Editörler : muhtesem32
19 Temmuz 2012 18:02   

Aöf Felsefe Bölümü 4. Sınıf Öğrencileri & 16 Kredi Psikoloji 16 Kredi Sosyoloji ve Formasyon

Aöf Felsefe Bölümü son sınıf öğrencisiyim.Daha önce Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. İlköğretim bölümünden alınan formasyon ortaöğretimde geçerliliği nedir? Meb'in istediği kredilere ilk iki yılını yıllık sistemde okumuş Felsefe öğrencileri sahip midir?

Bürodan almış olduğum transkripte (not durum belgesi) göre kredili sistemle birlikte yenilenen programda yeni eklenen ve daha önce hiç almadığımız 8 ders muafiyet başlığı adı altında sorumlu değil olarak belirtilmiş. 4.sınıf öğrencilerinin hiç almadığı ve kredisinin önemli olduğu Eğitim Psikolojisi dersi de bu derslerin arasında. Transkriptin sonundaki açıklama şöyle:

Muaf:: Öğrencinin İlgili Birim Kurulu kararı ile muaf tutulduğu veya bir başka yükseköğretim kurumundan başarmış olduğu derslerden muaf tutulduğunu belirtir.

Sorumlu Değil:: Yapılan ders intibakı sonucunda öğrencinin sorumlu olmayacağı dersi belirtir.

Bizler 2. sınıfı bitirdikten sonra değiştiği için malumunuz birçok ders eklendi. Kredili sistemle mezun edilecek olmamızdan dolayı almadığımız 33 kredilik dertlerin notu olmaksızın kredi hanemize yazıldı. Aksi takdirde toplam 8 dönemde 240 krediye ulaşamayacaktık.

Şimdi asıl sorulması gereken transkriptte görünen Eğitim Psikolojisi kredisini Meb'e saydırıp saydıramayacağımızdır!!! Çünkü Bu dersin kredisi olmadan 16 Psikoloji kredisine sahip olamıyoruz.

Ayrıca formasyon ile ilgili gelişmeleri paylaşmanızı diliyorum.

( 4. sınıf Felsefe öğrencileri ana ders kitaplarımızın baskı sayısını dikkate alacak olursak Türkiye de en fazla 1000 kişiyiz. Gelin birlik olalım.)

19 Temmuz 2012 19:28

göksun78
Memur

kardeşim formasyonun ilköğretimi lisesi olmaz.forrmasyon içeriği aynıdır.alan değiştirmede formasyon yok.zaten formasyonu olmayan öğretmen olamaz.eğitm fak okurken formasyon veriyor.siz alan değişikliğine baş vurursunuz.bende sizin durumunuzdayımm

19 Temmuz 2012 20:21

j.j.rousseau
Aday Memur

göksun78 teşekkür ederim açıklamalarınızdan dolayı. Şunu eklemeyi unuttum : henüz atanmış değilim. Bu sene sosyal bilgilerden atanabilme ihtimalim yüksek olsa da olmadığı takdirde seneye Felsefe Bölümünden

Kpss puanına ile atama durumunu merak ediyorum.

28 Temmuz 2012 20:30

j.j.rousseau
Aday Memur

4. sınıflar neredesiniz?

28 Temmuz 2012 23:32

dilek354565
Şef

arkadaşlar alan değişikliği için tezsiz yüksek lisans alan öğretmenliği diploması olan da alan değişikliği yapabiliyor mu acaba

29 Temmuz 2012 01:16

felsfe006
Genel Müdür

kredilerde muaf tulduysanız bu sizin alahinze olacaktır. felsefe sosyolji mezunuz belirli krdileri doldurmadığı süreece ne alanlar arsı geciş neden ataması yapılır meb beilrlediği kredileri sağalamanız gerkiyor aksi halde formasyonunuz olsa bile bu öğretemenlik alanına atanamıyorsuz. meb 80 sayılı cizlegesine girdğinizde en alta özel sartlar ilgi madelere baktığınız da görceksiniz bu alan öğretmenliği için beli kredi limitini sağalanması gerkiyor bildiğim kadar ile 2009, 2010 girişliller bu kredileri baya eksik. 2011 girişliler noktasında bir derste kredi eksikliği yasanıyor tabi bunu yök ve meb belirliyor. bu belge üninzden alamanız gerkiyor aldığınza dair yaında kodlar ve aldığınız der ve kredileri yazan bir belge vermesi gerekiyor üninizin benim mezun olduğumda böyle bir belge vermişlerdi tabi taranskirip gecerli olur mu ırda krdeiler bunu tam bilemiyorum ama belgelendirenler diye bir ibare gectği için szin bunu üninzden belgelendirlmesi gerekiyor

29 Temmuz 2012 19:24

j.j.rousseau
Aday Memur

felsfe006, 1. yıl Psikolojiye Giriş dersini yıllıklı sistemde aldık. Kredili sistemle birlikte yayımlanan klavuzda bu dersin ECTS kredisi 9 olarak gösteriliyor. Fakat transkriptte sadece notumuz gözüküyor. kredisini göstermemişler. belki de henüz daha düzenlemediler.

2. sınıfa yeni eklenen Eğitim Psikolojisi dersi transkriptte notu olma da kredisiyle gözüküyor. Meb'in yaptığı sadece transkriptte bakarak 16 krediyi saymak oluyormuş. Transkript zaten alınan dersleri notları ve kredileri görmek için kullanılıyor. Muaf başlığında görülen dersimizi nasıl değerlendireklerinin kuşkusu henüz uzaklaşmış değil ama. Bunu 4 kredi olarak saydırabilecek miyiz bakalım?

3. sınıfta psikoloji dersimiz yoktu. 4.sınıfa Sosyal Psikoloji dersini 2 dönem alacağız. 4. sınıftan 8 kredimiz olacak.

Toplamda 16 eder mi endişeleri henüz giderilmiş değil. İlgili yerlerden bilgi almaya çalışıyorum. Fakat muhattap bulamıyorum. Aöf denilen fakülteden tamamen ümidimi kestim artık. 1 buçuk yıldır ben bilgilendiriyorum onları.

08 Ağustos 2012 15:44

j.j.rousseau
Aday Memur

Felsefeciler neredesiniz? Kredilerimiz tamamlanmadan tatil yok bize ;)

08 Ağustos 2012 19:42

turanım
Memur

bende sosyoloji 4.sınıfa geçtim bizdede kredi problemi var muaf olmamız bize bu kredileri vermiş mi olyorlar bizdede etik dersi var felsefe kredilerine eklenmesi lazım siz etik dersi aldınız mı hangi alanda sayılıyor kredisi aöf merkezi arayalım soralım arkadaşlar

09 Ağustos 2012 01:17

j.j.rousseau
Aday Memur

Dün 147 aracılığıyla daha önce alınan formasyonla ilgili Meb'e yazdırdığım dilekçenin cevabını aldım. Daha önce alınmış formasyonun farklı alanlarda geçerli olabileceğini sözlü olarak tarafıma okundu. Felsefe Bölümü alanı için de kullanacağımı düşünüyorum. Plan program olmadığı için yarın ne olur bunu kestirmek güç. 'Bekle gör' oluyor genelde bu ülkede.

Muafiyet benim de kafamı karıştırıyor.Ne anlamda? Almasına gerek yok mu? Yoksa almış mı sayıldı. Meb ne diyecek transkriptte görünen o krediler için o çok önemli. Bir bakan edasıyla bakıp sayacak mı sadece? Bunun cevabını Aöf veremiyor? 1 yıldır uğraşıyorum. Kendileri de bilmiyor maalesef. O yüzden artık Aöf dışında her yere yazıyorum.

Etik dersi bizde de etik alanı içinde. Maalesef Felsefe alanında değil bizde de. 5. dönem biz de aldık o dersi.

13 Ağustos 2012 19:35

turanım
Memur

bu konuda neden hiç bir cevap vermezler bizde sosyoloji bölümü olarak felsefe kredisi eklenmeli ne yapmak lazım acaba birde bu muaf olayı bizim kreiler farklı yazıyo yani almadığımız derslerin kredilerini ayrı vermişler

16 Ağustos 2012 21:54

j.j.rousseau
Aday Memur

Transkriptte hiç almadığımız derslerin kredilerini ayrı olarak belirtmişler evet. Meb'in istediği kredilere sahip olup olmadığımımızı bir öğretim görevlisine sordum. MEB' e ve YÖK'e sorarak öğrenmeye çalışacak. Aöf denilen kurumun cevap vermesi gerekirken...

20 Ağustos 2012 18:10

turanım
Memur

arkadaşlardan biri araştırma yapmış adnan menderes üniverstesinin kredilerida tutmuyor manık dersi var ama felsefe kodlu ama meb kabul etmiş ders içeriği diye mantık kredisi olarak vermiş yani bizim etik var onu felsefe kredisi diye gösterebileğiz muaf olayına gelince bizim mezun olmamız için 240 krediye sahip olmamız gerek o almadığımız kredileri de vermesi gerek ki mezun olalalım

20 Ağustos 2012 23:06

inecekvar-şöfer-emmi
Kapalı

eğitim fakültesinden almış olduğun formasyon yeterlidir ekstradan gerek yok.

21 Ağustos 2012 03:41

j.j.rousseau
Aday Memur

ben de yeterli olacağı kanısındayım. umarım şu kredilerle ilgili bir bilgiye ulaşabiliriz.

21 Ağustos 2012 03:43

j.j.rousseau
Aday Memur

aynen öyle turanım. hiç almadığımız dersleri transkripte yansıtmasalar ve muaf ve sorumlu değil tutmasalar 240 krediye sahip olamıyorduk. Bakalım bu kredileri meb'e saydırabilecek miyiz. Asıl sorun bu aslında.

11 Eylül 2012 18:58

burhan ulucanlı
Aday Memur

Aof sosyoloji 4.sınıf öğrencisiyim. Etik dersi Felsefe kredisi olarak düzeltilmiş, fakat sorun şu 1. sınıfta yıllık sitemde olduğum için etik dersi almadım. bu dersi almış sayılarak formasyonda geçerli olacakmı.? Bu konuda Anadolu üniv.e bilgi edinmeden başvurdum cevap bekliyorum. cevap gelince paylaşırım. Aslında dediğiniz gibi bu konuyu meb'e sormak gerekiyor, muaf olup kredisini verdiklerinde alınmış gibi kabul edilecek mi?

08 Ekim 2012 20:09

bulent-123
Daire Başkanı

GÜNCEL

09 Ekim 2012 23:38

pelin_pelin
Aday Memur

ya evet lutfen dorduncu sınıftan bır arkadas ben ucuncu sınıfım kredılerımız yetıyormu bırınız bızı aydınlatsınnnn...................

10 Ekim 2012 00:44

felsfe006
Genel Müdür

1-eğer derslerden muafsanız bu derler buyuk ihtimal transkipinizde gözükmeyecektir. cünkü başka bir derslerle kredi eksikliğinizi gidermişsinizdir. aöf bu yıl krdeili siteme gecti ancak kredisiz sitemde okuyan aöf felsefe ve sosyoloji bölümü öğrencileri kredi noktasında meb sartlarını sağlamıyor. eğer bu derslerden muafsınız transkipinizde yoksa yada belgeyle belgelendiremezseniz ne alan gecişi nede öğretmen olabilirsiniz..

2-aöfden sisteme girdiğiniz sitemde dd ab gibi notların olduğu yer taranskipinz... transkipiniz sizin bugune kadar aldığınız o dersler ve notlar bitirince tamamlanmış olarak aldığınız belge olçak. yani 3 sınıfın sonuna kadar olması gerkiyor suan sitemde dersin kodu adı ve aldığını not çizlege şekline. orada hangi döneminse o ders gözüküyormu? cunku siz almadığınız o dersi o dönem içerisinde başka bir ders alarak o dönemin kredisini tamamladınız. bun nedenle tarsakipinizde olamama ihtimali yuksek....

10 Ekim 2012 08:38

bulent-123
Daire Başkanı

Muaf tutulan derslerin kredileri sayılmazsa yaklaşık 30 kredilik eksiğimiz olur. Bu da bir dönemlik ders demektir.Bu otuz kredilik eksiği dolduracak başka ders almadık.

Eğer kredili sistemde 1 dönemde 30 kredi , 8 dönemde 240 kredi zorunlu ise muaf tutulan derslerin kredilerini trans kripte göstermek zorundalar.

Toplam 325 mesaj
12345678910111213»