Editörler : **sude**
08 Temmuz 2012 13:12   


Yönetici
KPSS sorularında son durum...

Sevgili arkadaşlar,

KPSS'de kopya iddiaları hepimizi rahatsız ediyor. Dünden bu yana bir kaç değerlendirme yazısı yayımladık. Sizin de katkılarınız oldu. Gelinen süreci özetlemek istiyorum...

1- DİHA adlı ajansın yayınladığı sorular sınav öncesine ait değildir. Ajans 15:55'te yayınlamış ve twitter'a oradan yayılmıştır. Bu sorular ajansın eline daha önce geçmiş olsaydı, ajans sınav sonrasını beklemezdi. Belli ki sınav soru kitapçığının bir örneğini birisi dışarı çıkartmış ve bilgisayarda yeniden düzenleyerek ajanasa vermiş. Sınav kitapçığı üzerindeki cevap şıkkı işaretlemeleri bunu yapanın bulunacağını gösteriyor.

2- Beyaz Kalemin yaptığı ise tam bir rezalet. Bu yayınevinin de yine sınavdan sonra soruların bir örneğini ele geçirdiği anlaşılıyor. Yayınevinin hatırladıklarımızı yazdık demesi inandırıcı değil. Belliki onlar da dışarıya sızdırılan bir sınav kitapçığından derleme yaparak 57 soruyu yayımladı. Son 3 soruyu yayınlamama sebepleri ise son sayfa olmasından kaynaklanıyor. Ancak, Yayınevi reklam yapmak isterken tam bir skandala imza attı ve bir sürü adayın kafasında soru işaretini oluşturdu. Belki yayınevi de bu duruma seviniyordur. Zira bir çok kişi de, "bu soruları sınavdan önce deneme olarak vermişler" algısı oluşmuştur. Oysaki, yayınladıkları pdf dokumanda yer alan "Deneme Sınavı 2" ibaresi kullanmış oldukları hazır deneme yazılımdan kaynaklanmaktadır. Soruları bilgisayarda yeniden düzenleyip web sayfalarına atarken bu hazır deneme sınavı yazılımını kullandıkları için "Deneme sınavı 2" ibaresinin çıktığını düşünüyoruz. Zaten deneme olarak veren bir yayıne evi, hiç deneme olarak verdik der mi?

Ben şahsi olarak, 1999 yılından bu yana KPSS işleri ilgileniyorum. Bir şüphe duysam bunu emin olun ki belirtirim.

Benim değerlendirmem her iki kurum da sınav sorularını, sınavdan önce değil sonra elde ettiler. Zaten 1 milyon kişi sınava giriyor. 81 ilde, 3-4 bin okulda sınav yapılıyor. Bu kadar geniş bir mekanda kim tam anlamıyla sınav güvenliğini sağlayabilirki...

Bu nedenle, sınav sorularının sınavdan önce sızdığını gösterir bir belge ortaya çıkmadığı sürece bu şaklabanlara değer verilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Ancak bunu söylememiz şuna engel değil... Mutlaka bu soruları dışarı çıkaranlar bulunmalı ve yargılanmalıdır. Zaten bunun yapılacağı yönünde bize de bilgi ulaşmıştır. ÖSYM Savcılığa başvurmuştur. Diğer yayınevleri de pazartesi günü o yayınevi hakkında Savcılığa başvuracaktır.

Takdir sizlerindir.

08 Temmuz 2012 13:16

alemciyiz
Daire Başkanı

bu yayınevi , 'reklamın iyisi-kötüsü olmaz' diyerekten ön plana çıktı

görün bakın bundan sonraki sınavlarda tirajı çok artacak...

08 Temmuz 2012 13:17

zehr_a2
Kapalı

fem gibi

08 Temmuz 2012 13:18

alemciyiz
Daire Başkanı

kesinlikle dediğin gibi zehra

bi makalede okumuştum

fem'e kayıt yapan kpss.li sayısı geçen dönemlere oranla %62 arttı yazıyordu..

08 Temmuz 2012 13:18

yagmur adam
Müsteşar Yardımcısı

bızım ıcın memurlar.net bıtmıstır.

08 Temmuz 2012 13:20

yurekliY
Aday Memur

yarmur adam fikrin varsa konuş değilse sus. neden bitmiştir. kendi adına konuş. adam ne güzel açıklamış. okuman yoksa bir daha oku

08 Temmuz 2012 13:22

Zabaçca
Müsteşar Yardımcısı

memurlar.net ana sayfa editörlerinden ayırdığım sevgili üstad simurganka'ya birleştirici ve yapıcı bilgilendirme için teşekür ederim.

Kaos inanılmaz derecede ortada.

İnsanlar hayatlarına kast edeceklerine dair başlıklar açmakta.

Her şey toz duman.

Memurlar.Net'in değerli üyeleri, üstad simurganka olayın takipçisidir akabinde bizlerde. İnşallah hayırlı haberleri yine kendisi bizlerle paylaşacak.

Ama soğukkanlı ve serinkanlı olarak olayları takip etmeye devam ediyoruz. Ortamı karıştırmaya çalışanlara imkan vermeden.

Üstadda söylüyor ortada bir kusur var, illaki sorumlular bulunacak.

Örneğin şu tweette resmi dolaşan TARİH 5.Soru kitapçık resmi ÖSYM istesin o kitapçıktan sahibine ulaşır. Bakalım ulaşacak mı ?

08 Temmuz 2012 13:24

journalist_13
Yönetici

Sadece adayların duygularıyla oynanıyor. Ben de beyaz kalem palyaçosuna DİHA şaklabanına inanmıyorum. Sınavdan önce sızmamış ise bir şey denmemeli. 4 bin binada sınav yapılıyor. Heryer kozmik nasıl korunsun.

08 Temmuz 2012 13:25

yagmur adam
Müsteşar Yardımcısı

sanamı sorcam ne yazıp yazmayacagımı burada belırttım.fatma sahın yayını durdurma basvurusundan sonra memurlar.nete bır haller oldu ve bocalama donemıne gırdı.sydv de yasanan skandalı bıle zor haber yaptırdık.tekrar dıyorum ve uzulerek soyluyorum memurlar.net bızım nazarımızda bızım sesımız olmaktan cıkmıstır.

08 Temmuz 2012 13:25

Turuncu Sakal
Aday Memur

Zaten daha olayın ne olduğu belli olmadan direk olarak sınav iptal edilsin diyen sınavı kötü geçtiği için diyordur. Burda istenmesi gereken olayın araştırılmasıdır.

08 Temmuz 2012 13:26

Tutaşil-CM
Yasaklı

somut adımlar atıldığını görmemiz lazım.

cezalar ciddiyetle uygulanmalı.şu kck işinde bile öğretmen ve öğretim görevlilerinden bahsediliyor.

bu kişilerin görevlerine son verilmesi ve hapse atılması gerekir.

aynı şekilde soruları sınav esnasında sızdıran görevlilerde hapis ve tazminat cezalarına çarptırılmalı,söylemeye gerek yok,memuriyettende men edilmelidir.

beyazkalemin lisansı iptal edilmeli ve yöneticileri hakkında "suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" gerekçesiyle dava açılmalıdır.

önce bu adımların atıldığını görelim,biz de tahriklere kapılmayız.yoksa kime,nasıl ve neden güvenelim?

08 Temmuz 2012 13:26

biolog_ali
Genel Müdür

ya arkadaşlar tel toka dahi sokulmazken bu adam nasıl çekmiş ya ösym sorusunu tlf nuna söyleyin ya nasıl çekerken yanındakiler görmedi mi yada bu ösym kitapçığını bu adam daha önce mi aldı görevli yada yanındakiler görmedi mi ya ???????

08 Temmuz 2012 13:27

zehr_a2
Kapalı

+1

08 Temmuz 2012 13:29

beyazsayfa06
Müsteşar Yardımcısı

Anasayfa editörümüz simurganka'nın tespitlerine katılıyorum ama insanların hayatını ilgilendiren bir sınavda bu tür olayların olması çok üzücü ve herhangi bir araştırma inceleme yapılmadan kopya yok deyip üstü kapatılabilecek bir durum değil. Sınavda kopya ya da sızdırma yok denecek kadar da basit olduğunu da düşünmüyorum yoksa ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağanın durumuna düşebilirler.

Eğer ortada bu derece ciddi bir olay varsa mutlaka sonuna kadar incelenmeli araştırılmalı daha sonra kopya var ya da yok denilmelidir, doğru olan da budur.

08 Temmuz 2012 13:32

mthnn
Şef

sınavın iptal edilmesini isteyenler çalındığı yönünde yüzde yüz emin olanlar nedense hep yeni üyeler. ne işsiniz la siz

08 Temmuz 2012 13:33

yldrm_hv
Aday Memur

dalga mı geçiyorsunuz bizimle , her şey ortada, ösym başkanı istifa etmeli, beyaz kalem hakkında soruşturma açılmalı ve kpss iptal edilmelidir

08 Temmuz 2012 13:33

biolog_ali
Genel Müdür

bence delliler yok ediliyo yavaş yavaş umarım dün gören insanlar fotoğrafını çekmiştir çünkü bazı siteler açılmıyo artık yok edicekler umarım işinin eri bir avukat bulur hallederiz bu işi nasıl yapalım ne yapmamaız lazım şimdi mail atmak bir işe yaramıyo geçen 2010 da ben kaç kere attım olmadı ben üstelik çalışmadan girmiştim ve diğer arkadaşların hakkı yenmesin diye dilekçeler göndermiştim ama şimdi girdim hemde çalışarak itler gibi çalışarak böyle bir sonucu haketmedik....

08 Temmuz 2012 13:34

carsi34
Yasaklı

haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır

08 Temmuz 2012 13:36

yagmur adam
Müsteşar Yardımcısı

arkadaslar 2010 daha cozulmedı.sadece eb ıptal edıldı hatırlarsınız.nedense osym arastırma yaptık bır sey bulamadık dıyor.bence orgutlenıp baskı olusturmamız lazım.ızmır olarak bır eylem yapalım dıyorum.her ıl orgutlensın.artık yeter.

08 Temmuz 2012 13:37

imfdefolgit
Yasaklı

Tam bir komedi ya...........Adamlar sınava bir MATBAA GÖTÜRMEMİŞLER:)

08 Temmuz 2012 13:40

imfdefolgit
Yasaklı

Şeytan bunların yanında PİRİ PAK kalır.........Şeytanın günahını almayalım:)

Toplam 388 mesaj
12345678910111213»