Editörler : nayzen
03 Eylül 2012 20:26   

basit memurluktan kurtulmak

işletme lisans mezunu işitme engelli memurum yani basit bir memurum aöf te 2.üniversite okuyup kadro değiştirmek istiyorum

ya 4 yıllık sosyoloji okuyacam yada 2 yıllık sosyal hizmetler sosyal hizmetlerin çalışma alanı daha geniş mesela sosyal çalışmacı veya aile danışmanı olabiliyorlar sosyolojiler sadece sosyolog yanlışım varsa düzeltiniz 2 yıllık okuyup o kadroya geçebilrmiyim yoksa illa lisans meznu olduğum illa 4 yıllık okumam mı lazım bilgi verirseniz çok sevnirim arkadaşlar

04 Eylül 2012 13:15

2010memur
Şef

güncel

05 Eylül 2012 11:55

hulya_06
Şef

"basit memur" bu ifade beni sinirlendirdiii

sen basit ise kendini böyle görüyorsan işine saygın bu demektir

05 Eylül 2012 12:28

2010memur
Şef

lisans mezunu olupta en düşük maaşı alıyorsan,2 yıllık yüksek okul meznu teknikerlik olup senden yüksek maaş alıyorsa,

sosyolog,biyolog,sosyal çalışmacı senden yüksek maaş alıyorsa

Gih te en düşük en kötü özlüğe sahipsen basit bir memursun sen

05 Eylül 2012 13:21

uche jackson
Şube Müdürü

4 yıllık diploman varsa (ki lisans mezunuyum diyorsun) 2 yıllık alınan kadrolara başvuramazsın... en son mezun olduğun kadro neyse o geçerlidir; öte yandan...

"basit memurluk" diye küçümsediğin memurluğa girmek için millet gecesini gündüzüne katıyor, kpss sınavına giriyor, olmuyor 2 senme boş geziyor saçma sapan işlerde çalışıyor özel sektörde bir daha giriyor, ve sen yerini beğenmeyip daha iyisini istiyorsun... benim özel sektörde çalışan ingilizce bilgisine sahip avukatlık ruhsatına sahip 1 senelik staj hariç 5 senelik avukat tecrübesine sahip arkadaşlarım haftada 6 gün günde 10 saat haftada 60 saat çalışmayla senin o beğenmeyip "basit memur" dediğin adamla aynı maaşı alıyorlar... benim kardeşim de MEB de senin deyiminle "basit memur", üstelik işitme kaybı yüzde seksen, ve üstelik örgün öğretim grafik mezunu... ama yerini beğenmemezlik yapmıyor... işinde gücünde...

ideallerin yüksek olduğundan fazla vicdanına seslenmeyeceğim.. kapının önünde çok adam varmış az adam varmış, bir kadroya daha yerleşirsen senelerdir bir kadroya yerleşip adam gibi meslek yapmak isteyen birinin önünü kaparmışsın açarmışsın zaten umrunda değil anladığım kadarıyla...

ama şunu söyliyim, 4 yıllık diplomadan sonra alınan 2 yıllık diploma hiç bir işe yaramaz... 2 yıllık kadrolara başvuramazsın... ola ki yerleştin atanamazsın...

4 yıllık sosyoloji okursan da aile ve sosyal politikalar bakanlığında A kadroya yerleşebileceğini sanmıyorum.. siciline bakarlar ve ÖMMS veya benzeri bir sınavla yerleştiğini görüp seni almazlar, kpss de 95 üzeri kariyer puanı yapsan bile(hukuk, iktisat, kamu yönetimi çeko alanlarında) başkasını alırlar muhtemelen... ki zaten sosyoloji okursan açıköğretim okuyacaksın oradanda kaybedeceksin.. o kadar örgün öğretim mezunu sosyolog açıkta geziyor... anadili gibi ingilizce bilen boğaziçi mezunları açıkta geziyor, ya da özel sektörde senin o beğenmediğin "basit memur" maaşına çalışıyorlar...

açıkçğretim-örgün öğretim sadece askeriyede ve merkezi atama B kadrolarda fark etmez... A kadro memuriyetlerde ve özel sektörde bayağı bayapğı fark eder...

hakkında hayırlısı.. ne diyeyim.. ://

05 Eylül 2012 13:31

2010memur
Şef

uche beğenmemezlik değil isyan etmek bu

ne yani memurlar arasında haksızlık adaletsizlik sözkonusu değilmi yani onu demeyemi çalışıyorsun

iyi oldu o avukat arkadasın çalışsın ama isyan etmesin hiç olurmu öyle sey biraz mantıklı ol haksızlık karşısında susmamı bekleme tabiiki allaha şükür işim var memurum o ayrı iyi o zaman kimse sesini çıkarmasın otursun oturduğu yerde bende kendimi geliştirmiyim kader diyim boş boş gidip geliyim bayağa bir saçmalamışsın sen

05 Eylül 2012 13:54

uche jackson
Şube Müdürü

Hayır benim kızdığım nokta, işini "basit memurluk" diye hafife alman... küçümsemen... kardeşim nişanlısı ve sosyal çevrelerinden biliyorum siz her nedense biraz burnunuz havada geziyorsunuz (işitme engelliler) böyle gereksiz bir çevresindekileri beğenmeme, saçma sapan bir kibir... bir eziklik... var yani sizde...

o yüzden yol gösterdiğim senin gibilerin bana kızmasına alışığım :))

neyse soruna cevap vereyim:

1-) istiyorsan bi araştır, ama aldığın 4 yıllık diplomadan sonra hiç devlet kademesinde işe yerleşmessen bile 2 yıllık kadrolara başvuramıyorsun... ola ki atandıktan önce 4 yıllık diplomaya sahip olduğun tespit edildi adaylık sürecinde, adaylığın iptal oluyor... ki sen lisans diplomanla işte çalışıyorsun, tespit edilememe imkanı olamaz, o yüzden bence 2 yıllık sosyal hizmetler diplomasıyla teknikerlik türü bir kadroya geçip maaşını yükseltmeyi unut...

2-) geriye sadece A kadrolar kalıyor, A kadroya da girebilmen için;

a-) sosyoloji bölümünü bitirmen (bu da girmen ve bitirmen nereden baksan 5 seneyi bulur söyliyeyim) KPSS de A kadroyla alakalı puan türünden (hukuk, iktisat, işletme, muhasebe, kamu yönetimi vs vs testleri)en az 75 seksen yapman...

b-)barajı aştıktan sonra kurumun sınavına başvurmanm ve o çağırılan insanlar arasında belli bir seviyeye yükselmen

c-) sonrasında da mülakata girip mülakatta elenmemen lazım...

da bu çok zor, 4 yıllık diplomadan sonra 2 yıllık açıköğretim bitirip 2 yıllık teknik hizmetler kadrosuna yerleşemeyeceğin için; geriye ikinci yol kalıyor, eğer denerim ve yaparım diyorsan yolun açık olsun :))

05 Eylül 2012 15:00

2010memur
Şef

evet bu şartlar altında basit memurluk tabii herkes neresinden anlıyorsa bu benim görüşüm

ben illa 2 yıllık okuyupta yerleşirimde demedim sadece araştırıyorum atanma değilde geçiş yapmayı düşünüyordum zaten kararımı verdim 4 yıllık sosyoloji okuyacam işime yarasada yaramasada ders çalışmayı severim burnum hiç bir zaman havada olmadı sadece çok haksızlıklar var

mesela 2 yıllık sosyal hizmetler okuayan birisi sosyal çalışmacı olarak atanıyordu şimdi İİBF mezunlarına denklik verdiler ee saçma değilmi işte onun gibi bir sürü şeyler

o avukat arkadasın bir kurumda çalıştığı zaman en düşük maaşı alsa isyan etmezmi ünvanıda başka şekilde olsa eder niye kapasitesi aldığı eğitimi belli

aklıma gelmişken meb teki bir arkadaş torpille trt ye geçmiş bizden 1 mil fazla maaş alıyor gelde isyan etme

her neyse diğer açıkladığın tüm konuları zaten biliyorum kppss girmeden geçiş için soruyordum yine ellerine sağlık bilmeyenler için faydalı olur umarım tekrar teşekkür ederim

06 Eylül 2012 10:18

beynimdiyorki
Şef

Mey biter saki kalır,

Her renk solar haki kalır.

Diploma insanın cehlini alsa da,

Hamurunda varsa ...., baki kalır.

FUZULİ

06 Eylül 2012 23:34

hyperman
Genel Müdür

uche jackson nickli arkadaş güzel yazmış. milyonlarca kişinin girmek istediği bir yere "basit memurluk" denmez. küçük görünmez. "düz memurluk" şeklinde kastetmek istediniz sanırım. demişsiniz ki "meb teki bir arkadaş torpille trt ye geçmiş bizden 1 mil fazla maaş alıyor gelde isyan etme" hizmet sınıfında gerçekten değişiklik yoksa bu arkadaşınız nasıl daha fazla alıyor? doğru mu? bordro mu gösterdi size?

07 Eylül 2012 10:17

2010memur
Şef

düz memurluk basit memurluktur yani düz memurdur hele gih sınıfındaysa her türlü işi yapar temizlik hamallık hepsini yapar ne kadar alındgansınız doğruya doğru vasıf var mı yok o zman basit nitelendirilir ama siz hakaret olarak algılayıorsanız o ayrı benim samimi arkadaşım yalan soylmesine gerek yok maaşı bordrosunu boş verde nasıl geçiyor torpille bmw almayı düşünüyor şimdiden sanki ilk defa oluyor gibi konuşuyorsun

07 Eylül 2012 20:15

hyperman
Genel Müdür

Arkadaşım, mesele alınganlık meselesi değil sen işine saygı duymazsan kimse de sana saygı duymaz. GİH sınıfı her işi yapmaz, yapacağı işler kanunlarda bellidir. Ha sen gih sınıfında olduğun halde müdürün sana hizmetli muamelesi yapıyorsa, temizlik hamallık falan yapıyorsan bu senin hatan. şimdi arkadaşının senden daha fazla almasına gelelim. eğer arkadaşında senin gibi gih ise daha fazla para alıyorsa bu sanırım maaş dışındaki yan ödemeler sayesindedir. yani o kurumun ayrıcalıklı yönlerinden kaynaklanıyor olabilir. senin yapacağın iki şey var. muvafakatname almak için "dayı" bulman veya sınavlara tekrar girip TRT'ye atanmaya çalışman. anladın mı? ve ayrıca işinin -yerinin kıymetini bil. iki milyon kişi senin yerinde olmak istiyor. memur olmak isteyen öğretmenler bile var. öğretmen memurdan daha fazla para aldığı halde neden memur olmak istiyor bazı öğretmenler? bunu da düşün. işte memur olmak isteyen öğretmenlere örnek: http://forum.memurlar.net/konu/1510324/

07 Eylül 2012 20:31

hyperman
Genel Müdür

tabii aynı sınıfta olup da kurumların ayrıcalıklarından dolayı farklı para alınma durumlarında isyan etmemek mümkün değil zaten. ama bu durumlar dediğim gibi işini-yerini küçük görmeni gerektirmez. kolay gelsin.

16 Ağustos 2019 11:21

a4tech2014
Aday Memur

güncel

16 Ağustos 2019 22:07

xrainmannnx
Şef
başlık sahibi haklı. maaşı düşükse basittir. siz kaliteli bir mali ucuza mi pahalıya mi alirisniz. bırakın demogojiyi. doktorların hangisi 3000 tl maaş aliyor. şimdi doktor maaşı 3000 tl olsaydı sasirirmiydiniz şaşırmaz mydiız . başlık sahibi haklisin kardeşim. ısyan etmelisin ya da yol bulmalısın. kolay gelsib
03 Eylül 2019 15:08

prtn
Aday Memur

bir arkadaş yazmış gayet kendini geliştirmiş avukat arkadaşı özelde çalışıyormuş bilmem ne diye ya şimdi şöyle düşün arkadaşım o kişi durumundan şikayetçi değil mi? Ben çok duydum amiri kendinden vasıfsızken sesini çıkarmadan işini yapmak durumunda olanları. arkadaş bence gayet de doğru demiş bu işi küçümsememek değil devlet bu kadar küçümsemişken olsun yaşasın devletimiz şükür ekmek veriyor demesini bekliyorsunuz kusura bakmayın da aşırı saçma. Sizin o avukat arkadaşınızın da yerinde olmak isteyen işsiz bir sürü insan var yani kötünün iyisi diye sevinmeli mi adam?

Yapmayın nolur biraz fazla hassas davranıyorsunuz o kadar eğitim alıp geliyoruz o sınavlara hazırlanmak için ayrı başvurmak için ayrı ve hatta tercih yapmak için bile ayrı para ödüyoruz ama parti peşinde koşan adam gelmiş 4/B li olmuş eş çocuk derken benden fazla alıyor güzel dimi gayet de basitleştirdiler işimizi kimse kusura bakmasın

Toplam 15 mesaj

ANKET
Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayı nasıl buluyorsunuz?