Editörler : Cüneyt Barışoglusmtvs
08 Haziran 2012 00:22   


Kpss lise mezununa hazırlanmayı planlayan bu düz lise mezunu garibe yardım lütfen

Arkadaşlar öncelikle merhaba

Şimdiden bu konuyu açıp yorum yazmayı düşünen yazan yardımcı olan herkesten Allah razı olsun...

Ankara'da üniversite öğrencisiyim.Ve en erken seneye mezun olabileceğim için bu yıl lise mezunu olarak sınava girmeye karar verdim.

2010yılında sınava girip hiç çalışmadan 80 almıştım.Gayet iyi bir matematiğim vardı.Ama genel kültür kısmı çok kötü zaten.Neredeyse bütün hatalarım oradan.

Bu kpss ortaöğretimde konular hala aynı mıdıır,neler çıkar neler yapmalyım sizlere danışayım dedim.

Liseyi Türkçe-Matematikçi okuyan biri olarak genel kültürüm özellikle tarihim çok kötü.Bunun için öneriniz nedir?Nebiliyim ANKARA'DA önerdiğiniz hızlandırılmiş kursa gitmeyi bile düşünebilirim yada Ankarada satın alabileceğim kendim okuyup çalışıp yapabilecğeim bana en yardımcı olabilecek yayınlar,kitaplar nelerdir?

Sormak istediğim diğer soru ise şu DÜZ LİSE mezunu olan ben okulumdan ötürü başka şehire gidemeyeceğeim.Ankara'da hangi kadrolara kaç puanla girebiliirim?Burada okuyorum ilk yahut 2.yerleştirmede atanabilmek için ne yapmalıyım?Kaç puan almalıyım.?

Son sorum ise üniversite öğrencisi olduğum için başka şehir yazsam okulumdan ötürü Ankaraya tahin yahut görevlendirme yahut anlaşmalı olarak başka bir kurumda görevlendirme gibi bir durum varm,böyle birşey isteyebilrimiyim?

08 Haziran 2012 01:12

ikiz_34
Şef

merhaba sewilay-lay

ben senin yerinde olsam üniversite kpss ye girerdim. 2 sene boyunca puanın geçerli sayılıyor. seneye de mezun olurdum diyorsan diplomanı alır almaz bir yerlere kesin girerdin. çünkü alım sayısı çok yüksek. tabi bu okuduğun bölüme de bağlı.

neyse düz lise mezunu isen işin çok zor 1. veya 2. atamada gitmek istiyorsan minimum 95 puan alman lazım. o puanla da büyükşehirlere yerleşememe ihtimalin var açılacak kadroya bağlı. ayrıca yerleşeceğin kurum öğrencilik yapmanı istemeyebilir. bunu araştırman lazım. okuldan ötürü de tayin hakkı da yok maalesef.

ortaöğretim sınavı diğerlerine göre biraz daha kolaydır. ama bu gidişle zorluk derecesini diğerleriyle eşitleyecekler neredeyse.. sayısalın iyiyse sözelden 50 net yapman seni ilk alımlarda yerleşmeni sağlayabilir.

benim de sözelim çok kötüydü bunun üstesinden bildiğin koca tarih kitabını yazarak geldim ve sözel de 52,5 netim geldi. sözeli olmayanlara hep söylerim parmakların şişene kadar üşenmeyeceksin yazacaksın.. her konu sonunda da minimum 50-100 soru da çözmen lazım pekiştirmek için. ayrıca sınava yakın zamanda konuları komple tekrar etmen senin yararına olur ben öyle yaptım. matematiğim iyi olsa idi aşşağı yukarı 95 e yakın bir puan alabilirdim. 89.294 te kaldı ve hala yerleşemedim :)

bu puana yakın birşey alsanda açıktan alımlarda yerleşme ihtimalin yüksek ama tercih meselesi. adliye alımları katip mübaşir gardiyan belediyeler vs. buralara da referans bulmadan memur olma şansın düşük sayılır, nasip meselesi.

kitap tavsiyesi olarak ihtiyaç yayınlarını önerebilirim. 2. bir kaynakta senin için ekstra olur. dediğim gibi mutlak yazarak çalış inan çok faydası oluyor bu sene lisanstan giricem yeniden hazırlanıyorum ve tarihi okuduğumda kitapta hangi sf da hangi konu vardı o bile aklıma geliyor :D yedi iklimle abim hazırlanıyor ama onu hiç beğenmedim çok karışık yada diğer kitap aklımda kaldığından öyle sanıyorum :) düşün 2 sene oldu okurken hala çoğu şeyi hatırlıyorum. bu sefer zaman darlığından dolayı okuyarak çalışıyorum :)

coğrafyayı da görselleştirerek çalıştım. yani 5 tane a4 kağıda türkiye haritasını bastırtım parça parça sonra birleştirip her bir şehirin bölgenin üzerine kitabı okuyup özelliklerini yazdım. bu da çok yararlı oldu 1 boşum vardı yanlış hatırlamıyorsam.

bu arada unutma sana puan getirek bölüm sözeldir. mat dan düşük yapmama rağmen iyi bir puan aldım sayılır. sözel daha çok puan getiriyor bu bir gerçek. gündemi de takip etmeni öneririm. 4-5 tane güncel sorular geliyor. onlarında katkısı büyük rakiplerini elemen açısından..

matematiğin iyiyse dershaneye gitmeni tavsiye etmem. sözeli dediğim gibi halledersin Allah ın izniyle. ama sistemli bir şekilde çalışamam diyorsan dershanenin o yönde bir katkısı olabilir.

daha çok zaman var sistemli bir şekilde çalışırsan yaparsın inşallah..

08 Haziran 2012 01:34

sewilay-lay
Aday Memur

İkiz_34

Şu saatte sana ne dualar ettim vallahi bilemezsinnn =)

Umarım bu sene her sey herkesin içinde seninde gönlünce olur=)

Ben üniversite mezunu olarakta sıanva gireceğim uzatmalı öğrenciyimde =)

Ama alan sıkıntılı işte.Oturup çalışmak gerek öncelikli niyetim lise mezunu genel yetenek genel kültür.Malum suan o daha çok kolayıma geliyor.Ben İİBF de okuyorum eleman alımı çok ama malum alan alan alan sıkınntı.Seneye açıkçası b sınıfı kadro alınmayacak malum o yüzden bu yıl genel yetenek genel kültürü bir nevi lise mezununa hazırlanırken halledeyim.Olmadı sınavın durumuna göre kursa yazılıp A sınıfı üniversite mezunu kadroya çalışacağım.

Benim genel kültür kısmım cidden çok kötü 80 alırken genel yetenkete 57'ye 3 yapmışken sözeli söylemeye dilim varmıyor.Evet dediğim gibi genel kültür cidden cok fark ettiriyor.

Kursa gitmek yerine sözele yazarak çalışıp bunu halledebilirsin diyorsun yani.

Hani şey demişsin ya : 'ayrıca yerleşeceğin kurum öğrencilik yapmanı istemeyebilir. bunu araştırman lazım. okuldan ötürü de tayin hakkı da yok maalesef' öğrencilik yapmama neden karışır ki kurum yani.Okulumun devam zorunluluğu yok zaten.Derse gitmeyeceğim de hani sınavlara giderim diyorum.Onada engel olmazlar kanımca ki olurlarsada rapor falan ayarlanır yahu =) yeterki atanırımm.Derse gönderin demeyeceğim beni zaten.

Peki sen tarih çalışırken İhtiyaçtan mı çalıştın ???

08 Haziran 2012 04:42

ikiz_34
Şef

Alah razı olsun sewilay dua önemlidir. inşallah senin de herşey gönlünce olur.

yalnız benim bildiğim 2 sınava birden girilemiyor ama emin değilim. bunu çok iyi araştır. gerekirse dpb nin, ösym nin bilgi edinme birimlerine başvur durumunu açıkca anlat, öğren ona göre hareket et.

alanına gelince alım sayıları hiç de fena değil. düz lise mezun alımı 2010 dan beri toplamda 1500 e ulaşmamıştır, lisede işin daha zor. o yüzden anca 95 e yerleşirsin diyorum :) ösym genel alımlarından bahsediyorum. ama açıktan referansla (torpil yani) 70 e de yerleşende var :)

bende iibf den giricem. dediğin gibi kadroların düşeceğini de sanmam. bu alandan her sene 300 bin kişi sınava giriyor. benim arkadaşım ösym ile 2. atamada 81 puan 80 bin küsür sıralamayla gümrüğe yerleşti. gümrük sıkıntılı bir yer ama bi kaç puan yükseğine güzel kadrolara yerleşebilirsin. b grubu kadrolardan bahsediyorum yani düz memur kadrolarından. temmuzdaki sınav için söylüyorum.

temmuzdaki sınavda cumartesinden hariç diğer oturumlara da başvurduysan o dersler sadece a kadrolarını ilgilendiriyor. alan derslerinin (hukuk,işletme vs) b gurubu kadrolarına hiç bir etkisi yok. yani b gurubu düz memurluklara yerleşmek için lisedeki gibi sadece genel yetenek genel kültür yapman yeterli. alan dersleri ekstra, tamamen a grubu için (müfettişlik, uzman vb.)

belkide bu dediklerimi biliyorsundur da, 'alan sıkıntılı' dediğinden normal memur olmak için bütün derslerden sorumlu olduğunu düşünüyorsun sanki, öyle anladım belirtmek istedim.

bu arada puan aslında önemli değil alanındaki sıralaman önemli. yani iibf deki sıralaman. yalnız ortaöğretim alan sıralamalarını yayınlamıyorlar. yani ben şu an düz liseliler arasında kaçıncıyım, önümden kaç düz liseli gitti tam olarak bilmiyorum.

çalışmaya gelince, dediğim gibi yazarak en iyisi. uzmanlara göre akılda kalıcılık açısından okumak 1 yazmak 7 :) sadece sözel için kursa gitmek pek mantıklı gelmiyor bana. çoğu kişi matematik öğrenmeye gidiyor. ama yukarda da belirttiğim gibi ders çalışamam yaz tatilimde gezmek falan dururken dersen kurs seni ders çalışmaya teşvik edebilir ya da aksine dershanede gördüğüm yeter diyerek uzaklaştırabilir :) bu kişiye göre değişir.

sen karar vercen, herkes kendini biliyor. yalnız başıma ders çalışırım diyorsan sıkıntı yok. baktın olmadı hızlandırılmış kurslar her zaman oluyor gidersin.

bu temmuzdaki sınava konuların hepsini yazarak yetiştirmen zor onu söylim. ben yeri geliyor bir günde bazı üniteleri bitiremiyordum. sıkılıyordum o ayrı mevzu :D 3-4 saatimi alıyordu. ama yinede dene bence. 2010 daki sınavda 2 ay kala başlamıştım sanırsam.

kurumlara gelince benim arkadaşım söylemişti çalıştığı yerden biri, sınav için rahatlıkla izin alabiliyormuş. belediyede zabıtası bu arkadaş, hep dışarda görevli oldukları için 1-2 saatliğine sınav izni istediğinde zorluk çıkartmamışlar. bu izin işi mesleğe, amirine göre değişebilir. kısmetine ne düşerse :) belkide artık izin veriliyordur bilmiyorum. arkadaşım söylemişti heryerde izin vermezler diye.

ders çalıştığım kitaplar ihtiyaç ın 2010 baskısıydı. yenileriyle farkı yoktur sanırım. gerçekten tavsiye ederim.

08 Haziran 2012 10:11

sewilay-lay
Aday Memur

İkiz_34

Öncelikle tekrar teşekkürler...

B sınıfı kadro-A sınıfı kadro nedir oraya nasıl yerleşilir neler çözmem gerek bu ayırımı biliyorum da şimdi beni tereddüte düşürdün.2 sınava birden girebilme hakkım olmalı yahu.Eğer öyle bir hakkım yoksa direk alan kısmına girmekten vazgeçeceğim.Lise mezununa gireceğim.Üniversite mezunları için olan sınavdan çok bişiy alamam o zamanda çalışmaya yeni yeni başlayabilirim zaten ki genel yetenek genel kültür de de çok başarılı olamam yani.

Ozaman her sorum netliğe kauştupuna göre tek sorum var.Hem üniversite mezununa hem lise mezuunu kpssye girebiliyormuyum?

08 Haziran 2012 11:07

ikiz_34
Şef

alan kısmı dediğin bu temmuzdaki lisans sınavından bahsediyorsun heralde. buna başvurduğun için eylüldeki lise kpss ye başvurma hakkın var mı bunu da araştır. olaki yoksa bu sınava da girmezsen, çalışmazsan 2012 senin için gümbürtüye gider..

üniversite kpss liseden biraz daha zor. bence fazla abartmana gerek yok. lisans da lise gibi 95 puan alman gerekmiyor. hiç çalışmadan liseden 80 aldıysan lisansdan da alabilirsin, daha 1 ay var. belki 3. atamada yerleşirsin ama lisedeki gibi az kadrolarla karşılaşmazsın. açıktan yerleşme ihtimalin de liseye göre daha çok.

eğerki lise kpss ye de başvurabiliyorsan ve birini tercih etmek zorundaysan kararını sen ver. 1 ay sonra ki lisans mı bi kaç ay sonraki lise mi.

belkide 2 sine birden girebiliyorsundur. internette forumlarda araştırırsan bulursun. dershanelere falan da sor. yerleşme şartları da üç aşşağı beş yukarı anlattığım gibi. umarım hakkında hayırlısı olur.

09 Haziran 2012 14:31

eyelay
Kapalı

hiç uğraşma 2014 lisans sınavına hazırlan şimdiden

lise 915.si olarak naçizane tavsiyem

09 Haziran 2012 14:33

eyelay
Kapalı

2'sine birden giremezsin.

09 Haziran 2012 19:18

ZEHRA DEMİRBAY
Yasaklı

bende bu yıl ihtiyaçla hazırlanıyorum hemen hemen çoğu yayınını aldım aynı zamanda kursada gidiyorum uzaktan eğitimi ve ikiz_34 söylediği gibi yayınlarını çok beğendim bende genellikle yazarak çalışıyorum fakat uzaktan eğitimi bana çok süper geldi ders ortamından farkı yok dersleri kaçırırsam oradan çalışıyorum ayrıca derse gitmeden önce ön çalışma yapıyorum konu anlatıldığı gün eve gelince tekrar yapıyorum sanada bunları tavsiye ederim kursa gidemesende uzaktan eğitim ve yayınları kullanmanı tavsiye ederim

09 Temmuz 2012 01:40

seninleyimben.msn
Kapalı

bu saatten sonra yazarak çalışman senin için zaman kaybı olur arkadaşım ama tabi kişiden kişiye değişiyor bu..ben okuyarak konuyu tam kavrayarak küçük küçük notlar alarak sıcağı sıcağına soru çözüyorum genede sen bilirsin tabiki ama..ihtiyaç yayınlarını bende öneririm güzel bir kitap..

10 Temmuz 2012 00:57

memurolmakistiyor
Şef

bende adalet okuyorum... lise mezunu olarak giricem türkçe mat çıkışlıyım liseden ve benimde mat çok iyi sözel kötü... 3 aydır tarih çalışıyorum daha yeni anca düzelttim tarihi tam olarak kavramadım haala ama yüzde 80 kavradım.... coğrafyadanda yarısına geldim... bılmıyorum 80-85 arası puan alırım heralde en azından diye düşünüyorum. onuda zabıt katipliği sınavına giricem gecen sene sözlü mülakatta elendim çünkü.:( atanmak memur olmak baya zorrrrrrr... olmadı üni bitince giricem sınava.

10 Temmuz 2012 11:12

selinnnur
Yasaklı

95 net alabilmek için kaç net yapmalıyız?

11 Temmuz 2012 09:47

s.wift
Yasaklı

95 puan alabilmek için 105-108 arası net yapman gerekir, +3 -3 standart sapma için ayrılmış net sayıusıdır.

11 Temmuz 2012 11:53

memurolmakistiyor
Şef

95 puan almak için o yetmez bence... en az 110 net en az yani...

13 Temmuz 2012 11:27

simitcimitajani
Memur

-----95 net alabilmek için kaç net yapmalıyız?

selinnnur-----

cevap içinde içinde.

22 Temmuz 2012 17:53

serbest-deli
Müsteşar Yardımcısı

son 2 ay kaldı uyumayacaksın tabiri caizse sınavdan 97 puandan düşük bir puan alırsan 2014 lisansa hazırlanmaya hemen başla ne de olsa 97 den daha düşük puan hiçbir işine yaramaz tabi e sınıfı ehliyetin yoksa ve temizlik yapmaktan hoşlanmıyorsan.

03 Ağustos 2012 10:21

lost_m
Yasaklı

arkadaslar bence 2012 kpss sınavı çok kolay gececek

tarıh anayasa matematikten yırttık gerıye kalıyor türkçe ve cografya sadece. umarım işinize yarar link verıyorum inceleyin .

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151030160558490

http://www.facebook.com/DinamikHafiza

iletişim numaralarıda 5079244259

12 Ağustos 2012 12:03

kpss analayz
Yasaklı

yapılır neler sıze bır adres vırıcem tarıh ve anaysadan sıkıntısı olanlar mutlaka tıklasın baksın muhtesem bır teknıkle 1 haftada tarıh ve anayasayı ogretıyorlar

http://www.facebook.com/DinamikHafiza

iletisim numaraları 05079244259

Toplam 17 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?