Editörler :
13 Ağustos 2014 10:18

Double-headed eagle
Memur

Biz kimya mühendislerinin büyük çoğunluğunun yaşadığı sıkıntılardan bahsediyoruz. Yılda 3000 küsur mezun veren bir bölümün özelde ve kamuda hak ettiği değeri bulmadığından söz ediyoruz. Mezun olan 3000 kişi arasından 10 kişi iyi yerlere gelmiş geri kalanı işinden mutsuz, kazancından mutsuz hatta işsizlik ile boğuşuyorsa problem var demektir.

Benim çevremde yurtdışı master yapmış çok iyi derecede 2 yabancı dil bilen işsiz kimya mühendisleri var. Tek umutları da KPSS... Yani herkes çaba harcıyor ama karşılığını alan çok az.

13 Ağustos 2014 11:10

kmm8
Kapalı

Arkadaşlar branş sıralamam 190 sizce kamuya atanma ihtimalim var mı ?

13 Ağustos 2014 11:32

Double-headed eagle
Memur

Geçmiş yıllara bakılırsa atanma ihtimalin var. Kimya mühendisi kadrolarının artması için yapılan kampanyalara destek verelim hocam.

24 Eylül 2018 14:27

Zir.ah.met
Şef

Çok yanlış düşünüyorsunuz kimya mühendisliğinin is olanakları çok fazla yeni başlayan mühendis özelde 3500 tl ye başlıyor proses ve sistemi iyi bilen uzman (süpervizör) mühendisler isine gore 150 bin tl den az kazanmıyor kimi durumlarda yine mezun sayısı çok değil bir makina mühendisliği bir ziraat mühendisliği inşaat mühendisliği kadar yuksek mezun vermemiş bir bölüm sektör çok geniş gübre sanayisinden kozmetige, boya sanayiden metal ve madencilige kadar birçok alanda is imkanı var ve görece özel sektöre göre maaşı çok iyi bence haksızlık ediyorsunuz ARKADAŞLAR KİMYA MÜHENDİSİ OLUN İNGİLİZCE ÖĞRENİN BİRKAÇ PROSESDE UZMANLASİN KİMYA MÜHENDİSLERİ GİDA SANAYİSİNDEN NUKLEER TESİSLERE KADAR BİRÇOK ALANDA ÇALIŞABİLİR ARKADAŞLARA BAKMAYIN SUAN MÜHENDİSLİKLER İCİNDE İSSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK MÜHENDİSLİK KİMYA MÜHENDİSLİĞİDİR TIP İLE KİYASLAYANLAR OLMUŞ ELBETGE TİP DİS HEKİMLİĞİ ECZACILIK GİBİ MESLEKLERDEN İYİ KONUMDA DEGİL FAKAT MÜHENDİSLİKLER İÇİNDE GEREK KAZANCI GEREKSEDE İSTİHDAMI AÇISINDAN EN AVANTAJLI BÖLÜMDÜR AKSİNİ İDDİA EDEN OLURSA KANİTLARLA KONUŞALIM YİLDA İSTİHDAM SAYİSİ 2500 U GEÇER

25 Eylül 2018 19:36

kerem436
Şef

Doğru bilinen yanlışlar:

1) Yanlış: Lisede kimya dersinde çok başarılıydım. O halde kimya mühendisliğinde de çok başarılı olabilirim.

Doğru: Kimya müh.'de elbette kimya vardır ama lisede gördüğünüz gibi değildir. Kimya müh esas olarak matematik ve fizik üzerine kuruludur. İsmindeki kimya kelimesi sizi yanıltmasın.

2) Yanlış: Kimyanın çok geniş alanı vardır dolayısıyla kimya mühendislerinin çok geniş çalışma alanı vardır.

Doğru: Farklı sektörlerde çalışma olasılığı bulunsa da arz-talep dengesi çok bozulduğu için işsiz kalmak hiç de zor değildir.

3) Yanlış: Kimya mühendisliği bir temel mühendisliktir. Çevre, gıda, malzeme, petrol vs gibi müh. bölümler kimyadan kopup gelişmiştir.

Doğru: Pratikte gıda alanında gıda müh, çevre işinde de çevre müh tercih edilir. Kamuda da temel mühendislik gibi değil 5 yıl önce ortaya çıkmış bir mühendislik kadar az kadrosu vardır.

Kimya mühendisliğini seçmek pişmanlıktır. Seçim yapacak öğrenciler çok düşünsün...

Double-headed eagle, 7 yıl önce - Alıntıya git

haklısın ama tamamen değil. çevre mühendisligi yarı yarıya inşaat ve kimyadan oluşur. yani işin içinde hem mukavemet, statik vardır hemde inşaa ettigin projenin yürütülmesi veya işletilmesinde kimya teknik bilgisi. yani özet geçmek gerekirse biz de aynı kaderi paylaşıyoruz alım konusunda. gelişmemiş ülkelerde para kazandırmayan konularda yatırım yapılmaz doğa tahribatını önlemeye çalışmak ikinci planda kalır. çevre ve betonculuk bakalığından anlaşılıyor.

17 Temmuz 2019 16:03

KadirACelik
Aday Memur

Üniversite sınav sonuçları açıklanmışken bu konuyu memnuniyetle yukarı çıkarıyorum. YTÜ mezunu kimya mühendisiyim. Kimya mühendisliği pişmanlıktır. Devlete ataması yok denecek kadar azdır. Yüksek puan alırsınız, atama yapmazlar öylece bakakalırsınız. Özel sektör deseniz orada da ekonomik kriz sebebiyle iş alanı her gün daha fazla daralmaktadır. Elinizde CV oradan oraya sanayide gezerseniz kimse yüzünüze bakmaz. Sanayide en vasat ustalar sizin iki katınız maaş alır siz öyle aval aval kalırsınız. Benim çalıştığım firma iflas ettikten sonra 1.5 sene işsiz gezdim ve mesleğim dışı bir işte çalışmaya başladım.

Tercih yapacak arkadaşlar kimya mühendisliği gibi bir bölüm yokmuş gibi davranın. Seneler sonra bana çok teşekkür ederseniz. Ben yandım siz yanmayın. Şimdi gençler gene akıllanmış, puanlar düşmüş bayağı. Biz bayağı yüksek puanlarla kendimizi yaktık...

Toplam 46 mesaj

ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?