Editörler : muhtesem32*aziyade*
30 Ağustos 2012 12:39   


Açıköğretim Kayıtları Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak ???

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla 2012-2013 eğitim dönemide açıköğretime yerleşen öğrenciler nasıl ve ne zaman kayıt olacaklarını oldukça merak ediyorlar. Açıköğretime yeni yerleşen öğrencilerin kayıtları 10-28 eylül 2012 tarihinde yapılacağı için bu yazıyı daha sonra hazırlamayı düşünüyorduk. Öğrencilerin bu konudaki ısrarı sonucu yazımızı hazırladık.

Konunun daha net anlaşılabilmesi için makale tarzı yerine soru cevap tarzında yazı hazırlamayı seçtik. Bizlere gelen soruları toparlayıp hepsine cevap olacak bir yazı sizlerle. Burada cevabını bulamadığınız soruları konu altından yorum olarak sorabilirsiniz.

Aşağıdaki soruların Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri için geçerli olduğunu hatırlatalım.

1- Açıköğretim Kayıtları ne zaman yapılacak?

Açıköğretime yeni yerleşen (ösys ile) ve yatay geçiş yapan öğrencilerin kayıtları 10 ? 28 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak.

2- 2 yıllık bölümden geçenlerin yada ikinci üniversite ile geçiş yapanların kayıtları ne zaman yapıalcak?

Dikey geçiş, İkinci üniversite ve Lisans tamamlama kayıtları 1 ? 19 Ekim 2012 Tarihlerinde yapılacak.

3- Açıköğretim Harçları Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde Üniversite harçları kaldırıldı. Açıköğretimde harçlar dönemlik 45 TL, öğrenim gideri 205 TL civarı olduğundan sadece 45 TL?lik kısım kaldırıldı. Bu durumda her bölüm dönemlik ortalama 205 TL harç yatıracak.

4- Açıköğretim Kayıtları Nasıl Yapılıyor?

Açıköğretim kayıtları 3 kısımdan oluşmaktadır. İnternetten ön kayıt, bankaya harcı yatırma ve aof bürosuna gidip kesin kayıt. Bu kısımları teker teker açıklayalım.

4.1- Açıköğretim Ön Kayıt Nasıl Yapılır?

Açıköğretim ön kayıtları yeni yerleşenler için 10-28 eylül, dikey geçiş ve 2. Üniversite için 1-19 ekim tarihlerinde yapılacak.

Ön Kayıt Adresi: http://kayit.anadolu.edu.tr

Açıköğretim ön kayıtları yukarıdaki adresten yapılacak. Site şu anda aktif olmadığı için kayıt yapılamamakta. 10 Eylül itibari ile site çalışacaktır.

Ön kayıt işlemi oldukça basittir. Sitedeki boşlukları doldurarak ve seçimler yaparak ön kaydınızı 10 dakika içerisinde yapabilirsiniz. Ön kayıt sonrasında bilgisayarınıza indirmek için bir pdf dosyası çıkacak. Onu bilgisayarınıza indirip yazıcınızdan veya internet cafeden çıktı alacaksınız.İnternet başvuru belgenizi çıktı aldığınızda iki kısıma fotoğraf yapıştıracak ve gerekli yerlere adınızı yazıp imza atacaksınız. Bu işlemlerin ardından ön kaydınız bitmiş oluyor. ( 30 dakika arayla tekrar tekrar internet başvurusu yapabilirsiniz.)

4.2- Açıköğretim Harcı Nasıl Yatırılır?

Önümüzdeki günlerde her bölüm için harç miktarlarını ayrıntılı olarak yayımlayacağız. Ortalama harç ücretlerinin 200 TL olduğunu varsayabiliriz.

İnternetten ön kayıt yaptıktan sonra vakıf bankasına giderek harcınızı yatırmanız gerekli. Vakıf bankasına gidip kimliğinizi verdiğinizde (T.C. kimlik numaranız öğrenci numaranız olacak) banka görevlisi size zaten yatırmanız gereken miktarı söyleyecektir. Bu ücreti yatırıp dekontu alacaksınız.

4.3- Açıköğretim Aof Bürosundan Kayıt Nasıl Yapılır?

Açıköğretim bürosu adreslerine aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

İnterneten önkayıt yapıp, bankaya harcınızı yatırdıktan sonra kesin kayıt için aof bürosuna gitmeniz gerekiyor. Kayıt için gerekli evraklarıda topladıktan sonra kayıt tarihleri içerisinde aof bürosuna giderek kesin kayıt olacaksınız.

Kesin kayıt sonrasında sizde küçük bir kağıt kalacak. Bu kağıdı kaybetmeyin, 1-2 ay sonra öğrenci kimliğinizi bu kağıt ile alacaksınız. Ayrıca bu kağıtta internet şifrenizde yazacaktır. İnternet şifrenizi kaydetmeyi unutmayın.

Açıköğretim Kaydı için Gerekli Belgeler: http://acikogretim.sozel.org/acikogretim-kayit-icin-gerekli-belgeler.html

Açıköğretim Bürolarının Adresleri ve Telefonları: http://acikogretim.sozel.org/acikogretim-burolari-adres-ve-krokileri.html

5- Kayıt yenileme denen bir şey var o nedir?

Kayıt yenileme işlemini yeni kayıt olanların dışındaki tüm öğrenciler yapmaktadır. Kayıt yenilemeler 22 ekim ? 18 kasım tarihlerinde yapılacaktır. Kayıt yenilemeden önce öğrenci sayfanızdan ders ekle ? sil işlemi yapılmalıdır. Kayıt yenileme işlemleri ile ilgili ayrı bir yazı yayımlanacaktır.

6- Dikey Geçiş ve İkinci Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılacak?

Kayıt tarihleri haricinde yeni yerleşenler ile kayıtları aynıdır. Yukarıdaki maddeleri okuyabilirsiniz.

30 Ağustos 2012 14:19

umutsuzz0
Kapalı

Yıllık sistem de mevcut okuyan öğrencilerin kayıt yenileme tarihinde ders ekle sil işlemi yapamayacakları yani ilk defa kredili sisteme geçen öğrencilerin ders atama işlemleri üniversite tarafından yapılacağını öğrendim bu bilgi doğru mu ?

30 Ağustos 2012 19:03

yargıc034
Müsteşar Yardımcısı

nereden duydun hocam kaynak neresi acaba ???? bu konuda bilgi verebilirmisin ???

31 Ağustos 2012 12:11

umutsuzz0
Kapalı

Kredili sisteme geçen öğrenciler söylüyor ama ne kadar doğru bilemiyorum

31 Ağustos 2012 12:50

yargıc034
Müsteşar Yardımcısı

hocm kulaktan duyma bilgileri gec istersen bunun en iyi ve garanti yolu en yakın aöf birosuna gidip detaylı bilgi almak ...

31 Ağustos 2012 14:00

BURAK EROĞLU
Şube Müdürü

Sayın editör bir de dönemlik kayıt yaptırılıp yaptırılamayacağı konusunda bilgilendirseniz mesela şu an güz döneminde kayıt yaptıramıyorum bahar döneminde yeni kayıt yaptrabilir miyim?

31 Ağustos 2012 23:04

1964mustang
Şef

arkadaşlar örgün öğretim lisans mezunu olup öss ye girmeden aöf e kayıt olunabiliniyormu

31 Ağustos 2012 23:25

BURAK EROĞLU
Şube Müdürü

2. Üniversite kapsamında öss'ye girmeden AÖF 'ye başvurabilirsiniz.

01 Eylül 2012 13:19

ikbalerdem
Aday Memur

lise mezunuyum öss ye girdim ama tercih vermedim şuan açık öğretime başvurabiliyormuyum. birde arkadaşım iki yıllık mezun açık ögretime geçiş yapabilmesi için öss yemi girmesi gerekiyordu.

01 Eylül 2012 20:37

turkca
Şube Müdürü

merhaba ikbalerdem

özel sayfanızda eğitim durumunuz üni.olarak yazdığınıza göre aöf'ne kayıt yaptırabilirsiniz.II üni. olarak kayıtla ilgili ayrıntıları da yargıc034 yazmış zaten.

ama yalnızca lise mezunu iseniz daha önce tercih yapmanız gerekirdi.

02 Eylül 2012 19:13

@_hmet
Memur

Sayın arkadaşlar ben sınıf öğretmeniyim ve açıköğretim fakültesinden türk dili ve edebiyatı bölümünü okumak istiyorum. Bitirdikten sonra kpss ye hazırlanıp edebiyat öğretmeniliğini seçebilir miyim? Teşekkürler

03 Eylül 2012 09:57

BeYaZ.MeLeK.SeViM
Şef

fef mezunuyum formasyon alabilirmiyim

03 Eylül 2012 11:08

2010memur
Şef

arkadaşlar aöf ilk defa başvuruda bulunucam internnette kayıt yaptırdıktan sonra aöf burolarına gidip kesin kayıt yaptırılıyor

benim anladığım yanlışmıyım

birde aöf internetten hesap almam gerekki internetten başvuru yapıyım fakat internetten kayıt olamiyorum

bir 1 ekimde hangi belgeler evraklar lazım başvurmak için birde engelliyim katkı payı indirimi var mı

03 Eylül 2012 12:09

xxkamucuxx
Şef

arkadaşlar merabalar. benim 1 sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. ben üniversiteyi bu yıl bitirdim ancak daha kaydımı aldırmadım yani mezun olarak gözükmüyorum, okul bitince geçici mezuniyet belgesi veriyorlardı ben henüz onu almadım. askerlik tecili için askerlik şubesine gittiğimde henüz öğrenci gözüküyosun dedi. ben bu konumdayken açıköğretime başvurabilirmiyim acaba? çünkü bu sene lys ye girmedim ve açıköğretimden okumak istediğim bir bölüm var? bu mümkünmü yardımcı olursanız sevinirim...

03 Eylül 2012 12:52

ky90
Aday Memur

sadece 45 tl lik kısım mı kaldırıldı?harçlar tamamen kaldırıldı denip duruyor. bu ayrımı tam olarak anlayamadım

03 Eylül 2012 13:39

dostum43
Aday Memur

Atatürk Aöf de sınavlar nasıl oluyor, bilen var mı?

03 Eylül 2012 16:44

righteous@
Memur

arkadaşlar Ankaradaki açıköğretim büroalarının hiçbirine telefonla ulaşamıyorum,bağlamışlar telefonları meşgule,açan yok bir haftadır deniyorum..bu bürolar kapandımı nedir,ne rezil ne kepaze bir okuldur burası yahu..bir soru soracam bir haftadır bi Allahın kulu açmazmı telefonu ya

03 Eylül 2012 22:11

yargıc034
Müsteşar Yardımcısı

sorunu burada sor hocam belki yardımcı olabiliriz ne dersin ????

04 Eylül 2012 15:45

@_hmet
Memur

bir sınıf öğretmeni olarak açıköğretimden okul öncesi bölümünü okusam kaçıncı sınıftan başlarım acaba.

04 Eylül 2012 23:14

sınfçı
Aday Memur

bişey sormak istiyorum.öss ye girmeden de kayıt yaptırabilr mi? lisans mezunuyum.ikinci bir üniversite okumak istiyorum da

05 Eylül 2012 10:20

yargıc034
Müsteşar Yardımcısı

yaptırabilirsin hocam sıkıntı değil 1 ekimde kayıtlar başlıyor...

Toplam 137 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?