Editörler : Pangaea
«287288289290291292293294295296297298»

hayalli
Şube Müdürü
08 Kasım 2012 11:23

herkese sevgı dolu gunaydınlaaarr..

ıkı gundur gıremedım ama takıpteyım buralardayım calısma duzenın bıraz dagınık ama en azından calısıyorum artık duzenımde rayına oturur ıınsallah...

ponileko
Şube Müdürü
08 Kasım 2012 11:38

arkadaşlar basit bir soru aslında ama bazen insan takılabiliyor bi bakar mısınız..

Beden eğitimi öğretmeni olan Duygu Hanım öğrencileriyle farklı etkinlikler planlamakta,öğrencilerin fiziksel olarak da aktif olacağı materyalleri dersinde kullanmaktadır. Duygu Hanım'ın bu tutumu öğrencilerinin dersi daha çok sevmesini sağlamıştır.

Öğretim ilkeleri temele alındığında Duygu Öğretmen'in hangi ilkeyi temele alarak süreci planladığı söylenebilir?

A Öğrenciye görelik

B Aktivite

C Bütünlük

D Sosyallik

E Bilinenden bilinmeyene

ponileko
Şube Müdürü
08 Kasım 2012 12:30

bende öyle düşünmüştüm ama cevap bütünlük diyor sevgili yediiklim :(

gezginxxx
Kapalı
08 Kasım 2012 12:49

bende burdayımmmm

gezginxxx
Kapalı
08 Kasım 2012 12:50

tarih coğrafya bitti vatandaşlık başlıycak sonrada durmadan testle geçiricem aylarımı

dett1
Aday Memur
08 Kasım 2012 13:59

ihtiyacın konusa konusa kıtabını alnavarmı nasıl acaba

08 Kasım 2012 14:03

Hocam, bütünlük ilkesinde öğrencinin tüm yönleriyle gelişmesi söz konusu. Soruda da öğrencilerin öğretmenle beraber planlamaya katılması, onları aktif kılacak materyallerin bulunması bunu kanıtlıyor...

ponileko, 11 yıl önce

arkadaşlar basit bir soru aslında ama bazen insan takılabiliyor bi bakar mısınız..

Beden eğitimi öğretmeni olan Duygu Hanım öğrencileriyle farklı etkinlikler planlamakta,öğrencilerin fiziksel olarak da aktif olacağı materyalleri dersinde kullanmaktadır. Duygu Hanım'ın bu tutumu öğrencilerinin dersi daha çok sevmesini sağlamıştır.

Öğretim ilkeleri temele alındığında Duygu Öğretmen'in hangi ilkeyi temele alarak süreci planladığı söylenebilir?

A Öğrenciye görelik

B Aktivite

C Bütünlük

D Sosyallik

E Bilinenden bilinmeyene

mehmett34
Daire Başkanı
08 Kasım 2012 14:35

dediğiniz gibi bütünlük ilkesi gelişimin bütün boyutlarıyla ele alınmasıdır. ama ben burada ekstaradan yapılmış bir durum göremedim. beden eğitimi öğretmeni denmeseydi anlardım ama zaten her beden eğitimi öğretmeninin görevi öğrencilerin fiziksel olarak aktif olmasını sağlamak değil midir. fikri olanlar biraz daha aydınlatıcı bilgi verebilir mi.

orduluelhanra, 11 yıl önce

Hocam, bütünlük ilkesinde öğrencinin tüm yönleriyle gelişmesi söz konusu. Soruda da öğrencilerin öğretmenle beraber planlamaya katılması, onları aktif kılacak materyallerin bulunması bunu kanıtlıyor...

08 Kasım 2012 15:10

Evet görevi olabilir ama keşke herkes görevini yerine getirebilse..Mesela bizim beden hocamız derslerde bizi hep serbest bırakırdı.Planlı bir öğretim ya da bizi aktif kılacak materyaller (kasa, minder v.s ) hiç görmemiştik...

mehmett34
Daire Başkanı
08 Kasım 2012 15:43

o şekilde düşününce mantıklı geldi hocam :) haklısınız demek ki ülkemizdeki eğitim sisteminin aksaklıklarına göre düşünmemiz gerekirmiş, bu soruyu çözmek için. teşekkür ediyorum.

orduluelhanra, 11 yıl önce

Evet görevi olabilir ama keşke herkes görevini yerine getirebilse..Mesela bizim beden hocamız derslerde bizi hep serbest bırakırdı.Planlı bir öğretim ya da bizi aktif kılacak materyaller (kasa, minder v.s ) hiç görmemiştik...

dilruha89
Daire Başkanı
08 Kasım 2012 16:00

arkadaşlar yardım istiyorum.

orman alt sınırı ve üst sınırı kafamı karıştırıyor.alt sınır ne üst sınır ne lütfen biri açıklasın...

08 Kasım 2012 16:09

Bildiğim kadarıyla, iklimi uygun olan yerlerde mesela karadenizde ormanlar alçak olan yerlerden itibaren başlar ve çok yüksek yerlere kadar gider.Yalnız yükseklere çıkıldıkça ormanlar iğne yapraklı ağaçlardan oluşmaya başlar daha alçak yerlerde ise geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar vardır...Bazı yerlerde ise belli yüksekliklerden sonra (orman üst sınırı) orman görülmez.

dilruha89, 11 yıl önce

orman alt sınırı ve üst sınırı kafamı karıştırıyor.alt sınır ne üst sınır ne lütfen biri açıklasın...

selfatab
Aday Memur
08 Kasım 2012 16:41

slm arkadaşlar size bişey sorcam daha önce kuyruk sokumunu çarpan varmı salı günümisafirlikteyken koltuğa oturmak isterken konuşuyordum koltuğun kol kısmına çarptım hala ağrıyor özellikle otumak ve yatmak isterken ama yürürken sorun yok kırılmışmıdır kırıkta dayanılmaz ağrı olur şişer morarır diyorlar sadece ağrıyor bir fikri olan varmı korkuyorum çok ters bir yer ama ecele faydası yok yarın ilde doktora gitcm dua edin

beyazsayfa06
Müsteşar Yardımcısı
08 Kasım 2012 17:12

Orman alt ve üst sınırı yağış ve sıcaklığın durumuna bağlıdır.

Karadeniz bölgesinde her mevsim yağış olduğundan ormanlar hemen deniz kıyısından başlar. Deniz kıyısından yükseklere doğru gidildikçe sıcaklık azalır ve belir bir yerden sonra ormanlar yetişmez olur.

Akdeniz bölgesinde ise deniz kıyısında sıcaklık çok fazladır, yağış azdır. Bu nedenle ormanlar deniz kıyısından değilde biraz daha yükseklerden başlar. Orman üst sınırı ise karadeniz bölgesine göre daha yüksektir enlemden dolayı daha yükseklerde orman yetişebilir.

Karşılaştırma yaparsak ;

Orman alt sınırı Karadenizde deniz kıyısından başlar, akdenizde biraz daha yükseklerden başlar yanı orman alt sınırı akdenizde yüksektir.

Orman üst sınırı ise;

Karedenizde enleme bağlı (sıcaklık) olarak daha alçaklardadır, Akdeniz bölgesinde ise karadeniz bölgesine göre çok daha yükseklere kadar çıkmaktadır.

dilruha89, 11 yıl önce

dilruha89
Daire Başkanı
08 Kasım 2012 17:44

çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı olmuş

beyazsayfa06, 11 yıl önce

Orman alt ve üst sınırı yağış ve sıcaklığın durumuna bağlıdır.

Karadeniz bölgesinde her mevsim yağış olduğundan ormanlar hemen deniz kıyısından başlar. Deniz kıyısından yükseklere doğru gidildikçe sıcaklık azalır ve belir bir yerden sonra ormanlar yetişmez olur.

Akdeniz bölgesinde ise deniz kıyısında sıcaklık çok fazladır, yağış azdır. Bu nedenle ormanlar deniz kıyısından değilde biraz daha yükseklerden başlar. Orman üst sınırı ise karadeniz bölgesine göre daha yüksektir enlemden dolayı daha yükseklerde orman yetişebilir.

Karşılaştırma yaparsak ;

Orman alt sınırı Karadenizde deniz kıyısından başlar, akdenizde biraz daha yükseklerden başlar yanı orman alt sınırı akdenizde yüksektir.

Orman üst sınırı ise;

Karedenizde enleme bağlı (sıcaklık) olarak daha alçaklardadır, Akdeniz bölgesinde ise karadeniz bölgesine göre çok daha yükseklere kadar çıkmaktadır.

hedef96
Şube Müdürü
08 Kasım 2012 19:07

@beyazsayfa06 açıklama için teşekkürler.

coğrafya0585
Yasaklı
08 Kasım 2012 19:31

İyi akşamlar arkadaşlar,emek veren çalışan bütün arkadaşlarıma zihin açıklığı ve çalışma azmi diliyorum Yüce Rabbim emeklerimizin karşılığını verir inş..

eğitim ve tarihe devam ediyorum,konu ağırlıklı sorularla da pekiştirmeye çalışıyorum bakalım umarım netlerime yansır...Herkese kolaylıklar diliyorum ertelemeyin olur mu zaman geçip gidiyor arkadaşlar (kendime de diyom):)

MustaaC
Kapalı
08 Kasım 2012 19:33

Ekleyeyim, orman alt sınırı özel konum (yağış), orman üst sınırı matematik konum(enlem) ile ilgilidir...

Her 200 metrede 1 derece sıcaklık azaldığı için, ekvatora yakın bölgelerde orman üst sınırı daha yüksektir. Sıcaklık düştükçe(yükseklik arttıkça) ormanlar yerini dağ çayırlarına bırakacaktır.

Bu arada benim de bir sorum olacak arkadaşlar:

Milli eğitim bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Fatih projesi kapsamında ülke çapında bütün okullardaki dersliklerin tamamında bilgisayar, data show, İnternet bağlantısı ve akıllı tahta kullanımı yaygınlaştırılıp bütün dersliklerin aynı özellikleri taşıması amaçlanmıştır.

Buna göre, Fatih Projesi'nin Türk milli eğitiminin aşağıdaki ilkelerden hangisini gerçekleştirdiği söylenebilir?

A) Okul aile iş birliği

B) Yöneltme

C) Fırsat ve imkan eşitliği

D) Eğitim Hakkı

E) Genellik ve eşitlik

C ile E arasında kaldım, mantığım E, kitap C diyor, hatta kendi anlattığı ile çelişiyor. Açıklamalar için şimdiden teşekkür ederim.

MOZTURK365
Şef
08 Kasım 2012 19:36

Merhaba arkadaşlar. bugün güzel soru yakalayan var mı? bizlerlede paylaşabilir mi?

Dance of Death
Müsteşar Yardımcısı
08 Kasım 2012 19:46

Genellik ve eşitlik denilince aklınıza din,dil ve mezhep ayrımı yapılmadan herkesin eğitim hakkı olduğu aklınıza gelsin.

Fırsat ve imkan eşitliğinde ise imkanı olmayan öğrencilere olanaklar sağlanması gelirse sıkıntı yaşamazsınız.

Yaviiz hocam,harflendirme ile kasıt en az bilinmeyen kullanarak denklem kurmak.

Toplam 23545 mesaj
«287288289290291292293294295296297298»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi