Editörler : swat3410

kaaan32
Aday Memur
19 Haziran 2012 11:59

istanbuldan şırnaga eşya taşıyacak arkadaş arıyorum birlikte taşıyalım irtibata geçelim

turu44
Şube Müdürü
19 Haziran 2012 12:15

Öncelikle şırnak'a tayini çıkanlara hayırlı olsun karamsar olabilirsiniz ama o kadar sıkıntılı değil ben 1 yıldır şırnak silopi ilçesindeyim çevik branşım silopi hakkında bilgi vermek isterim burda polis evimiz var (merkez ve burda var polis evi) geldiğinizde kalabilirsiniz burda bekar arkadaşlar burda uzun süre kalıyorlar bende 1 yıldır polis evindeydim şimdi eve çoktım,lojman durumu biraz sorun burda herkese çıkmıyor toki konutları var birde eski polis lojmanları var evliler için bekarlar için gümrük lojmanları var ama oturmazsınız iyi yerleri var olursa o da onun dışında emniyete yakın binalar var polis,öğretmen ve hakimlerin sadece oturduğu yabancıların olmadığı lojman gibi tabiki buralar şu an doldu bile hemen bence şırnakın en iyi ilçesi silopi heryere ulaşım var otobüs var ilçede mobese sistemi yeni kuruldu.Koruma nöbet noktaları bayağı korunaklı hale getirildi. Sormak istediğiniz başşka sorular varsa özelden cevap verebilir

POMEM1
Şef
19 Haziran 2012 13:03

Yazım Şırnak hakkında aydınlatıcı olmayabilir ama "neden Şırnak ve neden Uludere?" diyenler için aydınlatıcı bir yazı:

Atama, Yer değiştirme ve Branşlaşmada Adaletsizlik - Torpilsiz Bir Teşkilat İstemi:

Emniyet Teşkilatı Mensupları olarak sorunlarımız çok. Bunlardan en önemlilerinden biri de Atama, Yer Değiştirme ve Branşlaşmadaki adaletsizliklerdir. Şeffaf ve torpilsiz bir sistemle atanmayı, yerlerimizin değiştirilmesini ve branşlaşabilmeyi biz de hak ediyoruz. Emniyet Teşkilatı Kanunu değişiklik çalışmaları hızlanmışken, yeni kanunun teşkilatımıza, bu adaletsizliklerin olamayacağı bir yapıyı kazandırması ve şeffaflaştırması için bir çaba sarfedilmelidir. Aşağıda eklediğim yazıyı Cumhurbaşkanlığı - BİMER - TBMM ve milletvekilleri e-maillerine gönderdim ve gönderemediklerime de göndermeye çalışıyorum.

Sayın????????????..,

Başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi kutluyorum.

Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil olan polis memurlarının atama, yer değiştirme ve branşlaşma hususundaki sorunlarına el atmanız ve düzeltilmesi yönünde katkı sağlamanızı bekliyorum.

Emniyet teşkilatı personeli arasında bir anket yapılsa, atama ile yer değiştirmelerde ve branşlaşmada haksızlıklar oluyor mu diye, sonuç kesinlikle ezici bir çoğunlukla EVET olacaktır. Çünkü, bu işlemlerin bağlandığı standart ve şeffaf bir sistem yoktur. ?Yaptım Oldu? mantığı sisteme hakimdir. Bu gün İstanbul Beşiktaş?ta bir birimde çalışıyorsan, yarın kendini İstanbul Sancaktepe?de çalışıyor bulabilirsin. Bugün bir polis merkezinde adli mukayyitsen, yarın kendini çevre koruma nöbetçisi, bir gün sonra da arayabilecek birilerin varsa, Pasaport Büro?da çalışıyor bulabilirsin. Nedense bazıları da, bu geniş yelpazede hep iyi ve rahat birimlerde, taltif miktarı çok yazılan birimlerde çalışırlar. Bazıları da hep kötü ve yoğun yerlerde çalışır. Bilgine ve özelliklerine pek bakılmaz. Kendimden örnek vermem gerekirse, KPDS yabancı dil puanım 85 üzeri, buna rağmen 6 yıllık meslek hayatımda yabancı dil gerektiren Turizm Şube, Yabancılar Şube gibi birimler yerine turistik bölgede bile bulunmayan ve dil hiç gerekmeyen Polis Merkezlerinde çalıştırıldım. Buna rağmen ilk atama zamanımızda, bilgisayarda program kurulumunu bile bilmeyen bir arkadaşım Bilgi İşlem Şubeye atandı. Polis memuru topluluğunun moralini bozan ve sinirlerini geren bu haksızlıklar da giderilmelidir. Görevlendirmedeki bu ?yaptım oldu? sistemi, amirler tarafından bir tehdit unsuru ve disiplin tüzüğü harici bir cezaymış gibi kullanılmakta ve bu sayede, ?çay getir!?, ?faturamı git yatır!? gibi emirlerine de ?emredersiniz? cevabı alabilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşık 850 bin personelini hizmet puanı sıralamasına göre atama ve yer değiştirme işlemlerine tabi tutmakta ve yurdun en ücra köylerine kadar görevlendirebilmektedir. Atamalar hizmet puanı ile olduğundan, torpil ve adam kayırma dedikodusu ile şaibe çok azdır. Öğretmenler, atanacağı ili, ilçeyi değil, okulu bile tercih edebilmekte ve hayat şartları ile ortamını kendi seçmekte ve hatta tercihi dışı atanmak istemiyorsa, atanmamaktadır. Hizmet puanı üstünlüğüne göre atanmada herkes hakkına razı olmaktadır.

MEB, 850bin personelini bu şekilde şaibeyi minimuma indirerek atama yapabilirken, Emniyet 230 bin personeline buna benzer bir sistem uygulayamaz mı? Uygulanabilir, yeter ki, birilerini kayırma imkanı yaratma amacı güdülmesin.

Elbette ki, Emniyet hizmetleri farklıdır. Ancak bu kadar da farklı olmak zorunda değildir. Emniyet?te de hizmet puanı türü bir sistem oluşturulmalıdır. Şu an, şark ataması gelmiş bir polis, 7 adet il tercihi yapmakta ve gideceği ilin bile hangisi olacağına kendisi karar verememektedir.

Şimdiki sistemle, bir memur şark görevinde, ücra ve küçük bir ilçede çalıştırıldıktan sonra, batıda da ücra ve küçük bir ilçede görevlendirilebilmekte; başka bir memur da, doğuda iyi bir yerde çalıştıktan sonra, batıda da 1. tercihine ve iyi bir yere atanabilmektedir. Bu haksızlığı önleyecek bir mevzuat henüz yoktur.

Başka bir örnek, şarkta aynı yerde çalışmış ve 1. bölgeye dönüşte her ikisi de İstanbul?a atanmış iki memurdan biri Edirne sınırındaki Arnavutköy Polis Merkezinde, diğeri de boğazdaki Arnavutköy Polis Merkezinde çalıştırılabilmektedir. Yani Emniyet teşkilatındaki amir-müdür sınıfına bu konuda geniş yetki tanınmıştır. Memurun durumu resmen iki dudak arasında bırakılmıştır. Bu durum görev yeri değiştirilmesi (sürülme) gibi fiiliyatta Disiplin Tüzüğünde olmayan bir cezayı daha memura uygulamak gibi gayri hukuki bir ortam doğurmaktadır. Bu haksız gidişe hizmet puanı sistemiyle bir sınırlama getirilebilir.

Bu sistemle, memurlar tarafından da çok çalışılmak istenen birimlerin bir yılda kazandıracağı puan, daha az çalışılmak istenen birimlerin kazandıracağı puana göre az olarak belirlenebilir ve bu şekilde arz-talep dengesi sağlanabilir.

Örneğin, Boğazdaki Arnavutköy Polis Merkezinde çalışanın her yıl kazanacağı hizmet puanı az, ama Edirne Sınırındaki Arnavutköy Polis Merkezinde çalışan memurun her yıl kazanacağı hizmet puanı çok olacağından, şark tercihi yapıldığında, Boğaz?dakinin tekrar iyi bir yerde çalışabilmek için şansı diğerinden az olacaktır.

Ne var ki, emniyette bazı hizmetler de özel nitelikler gerektirir. Bu özel nitelik gerektiren birimler ve şartları şeffaf bir şekilde yeniden belirlenmeli ve bu birim ve branşlara geçiş de şeffaf olmalıdır. Şartları sağlayan istekli personel fazla ise, eleme sınav usulü ile yapılmalıdır. Örneğin, Hakkari?de polis merkezinde 10 yıl çalışan bir memur, Erzurum KOM?da çalışan bir memurdan daha yüksek hizmet puanlı diye, İstanbul KOM şubeye onun yerine atanması da beklenmemelidir. Yani, KOM Şubeye KOM branşlılar hizmet puan üstünlüğüne göre atanmalıdır, Polis Merkezlerine de Polis Merkezi branşlılar örneğin?

Branş sistemi ve branşa aktarılma şartları yeniden düzenlenerek, her branşın gerektirdiği şartlar belirlenmelidir. Örneğin KOM branşı için prezentabl olmak gibi subjektif değil, belirli diploma veya dil-bilgisayar bilgisi benzeri belgesel şartlardan oluşan nesnel şartlar getirilmeli, bu şartları sağlayan istekli personel fazla ise sınav yapılmalıdır.

Emniyetteki branşlar yeniden düzenlenmeli ve çoğaltılmalıdır. Her birimin bir branşı, örneğin Turizm Şube için Turizm branşı da olabilmeli ve şartı belgesel olmalıdır. Yani KPDS?den belli bir puanı almış olmak gibi.

İlk atamada herkes, temel branşlar dahilindeki polis merkezi, özel harekat, çevik kuvvet ve koruma birimlerine atanmalı, üç yıldan önce bu branşlardan çıkış imkanı olmamalı, bu birimlerde üç yılını tamamlamış olanlar, İstihbarat, Kom, Tem, Trafik, Yabancılar, Pasaport vs gibi özel branş sınavına sokulup, ihtiyaca göre özel branşa alınmalı ve branşlar dahilindeki çalıştıkları birimlerde kazandıkları hizmet puanına göre her yıl yer değişiklik imkanına tabi tutulmalı; herkes branşı içerisinde hizmet puanına göre branşı dahilinde birim tercih edebilmeli ve atamalar hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılmalıdır.

I. Bölge ve II. Bölge (Şark) atama usulü de bu puan sistemine göre yapılmalıdır. Bölge atama zamanı gelmiş memurlar, istediği ili ve branşı dahilindeki birimin adını dahi belirterek tercih edebilmeli ve puan üstünlüğüne göre atanmalıdır.

Tabi ki detay hususlar yönetmeliklerle belirlenecektir. Ancak genel anlamıyla kanun maddesi şu şekilde olabilir:

?Emniyet Teşkilatı birimlerinin her birinin, bu birimlerde çalışacak personele her yıl kazandıracağı standart bir hizmet puanı belirlenir ve bu puanlar mümkün olduğu ölçüde yeni şartlara göre güncellenir. Bu hizmet puanları belirlenirken, birimlerin personel sıkıntısı yaşamaması için arz-talep durumları göz önünde tutulur. Daha çok talep edilen yerlerin bir yılda memura kazandıracağı hizmet puanı, az talep edilen yerlerinkine göre az olur. Personelin kazandığı hizmet puanının ve birimlerin hizmet puanlarının kaç olduğu Polnet Personel Bilgi Sisteminde usulen ilan edilir.

Her Emniyet Personelinin ilk atama ile birlikte bir branşı olur. Her birimin de dahil olduğu bir branş bulunur. Belli bir branşa dahil olan birimlerde sadece o branşa sahip personel çalıştırılabilir. Bu husus her rütbe için geçerlidir.

Emniyet Personeli ilk atamada temel branşlar olan Polis Merkezi, Özel Harekat, Koruma ve Çevik Kuvvet branşlarına ve birimlerine kura ile atanırlar. İlk atandıkları bu birimlerde 3 yıl çalışan memur, sağladığı belgesel şartlara göre özel branş tercihinde bulunur ve özel branş sınavına alınır. Başarılı olanlar özel branşlara aktarılırlar. Başarılı olamayıp, temel branşlarında devam etmek durumunda kalanlar, birimlerinde çalışırken kazandıkları hizmet puanına göre, yine bulundukları temel branş dahilindeki birimlere hizmet puanı üstünlüğüne göre yer değiştirmek suretiyle atanabilirler. Çevik kuvvet ve Koruma branşlarında en fazla 6 yıl görev yapılabilir. 6 yıl dolmasına rağmen özel branş alamayan, bu branş mensupları polis merkezi branşı birimlerine hizmet puanı üstünlüğüne göre tercih ettirilerek aktarılırlar.

İlk atamadan sonraki üç yıl sonunda, yapılacak yer değiştirmelerinde ve atamalarda, personelin kendi branşı dahilinde yapacağı 25 adet birim tercihi arasından puan üstünlüğüne göre ataması yapılır. II. Bölge ve I. Bölge hizmet süresi dolmuş ve bölge değişikliği yapması zorunlu olan personel 26. tercih olan ?Tercihim dışı atanmak istemiyorum? şıkkını işaretleyemez.

Emniyet Personeli, kendisinin ve eşinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçeye atanamaz.?

Sayın ................., görünüşte uzun ancak sorunlarımız nispetince çok kısa sayılabilecek bu yazıyı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyor, Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğince hazırlama çalışmalarına başlanılan yeni Emniyet Teşkilatı kanun tasarısının sorunlarımıza cevap olamayacak bir biçimde şekillenmesinden önce, sorunlarımıza çözüm bulunması amacıyla, ivedilikle yapacağınız katkılarınızı saygılarımla arz ediyorum.

ademistan
Aday Memur
19 Haziran 2012 19:12

arkadaşlar idil e tayinim çıktı okuduklarıma göre şırnağın diğer ilçelerine göre biraz sakin bir yer. izin verirseniz bilen arkadaşlara bikaç sorum olucak ..

öncelikle uçakla mardine gidicem .. mardin havaalanından idile nasıl geçebilirim ?? bekar lojmanları ve polis evlerinin durumu nasıl yer bulabilirmiyim?? yine bilen kişilerden çalışma sistemi hakkında bilgi verilirse memnun olurum ...

unknown19
Aday Memur
20 Haziran 2012 10:42

turu44 devrem ulaşım hakkında bilgi verirmisin. ucakla batmana gelmek mi daha rahat olur yoksa mardine mi. uçak sonrası hangi karayolu firmaları tercih edilmeli. lütfen bilgilendirin...

zedinho
Aday Memur
20 Haziran 2012 12:15

benim tayinim güçlükonak a çıktı bilgi verebileceklerin yardımlarını bekliyorum tmm

osenolamazsın
Aday Memur
20 Haziran 2012 15:43

kızıltepe daha mantıklı.Batmana inersen midyat-idil yolunu kullanman gerekir oda polis asker için sıkıntı olabilir.kızltepeden herhangi bir firmayla gelebilirsin bence

gadik06-73
Kapalı
26 Haziran 2012 20:37

cuma günü lojmanlar çekildi evler çok iyi evli arkadaşlar taşınmaya başladı baya ev boşaldı erken gelmekte her zaman fayda var arkadaşlar

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi