Editörler : Cüneyt Barışoglu
10 Mayıs 2012 10:08   


Formasyonsuz ilahiyatçıların atanma ihtimali

selamun aleyküm arkadaşlar

bu yıl bildiğiniz gibi imam-hatiplerin orta kısmı açılıyor ayrıca kuran-ı kerim ve siyer dersleri de geliyor. din kültürü mezunlarını bir kenara bıraksak bile en az 4-5 bin ilahiyatçıya ihtiyaç olacak ama bu yıl formasyon alacak olanlar da dahil sayı 4 bini bulmuyor. peki sizce bu durumda formasyonsuz ilahiyatçıları da almaları gerekmiyor mu ?

görüş ve tahminlerinizi bekliyorum

10 Mayıs 2012 16:02

vaaveyla
Daire Başkanı

yaklaşık olarak 3 bin dolayındaki formasyonlunun tamamı atandıktan sonra geriye kalan f.suzlarıda kaça kadar inerse atayacaklar. f.suzlarda artık 75 kpss barajı da kalmadı. toplamda 60 bin atama olsa bunun 6-7 bini dikap ve ilahiyatçı olur. böyle düşünüyorum ve eskiden beri buranın müdavimiyim. vaveylayı bilen bilir..!!

10 Mayıs 2012 18:52

karakalem_
Şef

75 altı formasyonsuzların atanması mümkün değil..valla ben bu ağustosda 2 000 alsalar ükretcem.

10 Mayıs 2012 20:12

ben de geldim
Şube Müdürü

50 bin kadro içinde eğer ihtiyaç olduğu için 10 bin rehberlikçi alınıyorsa neden t.c tarihinde hiç olmadığı kadar ihtiyaç doğduğu halde 2 bin ilahiyatçı atasınlar ?

tabi bizim burda yaptığımız tahminlerin hiçbirisinin önemi yok. allah herkesin gönlüne göre versin. inşallah formasyonlu formasyonsuz hiçbir ilahiyatçı kardeşimiz dışarda kalmaz

10 Mayıs 2012 21:07

karakalem_
Şef

Tabiki Allah herkesin gönlüne göre versin..ben 75 altı atanamaz dediğim böyle bişey atama şartların da yok..yani 75 altı formasyonsuz hiç bir alanda atama olamaz..ha 75 altı barajını indirirler o zaman olur..

10 Mayıs 2012 21:39

-selluka-
Aday Memur

inşAllah formasyon olmadan atanabiliriz...

13 Mayıs 2012 13:42

serguzestfeza
Memur

Bundan 6 yıl önce girmiştim kpss ye..eğitim bilimleri bölümünden 80 li bir puan aldığım halde atanamamış ve mecburen diyanete yönelmek durumunda kalmıştım..burdan bir çağrım olacak meb yetkililerine ya da sözüm ona ihl lilerin gönlünü hoş tutmaya çalışan devlet görevlilerine..28 şubat ın ilk mağdurlarını gözünüz görmez mi..onların yenmiş çiğnenmiş haklarını görmez misiniz..tamam bu yaş ve bu saatten sonra bizleri doktor mühendis yapın demiyorum ama en azından ilahiyatı bitirmiş o dönemin yitik nesline Meb e geçme hakkı verin..ihl lileri onore etmek adına diyanet bir şeyler yaptı..hiç olmazsa siz de yetişmiş okulunu okumuş sadece formasyonu olmamış olamamış şu nesli alın bünyenize..

16 Mayıs 2012 22:34

tekez
Şef

Arkadaşlar inanıyoruz! Çektiğimiz sıkıntıları bir Yaradan bilir; bir biz biliriz! Bize yapılan zulümler elbet bir gün mükafatıyla geri gelecektir...

İlahiyat mezunuyum...Formasyonum yok! Bu sene eğitim bilimlerini de girecem KPSS'de..

Hükümet bizim gibi formasyonsuz İlahiyatçıları da bu kadar ihtiyacın olacağı bir dönemde muhakkak değerlendirecektir!

Allah'ın izninle formasyonsuz kardeşlerim atanacağız! İçimde bir umut var .. ve gittikçe de büyüyor!

Vaveylan'ın dediği gibi olacak inşallahhhhh.....

24 Mayıs 2012 18:29

barsisa14
Şef

aldığım duyumlara göre bayaa bi ilahiyat mezunu alacaklarmış arkadaşlar.formasyonsuzlarında atanacağı söylenioyo.ben formasyon alıyorum.temennim şu durki formasyonsuz arkadaşlarda atansın ve yıllardır süren bekleyişler sona ersin Allahın izniyle.

28 Mayıs 2012 10:21

aksarayli_teacher
Şef

siz formasyonsuz atanacaksınız ilahiyatcılar.peki diğer mezunlar formasyonum yok diye başvuru bile yapamıyor.bu sizce nasıl bir hak. gerci siz ilahiyatcısınız.bunada kendi dilinizde bir fetva veririsiniz artık.

28 Mayıs 2012 12:44

bursa_
Daire Başkanı

hangi bölümdü unuttum... 64 ile 2. öncelikli atanmışlar gördüm... bunlar formasyonsuz olmuyor mu.... demek ki ihtiyaç olan bölümlerde 75 barajı kaldırılabilir.... ama bunun için

başbakanlık bimer

yök başkanı

milli eğitim bakanı

cumhurbaşkanına

durumu özetleyici kısa bir mesaj atalım...hep birlikte.. ben şahsım adına 1 haftadır atıyorum.son atamalarda 400 kadar din k boş kaldığını. asıl dini eğitimin ilahiyatlarda olması hasebiyle zaten görevimizin kuranı kerim hocalığı olduğu ve by sebeple 75 barajının kaldırılması için bir istek...internetim yok. hep cepten girerek yapıyorum bunu... hazır bir mesaj olsa kopyala yapıştır 1 dk almaz... yalnız gibiyim...

28 Mayıs 2012 13:07

bursa_
Daire Başkanı

cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

bimer@basbakanlik.gov.tr

omer.dincer@tbmm.gov.tr

gokhan.cetinsaya@yok.gov.tr

adreslerine şöyle bir şey gönderilebir..

31 Mayıs 2012 13:14

yunusemreoz
Aday Memur

Atanirsiniz atanirsiniz korkmayin bu hukimet basta oldugu surece imamhatip liseliler bile ogrtmen olarak atanirsa sasirmam

31 Mayıs 2012 23:05

ÜniMezun imam Hatip
Memur

menfaat dünyası...herkes hesabının peşinde...mazlumu gören var mı?

07 Haziran 2012 16:41

ben de geldim
Şube Müdürü

bizlerin atanmasına karşı olanlar hükümete " neden o kadar ilahiyatçı alıyorsunuz ? " diyeceklerine " neden bizi de almıyorsunuz ? " diye sorsalar daha sonuç alıcı olacaktır. evet , bizler ilahiyatçılar olarak tüm öğretmenlerin atanma sorununa duyarlı olmalıyız bizlere haksızlık yapıldığı dönemde herkes susmasına rağmen...

5 binden fazla imam hatip ortaokulu açılıyor. bu da demektir ki formasyonsuz atamada ya barajı kaldıracaklar ya da daha düşük bir baraj uygulayacaklar

08 Haziran 2012 15:24

tekez
Şef

Evet arkadaşlar artık somut bir rakamımız var... 40 bin atama!!

Sizce bizden ne kadarlık bir alım olacak!! Formasyonlu kardeşlerimizin tamamı atanacak biliyoruz da formasyonsuzlular ne olacak???

Vaveylan bekleniyosun:)))

08 Haziran 2012 20:42

vaaveyla
Daire Başkanı

öncelikle ilahiyatçı alımını kıskanan, haksızlık olarak görenlerin meb in sayısal verilerine 2002 den itibaren bakmalarını tavsiye ederim. 2009 yılına kadar ilahiyatçılar da akp zulmü görmüştür. bunu bilerek kullanıyorum. su-i zannla hareket edenler öncelikle 10 yıllık atanma sürecini bilsin yanıma gelsin..

ayrıca 40 bin lik bir alımda dikap ve meslek dersleri tpolamda 4 bin den aşağı kesinlikle olmaz. 4 bin garanti, bu benim 10 yıllık tecrübemin verdiği sonuç. gönül daha da yüksek olmasını ister tabi..

ayrıca formasyon sorunu olmadan 2. önceliklerin de 0 puana kadar başvurcağını düşünüyorum. son çıkarılan uygulama 75 barajını sona erdiriyor diye biliyorum..

08 Haziran 2012 21:04

tekez
Şef

7-8 bin diyorlar @vaaveyla formasyonsuz 75 barajı atanma uygulaması nasıl sona erdi???

08 Haziran 2012 22:28

mehmetali_05
Kapalı

kıskananlara bir cevap da benden 7 bin okul öncesi öğretmen alınırken hemde bu öğretmenler açıköğretim mezunları iken kimsenin sesi çıkmadı. ilahiyat mezunları olunca neden herkeste bi trip???

08 Haziran 2012 23:53

mersintarsus
Şube Müdürü

75 barajı sadece dkab veya ilahiyatçıalr için uygulanan bir durum değil. Tüm branşlar için uygulanır. yasal dayanağı TTKB nın 80(olması lazım) sayılı kimler öğretmen olur kararı ve eki çizelgesidir. TTKB isterse bunu değiştirebilir.

benim tahminim 2000 civarı dkab 500 civarı ihl meslekçi alımı yapılır. Formasyonlu ilahiyatçı sayısının ulaşabileceği rakam maksimum 1000 olur diye düşünüyorum(tek tek hesaplamadım) 600-700 kişi bu yıl alsa geçen yıl 3. sınıfta okuyanlara da verilmeye başlanmıştı.. Biraz da eski mezun formasyonlu ilahiyatçı vardır(imam memur vs) ama onlar kurumlar arasını da tercih edebilir.

Formasyonsuz atanabilme durumu MEB in belirleyeceği taban puanla ilişkili. Bir ara f.suz ataması olmasın diye taban puanı yüksek tutma adına mail kampanyası yapan kişileri hatırlıyorum ve hala buralarda olduğunu görüyorum..

Neyse MEB 2500 civarı alım yapar başvuru için de taban puan sınırı koymazsa f.suz atanma ihtimali düşer. dediğim gibi 500 ve üzeri meslekçi alınırsa orada f.suz arkadaşlar atanabilir.

ancak ilköğretim dkab mezunu sayısı mezunu daha çok olduğu için taban puan olmaz ise 0 puan almış birisi bile atanabilirken f.suz atanma durumu dkab de zor olabilir.

09 Haziran 2012 00:18

tekez
Şef

Arkadaş o kadar imam hatip ortaokul açılıyor?? Sence 500'lük bir alım olur mu??? Herkes 40 binde ilahiyat-dikab bölümünün en yüksek alım sayısı olduğunu yorumlarken!!!

Toplam 158 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;