Editörler : hopaliSafak Vaktii
27 Mayıs 2012 11:55   


4+4+4 Sistemine Göre 2013 için Öğretmen Atamaları !

Norm Fazlası Öğretmenler Olacak mı?

Birbirine yakın olan ilköğretim okullarından biri ilkokul, diğeri ortaokul olacak. İlköğretim okulunda çalışan sınıf öğretmenleri ilkokula, branş öğretmenleri ise ortaokula geçecekler. İlköğretim okulundaki 1. kademe öğrencilerinden 1. sınıftan 4. sınıfa kadar olan öğrenciler ilkokullara yönlendirilecekken, 5-8. sınıf arası öğrenciler ortaokullarda eğitim görecek. Bu durumda öğretmenlerin aklına gelen ilk soru; her okulda bir sınıf öğretmeni boşa çıkıyor (5. sınıf ortaokula geçtiği için) o öğretmen norm fazlasımı olacak?

İlkokul olacak ilköğretim okulu mevcut 1-4 arası öğrencilerini muhafaza edecek ve birde diğer ortaokul olan ilköğretim okulundan gelen öğrencileri kayıt altına alacak. Bu durumda ilk akla gelen 1-4. sınıf arası ikişer şubeden toplam 8 şube olacağı ve 8 sınıf öğretmenine ihtiyaç duyulacağıdır. yani 2 sınıf öğretmeninin norm fazlası olacağıdır. Milli eğitim bakanlığı sınıfların mevcudunu azaltarak şube sayısını artırarak hem daha kaliteli bir eğitim sunulmasını hemde norm fazlası duruma hiçbir öğretmenin düşmemesini sağlayacak. Bu şekilde norm fazlası öğretmen durumu oluşacak mı sorusunun cevabı da HAYIR olacak. Sınıf mevcutlarının düşürülmesi ve şube sayılarının artırılması uygulaması ortaokullarda da uygulanacağı için o okullarda da norm fazlası gibi bir durum söz konusu olmayacak.

2012 Ağustos ve 2013 Şubatta Sınıf Öğretmeni Ataması Olmayacak mı?

Yeni sistemde norm fazlası öğretmen oluşmayacağı için ve her yıl ülkemizdeki olağan öğretmen ihtiyacı 2013 yılında da oluşacağı için geçtiğimiz yıllardan farksız olarak yine sınıf öğretmeni ataması yapılacaktır. Ayrıca yeni sistemde sınıf mevcutlarının azaltılması ve şube sayılarının artırılması gibi bir durum söz konusu olduğu için önümüzdeki yıl artan şube sayılarına oranla ihtiyaç duyulan sınıf öğretmeni sayısı da artacaktır.

2012 Ağustos ve 2013 Şubatta Branş Öğretmenlerinin Ataması Ne Kadar Olacak?

Branş öğretmenlerine yeni eğitim sisteminde duyulacak ihtiyaç geçmiş yıllara oranla daha fazla olacaktır. 5. sınıfın ortaokula geçmesi ayrıca buna ilave olarak sınıf mevcutlarının azaltılarak şube sayısının artırılması durumunda ilköğretim branş öğretmenlerine olan ihtiyaç geçmiş yıllardan oldukça fazla olacaktır. Bu ihtiyaca göre de 2012 ve 2013 yılında yapılacak branş öğretmeni atamaları şekillenecektir.

Sınıf Öğretmenleri Branşlaştırılacak mı?

Yeni eğitim sisteminin uygulanışına yönelik yapılan plana göre mevcut sınıf öğretmeni sayısında hiçbir fazlalık oluşmayacağı aksine ihtiyaç artacağı için sınıf öğretmenlerinin branşlaştırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ayrıca eğitimde kaliteyi artırmak için değişimlere gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanlığı, branşı üzerine yıllardır çalışmamış, branşında körelmişi uzun yıllar sınıf öğretmenliği yapmış öğretmenlerine branş derslerini emanet etmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Haber Kaynağı: KamuGundem.Com

27 Mayıs 2012 11:56

ra_es5
Aday Memur

doğruluğu tartışılır ! , ama gene de umutlanıyor insan :(

27 Mayıs 2012 12:22

SOSS
Şube Müdürü

hele şükür birilerinden iyi bir şey duymayı çok özlemişim doğrusu.....

27 Mayıs 2012 12:29

tiryaki-aşk
Kapalı

eee nerde lise branşlar, taraflı bir yorum var burda.

Toplam 3 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;