Editörler : Cüneyt Barışoglu
23 Nisan 2012 01:42   


Çarşı ve Mahalle Bekçilerine Görevde Yükselme imkanı verilmelidir

04 Nisan 2012, 00:43Polis Bülteni

Emniyet, çarşı ve Mahalle Bekçilerine de görevde yükselme imkanı vererek mağduriyetlerini gidermelidir..

Bugüne kadar gerek yazılı ve gerekse görsel basınımızda Çarşı ve Mahalle Bekçileri ile ilgili birçok haber yayınlandı. Bu haberlerde;

?Bekçiler Polis oldu,Bekçiler haklarını aldı?.vb.? dendi. Oysa bu haberlerin hepsi hepsi asılsızdır. 5757 sayılı kanun bekçileri Sadece ek göstergeden yararlanma imkanını verdi. Bunun dışında hiç bir getirisi olmadı.

08.05.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5757 Sayılı Kanun ile Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yardımcı Hizmetler Sınıfından çıkarılarak Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil edildiler.Ancak bu sınıfa dahil edilmelerine rağmen Emniyet Hizmetleri Sınıfında bulunan diğer personelin yararlandığı özlük haklarından yararlanamamaktadırlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan G.İ.H. Memurlarının yapılan unvan değişikliği ve eşit işe eşit ücret sonucu maaşlarında yaklaşık 350-400 TL. gibi bir artış oldu.

Daha önce yaklaşık 1.800-1.850 TL. maaş alırlarken unvan değişikliği sonrası aldıkları maaş 2.220 TL. olmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin aldığı maaş ise 2.050 TL. dir.G.İ.H. Memuru olarak çalışmakta olan personelin yaptığı iş veya çalışma şartları bakımından ne değişti de bu maaş artışı oldu?

Çalışma şartları ve görev riski yönünden bakılacak olursa Çarşı ve Mahalle Bekçileri çok daha fazlasını hak etmektedir.

Bunu anlamak için 772 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa bakmak yeterli olacaktır.

G.İ.H Memuru Sınıfında çalışmakta olan personelin unvan değişikliği sonrası kimlikleri kısa bir sürede değiştirilirken Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin yapılan sınıf değişikliği sonrası 2008 yılından bu yana değiştirilmemiştir.

772 Sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununun 4. Maddesi ?çalışma süreleri ve fazla mesai ücreti hakkındaki genel hükümler saklı kalmak şartı ile Çarşı ve Mahalle Bekçileri genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar vazife görürler. Güvenlik veya kamu düzeni bakımından gecikmede sakınca bulunan fevkalade hallerde vali ve kaymakamın vereceği emirlerle gündüzde çalıştırılabilir. Bunun dışında her ne suretle olursa olsun,gündüz çalıştırılamaz..? şeklindedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, bu çalışma şartlarına ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına geçmelerine rağmen Fiili Hizmet zammından yararlanamamaktadır.

Oysa ; 5757 Sayılı Kanun yürürlüğe girdikten sonra POL-NET internet sitesi personel bilgi sistemi sayfası kişisel bilgiler kısmında Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Fiili Hizmet Zammı oranları yayınlanmıştı.Daha sonra bu bilgiler her nedense kaldırıldı.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Kıyafet Yönetmeliğinin 1. maddesi ?Bu yönetmelik,emniyet Hizmetleri Sınıfı mensuplarının kılık kıyafetinde birlik ve beraberliği sağlamak,giyecek ve teçhizatın renk,cins,biçim,kullanma zamanı ve tarzını belirlemek amacı ile hazırlanmıştır..? şeklindedir.

Bu yönetmeliğe göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kıyafetlerinin farklı olmasını anlamış değiliz.Oysa Silahlı Kuvvetler personelinin kıyafetleri kimlikleri de dahil uzman çavuşundan generaline kadar aynı iken sadece rütbe işaretleri farklıdır.

Emniyet Teşkilatında görevde yükselme ile ilgili bir çok sınav yapılmaktadır.Polis memurları için Baş polislik sınavı,Komiser Yrd. Sınavları ?vb. görevde yükselme imkanı getirilirken Çarşı ve Mahalle Bekçilerine hiç bir surette görevde yükselme imkanı verilmemektedir.

Teşkilatımız içinde 6 ay gibi kısa bir süre okulda okuyup Polis memuru olan bir çok arkadaşımız var. Çarşı ve Mahalle Bekçileri için böyle bir sınav neden açılmasın. Bütün bu belirtmiş olduğumuz konu ve sorunlar Anayasamızın 10. ve 55. Maddelerine ne kadar uymaktadır..?

Emniyet çarşı ve Mahalle Bekçilerine de, görevde yükselme imkanı verilerek mağduriyetleri giderilmelidir..

İlgili ve yetkili makamların dikkatine arz ederiz..

Bir grup Emniyet Çarşı ve Mahalle Bekçileri

23 Nisan 2012 12:01

slybey
Müsteşar Yardımcısı

siz değerli meslekdaşlarımızın en azından polis memuru olarak emekli edilmesi ve düzenlemeler yapılması isterim ..değişiklikler ne getirir bilemeyiz..

23 Nisan 2012 12:20

maxu
Yasaklı

tam destek.

23 Nisan 2012 12:22

muhammed_ali
Memur

Merak etme bekçi abim yakında emniyet sınav açacak bekçilikten direk başpolisliğe yükseleceksiniz.

Emniyet bu ne yaptığı belli olmuyor.

23 Nisan 2012 16:19

karaumut22
Aday Memur

Adam haklı beyler, GİH memurundanda az çalışmıyorya.

23 Nisan 2012 21:50

polistolga
Yasaklı

Doğru direk bekçiler komiseryardımcılığı sınavına alınması lazım

23 Nisan 2012 23:01

ysf81
Memur

hakkını arayan polis memurlarının hak arayan bekçi abilerimizi rencide edci sözler sylemesini kınıyorum

23 Nisan 2012 23:09

Besiktaslı19
Yasaklı

Polistolga evet sana katılıyorum; Eğer hakediyorsa kom. yard. sınavına bile girebilir bekçi abilerimiz, şahsen gurur duyarım ben, seni de rahatsız etmesin bu durum. Gerçi malum çevrelerden bekçi abilerime sıra gelmez ama bekçi abilerime tam destek. Saygılarımla...

24 Nisan 2012 00:36

Geri Gelen Mektup
Yasaklı

Yetenekliyse gerekirse Komiserliğe kadar yükselsin farketmez. Ancak emniyetteki terfi sisteminin acilen liyakata bağlanması gerekiyorki hak yerini bulsun. TSK 2013te bu sisteme geçecek. 35lik bir Tuğgeneral olacakta İl Emniyet Müdürü neden olmasın?

24 Nisan 2012 18:47

uzm. kur. başbekçi
Aday Memur

Hak benim olunca "HAK".. Ama başkasının olunca... Ah şu ön yargılarımız ah...

25 Nisan 2012 16:21

haribadri
Yasaklı

kesinlikle çok doğru

27 Nisan 2012 12:55

uzm. kur. başbekçi
Aday Memur

İnşallaha yetkili biri okur da bu konuda bir çalışma başlatılır. Dilek ve temenniden başka yapacak hiç bir şey yok..

28 Nisan 2012 07:31

semka
Genel Müdür

abi ülke genelinde kaç bekçi kaldı ki? ayrıca yanlış bilmiyorsam bir iki sene içinde hepsi emekliliği doldurmuş olacak ve bekçi kalmayacak...

28 Nisan 2012 20:26

TurkPolis
Yasaklı

cezalı üye polistolgada dalga mı geçiyor, ciddi mi? başpolis memurları herşeyi isterken sorun yok karşı yorum yazana topluca küfür ederken iyi, kıdemli kurmay bekçi abinin isteklerini hor görmek ayıp ayıp.

30 Nisan 2012 19:58

gunesim1985
Aday Memur

bekçiler de şark görevi yapsın, istediği yerde çalışmasın, polisler gibi rotasyon tayinlerine tabii tutulsun, o zaman polis memuru olarak emekli olsun. yoksa doğup büyüdüğü yerde ömür boyu bekçiyik yapıp da sonra polis memuru olarak emekli olacaksa.... olmasın....

01 Mayıs 2012 12:28

marlon78
Memur

şark hizmeti yapmadan olmaz...

02 Mayıs 2012 13:53

uzm. kur. başbekçi
Aday Memur

Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak başta şark görevi olmak üzere çarşı ve mahalle bekçisine verilecek her göreve seve seve herkesten önce gönüllüyüm. Kaldı ki; bu güne kadar çarşı ve mahalle bekçisine hangi görev verildi de bekçi yapmadı. Nöbet mi tutmadı. herkes evinde çoluk-çocuğuyla sıcacık yatağında uyurken sürekli gece sıcak-soğuk demeden yaya olarak devriye görevi mi yapmadı. asayiş uygulamalarına çık, grupta çalış, nokta nöbeti tut, adli mukayıtlık yap, evrakçılık yap, tuvaleti temizle, pas çek, çay getir, lojmanların hanım efendilerine sebze-meyve taşı, dendi de hangisini yapmadı?.. Şunu özellikle belirtmeliyim ki; bana verilen görevlerden sadece Şerefli üniformama yakışmayacak görevlerden sadece ve sadece çayçılık-paspasçılık gibi 772 sayılı çarşı ve mahalle bekçileri kanununda çarşı ve mahalle bekçisine tevdi edilmeyen görevlere itiraz ettim. bunun dışında vatanım ve milletime hizmet olarak bana tevdi edilen ve edilecek olan her göreve canımla birlikte seve seve her isteyerek ve severek koştum/koşacağım. Bu konuda olumlu yada olumsuz görüş bildiren herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

02 Mayıs 2012 22:35

27ekim
Aday Memur

Kast sisteminin en önemli özelliği görevde yükselemezsin. Yükselsende seni soytarı yapar. Memurdan amir olmaz der en pasif yere verirler.Memurdan kötü duruma düşürürler.

03 Mayıs 2012 16:36

polllis
Şef

Güncel

03 Mayıs 2012 20:04

uzm. kur. başbekçi
Aday Memur

Sayın 27ekim ne güzel özetlemiş; "Kast Sistemi"...

-Ağzınla kuş tutsan yükselemezsin kardeşim!

-Neden?

-Çünkü sen "Maraba"sın.. (Rahmetli Kemal Sunal'ın deyimiyle)

(Kast sisteminde Selfler)

16 Haziran 2012 15:29

uzm. kur. başbekçi
Aday Memur

Tek başıma da kalsam sonuna kadar mücadele... :))))

Toplam 32 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;