Editörler : E.Kayı Han

Yasaklı
05 Ağustos 2012 18:49

tarık suresinde "venüs" e "yıldız" deniliyor.niye öyle?

"Göğe ve Tarık?a and olsun;

Târıkın ne olduğunu nereden bileceksin?

(O, karanlığı) delen yıldızdır."

Arapçasını inceleyelim.

ve:andolsun

es semâi:sema, gökyüzü

ve et târıkı:ve tarık

ve:ve

mâ:şey

edrâ-ke:sana bildirdi

mâ:şey

et târiku:tarık

en necmu:yıldız

es sâkıbu:delen

Tarık Kuran'a göre bir yıldızdır. Çok parlak bir yıldız.

Tarık'ın bilimsel olarak hangi gök cismi olduğuna bakalım:

Tarık, yani Venüs! Merkür'den sonra Güneş'e en yakın olan gezegendir. Halk dilinde akşam yıldızı, çolpan, çulpan, kervankıran, kervan yıldızı, tarık, zühre.

Venüs bir gezegendir. Gezenler yıldızların uydularıdır. Yıldız değillerdir.

Yıldızlar yanar. Çok sıcaklardır. Işık saçarlar. Gezegenler ise yıldızların etrafında döner. Işık saçmazlar veya yanmazlar. Işığı sadece yansıtırlar. Yıldız ve gezegen arasındaki farkı zaten biliyorsunuzdur. Venüs'ün gezegen olduğunu da biliyorsunuzdur. Ama KURAN öyle demiyor. Venüs yıldızmış.''gökyüzndeki en parlak cisimdir.insanların buna ozaman için yıldız sanması ve yıldız demesi normal.ama allah ın bu ayrımı yapmsı gerekmezmiydi?

yobazenko
Yasaklı
05 Ağustos 2012 18:57

kayanak belirtmeyi unutmuşum.bu olay yeni keşfedildi ateist sitelerinde bulamssınız:)buradan da takip edebilirsiniz:

http://www.agnostik.net/viewtopic.php?f=7&t=8974&hilit=tar%C4%B1k+suresi+ven%C3%BCs

meraklikiz
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:39

o dönemde venüse halk çoban yıldızı demiyor muydu.ozaman kuranda hayır o yıldız değil gezegendir denmesini mi bekliyorsunuz.yine o dönemde gezegen ve yıldız tanımları bile yokken böyle bir iddiada bulunmak artniyetlilik.

yobazenko
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:44

@meraklı

ozaman aya nur dediği gibi nur demeliydi.ayeti iyi oku:siz ne bileceksiniz diyor?bukadar kendinden emin yani.daha sonra nediyor; o ışığıyşa delen bir yıldız.onu bari deme.çok parlak olduğunu vurguluyor.aya nur demiş.gerçi sonra üstüne çıkıldığında nur olmadığı anlaşılmış ama oda ayrı konu tabi.

meraklikiz
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:51

yobazenko neden dini konularla uğraşıp duruyorsun.bizim mantığımız kuranı kabul ediyor.diretmenin manası ne.ha inanmıyorsan inanmıyorsun.ama sürekli bu tarz başlıklar açmanın gerekçesini merak etttim.dürüst ol söyle.içinde hala bir kuşku var değil mi.

taylan742
Şef
05 Ağustos 2012 19:52

Gezegen ve yıldızlar Babil döneminden beri iyi bilinir. ÖZellikle denizciler tarafından. Hatta dünyanın yuvarlak olduğu da bilinir.

Venüs'e yıldız denilmesi cidden astronominin bilinmediğini Kuran'ın ilahi bir kitap olmadığının kanıtlarından biri.

meraklikiz
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:54

o dönemde çoban yıldızı denilen bir gök cismi için kuranda neden farklı bir tabir kullanılsın söyler misin.

yobazenko
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:55

@mereklı kız

sürekli öz geçmişimi anlatmaktan bıktım.daha 5 ay önceye kadar müslümandım yahu.hata forumda ateistleri imana getirmek için başlıklar açıyodum.editör bilir eski niklierimi ben de yalan yok.hevesimi alınca başlık açmayı bırakırım rahat ol:)

meraklikiz
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:56

eski nikin neydi

yobazenko
Yasaklı
05 Ağustos 2012 19:58

meraklıkız senin paragraf yorumlama yeteneğin yok mu?al oku tefsiriyle birlikte:

Beled sûresinden sonra Mekke'de inmiştir, 17 (onyedi) âyettir. Adını, 1. âyette geçen "târık" kelimesinden alır. Târık, geceleyin gelen, şiddetlice vuran, kapı çalan demektir. Sûrede geçen târık ise gece fazla ışık saçan yıldıza denir ki, bu, sabah yıldızıdır. Mecâzî olarak da ünlü kişiye denir. Bir edebî sanat olarak cahiliye devri geceye, o devirde gelen Hz. Peygamber de geceyi aydınlatan ve sabahı müjdeleyen sabah yıldızına benzetilmiş olabilir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Gökyüzüne ve târıka (sabah yıldızına) yemin ederim.

2. Târıkın ne olduğunu nereden bileceksin?

3. (O, karanlığı) delen yıldızdır.

4. Hiç kimse yoktur ki üzerinde bir koruyucu, bir denetleyici bulunmasın.

5. İnsan neden yaratıldığına bir baksın!

6. Atılan bir sudan yaratıldı.

7. (O su) sırt ile göğüs kafesi arasından çıkar.

05 Ağustos 2012 23:54

sayın yobazenko;

Kendiniz de ne güzel buraya taşımışsınız sure ile ilgili bilgileri.

Sizin de gördüğünüz gibi tarık kelimesi birçok anlama karşılık gelmektedir. Mecaz olarak Hz. Peygamber, ünlü bir kişi vb. anlamları vardır.

Kur'an'da geçen bir kelimenin anlamını google'a bakarak bulmanız mümkün değildir. Çünkü o kelimeleri anlayabilmek için siyak, sibak vb. Kur'an ilimlerini bilmek ve muazzam derecede arapça bilgisine sahip olmak gerekir.

Bu bağlamda tarık kelimesi de "tark" kökünden ism-i fâildir. Tark, bir ses işitilecek şekilde şiddetle vurmak, çarpmaktır. Bu asıl mânâsından genişletilerek bunun gerektirdiği birçok mânâda kullanılmıştır. "Çekiç" ve "çomak" mânâsına "mıtraka" bu köktendir. Yol mânâsına gelen "tarîk" da bundan türetilmiştir. Zira yolcular ona ayak vururlar. Buna göre "târîk", esasen "tokmak vurur gibi şiddetle vuran" demek olduğu halde sonra ayak vurmak, yol tepmek mânâsıyla lügat örfünde yola giden yolcuya isim olmuş ve bu mânâda yaygın şekilde kullanılarak hakikat olmuştur. Sonra "gece gelen" mânâsında özelleşmiştir ki geceleyin gelip kapı çalan veya gönül hoplatan ziyaretçi mânâsını ifade eder. Mastarı "tark" ve "turuk"tur. Sonra bu mânâdan genişletilerek her ne olursa olsun geceleyin ortaya çıkıp göze, gönüle çarpan her şeye, hatta hayalî görüntülere dahi târık denilmiştir.

Buraya kadar yazdıklarım sure dışında bağımsız olarak tarık kelimesinin anlamlarıydı. Dolayısıyla sure içerisinde geçen tarık kelimesi de "Geceleyin ortaya çıkan herşey" manasındadır. Yıldızlar da geceleyin ortaya çıktıklarından meallerde Türkçeye bu şekilde çevrilmişlerdir.

Durum bundan ibarettir yani ortada yanlış birşey yok. Yalnızca Kur'an ilimlerine vakıf olmayan insanların yüzeysel olarak değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

yobazenko
Yasaklı
06 Ağustos 2012 00:03

@gülhaset

paylaştığım kaynağı inceleseydin bu yorumu yapmazdın."çarpmak vurmak" iddasını bi kişi daha öne sürmüştü.hepsi açıklandı orda.ama yinede saol.

06 Ağustos 2012 00:22

Paylaştığınız kaynağı da inceledim sayın yobazenko.

Rica ederim, hiç önemli değil, yeter ki doğrular doğru bir şekilde anlaşılsın. Ancak size şunu sormak isterim. Arapça kelimelere hakimiyetiniz var mı? Yani kelimeye baktığınız zaman anlamı şudur. Şu kelimenin çoğuludur, masdarıdır diyebiliyor musunuz? Şayet bunu diyemiyorsanız size daha önce söylediğim gibi google'da yazan her şeyi baz alıp inanmayın zira bunlar önemli konular.

Son olarak şunu da ekleyeyim, ben tarık kelimesinin karşılık geldiği anlamları size bildirdim, yoksa tek anlamı vurmak, çarpmak vb. diye bir iddiada bulunmadım. Nitekim, yukarıdaki anlamlar içerisinde yol anlamına da gelir demiştim. Tarık öyle bir kelime ki kullanıldığı cümle içerisinde anlama sahip oluyor. Örneğin, Tarık bin Ziyad = Yol gösterici Ziyad. Burada da yol gösterici anlamına geliyor.

Hayırlı geceler dilerim.

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
06 Ağustos 2012 00:24

yobaz,

Kuran'da geçen tarıkın venüs olduğunu nerden çıkardın?

yobazenko
Yasaklı
06 Ağustos 2012 00:30

@snm

kelimenin köküne indik yıldızla ilgili ayetlere baktık.babildeki astronomiyi bile inceledik yanılmamak için.

Halk dilinde akşam yıldızı, çolpan, çulpan, kervankıran, kervan yıldızı, tarık, zühre.

hepsi venüs.sabah ezanından önce gökyüzüne bak.en parlak yıldız o.baya dikkat çeken bişey.kutup yıldızı denir ve yön bulmada kullanılır.

T.Taşpınar
Aday Memur
26 Mayıs 2016 18:26

http://www.yenimucizeler.com/tarik-suresi-delen-yildiz-madde-jetleri/tarik-suresi-delen-yildiz-madde

az-çok
Müsteşar
26 Mayıs 2016 21:32

Selam.

Yıldızlar yanar ve ışık çıkarırlar diyorsun, pek ala dünya içinde yanma yok mu?,Venüs?ün durumunu bilmiyorum belki bir gezegen olarak onun içindede yanma devam ediyordur.İçinde yanma olan gezegenlerde belki içindeki yanma olayına göre yansıma durumu farklı olabilir.

venom2013
Yasaklı
27 Mayıs 2016 13:24

Tarık Venüs mu?Venüs o dönem görülüyor muymuş:)Bence karanlığı delen bir yıldızdan bahsetmiş.Bu sakin karadelikler olmasın;Çünkü aynısını yapıyor.

tabor1
Daire Başkanı
27 Mayıs 2016 19:39

venüse katılıyorum tarık büyük ihtimal karadeliklerdir.. yıldızların son bulmasıyla oluşurlar.. yüzden de yıldız diye nitelendirilmiş olabilir..

miftahul kulub
Yasaklı
27 Mayıs 2016 21:03

başlık eskimişte

eski tefsirlerin bazılarında zuhal veya süreyya şeklinde gezegen olduğu söylenmiş ancak bunlar azınlıktır ve çok kişide bunların dışında mana vermiştir.zira Kur'anı Kerim de Allah c.c. bir harfi bile haşa gereksiz kullanmazken iki farklı kelimeyi ise çok sayıda asla kullanmaz.bu katidir.

şimdi Kur'an da necm nucum yıldızlar için kullanılır bu şaşmaz.tarık süresinde de yıldız demiştir.buda kesindir.

oysa bir de Kur'an da gezegen manasında kevkeb kullanılmıştır.kevkeb arapçada günümüzde hala kullanılır.yani bizde gezegen seyyare deriz yıldızada yıldız deriz.güneş ise ayrı orjinal isimdir.

Kur'anda yıldız için: necm güneş:şems gezegen: kevkeb kullanılır hatta mars arapçada merihdir

kevkebil merihil ahmer kızıl gezegen mars manasındadır.

demek ki asla gezegen demiyor gezegen dese necmu sakıb yerine kevkebul sakıb der.

bunun ötesinde kevkebin geçtiği ayetlerde gezegen manasına geldiği açıktır.

zira iki peygamber de güneş ay ve gezegenlerden bahseder.

hz yusuf: ben güneş ay ve 11 gezegenin(kevkeb) in bana secde ettiğini gördüm der.malumdur ki güneş ay ve gezegenler aynı ailedendir yani babaları güneştir. güneşin patlaması ile oluşmuş ve onun etrafında dönmekteler dolayısı ile hz yusuf güneş babası ay annesi veya kardeşi diyenlerde var bünyamin adında 11 gezegende diğer kardeşleri.

yoksa yıldız dese güneşten daha büyük yıldızlar var o zaman onu kuyuya atan kardeşleri gibi zalim tipler hz yakub gibi bir peygamber ile aynı seviyede olmuş olurlar onlarda güneş olmuş olur.

yine hz ibrahim önce gezegeni görür sonra o kaybolur sonra ayı görür oda batar sonra güneşi görür bu daha büyük der belki rab budur der sonra Allaha ulaşır

burda kendi ışığı olmayan emanet ışıkla aydınlanan gezegenden daha yakın olan aya ordan güneşe gidip hepsinin battığını görünce Allaha ulaşır.

kevkeb diğer ayetlerde de gezegen olduğu açıktır.

ve Kur'an daki remze bakarsak 11 gezegen olduğu açıktır. daha dokuzu bulunmuş birisi ise gezegenlikten düşürülmüş bakalım 3 tane daha güneş sisteminde gezegen bulunacak.

daha aya zor gidebildik.

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi