Editörler : asaygincihan27
11 Eylül 2012 13:49   


Felsefe Grubu Öğretmenlerinin Rehber Öğretmenliğe Geçişi !!! Alan Değişikliği!!!

Ben 6 yıl Özel dersanelerde rehber öğretmenlik yapmuş bualanda MEB'in açtığı sertifikaları almış ve 3 yıldırda MEB'de Felsefe Grubu Öğretmeni olarak çalışan bir öğretmenim. Son atamada görüldüğü üzere Rehber Öğretmenliğe 0 "Sıfır" puanıyla öğretmen alınmış olmasına rağmen açılan kadro sayısına yeterli başvuru olmadığından birçok okulumuz Rehber Öğretmensiz kalmış bulunmaktadır. Bizler her ne kadar Rehber Öğretmenlik için alan dışı olsak ta gerek özel sektörde gereksede Mebde çeşitli dönemlerde atanan sosyoloji felsefe mezunu arakadaşlarımızın gösterdiği performanslar bu alan için alternatif olabileceğimizin ciddi kanıtıdır. Bundan hareketle 2012 Alan Değişikliğinde MEB okullarımızda görev alan Felsefe Grubu Öğretmenlerinin yeterli sertifikaya sahip olanlarının, Rehber Öğretmenliğe dönük alan değişikliği yapabilmesi hususunda fırsat tanımasını istiyoruz.

11 Eylül 2012 13:57

fenciankara
Kapalı

Bende tapu kadostra okudum. Coğrafyadaki harita bilgisi konularını hep gördük. Coğrafya ya geçmek istiyorum

11 Eylül 2012 15:06

van.öğretmen
Aday Memur

Seni başka yere geçirmek lazım. Yeteneklerin heba olmasın : )

11 Eylül 2012 15:17

sessiz -bayan
Şef

van öğretemene destek varolkardeş.

11 Eylül 2012 16:26

aniceman
Daire Başkanı

ben de askerliğimi sağlıkçı olarak yaptım, doktorlar dizisine geçmek istiyorum!

11 Eylül 2012 16:50

izmir2004
Kapalı

Ay güldüm ya aniceman süper:)))

11 Eylül 2012 16:54

pepina
Memur

benimde ingilizem çok iyi. hatta lise öğrencilerine ders veriyorum. bu mantıkla ingilizce öğretmenliğine dönük alan değişikliği yapiim bari.

öğretmen dediğimiz insanlar bile eğitimi bu kadar basit görüyorsa biz bakanlığa nasıl dert anlatıcaz acaba?

merak ediyorum çocuğunuzun ciddi bir sorunu olsa, kendisi gibi 2 ayda haftada üç gün ikişer saatlik ders almış bir felsefe mezunu rehber öğretmenden mi bilgi almak ister, yoksa 4 yıl eğitim almış bi psikolojik danışmandan mı?

11 Eylül 2012 17:05

fenciankara
Kapalı

Benim anlamadığım şey, neden rehberliğe geçiş felsefenin hakkı oluyor?

Ne alakası varsa. milletin gözü nekadar açık ya :)))

Ciddi alternatifmiş :)))))

11 Eylül 2012 17:22

öğrtm.f
Aday Memur

geçen yıl felsefe sosoyoloji mezunları ilk atamada rehber öğretmen olarak atanıp hizmetiçi eğitimler aldılar. bu hak felsefe öğretmeni herkese verilmeli. van.öğretmen destekliyorum

14 Eylül 2012 15:28

pepina
Memur

geçen yıl öyle bir şey olmadı hocam, nerden uyduruyorsunuz böyle şeyleri?

14 Eylül 2012 15:50

feyza_006
Şef

uyuyosunuz heralde hocam. felsefe grubu öğretmenleri demiş, sizin bu başlıktaki konumunuz da o kadar açık ki:)

14 Eylül 2012 15:59

nlykdr
Kapalı

Talim ve terbiyeden bir kişiyi aradım zorla bir kaç dakikasını aldım çünkü insan kaynaklarına yöneltiyorlardı.. ben aşağıda ayrıca onlara yolladığım E maili aynen sözlü ifade ettim ancak. mail haricinde bunda biraz haksızlık olduğunu ifade ettim bayanın son sözü beni oldukça üzdü.. '' Hocam Bitti mi? Tamam işte söylediniz..'' dedi

neyse ben ona sÖYLEDİĞİM VE MAİL LERİNE ATTIĞIM İFADEYE GEÇEYİM

.......

Sayın yetkili açıklanan kılavuzda

yan alını olan bir sınıf öğretmeniya yan alanı itibarıyla

sınıf öğretmenliği mezunu matematiğe

sınıf öğretmenliği mezunu fen ve teknolojiye

sınıf öğretmenliği mezunu sosyal bilgilere

sınıf öğretmenliği mezunu türkçeye

sınıf öğretmenliği mezunu yetenek derslerinin tümüne

sınıf öğretmenliği mezunu ingilizceye

sınıf öğretmenliği mezunu din derslerine geçebiliyor

kısaca sınıf öğretmenliği okuyunca 3. ve 4. sınıfta alınan seçmeli derslerle her alanın öğretmeni olabiliyorda. Mezuniyeti itibarıyla Fizik,kimya, biyoloji bölümünü bitirmiş ancak sınıf öğretmeni olarak atanmışlar fen ve teknoloji öğretmeni olamıyorlar..Bu konuda alan değişikliği yapılırken Mezuniyeti farklı olan ancak sınıf öğretmenlği yapan öğretmenlerinde mezuniyet alanlarına atanan branş öğretmenleri gibi mezuniyetleri itibarıyla Aylıkla okutabilicekleri derslere geçirilmesi daha uygun olurdu diye düşünüyorum.

Örnek olarak ;

Biyoloji kadrosundaki bir öğretmen Fen ve Teknolojiye geçebiliyorsa , Biyoloji mezunu sınıf öğretmeni de geçebilmeliydi bir başka örnekte Fransızca öğretmeni bir kişi Aylık karşılığı bir okutabileceği ders olan Türkçe öğretmenliğine geçebiliyorsa mezuniyeti Fransızca olan ancak ataması sınıf öğretmeni olan kişininde Türkçe öğretmenliğine geçmesinin sağlanmasının daha doğru olacağını düşünmekteyim Zira, 80 sayılı cetvelinizde bunlar bulunmakta.

Zamanınızı çaldığım için özür dilerim

21 Eylül 2012 19:43

d.c.
Aday Memur

Van öğretmene katılıyorum. Ala degisikligi için rehberliği işaretledim. Artık kabul edilir yada edilmez. Napiym. Ben denedim...

21 Eylül 2012 19:51

symirna2000
Şef

nlykdr;

demek '' Hocam Bitti mi? Tamam işte söylediniz..'' dedi. ben de sinir oldum. umursamaz onlar hocam, nesine gerek. üzmeyin tatlı canınızı. siz derdinizi anlatmışsınız, onun kalın kafası almamış. Allah'ından bulsun, onun da kendi işleri böyle gitsin.

Toplam 13 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?