Editörler : Pangaea
12345678910111213»

GaLaXY1905
Yasaklı
07 Temmuz 2012 13:43

arkadaşlar hatırladıgınız soru yok mu yaa..varsa yazar mısınızzzz

flygrance
Genel Müdür
07 Temmuz 2012 13:45

Osmn. Taznzimat ve islahat devrinde, azinliklar kendi mah. Yargilanmadi mi hatta hukukta ikilik ? Seri-orfi- azinlik mah.1,2,3

07 Temmuz 2012 13:45

2 - MİLLİYETÇİLİK (Ulusçuluk)

Milliyetçilik; milleti sevme, milleti yüceltme amacını benimsemek ve bu yolda yürümektir.

Atatürk?ün milliyetçilik ilkesi, kendini aynı milletin üyeleri sayan kişilerin, o milleti yüceltme istekleridir.

Dini, mezhebi, dili ne olursa olsun, kendini Türk sayan, Türk bilen ve Türk olarak yaşayan her insan Türk?tür. Atatürk bunu ?Ne Mutlu Türk?üm Diyene? diyerek belirtmiştir.

Atatürk Milliyetçiliği; akılcı ve insancıldır, ırk ve din üzerine oturmamıştır, toplumsal ilerlemeyi amaçlar, birleştirici ve bütünleştiricidir, barışçıdır, ekonomik içeriği bulunmaktadır, çağdaş ve ileriye dönüktür, milli egemenliğe dayanır, demokratiktir, ülke ve dünya gerçeklerine dayanır. Vatanın bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını her şeyin üstünde tutar.

Atatürk milliyetçiliğinde, milli birlik ve beraberliği güçlendiren unsurlar; Milli Eğitim, Misak-ı Milli, Dil, tarih, kültür ve gaye birliği, Milli kültür, Türklük şuuru, Manevi değerler.

GaLaXY1905
Yasaklı
07 Temmuz 2012 13:48

COĞRAFYA

1-Sakarya Projesine Hangi İller Dahil Değildir--YOZGAT

2-Çevreyi En Az Kirlete--AMBARLI(DOĞALGAZ)

3-verilen haritada şehirlerin (samsun,mersin,istanbul ,izmir)ortak özelliği değildir---TURİST TAŞIMA GELİŞMİŞTİR

4-Hangi madenin çıkarıldığı yer yanlış verilmiştir ? MANGANEZ(seydişehir- konya)

5-COĞRAFYA

1-Sakarya Projesine Hangi İller Dahil Değildir--YOZGAT

2-Çevreyi En Az Kirlete--AMBARLI(DOĞALGAZ)

3-verilen haritada şehirlerin (samsun,mersin,istanbul ,izmir)ortak özelliği değildir---TURİST TAŞIMA GELİŞMİŞTİR

4-Hangi madenin çıkarıldığı yer yanlış verilmiştir ? MANGANEZ(seydişehir- konya)

5-Nufus sayımı ile ilgili soru-KENTSEL NUFUS TARIMSAL NUFUSTAN HER ZAMAN FAZLADIR

6-insanın doğaya katkısının en az olduğu faaliyet.? ARICILIK

7-arazi toplulaştırma ile ilgili soru--İŞLETME SAYISI ARTAR

adem23p
Yasaklı
07 Temmuz 2012 13:48

Arkadraşlar soruların tümü Data Yayınları'nda daha derli toplu verilmiş.

tainted_love
Daire Başkanı
07 Temmuz 2012 13:50

atatürkün bi sözü vardı din,ırk ayrımı gözetmeden her vatandaş türkdür gibi bşy şıklar

milliyetçilik

laiklik

halkçılıktı

ne dedinz bu soruya ben 1,2,3 dedim..

simgehhh
Memur
07 Temmuz 2012 13:50

o turizm sorusu hangisinde yıl boyu devam eder değil miydiii

07 Temmuz 2012 13:51

2 - MİLLİYETÇİLİK (Ulusçuluk)

Milliyetçilik; milleti sevme, milleti yüceltme amacını benimsemek ve bu yolda yürümektir.

Atatürk?ün milliyetçilik ilkesi, kendini aynı milletin üyeleri sayan kişilerin, o milleti yüceltme istekleridir.

Dini, mezhebi, dili ne olursa olsun, kendini Türk sayan, Türk bilen ve Türk olarak yaşayan her insan Türk?tür. Atatürk bunu ?Ne Mutlu Türk?üm Diyene? diyerek belirtmiştir.

Atatürk Milliyetçiliği; akılcı ve insancıldır, ırk ve din üzerine oturmamıştır, toplumsal ilerlemeyi amaçlar, birleştirici ve bütünleştiricidir, barışçıdır, ekonomik içeriği bulunmaktadır, çağdaş ve ileriye dönüktür, milli egemenliğe dayanır, demokratiktir, ülke ve dünya gerçeklerine dayanır. Vatanın bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını her şeyin üstünde tutar.

Atatürk milliyetçiliğinde, milli birlik ve beraberliği güçlendiren unsurlar; Milli Eğitim, Misak-ı Milli, Dil, tarih, kültür ve gaye birliği, Milli kültür, Türklük şuuru, Manevi değerler.

yazdm ya... sadece 1

GaLaXY1905
Yasaklı
07 Temmuz 2012 13:52

TARİH__

1-)1921 Anayasasında Yapılan ilk değişiklik---Cumhuriyetin İLANI

2-)Kut

3-Atatürkün Askerlğe Döndüğü Savaş----Kütahya Eskişehirden Sonra

4-Minber Gazetesi

5-Malabadi Köprüsü-ARTUKLULAR

6-DARULKARAR

7-Son Başbakan--CELAL BAYAR

8- Nutuktaki Olaylar--1 ve 2 ydi 3 teki parti sonradan kurulmuş

9-Yayılmacı Dvletler---İTALYA

10-Erzurum kongresi toplanma neden değildir--İSTANBULUN İŞGALİ

11--Türkiyeye 1. 5 yıllık kalk. planında yardım eden ülke--RUSYA

12-okuma yazma oranının artması için yapılan-- MİLLLET MEKTEPLERİNİN AÇILMASI

13-Sosyal Alanda Eşitliğin Sağlanması,Kadın Erkek Eşitliği Paragraf Sorusu----MEDENİ KANUN

14-25.Sivas kong sonraki başarı---AMASYA GÖRÜŞMELERİ

15-osmanlıda hukuk belirleyen kurallar.. feth edilen yerler hariç diğer 2 madde

16-osmanlının modernleşmesini göstermez.... enderun

17-kuvayi milliye doğuda başarı elde etmiştir yanlış

18-türkiyenin 1920-30 arasında uğraştığı lozan

19-milletler cemiyetine gitmeyenler yabancı okullar

20-dilin sadeleşmesi ceza kanunu..

21-saltanatın kaldırması neyi göstermez...rejimin adı.

22-ekonomide ikililiği ortadan kaldırmak...kılık kıyafet

23-ATAtürk Milliyetçiliği sorusu--Mİlliyetçi,Laik,Halkçı CEVAP:1-2-3

beterbocek10
Kapalı
07 Temmuz 2012 13:53

ilk değişiklik cumhuriyetın ılanı.1921 anayasasında sonra ılkkez 1923 te anayasa değişikliği oldu ve ılk maddee malum cumhurıyet

ceren8589
Kapalı
07 Temmuz 2012 13:53

arkadaslar data yayınlarında verilen cevaplar için link atar mısınız

sinsilaz
Şube Müdürü
07 Temmuz 2012 13:54

soyadı kanunu ve kılık kıyafet arasında kaldığım soru vard soyadı yaptım ama ikisde ekonomiyle alakasız denemelrde çıkıyodu soyadı kanunu diyoduk doğru çıkıyodu saçma bi soruydu

princetanbul
Şube Müdürü
07 Temmuz 2012 13:55

I. Celal Bayar Hükûmeti 1 Kasım 1937-11 Kasım 1938

beterbocek10
Kapalı
07 Temmuz 2012 13:56

bosuna dataya bakmayın cevaplarıı yalnız coğunun hız sorusuna 120 demısler

princetanbul
Şube Müdürü
07 Temmuz 2012 13:58

ingiltere ile aramız ... sorusu ,sadabad değil mi?

atatürkün sözü sadece milliyetçilik arkadaşlar, yazdım oraya milliyetçilik ilkesinin direk içinde yazıyor

tentakül
Daire Başkanı

atatürkün bi sözü vardı din,ırk ayrımı gözetmeden her vatandaş türkdür gibi bşy şıklar

milliyetçilik

laiklik

halkçılıktı

ne dedinz bu soruya ben 1,2,3 dedim..bende 1,2,3 dedim halkçılık kesin varda lailikte emin degilim

tipatip
Aday Memur
07 Temmuz 2012 13:59

osmanlıdaki hukuk kuralları sorussuna 1 2 denilmiş ama 1 2 3 olabilir.. fethdilen bölgeye özerklik tanınabilo hoşgorü falan vardı garip bi soru

mc kaportaci
Aday Memur
07 Temmuz 2012 14:00

altık bugra han ile ilgili bir soru vardı. amcasından sonra islamiyeti kabul etmesi neyi gösterir?

I. İslamiyetin hızla yayıldıgı

II. Ulkeyi hanedanın yönettiği

III. Arapça'nın resmi dil kabul edildiği

cevap ne olacak?

flygrance
Genel Müdür
07 Temmuz 2012 14:00

Konsolosluk mah. Tanzimatta herkes kendi dinine bagli oldugu mah. Yargilanabilir...

Toplam 2895 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi