Editörler : asaygincihan27
03 Temmuz 2012 00:55   


Kapalı
Kütüphane memurluğundan son anda vazgeçtim

Kurumlar arası geçiş için kütüphane memurluğunu düşünüyordum. İyice araştırdım. Kitaplarla iç içe ve unutulmuş bir kurum. Sessiz, huzurlu bir ortam. Maaşı 1800 küsür... Karışanın yok. Her şeyi ideal. Birkaç ay düşündüm ve sonra dilekçemi hazırladım. Dilekçeyi vermeden önce bütün gerekli yerlerle görüştüm. Kısaca işi ayarladım. İş dilekçe vermeye kaldı.Baktım gerçekten geçiş yapabileceğim. Sabah için Ankara'ya bileti aldım dilekçemi elden verip işi hızlandıracaktım. Fakat bir hayli istekli olduğum bu konuda iş ciddileşince kulağıma gaipten "hayır!hayır!" diye sesler gelmeye başladı. Bulunduğum her ortama yabancı sürekli kafamda kütüphane memurluğu dönüp duruyor. "Acaba yanlış mı yapıyorum?" diye soruyorum kendime.

Her neyse pastaneye oturduk hanımla. Hanım tatil planı yapıyor. Şuraya mı gitsek buraya mı gitsek. Yarın mı gitsek bir hafta sonra mı gitsek. Tatilin yarısını şurada yarısını burada mı geçirsek. Bu ilk dank oldu.Bize fazla tatil yapıyorlar diyorlar ya... Vallahi iki aylık tatilin elden gitmesi ihtimali bile kaybımın değerini bana bildirdi. Tatil harikaymış gerçekten.

1- Hanım tatil yapacak ben 20 gün yıllık izin kullanacağım. Sonra iş başı. Olmaz öyle şey. Sen tut 60 gün yaz tatili 15 de devre arası 75 günlük tatilden vazgeç.

2- Düşündüm, ben 7 yıldır sabahçı çalışıyorum ve 12.30'da işim bitiyor. Kütüphane memuru 09.00-17.00 mesai... Zor mesele...

Yürümeye başladık.

Maaşı bana yeter diyordum. Üzerinde fazla düşünmemiştim. 1800 küsür... Neden kötü... Oyuncakçının yanından geçerken çocuk bağırdı "akülü araba,akülü araba" etiket üzerinde fiyat 267 tl... Hemen kıyaslama:

3-öğretmenlikte ayda 1750+ genelde ortalama 400 ekders+ istersem egzersiz 250+ istersem hafta sonu sbs kursu ortalama 300+ belki sınav gözetmenliğ 50= 2750

Gençlikte iyi para kazanıp bir şeylere sahip olmak gerek...

4- Sonra kütüphane memurluğu emekliliğe kadar aynı tek tip iş. Oysa öğretmenlik sürekli farklı insanlar, öğrenciler, istersen bambaşka okullar vs. Hareket alanı geniş bir meslek diye düşündüm.

5- Kütüphanede müdürünle uyumun yoksa vay haline o iş çekilmez. Oysa öğretmenlikte durum farklı. Sınıfıma girer işimi yaparım. İstenilen de bu... Müdür falan nafile o zaman.

6- Aslında bütün şikayetlerimize rağmen şunu farkettim ki öğretmen toplum içerisinde sosyalliğiyle ön planda. Yürürken her geçenle selamlaşıyorum. Bunlardan çoğu memur ama bir şekilde tanışıyoruz. Bu öğretmenliğin getirisi... Oysa kütüphane memurluğunda statü sanki daha düşük. Düz memur... İnsana biraz sıkıcı geliyor bu düz memurluk...

7- En önemlisi ...

Başbakan bana seslendi. "Ey öğretmenim" dedi. "Bir başbakan olarak sana yol gösteriyorum sözümdeki şifreleri sakın kaçırma" dedi. Kaçırır mıyım? Çaktım tiyoyu. Başbakanımı sevmezdim, sevmeye başladım. Öğretmenler 15 saat çalışıyor diyordu. Oysa ben yedi yıldır 30 saat çalışıyordum. Terslik burdaysa Şifre de burdaydı. Ve buldum.

Şifre:

15 saat maaş karşılığı çalışsam alacağım 1750 tl. Bu da eder 2,5 gün. 3,5 gün tatil demek. Öğretmenlikten sıkıldıysan al sana 3,5 gün tatil ve 1750 tl maaş. Ne yapacaksın kütüphanede haftanın 5 günü 9-5 mesai ve 1800 küsür tl'yi.

Eve geldim hanım yarına giyeceklerimi hazırlıyor. Ne yapıyorsun dedim. Hazırlık dedi. Boşuna hazırlama ben vazgeçtim dedim.

Ama sen kitapları çok seven gece gündüz okuyan ve huzur arayan bir adamsın ve bu göreve de hevesliydin ne oldu? dedi. Valla dedim amaç kütüphanede çalışmaksa sürekli kitaplar okuyup sessiz olun demekse şu geniş arka balkonu boydan boya kapatıp içine raflar yapıp kolilerdeki kitaplarımı da oraya dizip kendime muazzam bir kütüphane yapar arada içeri gelen çocuğuma sessiz ol bakim der ve haftanın 3,5 günü kütüphanemin memurluğunu yaparım olur biter. Bileti yırtıp attım.

Bu yazıyı kütüphanemden yazıyorum...

03 Temmuz 2012 01:04

mirsatx
Kapalı

Yani mesleğimizin kıymetini bilmeliyiz aslında...

03 Temmuz 2012 01:17

Maya'
Daire Başkanı

zor olsa da öğretmenlik gibisi yok;)

03 Temmuz 2012 01:24

xarkainex
Yasaklı

eee yani...

öğretmenlik birsuru hakları kırpıla kırpıla bile hala en rahat mesleklerdendir.maas ve calısma saatleri bakımından,işten cıkma serbestliği,birleştirilmiş uzun tatili bakımından belki de en rahat meslektir.Önceden aşırı rahatmış,ancak gitgide daha normal şartlarda bir meslek haline getirilmesi gercekten sevindirici bir durumdur:)

ancak unutmayın yeri gelince kucuk gorulen her memurun bir işi vardır.Kitapların tertibi,duzenini saglayan bir kisi illa ki oraya gereklidir,o kisi orada olmasa butun gun kitap arayıp durursunuz:)

O yuzden kendi isini overken,baskalarının işini de sıkıcı alanı daha dar vs diye kıyaslamak,mutevazi olması gereken egitimciye pek yakısmadı dogrusu:)Gene de iyi tatiller

03 Temmuz 2012 01:37

mirsatx
Kapalı

xarkainex kardes

Sanırım iyi okumamışsın yazdıklarımı...Bahsedilen mesleğin güzel olduğunu ama öğretmenliğin daha güzel ve avantajlı olduğunu yazdım. Yani gerçekleri yazdım. İzin süreleri maaş, hareket alanı vs. Her mesleğin kendine göre gerçekleri ve yapısı vardır onu dile getirdim.

03 Temmuz 2012 01:40

xarkainex
Yasaklı

kardes zaten bilinen şeyleri yazarken demişsin hani zaten statusu daha dusuk falan diye...aynısını senin meslegine yazsalar pek hosuna gidecegini sanmıyorum,yanlıs anladıgımı dusunmuyorum.

Örnegin bir doktor seninki gibi metin yazsa,ondan sonra statüsü daha dusuk gibi yazsa burada cok tepki gosterilir.Dikkat cektigim nokta burası

03 Temmuz 2012 01:49

mirsatx
Kapalı

Niyetim o değildi. Söylediklerini de kastetmedim zaten. Öğretmenliği yerden yere vurmamamız gerektiğini dile getirmek istiyorum. Her neyse yanlış anlaşılmasın her mesleğin kendine göre şartları vardır. Ve öğretmenlik her yönüyle bambaşkadır...

03 Temmuz 2012 01:58

xarkainex
Yasaklı

tabiki hala gun itibariyle kosulları cok guzel bir meslek ogretmenlik.işini severek yapan icin her meslek bambaskadır,iyi geceler

03 Temmuz 2012 07:55

Albora
Memur

Gereksiz, yersiz bir kıyaslama. Öğretmenliği sadece okuldaki ders saatleriyle sınırlandıran yanlış bir anlatım. Kısaca, olmamış.

03 Temmuz 2012 08:04

neşeli hayat
Daire Başkanı

3. madde de öğretmene 2750 tl maaş bağlamışssın bu bi kere olmamış

bi de sanki sadece derse girmek görevimizmiş gibi lanse etmişsin bu da olmamış

öğretmenliğin ıvır zıvır bi sürü işleri olduğu gibi çocuklarla uğraşmak da cabası

kütüphane memurluğunu ben de düşünmüştüm bi ara ama bu forumda onunla ilgili bi yazı var onu okuyunca soğudum ondan da

03 Temmuz 2012 08:10

exkalibur
Yasaklı

mirsatx

2750tl maaşını yazmışsın.Bilip bilmeyen, bütün öğretmenlerin HER AY

bu kadar eline para geçtiğini sanacak.Biz aylarca EK ÖDEME diye

sinir olurken sen HÜKÜMETİN savunuculuğunu yapmışsın.

Savunacaktın bari direk söyleseydin.

03 Temmuz 2012 08:56

TürkDili&Edebiyatı
Daire Başkanı

Hocam yoksa sen forumu takip eden Bakanlık bürokratlarından mısın? Sonuna mesleğimizin kutsallığından da dem vursaydın tam ikna alurdum :)

03 Temmuz 2012 09:02

Kur-Sat
Aday Memur

Arkadaş ironi yapıyor...kesinlikle öğretmen olduğunu düşünmüyorum...Zihnindeki öğretmeni tablosunu aktarmış sadece...

03 Temmuz 2012 09:03

tarihci3535
Yasaklı

Öğretmenliği, kütüphane memurluğu gibi yapıyorsanız elbette geçmenize gerek yoktur. Eğer öğretmenliğin hakkını veriyor olsaydınız zaten kıyaslama yapamazdınız.

Keşke geçmiş olsaydınız, bulunduğunuz konumu gerçek bir öğretmenin doldurma şansı olurdu.

03 Temmuz 2012 09:12

W. Faulkner
Daire Başkanı

3. maddedeki hesabı yapan bir adamın öğretmen olduğuna inanmam ben. Egzersizi 25, sbs'yi 300 hesaplamış. Daha bunlardan kaç saat ders ücreti alınacağını bilmiyor. Hele o sevgili başbakanının konuşmasından çıkardığı ders bir öğretmen için utanç verici.

03 Temmuz 2012 10:27

emon
Aday Memur

bu yazıyı yazan eğer öğretmense allah yardımcısı olsun

(15 saat maaş karşılığı çalışsam alacağım 1750 tl. Bu da eder 2,5 gün. 3,5 gün tatil) bu nasıl bir düşünce sen öğretmenin çalışmasını sadece derse girilen süre ile sınırlandıracaksın 5 ten 2,5 günü çıkarıp 2,5 değil 3,5 bulacaksın yalan yanlış bir çok şey yazacaksın sana tavsiye aldığın neyse günde 2 değil 1 kere kullan kafanı fazla bulandırmış.

03 Temmuz 2012 10:58

uğur83
Kapalı

bana çok inandırıcı gelmedi yazılanlar.2750 tl yi 700bin kişilik eğitim camiasında 1000 kişi alabiliyor mu acaba...2buçuk gün çalışmak ne demek? ben 2buçuk gün çalışan bir öğretmen de görmedim...başlığı açan arkadaş senin hiç ders dışı görevin olmuyor mu acaba? derse girmek en kolayı,asıl sıkıntı ders dışı,eokul ve evrek işleri...o çok dile getirdiğin yaz tatilinde yakında elden gidecek merak etme...ayrıca gençliğinin baharında doğuya gidip de önünü göremeyen bizler ne yapalım? köy okullarında,birleştirilmiş sınıflarda sürünen bizler... öğretmenlik artık böyle polyannacılık oynanacak bir meslek değil.gerçekleri görüp,şu işi profesyonelce yapmaya çalışın.çalışma yükü bakımından tüm memurluklardan çok daha fazla yük e sahiptir öğretmenler.ama senin gibi ben 12buçukta çıkıyorum diyenler oldukça biz bu yükümüzü kimseye anlatamayız.kütüphane memurunu bilmem ama bildiğim tek şey bizimle aynı statüde bulunan a grubu kadroların maaşlarının bizi 2ye 3 e katladığıdır.

24 Temmuz 2012 21:38

E K S E L A N S
Müsteşar

Rahat meslek

Enazından nrm fazlası olmuyorlar.

24 Temmuz 2012 21:56

uglykidjoe
Müsteşar

Serin hikaye...

Ben 7 yıldır evimden çok uzaklarda, dağlarda müdür yetkili öğretmen olarak çalışıyorum.

Varsa imkanı ,Balıkesir'de kütüphane, hatta nüfus, tapu mapu...Bugün geçeyim.Alsınlar ekderslerini, tatillerini de...

24 Temmuz 2012 23:19

Tanburicemil
Memur

Keşke öğretmenlik kütüphanenizde hayal ettiğiniz kadar toz pembe koşulları olan bir meslek olsaydı. Keşke geçim sıkıntısıyla ek iş yapma peşinde koşan öğretmenler ce sizin hayal aleminizdeki öğretmenler gibi 2750 tl kazanıyor olsaydı.

24 Temmuz 2012 23:24

szlşmlisınıfçı
Daire Başkanı

peh...

Toplam 31 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?