Editörler : muhtesem32
16 Haziran 2012 13:15   


Kapalı
Söz ve nişanda erkek ve kız tarafı ne takar ?

söz ve nişan günlerinde erkek ve kız tarafı ne takar ne yapar bilgili olanlar varsa yardım

16 Haziran 2012 13:21

deme öylee
Kapalı

o selma buraya gelecek:D

sözde benim bildiğim bir yüzükler takılır

nişan ile söz aynı anda yapılırsa takı seti ve çok sayıda bilezik takılır

(ki konusu açılmışken söylemek istiyorum bugün rüyamda bilezik gördüm çokça:D)

bunlar kızın ve kız tarafının gözlerinin doyması içindi :D

erkek tarafı için saat yeterli olur ama benim saatim var onun için ben bir tencere dolma isteyeceğim:D

bu yazdıklarım Türk toplumu tarafından klişe haline gelmiş adetlerdir:D

16 Haziran 2012 13:23

dandiniae
Kapalı

sağol deme öyle ah bu selma nerden araya girdi:)

16 Haziran 2012 13:25

deme öylee
Kapalı

erkek eğer nuri alço vari künye veya kolye takmayı seviyorsa

-ki böyle tiplerden uzak dur

künye veya kolyede alabilirsiniz.

erkeği çok düşünüyorsanız ondan pek birşey istemeyin

ailesini sıkıntıya sokmayın

hayırlı olsun dostum bu arada:D

16 Haziran 2012 13:27

dandiniae
Kapalı

amin deme öyle darısı sana ve tüm bekarlara diyeyim

16 Haziran 2012 15:38

dandiniae
Kapalı

başka neler olur

16 Haziran 2012 15:46

YOSUN GÖZLÜ 27
Kapalı

Gelin ve damat adayının aileleri söz ve nişan merasimleri ile ilgili olarak farklı beklentiler içinde olacağından dolayı anlaşmazlıklar doğabilir. Olası tatsızlıklara engel olmak için söz günü öncesinde damat adayının annesi, gelin adayının annesinin evine giderek beklentilerini öğrenmek istediğini ifade eder-detaylar ve beklentiler önceden konuşulursa sıkıntı doğmayacaktır. Ailelerden bir kısmının önceden tanışması da zor ve gergin olabilecek böyle bir geceye sıcaklık katacaktır.

Söz Kıyafeti: Kız istemeye giden damatlara önerimiz takım elbise giymeleridir. Gelin adayları içinse evde yapılacak bir merasimde çok sade ama şık bir elbise veya etek-bluz uygun olacaktır. Bu tür günlerde genellikle açık pembe gibi pastel renkler tercih edilse de sade olmak kaydıyla her renk uygun olacaktır. Saç ve makyajınızda da abartıya kaçmamanıza özen gösterin. Ve fotoğraf çektirirken hep gülümseyin!

Söz yüzüğü erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır. Ancak her iki merasimi de aynı gün içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız yüzükleri erkek tarafının alması bir teklif anlamına geleceği için daha uygun olacaktır. Türk geleneklerinde kız isteme merasimi için yörelere göre değişen farklı adetler mevcut olsa da genellikle kız evine şık bir çiçek ve söz çikolatası götürmek adettir. Unutulmaması gereken bir nokta, isteme konuşmasının söz kahveleri ikram edildikten sonra gerçekleşeceğidir.

Söz çiçeği: Söz çiçeği erkek tarafının unutmaması gereken bir detay. Gelinin annesine de ayrı bir çiçek yaptırmak hoş bir jest olacaktır. Nasıl bir çiçek yaptıracağınızı bilmiyorsanuz, kırmızı gül buketi yaptırabilirsiniz. Birbirinden güzel beyaz çiçeklerle şık bir buket de hazırlatabilirsiniz. Gelin adayının sevdiği çiçekleri biliyorsanız zaten buketiniz hazır demektir.

Farklı renklere sahip birbirinden güzel çiçeklerin anlamları hakkında bilgi almak için gelin buketi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Söz çikolatası: Çikolatayı nereden alacaksınız?ve nasıl bir kaba yerleştireceksiniz. Geleneklerimize göre gümüş tepsi tercih sebebi, fakat gelin adayı gümüş tercih etmiyorsa kristal veya porselen de alabilirsiniz. Tepsi yerine meyve tabağı gibi gondollar da tercih edilebiliyor. Çikolatayı alacağınız firma size çeşitli örnekler gösterecektir, fakat genelde çok beğenmeyeceğiniz bu modellere ederinden fazla ödemek istemezseniz, tepsi veya gondolunuzu önceden alıp çikolatacıya götürebilirsiniz.

Söz kahvesi: Misafirler gelince kız tarafının önceden almış olduğu çikolata gelin adayı tarafından davetlilere ikram edildikten sonra Türk kahvesi hazırlanır.

Kahve pişirmek için püf noktaları: Migros larda satışa sunulan plastik kahve makineleri, bir defada 10 fincandan fazla kahve yapabilmenizi sağlamanın yanı sıra kahveyi biraz bol koyduğunuz takdirde 1 dakika içinde lezzetli ve bol köpüklü kahve hazırlamanıza yardımcı oluyor. Heyecanlı bekleyiş içinde cezve, köpük, kısık ateş düşünmek istemiyorsanız bu makinelerden almanızı öneriyoruz (2005 satış fiyatı: 2.5YTL). Daha bol köpük için kahve tam kaynamadan önce oluşan köpükleri kaşık yardımıyla bardaklara koyabilirsiniz.

Tiryakiye yakışır bir kahve ise ağır ateşte 15- 20 dakika pişirilmeli, cezve sık sık ateşe sürülüp geri çekilmelidir. Her fincan kahve için bir kaşık kahve ve bir kaşık şeker günümüzde kural haline gelmiştir. Nasıl pişirilirse pişirilsin köpüksüz bir Türk kahvesi düşünülemez. Makinede kahve yapmayı düşünüyorsanız fincan başına iki kaşık kahve koyun.

Damat için özel bir kahve yapmak isterseniz ayrı bir fincan kahveyi şeker yerine tuzla pişirip damada sunabilirsiniz. Ancak tuzlu kahveyi karıştırıp da yanlış bir kişiye sunmamaya özen gösterin. Damat adayı bu adetten habersizse içtiğinde ya bütün davetlilere acı kahve sunduğunuzu düşünecek ya da kahveyi ister istemez içmek durumunda kalacaktır.

Kız isteme: Kahvelerin servisi ertesinde, geleneklere göre evlenmeye karar veren erkeğin aile büyüğü (genellikle baba veya dedesi) evlenmek istediği kızı "Allah'ın emri, Peygamber'in kavliyle" ister. Kız tarafının babası da gençlerin kararlarına saygı duyduğunu ifade ederek kızına evlenmesi için izin verir. Bu söz kesme usulü çiftlerden daha çok ailelerin birbirleriyle yakınlaşması ve tanıması anlamına gelmektedir. Bu ana kadar gergin bir şekilde geçen bekleyiş havası sona erer, ve gelin adayı ile damat adayı büyüklerinin ellerini öperler.

Söz alyansları: Aynı gün içerisinde yüzük de takılması kararlaştırılmışsa isteme sohbetinin hemen ertesinde gelin ve damat adayı davetlilerin ortasında biraraya gelerek genellikle erkek tarafından bir aile büyüğünün iyi dilekleriyle yüzük takmasının ertesinde takı takılırken el öpebilirler. (Ayrıca unutmayın, söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır). Yüzük takılma merasimi sırasında alyanslar nişan yastıkları üzerinde veya beyaz dantel örtülerle ve çiçeklerle süslenmiş şık bir tepsi üzerinde genç bir kız tarafından takdim edilir.

Söz alyansları satılırken kırmızı bir kurdele eşliğinde teslim edilir. Aile büyüğü tarafından kurdele kesildikten sonra bekar bayanlara bu kurdelenin çok küçük parçaları verilir. Bir bardak su eşliğinde yutulan kurdele ne kadar kısaysa o kişi için evliliğin o kadar kısa süre içinde gerçekleşeceğine inanılır.

Son olarak, bir kutlama yapılmak istenirse söz veya nişan pastası kesilebilir. Ortaya getirilen pastayı gelin ve damat adayı birlikte keser ve ilk dilimi ayrı bir tabağa alarak birbirlerine yedirirler.

Unutulmaması gerekenler: Günün telaşı içinde fotoğraf makinesi ve video kamerası ayarlamayı unutmayın. Kız isteme anı düğün için hazırlayabileceğiniz barkoda kullanabileceğiniz önemli bir an, kameraya almak isteyebilirsiniz.

Nişan merasimi: Söz kesildiği gün nişanın ne zaman yapılacağı tespit edilir. Eğer nişan merasimi bir salon veya otelde yapılacaksa nişan masraflarını kız tarafı, nikah için düğün masraflarını da erkek tarafı üstlenir. Günümüzde taraflar tüm masrafları paylaşmak konusunda da anlaşabilmektedir.

Nişan Bohçası: Nişan merasimi için dışarda olacaksanız bile evde bir toplantıyla nişan hediyeleri teslim edilir ve gösterilir. Ülkemizde çok yaygın olarak evlilik öncesinde kız ve erkek tarafının gelin ve damat adayına nişan bohçası hazırlaması adettendir. Bu hediyeler artık şık bir valizle de sunulabiliyor. Hediyeler düğün ertesinde kullanılacak ürünler olduğu için genellikle kayınvalide ve gelin adayı birlikte alışverişe çıkıp seçebiliyorlar. Peki nişan bohçasına ne koyulur?

Erkek tarafının gelin adayına alacağı hediyeler: Gecelik, sabahlık, iç çamaşırı, parfüm, makyaj malzemesi, 1 set kıyafet, çanta, ayakkabı ve terlik? nişan bohçasına kıyafet koymak çok yaygın değil, genellikle ev içinde kullanılabilecek eşyalara ağırlık veriliyor. Sabunluk, örtüler, nevresim takımı, hamam tası vb alternative olabilir. Gümüş ayna ve taraklar genç kızlar tarafından beğenildiği için çok tercih edilebiliyor.

Kız tarafının damat adayına alacağı hediyeler: Pijama, robdöşambr, iç çamaşırı, gömlek, kravat, kemer, traş seti, parfüm, mendil.

Nişan Takısı ve Saat: Hediye merasimi ertesinde gelin adayına inci veya pırlanta takı takılır, damat adayına da kız tarafı şık bir saat takar.

16 Haziran 2012 15:52

raporlu_hemde47li
Kapalı

a.selam

anana sor o sana der

burdakiler daha o günleri göremedi çoğu

16 Haziran 2012 16:11

adamfawer
Kapalı

böyle başlıklar açıldığında merak ediyorum acaba arkadaş, aile ,akraba gibi yakın çevresinden böyle bilgileri edinemez mi?...yani sonuçta 40 yaş üstü türk teyzeleri kız ve erkek everme sırasında takip edilecek ritüeller konusunda ihtisas yapmıştır...dolaylı reklamasyon

16 Haziran 2012 16:39

dandiniae
Kapalı

fazla konuşma yukardaki

17 Haziran 2012 13:31

dandiniae
Kapalı

söz yüzüğü olarak tek taş ve söz kelepçesi varmış galiba ince ve sade olanından olabilir

17 Haziran 2012 13:32

KELEBEK100
Kapalı

Aleyküm selam

17 Haziran 2012 13:34

dandiniae
Kapalı

heyecanlıyım ya bu ayın sonunda:)

17 Haziran 2012 13:35

deme öylee
Kapalı

başkan kimse sorunu ciddiye almamış iki gündür

evet bana bir kez daha teşekkür etmelisin:D

17 Haziran 2012 13:41

KELEBEK100
Kapalı

Aklıma bir şey takıldı,

sizin aile büyükleriniz yok mu?

varsa neden burada bize danışma gereği hissettin?

Hayırlı olsun dandini.. :)

17 Haziran 2012 13:52

Tropical
Kapalı

hakkaten anana sorsan o sana derdi burda milleti kafalıyosun. sen harbiden kafayı kırmışın kızım

17 Haziran 2012 13:56

ROCKİN RİO
Kapalı

daha geçende nikah kıyafeti soruyordun..

söz nişan olmadan mı nikah kıyafeti düşünüyorsun ilginç:)

17 Haziran 2012 13:58

Tropical
Kapalı

şizofrenmidir nedir

17 Haziran 2012 14:40

anti.depresan58
Genel Müdür

her seferinde takan esnaf oluyor bu bi gerçek:=:=)

13 Mart 2015 13:25

Tuhness
Aday Memur

Gelin ve damat adayının aileleri söz ve nişan merasimleri ile ilgili olarak farklı beklentiler içinde olacağından dolayı anlaşmazlıklar doğabilir. Olası tatsızlıklara engel olmak için söz günü öncesinde damat adayının annesi, gelin adayının annesinin evine giderek beklentilerini öğrenmek istediğini ifade eder-detaylar ve beklentiler önceden konuşulursa sıkıntı doğmayacaktır. Ailelerden bir kısmının önceden tanışması da zor ve gergin olabilecek böyle bir geceye sıcaklık katacaktır.

Söz Kıyafeti: Kız istemeye giden damatlara önerimiz takım elbise giymeleridir. Gelin adayları içinse evde yapılacak bir merasimde çok sade ama şık bir elbise veya etek-bluz uygun olacaktır. Bu tür günlerde genellikle açık pembe gibi pastel renkler tercih edilse de sade olmak kaydıyla her renk uygun olacaktır. Saç ve makyajınızda da abartıya kaçmamanıza özen gösterin. Ve fotoğraf çektirirken hep gülümseyin!

Söz yüzüğü erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır. Ancak her iki merasimi de aynı gün içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız yüzükleri erkek tarafının alması bir teklif anlamına geleceği için daha uygun olacaktır. Türk geleneklerinde kız isteme merasimi için yörelere göre değişen farklı adetler mevcut olsa da genellikle kız evine şık bir çiçek ve söz çikolatası götürmek adettir. Unutulmaması gereken bir nokta, isteme konuşmasının söz kahveleri ikram edildikten sonra gerçekleşeceğidir.

Söz çiçeği: Söz çiçeği erkek tarafının unutmaması gereken bir detay. Gelinin annesine de ayrı bir çiçek yaptırmak hoş bir jest olacaktır. Nasıl bir çiçek yaptıracağınızı bilmiyorsanuz, kırmızı gül buketi yaptırabilirsiniz. Birbirinden güzel beyaz çiçeklerle şık bir buket de hazırlatabilirsiniz. Gelin adayının sevdiği çiçekleri biliyorsanız zaten buketiniz hazır demektir.

Farklı renklere sahip birbirinden güzel çiçeklerin anlamları hakkında bilgi almak için gelin buketi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Söz çikolatası: Çikolatayı nereden alacaksınız?ve nasıl bir kaba yerleştireceksiniz. Geleneklerimize göre gümüş tepsi tercih sebebi, fakat gelin adayı gümüş tercih etmiyorsa kristal veya porselen de alabilirsiniz. Tepsi yerine meyve tabağı gibi gondollar da tercih edilebiliyor. Çikolatayı alacağınız firma size çeşitli örnekler gösterecektir, fakat genelde çok beğenmeyeceğiniz bu modellere ederinden fazla ödemek istemezseniz, tepsi veya gondolunuzu önceden alıp çikolatacıya götürebilirsiniz.

Söz kahvesi: Misafirler gelince kız tarafının önceden almış olduğu çikolata gelin adayı tarafından davetlilere ikram edildikten sonra Türk kahvesi hazırlanır.

Kahve pişirmek için püf noktaları: Migros larda satışa sunulan plastik kahve makineleri, bir defada 10 fincandan fazla kahve yapabilmenizi sağlamanın yanı sıra kahveyi biraz bol koyduğunuz takdirde 1 dakika içinde lezzetli ve bol köpüklü kahve hazırlamanıza yardımcı oluyor. Heyecanlı bekleyiş içinde cezve, köpük, kısık ateş düşünmek istemiyorsanız bu makinelerden almanızı öneriyoruz (2005 satış fiyatı: 2.5YTL). Daha bol köpük için kahve tam kaynamadan önce oluşan köpükleri kaşık yardımıyla bardaklara koyabilirsiniz.

Tiryakiye yakışır bir kahve ise ağır ateşte 15- 20 dakika pişirilmeli, cezve sık sık ateşe sürülüp geri çekilmelidir. Her fincan kahve için bir kaşık kahve ve bir kaşık şeker günümüzde kural haline gelmiştir. Nasıl pişirilirse pişirilsin köpüksüz bir Türk kahvesi düşünülemez. Makinede kahve yapmayı düşünüyorsanız fincan başına iki kaşık kahve koyun.

Damat için özel bir kahve yapmak isterseniz ayrı bir fincan kahveyi şeker yerine tuzla pişirip damada sunabilirsiniz. Ancak tuzlu kahveyi karıştırıp da yanlış bir kişiye sunmamaya özen gösterin. Damat adayı bu adetten habersizse içtiğinde ya bütün davetlilere acı kahve sunduğunuzu düşünecek ya da kahveyi ister istemez içmek durumunda kalacaktır.

Kız isteme: Kahvelerin servisi ertesinde, geleneklere göre evlenmeye karar veren erkeğin aile büyüğü (genellikle baba veya dedesi) evlenmek istediği kızı "Allah'ın emri, Peygamber'in kavliyle" ister. Kız tarafının babası da gençlerin kararlarına saygı duyduğunu ifade ederek kızına evlenmesi için izin verir. Bu söz kesme usulü çiftlerden daha çok ailelerin birbirleriyle yakınlaşması ve tanıması anlamına gelmektedir. Bu ana kadar gergin bir şekilde geçen bekleyiş havası sona erer, ve gelin adayı ile damat adayı büyüklerinin ellerini öperler.

Söz alyansları: Aynı gün içerisinde yüzük de takılması kararlaştırılmışsa isteme sohbetinin hemen ertesinde gelin ve damat adayı davetlilerin ortasında biraraya gelerek genellikle erkek tarafından bir aile büyüğünün iyi dilekleriyle yüzük takmasının ertesinde takı takılırken el öpebilirler. (Ayrıca unutmayın, söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına, alyans ise evlendikten sonra sol elin yüzük parmağına takılır). Yüzük takılma merasimi sırasında alyanslar nişan yastıkları üzerinde veya beyaz dantel örtülerle ve çiçeklerle süslenmiş şık bir tepsi üzerinde genç bir kız tarafından takdim edilir.

Söz alyansları satılırken kırmızı bir kurdele eşliğinde teslim edilir. Aile büyüğü tarafından kurdele kesildikten sonra bekar bayanlara bu kurdelenin çok küçük parçaları verilir. Bir bardak su eşliğinde yutulan kurdele ne kadar kısaysa o kişi için evliliğin o kadar kısa süre içinde gerçekleşeceğine inanılır.

Son olarak, bir kutlama yapılmak istenirse söz veya nişan pastası kesilebilir. Ortaya getirilen pastayı gelin ve damat adayı birlikte keser ve ilk dilimi ayrı bir tabağa alarak birbirlerine yedirirler.

Unutulmaması gerekenler: Günün telaşı içinde fotoğraf makinesi ve video kamerası ayarlamayı unutmayın. Kız isteme anı düğün için hazırlayabileceğiniz barkoda kullanabileceğiniz önemli bir an, kameraya almak isteyebilirsiniz.

Nişan merasimi: Söz kesildiği gün nişanın ne zaman yapılacağı tespit edilir. Eğer nişan merasimi bir salon veya otelde yapılacaksa nişan masraflarını kız tarafı, nikah için düğün masraflarını da erkek tarafı üstlenir. Günümüzde taraflar tüm masrafları paylaşmak konusunda da anlaşabilmektedir.

Nişan Bohçası: Nişan merasimi için dışarda olacaksanız bile evde bir toplantıyla nişan hediyeleri teslim edilir ve gösterilir. Ülkemizde çok yaygın olarak evlilik öncesinde kız ve erkek tarafının gelin ve damat adayına nişan bohçası hazırlaması adettendir. Bu hediyeler artık şık bir valizle de sunulabiliyor. Hediyeler düğün ertesinde kullanılacak ürünler olduğu için genellikle kayınvalide ve gelin adayı birlikte alışverişe çıkıp seçebiliyorlar. Peki nişan bohçasına ne koyulur?

Erkek tarafının gelin adayına alacağı hediyeler: Gecelik, sabahlık, iç çamaşırı, parfüm, makyaj malzemesi, 1 set kıyafet, çanta, ayakkabı ve terlik? nişan bohçasına kıyafet koymak çok yaygın değil, genellikle ev içinde kullanılabilecek eşyalara ağırlık veriliyor. Sabunluk, örtüler, nevresim takımı, hamam tası vb alternative olabilir. Gümüş ayna ve taraklar genç kızlar tarafından beğenildiği için çok tercih edilebiliyor.

Kız tarafının damat adayına alacağı hediyeler: Pijama, robdöşambr, iç çamaşırı, gömlek, kravat, kemer, traş seti, parfüm, mendil.

Nişan Takısı ve Saat: Hediye merasimi ertesinde gelin adayına inci veya pırlanta takı takılır, damat adayına da kız tarafı şık bir saat takar.


YOSUN GÖZLÜ 27, 5 yıl önce - Alıntıya git

arkadaşlar her şey tamam her şey güzel lakin atlanan en büyük yanlış şudur ki;

İSTEME MERASİMİNDE DAMADA TUZLU KAHVE İ-Çİ-RİL-MEZZZ!!!

Tuzlu kahve SİZİ İSTEMİYORUZ anlamındadır,eskiden çat kapı gelip kız istenildiği için;

kız tarafının istemediklerini kibarca anlatma yoluydu tuzlu kahve.

Hani bir kızı bin kişi ister bir kişi alır lafı gerçekten istemeye gelmekten bahsediyor :)

Tuzlu kahve istemeye gelen aile büyüklerine ( anne,baba) veya damada verilir

Ve erkek tarafı da

anlayıp lafa girmeden; kahvelerini usulca içip izin isteyip giderlerdi.

SİZİN YAPACAĞINIZ KAHVE;

Acı olmalıdır. İster şekersiz yapın ister içine pulbiber atın, isterseniz de kahveyi bol koyup damadımıza telve içirin. Hayal gücü sizin. FAKAT KESİNLİKLE TUZLU DEĞİL.Tuzlu kahve sonradan icat edilmiş

adet haline getirilmiş bilinen en büyük yanlıştır. Bu hataya düşmeyin arkadaşlar.

13 Mart 2015 13:32

meraklikedi
Kapalı

gelenek ve görenekler saçma sapan. nişan düğün bol para harcamak üzerine kurulmuş nedense. insanın güya bu güzel günleri stres haline getiriliyor. birçok insan maddi durumdan evlenemiyor. nişanı aile arasında yapılırken tek yüzük yeter. Daha ne takılması lazım anlamadım.

Toplam 29 mesaj
ANKET
Arabalarda, cam filmi yasağı olmalı mı?