Editörler : *aziyade*
31 Mayıs 2012 17:45   


Yasaklı
Öğretmen ve düz memur

BÜGÜN gazetesi köşe yazarlarından Gültekin Avcının gazetetesinde yazdığığı ve memursenin kendi sitesinde yayınladığı yazıyı aşagıya kopyalıyorum memur ve öğretmenleri kıyaslayacak birbirine düşürecek içerikleri sitesinde yayınlayan memursen sadece öğretim üyelerinden ibaretse binlerece memurunu neden bünyesinde bulunduruyor.

Öğretmen ve düz memur

Çocuklarımızın iştiyak dolu dimağlarına tohum saçan, istikbalin nesillerini inşa eden öğretmenlerden büyük beklentilerimiz var.

Başbakan Erdoğan'ın, bir öğretmenin haftada 15 saat karşılığı en az 1624 TL aldığına, 40 saat çalışan düz memurlar arasında ise daha az maaş alanlara işaret etmesi öğretmenleri üzdü.

Gerçekten de düz memurla ihtisas isteyen bir mesleğin mukayesesi adil değil.

Öğrenme verimliliğinde gözetilen zaman limitleri, öğretmede de geçerli.

40-45 dk. gibi bir zaman dilimi, öğrenci veya dinleyici açısından nasıl en verimli zaman kesitinin üst sınırıysa, öğretici açısından da limitler mevcuttur.

40 saat çalışan bir öğretmenden verim almak ve başarı beklemek mümkün değil.

Kaldı ki öğretmenler idarenin 21 saate kadar görev vermesiyle 15 saatten fazla çalışıyor.

Ayrıca ikili eğitim sistemi sebebiyle sabah 7.30'da derse başlayıp akşam 18.00-18.30 gibi çıkış yapan okullar var.

Bu tablo da memur mesaisinin klasik standardını aşıyor.

Aşan zaman dilimleri için öğretmenler ekstra bir ücret almıyorlar.

Öğretmene yatırım, çocuklarımıza ve istikbalimize yatırım.

Düz memurla büro işlerini ikmal edebilirsiniz ama istikbal inşa edemezsiniz.

31 Mayıs 2012 18:36

peri_gemisi
Memur

çok güzel olmuş....tebrikler

31 Mayıs 2012 19:36

neslihan08
Şef

bende düz memurum ama öğretmenlere çok büyük bir saygım var ve haksızlığa uğradıklarını düşünüyorum.

31 Mayıs 2012 20:23

peri_gemisi
Memur

tebrikler neslihan hanım........herkes sizin gibi düşünse keşke

01 Haziran 2012 01:48

sportacademy27
Şube Müdürü

Yazıyı okuyunca gercekten yazmak ıstedım belkıde soylenmemesı gereken seyler bunlar ama yazma gereksınımı duydum bıraz sonra aynı seylerı bır baska baslıgada yazacagım...bızler ogretmenı oncelıkle fedakarlık nedır bız bunu bılırız tenefus aralarında cay bıle ıcemeden ogrencılerın getırdıgı sorulardan basını kaldıramayan arkadaslarımız var...sınıfa gırdıgımızde bır ogrencınızın parcalanmıs ayakkabılarını gordugunuzde ıcınızın sızlaması var ve tutup elınden bır ayakkabıcıya goturmek var kac memur sokakta gordugu bır cocugun elınden tutup ayakkabı almaya goturuyor.yada ıs yerıne geldıgınde ustu bası perısan bırını tutup ona yardım etmeyı denıyor?????okulda spor malzemelerı yetersız hatrınızın gectıgı kısılere gıdıp destek ıstersınız ogrencınızın kıyafetı yok gıdıp bunu temın etmenın yollarını ararsınız...oyle okullar var kı hızmetlısı yok sobayı ogrencılerı usumesın dıye ogretmenı yakar temızlıgını ogretmenı yapar cok ıyı hatırlıyorum ılk meslege basladıgımızda okulu bastan asagıya ogretmen arkadaslarla boyamıstık kac memur bunu yapıyor acaba?sız etrafınızda hıc aglayan bır cocugun elını tutup onun derdını sıkıntısını sordunuzmu ?bız bunu hergun yapıyoruz...aılesı yıkılmıs bır suru sıkıntısı olan cocuklarla hıc aynı ortamda olup ınların dertlerıne ortak olabıldınız mı?sımıt parası bıle olmayan cocukların karnını doyurdunuz mu hıc? bız bunları hergun yasıyoruz.....buyuk fırmalarla gunlerce yazısıp etrafınızdakı cocuklar ıcın bırseyler yaptınız mı ???bı bunları defalarca yapıyoruz yıne yaparız cocuklar bızım gelecegımız....sızler sadece derse gırılıp cıkıldıgını mı sanıyorsunuz? yazıkkı arkadaslar fedakarlıklar deger gormuyor artık...ama bız yınede fedakarız....herzamanda gelecek nesıllerımız ıcın fedakarlıklar yapmaya hazırız...bızı para canlısı olarak gormenızı ıstemıyoruz ....bız sadece yapılan haksızlıklara karsıyız...bız meslegımızın ıtıbarsızlastırılmasına karsıyız....

01 Haziran 2012 10:10

raksit
Şef

sayın arkadaşım hangi yüzle bu yazıyı burda yayınlıyorsun. git ögretmen özlükte yayınla ögretmen oldunuzda bir halt mı oldunuz. kendinizi seçilmiş sınıf gibi göstermekten başka derdiniz yok. ne ima etmeye çalışıyorsunuz. biz üstünüz siz alttasınız demeyemi çalışıyorsunuz. çok ayıp ve ternbiyesizliktir yazınız. bende bir yazarın ögretmenle alakalı yazsını bulup yayınlasam ögrretmen bölümünde hoş olurmu. yani diyecem şimdi buraya yazı yazan ögretmenlere vay sizi öğretmen yapana.

01 Haziran 2012 10:17

raksit
Şef

sayın öğretmenler bu yazıya bakın... http://www.inanisgazetesi.com/Makale.asp?ID=60&Makale=1670

01 Haziran 2012 10:53

peri_gemisi
Memur

sayın taksit arkadaşım bu yazıyı yayınlayan öğretmen mi acaba.......nereden biliyorsun

01 Haziran 2012 11:09

bahtiyar21
Memur

evt başbakan kesinlikle doğru söylemiş

birilerinin işine gelmiyo doğrular bu başka tabii..

01 Haziran 2012 11:09

tarzannacre
Yasaklı

ben zaten öğretmen değilim g.i.h memurum. yazıyı dikkatli okursanız bu yazıyı memur birisinin paylaştığını idrak edebilirsin.bügün gazetesi yazarı yazısında memurun yaptığı işi küçümsüyor ve yazının finalinda ''Düz memurla büro işlerini ikmal edebilirsiniz ama istikbal inşa edemezsiniz.''diyor memurları küçümsemini içerlediğim için paylaştım bu yazıyı.

01 Haziran 2012 11:16

peri_gemisi
Memur

ha...tarzannacre arkadaşımız da gelmiş....buyur taksit arkadaşım , bak yazıyı demekki bir öğretmen yazmamış...bakalım şimdi ne diyeceksin...

01 Haziran 2012 11:21

peri_gemisi
Memur

bu arada yanlışlıkla taksit yazmışım....kusura bakma raksit

01 Haziran 2012 11:32

tarzannacre
Yasaklı

Ayrıca şunuda belirtmekte fayda var benim derdim öğretim üyeleri yada düz memur kıyaslaması değil büğün gazetesi yazarının bunu kıyaslaması ve bu yazıyı memursen kendi sitesinde paylaşmasıdır memursen sadece öğretmen üyelerden oluşmuyor bünyesinde binlerce memurda var şayet memursen öğretmenlerin hakları için mücadele edip memurların hakkını düşünmüyorsa ki bunuda kanıtladı toplu sözleşmede ozaman neden memur arkadaşlar neden hala üyeliğini devam ettiyor.Ben asla eli öpülesi öğretmenlerimizin mağdur olmasını , düşük ücretle çalışmasını istemem.Çünkü ben büğün memursam ,başbakan başbakan ise değerli öğretmenlerimin eğitimiyle , hocalarımın öğrettiği bilgilerle bu yerlere vardık.

01 Haziran 2012 12:47

totem123
Daire Başkanı

aslında biz boşuna tartışıyoruz. onlar hakettiklerini zaten yaşıyor. esnafa sorduğunuzda halka sorduğunuzda haklarında söylenenler içlerinde bulunan bir kısım temiz insanlarıda lekeliyor. özel ders verdiğinizde bir vergi kaçırdığınızı ve suç işlediğinizi biliyor buna rağmen bu hırsızlığı yapıyor ve ahlaklı nesiller mi yetiştiriyorsunuz. kusura bakma öğretmenim sen kendini yetiştirememişsin.

01 Haziran 2012 13:35

raksit
Şef

tarzance arkadaşım sen nerdesin kimin yanıdasın bence sen memur degilsin aklın sıra memur rolü yapıp ögretmenlleri haklı göstermeye çalışıyorsun. olmaz bu kadar takiye. yazık sana....

01 Haziran 2012 13:40

totem123
Daire Başkanı

sendika temsilcisi olabilir. aynı kuyrukçu zihniyet

01 Haziran 2012 13:43

dinasyus
Memur

sn sportakademi27 eğer dediğiniz gibyseniz gözümüzde kutsalsınız. size ek ders verilmesine de gerek yok. maaşının 6-10 bin tl aralığında olmalı (bunu samimiyetle söylüyorum)

ifadelerinizde biz li cümleler kullanmışsınız. bunu da tevazuluğunuza veriyorum.

ama bizim gözümüzde öğretmenlerin bazıları öyle değil. İstatiski bir temeli olmamakla birlikte %25 öyle değil. öğretmen forumlarına bakın, işten nasıl kaytarırım, nasıl rapor alırım sorularını görürsünüz.

şimdi temel sorun şu. öğretmen az çalışıp çok maaş alıyor. bunu söyleyenlerin çoğunluğuda meb deki memurlar şefler. halbuki bir kişi istesede istemesede 5-6 saatten fazlaa ders anlatmaz.

öğretmenlerin cevabı: bizim meslek kutsal, sizin evde bakamadığınıza biz bakıyoruz bla bla bla.

hayır öğretmenlik kutsal değil. sportakademi27 gibi çalışnalar kutsal. o yüzden kutsallık atfedip kendi etrafına değerli imajı yaratmayın.

velhasıl; şu anki yapıda (666 KHK sonrası) öğretmenlerin maaşı düşük kaldığı bir gerçek. ama bazılarının mevcudu bile haketmediğide gerçek.

öğretmenin ek dersi filan olmamalı. hergün 9-03 okulda durmak zorunlu olmalı. maaşı hatfada 30 saat derse girenlerin 3000 tl olmalı. 15 saat girenlerinde 1500 tl yeterli.

saygılar

ayrıca 2 yıl sonra okula başlayacak oğlum için şimdiden korkularım başladı. şansımıza sportakdemi27 de çıkabilir başka biride

01 Haziran 2012 14:06

totem123
Daire Başkanı

hergün akşam 6 da işten çıkıp 6:45 de eve gelen yemek ve bulaşık halledeyim derken saati 9 eden. cumartesi günleri 6 ay yarım gün diğer 6 ay tam çalışan. cumartesi mesaisine kalmadığı zaman amiri tarafından iş yüküne boğulan, sözde isteğe bağlı zorunlu mesailerde hayatını harcayan. çocuğu hastalandığında kreşe bırakmak zorunda olan. hastaneye giriş yaptıktan sonra mutlaka işe dönmesi gereken. sistem çöktüğünde ve 2 günlük arıza olduğunda dahi akşam 6 ya kadar işyerinde tutulan, bankaya gitmek için 3 ayrı müdürden izin alan memurun hakettiğinide yazsanıza. yılın çoğunu ayakta tedaviyle geçiren kar tatillerinde okula gitmeyip ekders alan bir topluluk bunların anlamını bilemez. şimdi kimse bana gelipte öğretmen daha fazla maaş almalı demesin. biz bağımsız anaokullarına çocuklarımız gönderemiyoruz. kar tatilleri ve öğretmen tedavilerinde evde olamadığımız için ve her ay 400 tl kreş parası ödüyoruz. bizim işimiz zor diyen öğretmenler biraz olsun utanın. yaşadığımız zorluklara kulaklarınızı tıkamış vicdanınızı mühürlemişsiniz. açlık sınırının ne olduğunu bilen sizler hizmetli 1000 lira maaş almalı diyecek kadar düştünüz. çocuğu ateşler içinde yanan bir annenin çocuğunu kreşe bırakması ne demektir siz bilemezsiniz.

01 Haziran 2012 14:12

üniliaml
Aday Memur

eveeet hiç üşenmeden gidip bir araştırma yaptım

uzayım:ilçemdeki okullar

ratsal örneklemlerim:3 öğrenci

edinilmek istenen:ampirik bilgi

1.öğrenci:abi bunlar, dersi kaynatmaya bizden daha hevesli

2.öğrenci:öğretmenlerimiz öğleden sonra çok geç geliyor

3.öğrenci:bu en komiğiydi, abi gidilecek pikniğin ücretini bizden talep edecek kadar ...(kendi masraflarını)

araştırma hipotezimin sonucu:denetim zayıf olduğundan kendi hallerine bırakılmış kamu görevlileri; nasıl 2011 model araba alırım,network takımı nereden alırım, ekdersi; aldığım evin kredisine bağlarım gibi aracı amaç edinmiş bir kitle(istatistik yalan söylemez:)

01 Haziran 2012 14:14

pacey26
Aday Memur

totem arkadaşım bunlar anlamazlar. istisnalar hariç bu üstünlük sevdalıları anlamazlar boşuna yorulma. nato kafa nato mermer.. onlara bakarsan memurlara maaş bile verilmemeli. sadece onlar ünv mezunu sadece onlar çalışan. polismiş,askermiş,teknisyenmiş,ofis çalışanıymış, hademeymiş hepsi hikaye, tek gerçek öğretmenlik kutsallığı. kuyruk acıları var şimdi 3 aylık tatilleride gidiyor ellerinden onun hazımsızlığından ne yapacaklarını bilmiyorlar.

01 Haziran 2012 14:14

totem123
Daire Başkanı

eğitim öğretim ödenekleri öğrenciler için verilirken bunu midesine indirenler yazılı parası toplayıp milli eğitimde bedavaya yazılı kağıdı çoğaltır.

Toplam 99 mesaj
 
ANKET
OHAL'den rahatsızlık duyuyor musunuz?