Editörler :
30 Haziran 2012 23:06   

Kapalı
Önerme; İyiler Sevilmez, Kötüler Sevilir

Başkalarına yaptıkları kötülüklerin aynılarını yaşamasını istediğiniz insanlar var mı?

Böyle düşünmek böyle düşüneni kötü bir insan yapar mı?

01 Temmuz 2012 00:00

nazeli58
Kapalı

Havale ediyorum

01 Temmuz 2012 12:54

II.Fatih
Kapalı

Hadis-i şerifte,

"Sana darılana git, barış! Zulüm yapanı affet. Kötülük yapana iyilik et!"

buyuruldu.

01 Temmuz 2012 22:47

kara-tahta
Kapalı

ya yapılan kötülük canımıza kastettiyse... yine de iyilik yapmalı mı yoksa kuyusunu mu kazmalı ya da beklemeli mi???

02 Temmuz 2012 01:25

II.Fatih
Kapalı

kara tahta sen gerekli yerlere şikayetini yaparsın sana kötülük yapanı her ne ise şikayet konun ilgili merciye şikayette bulunursun,hakkını da helal etmez ,kişiyi de Allah'a havale edersin.

Doğru olan bu!

Yani elinden geleni yapıp,bekleyip sonucuna razı olmak..!

02 Temmuz 2012 03:25

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı

Sayın Kedililik,

Kötü ya da iyi; yer yer zaman zaman .. insandan insana değişkenlik göstrenen göreceli kavramlardır.

Bana zarar veren birinin hayatımda yeri olamayacağı için onu kendimden uzak tutmak kendime yaptığım en büyük iyiliktir onun yaptığına aynı oranda yanıt vermek ise asla üslubum olmamıştır. Yine de şu bir gerçektir ki; İntikam çoğu zaman canı yananın sabretmesi gerektiğinide öğretir.. bu da zaman içersinde o kötülüğün ( bana göre ) cevabını daha ben vermeden sabrımın son noktasında taktiri ilahi tarafından öyle ya da böyle bir ceza gibi geldiğini/getirildiğini göstermiştir.

Taktir hudadandır herkes hak ettiği şekli ile yaşar !

05 Temmuz 2012 00:11

maesahin
Genel Müdür

Saplantım: İyi Kişiler Sevilmez, Kötüler Sevilir... Yaklaşık 3-4 aydır böyle bir düşünceye saplandım kaldım. Bütün dünyanın tanımladığı iyi insan kavramına uyanları gözlemlediğimde sevilmediklerini zannediyorum artık, kötü insan kavramına uyanların da sevildiklerini zannediyorum.

En azından kendi açımdan düşünüyorum, kime sorsanız "o iyi birisidir, ondan zarar gelmez, şöyle efendidir, böyle dürüsttür vs. " cümlelerini duyarım.

Kendimi övmeyi sevmem ama bu sözleri duyunca şimdi düşünüyorum:

Beni neden bir kişi "sevmez"? (Sevmek anlamında aile, eş , dost, akraba, arkadaş kastetmiyorum.)

Şİmdiye kadar karşı dişi bir cinsin beni sevdiğini görmedim, en azından ben öyle düşünüyorum.

Ve bu düşüncelerim beni başlığımdaki saplantıya kadar götürdü.

Siz ne dersiniz dostlar? Gerçekten de iyi kişiler sevilmez mi?

09 Temmuz 2012 21:50

varsayoksamantık
Aday Memur
10 Temmuz 2012 11:14

ÜMMÜ MEKTUM GİBİ
Kapalı

Bil ki edep, ancak her edepsizin edepsizliğine sabır ve tahammül gösterebilmektir.? (HZ. MEVLANA)

[Çilelere tahammül, kalpleri kemâle erdirir. Zîrâ tahammül, çileler dünyâsında en büyük imtihan edebidir. Öyle ki, bu haslet, bir îmân ölçüsüdür

11 Temmuz 2012 00:17

dyscalculia
Kapalı

Üzgünüm ki doğru..

11 Temmuz 2012 01:35

ingilizceci_d
Memur

çok iyi biriyseniz insanlar size saf gözüyle bakıyolar ve karizmanız olmuyo da ondan, bukadar basit...

11 Temmuz 2012 11:40

* empati *
Şube Müdürü

ingilizceciye katılıyorum.. karşı cins mutlaka sana göre biri denk gelecektir. ama malesef iş ortamı öyle olmuyor.. iyi yani saf gördüklerini daha da eziyorlar.. güya sen iyi niyetle bir şeyi açıklıyorsun kendini ifade ediyorsun ama onlar bunu senn art niyetine kullanıyorlar ve onlar çogunlukta olunca seni öyle bi noktaya getiriyorlarki pes diyorsun..

ama eş konusunda muhakkak kendine göre birini bulacaksın bence nerden mi biliyorum kendimden:)ama iş hayatında dikkat et etraf çakal dolu...

11 Temmuz 2012 20:44

eşit mesafe
Kapalı

Karşınıza sizin gibi biri çıkmamış yani siz nasılsanız öyle biri olması gerekki sizi sevsin ama çıkmamış.

Sen nasılsan karşına da öyle biri çıkar.

Üzülmeyip sabretmelisin.

Ama toplumda genelde iyi olan kişiler tabiri caizse çantada keklik gözü ile bakılıyor hani bu terslik çıkarmaz bu herşeye evet denilir gözü ile görüyorlar bilmiyorlar ki halbuki ;

İnsanlar; Susanı KORKAK, görmezden geleni APTAL, Affetmeyi bileni çantada KEKLİK sanıyorlar..!! Oysa ki; Biz istediğimiz kadar HAYATIMIZDALAR..!! Göz yumduğumuz kadar DÜRÜSTLER, ve sustuğumuz kadar İNSANLAR..

(bu son söz alıntı)

11 Temmuz 2012 20:53

eşit mesafe
Kapalı

Bu durum kötü bir huy çoğu insan sevmediklerinin iyi olmasını istemez hasetlik kıskançlık bilmem çekememezlik mi dersiniz her türlü durum insan olduğumuzdan var.Ama doğru olan kötülük geldiğinde bunu başkası için istememektir.

Zaten insani olarak da dinen de doğru olan bu.Yani bir başkasının kötülüğünü istemek doğru değil ya aynısı tekrar bizim başımıza gelse?ya da yakın birine dönerse.Her zaman herkes için iyilik ve güzellik istemeli ve iyilik yapmalıyız.

"Başkalarına yaptıkları kötülüklerin aynılarını yaşamasını isteme " Böyle düşünmek zamanla insanı kötü isteklerin gerçekleştiğinde acımasızlığa ve kötü olayların gelmesi sonucu bize bu kötülüklerin olmasını normal karşılama durumuna sokacağından iyi bir durum değildir.

11 Temmuz 2012 21:39

varsayoksamantık
Aday Memur

empati kesinlikle katılıyorum sana.doğru-yanlış, haklı-haksız durumundan öte çoğunluk-azınlık daha geçerli görünüyor.görünmekte öte kesinlikle daha geçerli malesef.sen mantık çerçevesinde bişeyler söylerken ya da savunurken içinin ve gönlünün gayet rahat olduğunu art niyet taşımadığını bilerek tam bi özgüvenle hareket etmekteyken bunun geri dönüşü hiçte istediğin ve düşündüğün gibi olmuyor.söylediğin gibi öyle bir noktaya getiriliyorsun ki resmen hayattan bıkıyosun (hayatın bi suçu yok) bütün insanlardan nefret ediyorsun (diğer insanlarında ne suçu varsa artık).kimse doğrunun dürüstün arkasında durmuyor.kişisel menfaatlerin yönelttiği şekle girip duruma göre bukelemun gibi renk değiştiriyorlar.bu şekilde mertlikten uzak, karaktersiz, iki yüzlü, günü kurtarmaya çalışan ne kadar kaypak varsa hepsinin canı cehenneme!!!

14 Temmuz 2012 01:18

yeterrrartıkkk
Şube Müdürü

emin ol saplantı falan değil. 3 yıldır söylerim adam olacağıma kahpe düzenine ayak uydursaydım şimdi nasıl mutluydum diye...

15 Temmuz 2012 01:34

dede a-li
Kapalı

Peygamber Efendimiz buyuruyor: ''Kim Allah için sever, Allah 

için öfkelenir, Allah için verir, Allah için vermezse, şüphe 

yok ki, o müminin imanı kemal bulmuştur''...

15 Temmuz 2012 03:14

herşeyin_hayırlısi
Müsteşar Yardımcısı

Zor Olanı Sever İnsan Her Defa... şarkının sözlerindeki gibi...

haksız güçlü olunca,mazlum suçlu oluyor...

karşıdakinin şirretini bildiği ve aklınca korunmak için mi insan bu yolu seçiyor?

Haklının değilde güçlünün yanında olduğumuzdan bizi haksızlık yapacağı aşikar güçlüler yönetiyor...

İyileri enayi,çantada keklik gözüyle bakmak büyük haksızlık değil mi?

hem ne demişler;

İnsanlar; Susanı KORKAK, görmezden geleni APTAL, Affetmeyi bileni çantada KEKLİK sanıyorlar..!! Oysa ki; Biz istediğimiz kadar HAYATIMIZDALAR..!! Göz yumduğumuz kadar DÜRÜSTLER, ve sustuğumuz kadar İNSANLAR...

...

nefis,akıl,gönül bir olmuş zoru seçmiş,aşk gibi acıtsada illede o..

15 Temmuz 2012 14:13

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Bir yıl kadar önce "iyi ayakkabılarını giyene kadar kötü terliksiz yol alır" anlamında bir konu açılmıştı. (başlığın adı hafızamda değil) Bu başlık ve konu, onu anımsatıyor.

Ve aynı zamana Wilhelm Reich'in Dinle Küçük Adam'da işlediği konulardan biri olan, iyi'nin dünyayı kendisi gibi görmesinden kaynaklanan savunmasızlığına karşın, kötü'nün zırhını giymiş savunmacı tavrından dolayı, iyi'nin kötü'ye karşı her an daha zayıf ve korumasız olduğunu ifade ettiği kitabını...

15 Temmuz 2012 22:50

herşeyin_hayırlısi
Müsteşar Yardımcısı

neden denen editör kafanıza göre her açtığım başlığı neden başka başlıklarla birleştiriyorsunuz,2 oldu bu,millet size göre mi fikrini yazacak?

16 Temmuz 2012 01:53

_neden_
Müsteşar Yardımcısı

Bilginiz olsun; "neden denen editör" daha önce açtığınız "bilinçaltı hakkında" adlı başlığınız gibi, forumda mevcut başlıkları açtığınızda "bilgiye kolay ulaşma ve paylaşımdaki kaliteyi arttırma adına, yine başlık birleştirme yoluna gidecektir. Fakat bu kez birleştirilen başlıktaki iletilerinizi ısrarlarınıza rağmen silmeyecektir. Onun için foruma yeni konu açarken "neden denen editörün" sizin tabirinizle diktatörlüğüne maruz kalmamak için lütfen -mümkünse- forum başlıklarını bir süzgeçten geçirin.

Ayrıca "editörün benzer dediği konuyu üye belki farklı yorumlayacak..." düşüncenize külliyen katılıyorum. Ama takdir edilmeli ki sildirdiğiniz "Bilinçaltı" başlığındaki iletilerde olduğu gibi tamamı alıntı ile 8-9 iletinin farklı bir yorum olmadığı konusunda hepimiz çok rahat hemfikir oluruz, değil mi?

Şahsa özel bir uygulama yok. Forumu takip ettiyseniz iletinizin birleştirildiği bu başlığın, bir başka başlıkla daha birleştirildiğini göreceksiniz.

Toplam 35 mesaj

ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?