Editörler : oto-danisman-expert

Yasaklı
06 Ağustos 2012 01:56

Elektrikli Araba Gibisi Yok..Bedava Gidiyorsun..

daha öncede yazdım ama arkadaşlar reklam yapıyorsun diye beni aşağıladılar..

bende bi daha yazmadım foruma..ama öyle görüyorumki buraya yazanların çoğu alt gelir grubu ve hemen hepsi yakıt parasının çokluğundan dertli.

bu yüzden madem reklam olmasın deniyor bende arabamın adını vermeyeceğim..(hoş sanki konuşulan arabalar konusunda reklam değilde ne?)

arkadaşlar 27000 tl ye aldım..

bir şarj ile 160 km ortalam gidiyorum.

öyle söylendiği gibi elektrikle gitmez falan hikaye..hızlanması çoğu benzinli araçtan daha iyi..

kaç tl yaktığına ben bedava diyorum..ama illada hesaplamak isterseniz bir şarj ortalama 2-3 tl lik elektrik çeker.

üstelik akü kirası yok

ayrıca vergisi yok (ocak ve temmuzda ödenen..teşvik varmış o yüzden)

detay isteyenlere

akü yaklaşık 1000 defa şarj ediliyor

akü bittiğinde yada gücü azaldığında yenisini alıyorsun

bir araçta 4 adet jel-atraksiyonel akü var ve tanesi 200 tl (fiyat gittikçe düşüyor bu arada sayı arttıkça)

aküler nikel kadmıyum değil bu yüzden

ayda 10 defa şarj edip 1500-1600 km yol yapıyorum

1 şarj 2 tl ise 10 şarj 20 tl eder

yani 20 tl ile 1500 km süper..

ilk aylarda heves olduğundan çok bindim her yere gittim ama şimdi eski hevesim yok bu yüzden ayda 6-7 defa şarj etmem yetiyor..çocukları hanımı kayınçoyu eve okula iş yerine seve seve bırakıyorum..

servis parasından ayda 150 tl çocuklar 90 tl hanım eşittir 240 tl kar ettimm.

başka soracaklarınız varsa cevaplayabilirim

hala onumu alayım bunumu alayım

opelmi cdt mi otomatik şanzımanmı yok vitesmi tartışmalarına gülüp geçiyorum..

bu arabanın yağ derdi yok

buji derdi yok

yakıt derdi yok

vergi derdi yok

su derdi yok

hala lpg li opel corsa alsam az yakarmı diye soranlara şaşmamak elde değil..

saygılar..

tesefe
Aday Memur
06 Ağustos 2012 02:08

arac adı ve markasıda olsa :

hakkhukukk
Yasaklı
06 Ağustos 2012 02:24

arkadaşım milletin ayranı içmeye atla gider gezmeye

ayda 200-300 tl benzin/lpg vs vs parası versen yılda 4000 tl eder (tamiri yağı suyu bujisi vergisini eklersen yılda 5000 tl eder ortalama benzinli yada lpg li bi araç)

10 yılda sana eder 50000 tl

yani fosil yakıtlı bi aracın 10 yıllık kişiye maliyeti yaklaşık en az taş çatlasa 30000 tl eder..sen de 40000 ben diyim 50000

e elektrikli araçta benim için özel şartlarıma göre söylüyorum ayda 250 tl servis parası vermiyorum çünkü bu araçla çocukları vs okula işyerine bırakıyorum..

kendimde iş yerine bununla giderim ayda 100 tl de buradan kar ettimi sana yılda en az 3000 tl kar

10 yılda 30000 tl kar

reel olarak kar+ benzinli araca harcanan para =60000 tl cepte

ayrıca yağ değişme ve vergi buji triger kayışı vs vs yok

arabamı daha önce söyledim

dalga geçtiler

yok çok hafifmiş

yok elektrikli bisikletin gelişmiş hali imiş

yok ben buna binemem millet dalga geçer

yada şöyle gösterişli bi araba olsun ama az yaksın

hem gösteriş hem az yakma olmaz........

birisinden vaz geçeceksin

size özelden aracımın markasını yazarım ama sakın buraya yazmayın..sonra reklam kokan hareketler imiş diyorlar..

reklam kokuyor diyenlerin mesajlarına baktım mesaj reklamdan çökmüş arabalarının adını bırak ıcığını vıcığını bile yazmışlar ama onlarınki reklam olmuyo nedense

tesefe
Aday Memur
06 Ağustos 2012 02:41

bence sayet mantıklı bır arac dusuncem bunu yardım ve bılgıler ıcınde tesekkur ederım

dadasimam
Daire Başkanı
06 Ağustos 2012 04:48

aracınızın markasını banada msjla söyleyebilirmisiniz?

beydeba08
Müsteşar Yardımcısı
06 Ağustos 2012 08:48

ben de çok merak ettim.şehirler arası uygun olacağını sanmam ama büyük şehirde oturanlar için biçilmiş kaftan gibi.

supermemur
Müsteşar
06 Ağustos 2012 08:55

elektrikli araçların aküsünü kiralıyor şirket, hiçbir zaman senin olmuyor bu da ayda 150 euro ek masraf getiriyor kullanıcıya. ben renonun elektrikli modelini almak istediğimde böyle dediler. siz akü kirası yok diyorsunuz hangi marka acaba? ayrıca bu araçların en büyük dezavantajı uzun yola gidememek. ileriki yıllarda tercih edilebilir.henüz hazır değil bence.

sarimc
Kapalı
06 Ağustos 2012 10:19

Şimdi şartlar böyle olabilir ama ilerisini bilemeyiz.Devlet vergisiz bırakmaz, firmada kendinden kopmanı istemez.Şuanda yaygınlaşsın diye bu kadar caziptir.

Ayrıca diyelim ki ben 300km yol gidicem şuanki şartlarda o aküyü nerde şarj edicem ve bunun şarjı kaç saat sürecek.Bu soruları cevaplarsanız sevinirim.

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
06 Ağustos 2012 14:52

bende akünün aylık kira bedeli var diye biliyorum.

benzin mazot kullanan insanlar her ay büyük oranda devlete vergi ödemek zorunda kalıyorlarsa, öyle ayda 10 lira 20 lira gibi rakamlarla devlet kimseye bedavaya araç sürdürmez. mutlaka allem eder kullem eder vergi ayarını yapar devlet.

uglykidjoe
Müsteşar
06 Ağustos 2012 16:32

Google'da arayınca Renault ve Tesla haricinde Çin malı olan aşağıdaki markalarla karşılaştım:

Fulu, Yogomo, Omnia ve Jmstar Cabrio

:İ&K:
Yasaklı
06 Ağustos 2012 16:34

sanırım bir çin markası ama ilerleyen dönemlerde devlet vergisiz bırakmaz o araçlarıda

brera-2
Müsteşar Yardımcısı
06 Ağustos 2012 16:39

arkadaş markayı burda belirtmiş

http://forum.memurlar.net/konu/1498841/

Yasaklı
06 Ağustos 2012 16:54

yogomo

emissario
Genel Müdür
06 Ağustos 2012 16:54

hakkhukukk; bir defa şarj edip 160 km gidersin tamam. Peki sonra ne olacak ? Diyelim ki 1000 km yola gidicem ben. Nerde şarj edicem dağın başında kalırsam ? Fişi nereme sokacam afedersin ?

brera-2
Müsteşar Yardımcısı
06 Ağustos 2012 17:00

doğuda bu araçlar süper kullanılır elektirk kaçak zaten arkaya da bir jenaratör koy menzil dışına çıkınca kaçak mazotla bagajdaki jenaratörü çalıştırırsın araban şarj olurken sende semaverde kaçak çayını içip demlersin...

buraközeleğitim
Müsteşar Yardımcısı
06 Ağustos 2012 17:40

şöyle bir dezavantajın var bu arabada.. 140 yaptın tam evıne gidiyosun bi telefon oğlum baban rahatsızlandı gel? ailenın evı 60 km uzakta napcan ozaman? 27 bıntl verdın ama babanı hastaneye goturemıyorsun? benım aklıma ilk bu geldı şahsen

polis0133
Şef
06 Ağustos 2012 21:49

ben şahsen şu şartlarda elektrikli araba almam kendi adıma konuşmak gerekirse genelde araba yı uzun yolda kullanıyorum ama,genelde şehiriçinde kullanıyor olsam,eğer söylenenler doğru ise neden olmasın derim

toplum olarak acayip bir zihniyetimiz var

sırf babamızı nasıl hastaneye götüreceğiz diye elektrikli araba almaya yanaşmıyoruz

eğer gerçekten tek sıkıntı oysa,öyle bir durum yaşanırsa (inş yaşanmaz)elektrikli arabadan etiğin tasarrufun parası ile en kıralından bir araba kiralarsın yada hemen bir taksi çagırıp işini halledebilirsin belkide o işler için kullanabileceğin ikinci bir araba bile alabilirsin

aanlaşılan biz arabayı ihtiyaç aracı olarak değilde biraz prestij aracı olarak görüyoruz

biz şimdi bu elektrikli arabalara binmeyiz,ne zaman elin gavuru nun zenginleri bizim gözümüze sokarak bu araçları kullanmaya başlar bizce o zaman,haa gavur bunu yapıyorsa birşey biliyordur diyerek bizde aynı şeyi yaparız

hakkhukukk
Yasaklı
06 Ağustos 2012 22:54

polis0133 adlı arkadaşım helal olsun sana..

işte yorum budur..

bizim millet arabayı prestij olsun diye alıp evin önüne koyuyor..hava atma lazım geldiğinde 50 tl lik yakıt koyup havasını atıp tekrar otobuse binmeye devam ediyor..

bir çok yorum okudum

aynen şöyle diyorlar..

hem az yaksın hem havalı olsun alacağım araba..

kusura bakmayın

hem az ykacak hemde havalı olacak

ikisi bi arada olmaz.

birinden vaz geçeçen

ben havadan prestijden vaz geçmeyi tercih ederim.çünkü kolay para kazanmıyorum kazanmadımda aç çok gezdim..

aracım çin malı oabilir

ama akü kirası yok (renolarda akü kirası var..)

1000 ortala şarjdan sonra istersen pilleri değiş..

menzil sorunuda yok..arkadaşın dediği gibi bu arabalar şehir içi..

ama diyelim mecbur kaldın uzun yol gidecen..

çok ucuza satılan küçük jeneratörler var..benzinli ve çok az bi benzine 220 v üretiyorlar..bunları arkadaşım elektrikçi çok rahat bağlarım dedi.

zaten elektrikli araç sorun değil..buyuk firmalar bu işe girdiklerinde petrol satamayız bunun parasını bari aküden çıkaralım kurnazlığındalar..ama yemezler..

benim basit hesabım 10 yılda fosil yakıtlı biaraca göre 30000-50000 aralığında kar edeceğin..

başka bişi bilmem..

Yasaklı
07 Ağustos 2012 00:24

bahaneye bak "babamı hastaneye götüremem",taksi tutmak hiç aklına gelmiyor anlaşılan,hakikaten özel eğitim şart bazılarına

dalıcı76
Genel Müdür
07 Ağustos 2012 08:37

Araba hem az yakıp hem de havalı olmuyor mu?

Araç alırken tek kriterimiz az yakması mı?

Belki başlığı açan arkadaş için sadece aracın ekonomik olması olabilir...

Ama foruma bir sorun bakalım...

Araç alırken dış görünüşüne, estetiğine önem vermeyen kaç kişi var...Bence tek tüktür..

Tamam elektrikli araç güzel birşey..Ben de mazota ya da benzine yıllık o kadar para vermek istemem...

Ama daha Türkiye'de şarj istasyonları yaygınlaşmamışken, menzil sorunu çözülmemişken şahsen almam...

Bir de ben gidipte aracıma bir de jeneratör koymam kusura bakma...

Sen koyarım diyorsan senin tercihin...

Ama elektrikli araç için daha zaman var...

sarimc
Kapalı
07 Ağustos 2012 08:53

Jenerator nedir arkadaş ya.Hem fosil yakıt yakmayacağım diyorsun hem arkada jeneratör taşıyacam diyorsun.Ne anladım ben bu işten.Jenerator suyla mı çalışıyor.Hem kimse onu taşımaz arabasında.Bagaj sorunu çıkartır.Çok komik düşer.

Toplam 80 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi