Editörler : crops35
06 Eylül 2012 21:54

Mobbıng..(isyerınde psıkolojık tacız.)) son danıstay kararı

D A N I Ş T A Y

SEKİZİNCİ DAİRE

Esas No : 2008/10606

Karar No : 2012/1736

Temyiz İsteminde Bulunan : Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü - ERZURUM

Vekili : Av.

Karşı Taraf :

Vekili : Av.

İstemin Özeti : Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı öğretim üyesi olan davacıya verilen üç ayrı disiplin cezasının yargı kararı ile iptal edilmesi üzerine, bu işlemler ve anılan göreve yargı kararı ile atandığı 17.9.2001 tarihinden bu yana kendisine karşı yürütülen taciz (mobbing), bıktırma ve yıldırmaya yönelik eylem ve işlemler nedeniyle uğranıldığı ileri sürülen 50.000,00-TL manevi zararın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tazmini istemiyle açılan davada; Erzurum Valiliği İl İnsan Hakları Kurulunca yapılan inceleme sonucu düzenlenen rapor, yargı kararları ve davacı hakkında tesis edilen işlemlerin incelenmesinden, davacının haksız bir takım uygulamalara maruz kaldığı ve bu uygulamaların manevi yapısını olumsuz olarak etkileyecek ağırlıkta bulunduğu anlaşıldığından, idarenin hukuka aykırı eylem ve işlemleri nedeniyle üzüntü ve sıkıntı yaşayan davacının zararının tazmini gerektiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulü ile 5.000,00-TL'nin dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine, fazlaya ilişkin tazminat isteminin ise reddine karar veren Erzurum 2. İdare Mahkemesinin 18.6.2008 gün ve E:2007/1642, K:2008/688 sayılı kararının; hukuka aykırı olduğu öne sürülerek, 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istemidir.

Savunmanın Özeti : Savunma verilmemiştir.

Danıştay Tetkik Hakiminin Düşüncesi : İstemin reddi gerektiği düşünülmektedir.

Danıştay Savcısının Düşüncesi : İdare ve vergi mahkemelerince verilen kararların temyizen incelenerek bozulabilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49 uncu maddesinin birinci fıkrasında belirtilen nedenlerin bulunması gerekmektedir.

Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, söz konusu maddede yazılı nedenlerden hiçbirisine uymadığından, istemin reddi ile temyiz edilen Mahkeme kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü:

İdare ve Vergi Mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenip bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Yasasının 49. maddesinin 1. fıkrasında yazılı nedenlerin bulunmasına bağlıdır.

İdare Mahkemesince verilen kararın dayandığı gerekçe usul ve yasaya uygun olup, bozulmasını gerektiren bir neden bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına ve yargılama giderlerinin temyiz isteminde bulunan üzerinde bırakılmasına, bu kararın tebliğ tarihini izleyen 15 (on beş) gün içerisinde kararın düzeltilmesi yolu açık olmak üzere, 16.4.2012 gününde oybirliği ile karar verildi.

Başkan Üye Üye Üye Üye

ışılay3
Başbakan Müsteşarı
15 Ekim 2012 14:53

davanın konusu ne? öğretim uyesi memuramı asistanamı mobbing uygulamış acaba.

dedeturtul
Yasaklı
15 Ekim 2012 22:44

Öğretim üyesine dekanlık ya da rektörlükçe verilip de mahkemelerce iptal edilmiş üç disiplin cezası, il insan hakları komisyonu raporu ve dosyadaki diger belgelerden öğretim üyesine uygulandığı anlaşılan mobbing(bezdiri,psikolojik taciz yaparak yıldirmaya çalışma) nedeniyle üniversite tüzel kişiliğinin, öğretim üyesine manevi tazminat ödemesine hükmedilmesinden ibaret karar.

rasskolnikov
Genel Müdür
16 Ekim 2012 13:09

mobbing huzur bozucu

ışılay3
Başbakan Müsteşarı
16 Ekim 2012 15:02

memur a uygulansaydı eğer aynı sonucun çıkacağını sanmıyorum.

enverbicer
Aday Memur
16 Ekim 2012 18:43

Mobbingci idarecilere dayanak teşkil eden kurumların mevzuatları değiştirilmeli.

melinay006
Aday Memur
17 Ekim 2012 02:28

bu cok degerlı sayın hocamı tanıyorum ona hıç hak etmedıgı seyler yaptılar

17 Ekim 2012 10:02

davayı kazanmış ama o yaşadığı stress ne olacak? ülser v.b. hastalıklara da yol açıyor bazen böyle bezdirme hareketleri. mahkemelerle uğraşıyorsun. bir sürü şey...huzurun kaçıyor...dava konusu olanları duyuyoruz yalnızca. ama kimbilir kaç iş yerinde daha neler yaşanıyor...

fazladeğil
Aday Memur
17 Ekim 2012 11:47

İğreniyorum mobbingci yöneticilerden. Hayatımızı öz güvenimizi yitirdiler..

Sado46
Daire Başkanı
17 Ekim 2012 14:30

Gözünün üstünde kaşın var dedin mi mobbing oluyor. Neden geç kalıyorsun dedin mi baskı oluyor. Neden uyumsuzsun dediğin zaman psikolojisi bozuluyor. Memur amire mobbing uyguluyor günümüzde. Her türlü sorumluluk sende,hesap verici sensin. Ama memurun beğenmediği birşey istedin mi başta siyasiler,yerel güçler vb. karşında...

rasskolnikov
Genel Müdür
17 Ekim 2012 15:58

fazladeğil

size katılıyorum... ayrıca mobbing işverimini da oldukça azaltan bir şey

17 Ekim 2012 22:06

ülkemizde çok doğal bi olay mobing kimse kınamıyor böyle elit kesimden biri çıkınca heke aaa oo faln durumu norml resmi kurumlarda alası var yaaaaa

i

18 Ekim 2012 13:03

Özel sektörde mobbing çok doğal bir şey, sabahtan akşama kadar binbir türlüsüne şahit olmak mümkün. Sermayedarlar kendini çalışanların efendisi gibi görüyor, maaşını lütfen verdiğini zannediyor. Ben mobbing yüzünden 1 yıla yakın psikolojik tedavi gördüm malesef... Mobbing kanıtlandığı taktirde bir cezası olmalı!

roberto_carlos
Aday Memur
18 Ekim 2012 14:21

özel sektördeyim.rabbime havale ettim ustasınıda mühendisinide.cok kötü bunalıma sokan bi durum.hesap günü gercekten cekecekleri var.şunu söylemek istiyorum rabbinize sığının.etme bulma dunyası.

19 Ekim 2012 03:22

çok haklısın roberto, 5 vakit namazını kaçırmayan patron, kul hakkı yemeye gelince hiç çekinmez...

omega0675
Kapalı
19 Ekim 2012 11:59

antalya milli eğitime bide gelin alanyadaki okul yöneticilerine bir bakın gelmişler yılardır koltuğa yapışmışlar herkesi canından bezdiriyorlar sadece dul bayan velilere karşı aşırı hoşgörülüler

Oguzbeyi01
Aday Memur
19 Ekim 2012 15:51

mobbing yapmayan bir yönetici çok az bulunur. hele hele sosyal olmayan bir yönetici ise çalışanların vay haline. işin özü her çalışan, gururlu onurlu ve sorumluluk sahibidir. işini yaparak manen doyuma ulaşmak ister. (işsiz insanlarımızdan özür diliyorum bu arada)

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi