor. sadece ilahitat değil diyelim adam: fen edebiyatı türk dili ve edebiyat oda öğretmen olamayacak . ben bunu anladım...

maşallah yani:(

17 Nisan 2012 15:01

pir-i beşer
Aday Memur

mele alımlşarının mülakatından haberi olan var mı?

17 Nisan 2012 15:15

benpersnelll
Daire Başkanı

tam da ygs sonuçları açaıklanacakken şimdi bir tanıdık var, öğretmen olmak istiyor, ilahiyat yazmasın bari din kültürü öğrtmenliği yazsın.

17 Nisan 2012 17:01

zülkifl
Yasaklı

yahu kardeşim bu zülkifl bir şeyler biliyorda söylüyor. ilahiyat mezunu olupta formasyonu olanlar ancak milli eğitimde görev alır. diğerleri hava gazı alır. selametle.

17 Nisan 2012 17:49

nerdekalmıstık
Şef

ilahiyat fakültesi mezunlarına öğretmenlik yolu kapanmaz arkadaşlar. çünkü ihl meslek dersleri öğretmenliğinin ilahiyalardan başka kaynak programı yok. eğitim fakültelerinin formasyon programları kalktı ama ben bir şekilde ilahiyatlara bir formul bulurlar diye düşünüyorum.

17 Nisan 2012 18:05

benpersnelll
Daire Başkanı

evet önümüzdekiyıllarda çok ihtiyaç olacak,

17 Nisan 2012 18:08

sairden
Şef

arkadaslar formasyonun yoksa ögretmen olamazsin diye bir sey yok ki. hali hazirdaki formasyonlular bu bir yil icinde biter tahminim.sonra ikinci öncelikli olan formasyonsuzlar devreye girecek hemde birincil olaarak.... kpss ile atanilacak dogal olarak. formasyon egitimi de görev sirasinda alinacak. buu bir müjde kimse farkinda degil.

evet bakan o yazi bizden cikmadi dedi ama bence ortami yatistirma amaci güdüyordu o basin aciklamasi. vuku bulacak göreceksiniz..

formasyonum yok diye üzülmeyin formasyonsuz meb yolu sizlerindir.. ki

17 Nisan 2012 18:45

MLLA
Şef

sa.arkdaşlar bu yıldan sonra formasyonu olmayan ve ihtiyaç duyuln branşta formasyonlu öğretmen sayısı yeterli gelmezse formasyonu ve hizmetiçi eğitimi milli eğitim verip öğretmen atayacak.tabi burda ki ayrıntı kurumlar arası geçişte olsa kpss puanı istenebelir.kpssye grmektte fayda var.selametle.

17 Nisan 2012 19:12

ikrar ikrar
Aday Memur

arkadaşlar açıköğretim mezunları öğretmen olamayacak ama ilahiyat fakültesi mezunları için elbet de birşeyler düşünülecektir.

kurumlar arası geçiş için de kpss şartı yokkkkkkkk. kurumların özel şartları olur bunları taşırsanız geçiş yapabilirsiniz vesselam...

17 Nisan 2012 19:15

MLLA
Şef

sa.ikrar kardeşim açıköğretimle ilgli yazdığın durumu ben de okudum.ama ilahyat mezunlarına milli eğitim formasyon verebilir.selametle.

17 Nisan 2012 19:27

ceylin99
Şef

zülkifl kardeşim cevaplar mısın ilahiyatlılar öğretmen olamayacakta imam hatibe kimler atanacak din kültürü öğretmenleri mi:)yoksa coğrafya yoksa matematik hocası mı girecek tefsire kelama...

17 Nisan 2012 20:20

zülkifl
Yasaklı

sayın ceylin99; dinkültürü okuyan da imam olabilir.ama formasyonu olan varken formasyonsuz ilahiyat mezunu öğretmen olamaz. olmak isterse girer kpss sınavına formasyonu olandan yüksek puan alır( 75 ve üzeri)atanır öğretmen olur.not; bu geçtiğimiz şubat ara dönem öğretmen atamasında dinkültürünün puanı 25'e, imam-hatip meslek derslerinin puanı52'ye düştü tabi formasyonu olanlar için. formasyonsuzlara ise baraj yine 75'dir. açın meb'in öğretmen olarak atanacaklardaki kriterlerine anlarsınız. bu kanunu ben koymadım bana sitem etmeye hakkınız yok.

17 Nisan 2012 20:34

sairden
Şef

kurumlararasi kalkacak zaten... artik kpssden kim yüksek puan alirsa o atanacak..

Zülkifl imam hatip liselerine dinkültürü ögretmenleri atanamiyor bildigim kadariyla..mecbur formasyonsuz ilahiyatcilara ihtiyac duyulacak cok degil en gec 2 yil sonra....

17 Nisan 2012 21:51

nerdekalmıstık
Şef

durum şu arkadaşlar:

1-ihl öğretmenliğine ancak ilahiyat mezunları atanır. eğitim fakültesi mezunu DKAB öğretmenliği mezunları ancak DKAB öğretmeni olarak atanır.

2- formasyonsuzların öğretmen olarak atanabilmesi için kpss den75 puan almaları şarttır. "yönetmelik" filan değil "kanun" böyle.formasyonlu ilahitaçı varken formasyonsuz atanamaz.75 barajını aşağı çekip formasyonu kendileri vermeyi düşüyor olabilirler. çünkü en başta hüseyin çelik bakan iken böyle bir şey yapılacaktı ama yargı iptal etmişti. yeniden gündeme gelebilir.

3-kurumlarası geçiş içinde formasyon şarttır. en son atama klavuzunda bu böyle idi. ancak isterseler yeni klavuzda bunu düzeltebilirler.

17 Nisan 2012 22:35

MLLA
Şef

sa.arkdaşlar şimdiye kadar formasyon şarttı buna kmsenin itirazı yok.ancak ihllerin orta kısmının açılması ve seçmeli derslerin konulması ihtayacı çokça artırdı.ve formasyonlu ilahyatçı da pek kalmadı der demez formasyonsuz ilahytaçılardan alıncak.fakat bu alım da da örgün ve açık öğretim ayrımına gdlecek ve örgün ilahyat mezunalrına öncelik verilecek ve ilitamlar ikinci öncelikli olacaklar belki de başvuruları hç kabul edilmeyecek.bakalaım zaman neyi gösterecek selametle.ayrıca bu akşam br arkdaş aradı köyde görevli ve zorda umarım öğretmenlik açılırda şu anda köylerde zorluk çeken ilahyat mezunu arkdaşlar kurtulurlar.ben de yurt dışı öğretmenlik arasında kaarsızım bakalım hayırlısı.selametle.

17 Nisan 2012 23:01

acrr
Aday Memur

yurtdisina gidin oradaki görevi tadin olmadi istifa eder dönüp mebe gecersiniz

17 Nisan 2012 23:10

gılman
Aday Memur

mlla kardeş, ilitam programını bitirenlerle 4 yıllık ilhyatı bitirenlerin diploması aynı.şeklen ve hükmen durum bu.hem nasıl ayıracaklar örgünmü açık mı diye

Toplam 68 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?