Editörler :
14 Eylül 2012 01:50   

hangi tefsir kitabı

Arkadaslar yüce kitabımızın tefsirini okumak istiyorum.(ilahiyatcı değilim) Bir çok tefsir mevcut. Diyanetin tefsirini cok eleştiriyorlar ve önermiyorlar. Elmalılı'nın dili bana ağır. Bana faydalı olabilecek doğru kaynaktan dili ağır olmayan bir tefsir kitabı önenirmisiniz ?

14 Eylül 2012 09:28

inkilapli
Aday Memur

kısa tefsirle başlayabilirsiniz mehmet hocam... HASAN BASRİ ÇANTAY hocamızın 3 ciltlik eseri...

14 Eylül 2012 11:36

azizak
Şef

tefsir yerine suijenerik bir meal önerebilirm mustafa öztürk düşün yayınlarında Kur'an-ı Kerim Meali (Anlam ve Yorum Merkezli Çeviri)

akabinde tefsir olarak bene en iyi kuran yolu

15 Eylül 2012 08:08

thanks34
Memur

saygıdeğer arkadaşım;

1400 yıldan beri yaklaşık 350 000 tefsir yazılmıştır.bu Allah kelamının ve manalarının sınırlandırılamayacağının ve evresel oluşunun bir delilidir.Şüphesiz ki her tefsir içinde bulunduğu asrın ihtiyaçlarına cevap vermiştir.

Günümüzde de bir çok tefsir yazılmış ve yazılmaya devam etmektedir.

Bu asrın en büyük kur an tefsirinin Bediüzzaman Said Nursi ye ait RİSALE İ NUR tefsiri olduğuna inanıyorum.

Bol okumanızı ve istifade etmenizi CENABI HAKK TAN niyaz ederim.

15 Eylül 2012 10:17

se20li03m
Aday Memur

TEFHİMUL KURAN

15 Eylül 2012 10:35

xkankalesi
Genel Müdür

milletin ağzı torba değil ki büzesin

diyanet tefsiri başlangıç için en ideal tefsirdir.

15 Eylül 2012 10:44

sehzade54
Aday Memur

Ben de acizane Hasan Basri Çantay'ın meal-tefsir çalışmasını başlangıç olarak önerebilirim. Yalnızca meal okunmasına şiddetle karşıyım. Risale-i Nur elbette okunmalı ama hissi değil ehlinden okunmalı. Şeriat-ı Garra'nın bu asırda ve Mehdi-yi ahir zamana kadar en büyük şarihini demokrat yaparak değil. Herkese selam..

15 Eylül 2012 10:46

vaaveyla
Daire Başkanı

kardeşim tefsir olarak diyanetin vakfının hazırlamış olduğu "kuran yolu" 5 cilt tefsirini mutlaka oku. başlangıç için cok cok iyidir. kesinlikle öneririm. sonra istersen elmalılı, fi zilal vs. okursun..hürmetler

15 Eylül 2012 11:06

samar63
Daire Başkanı

mustafa öztürk meali, Muhammed Esed Kuran mesajı, tefhimu-l kur'an ve sabuninin tefsirlerinden birini veya sırayla okuyabilirsiniz.

15 Eylül 2012 22:02

mehmet şencan
Aday Memur

yanıtlar için saolun arkadaşlar..

ayrıca thanks34 hocam risale-i nur okuyoruz tabiki :) onun yeri ayrı

15 Eylül 2012 22:06

mehmet şencan
Aday Memur

ya arkadaşlar ayrıca Kuran yolu tefsiri acayip bir şekilde eleştirilmiş. google yazıp bir bakarmısınız. siz ne dersiniz ?

16 Eylül 2012 09:35

xkankalesi
Genel Müdür

eleştirilmesinin tek nedeni diyanetin yayınlamış olması.

devletin kurumunun yazdığı kitabın vahiyle inmiş gibi hatasız olmasını bekliyorlar. ama peygamberler hariç kimse hatadan müstağni değildir.

o pencereden bakarsan risale-i nur da okumaman gerekir.

eminim ki bir başka tefsirin ismini değiştirerek diyanet bassa o tefsiri de eleştirirler.ben tefsirler eleştirilemez demiyorum. hepsini eleştirebilirsin. ama sırf diyanet bastı diye eleştirelim mantığı yanlıştır.

burada şunu gözden kaçırmamak gerekiyor. tefsir yorumdur, kesin bilgi değildir.ortada kötü niyet olmadıktan sonra hepsini okuyup hepsinden faydalanmak gerekir.

16 Eylül 2012 23:32

marastube
Şef

Her tefsirin ayrı bir yeri var hepsini okuyun:)

31 Mart 2013 22:43

cundisapur
Daire Başkanı

tefsirle daha önce uğraşmamışsanız diyanet işlerininki yeterli olacaktır.

ama ilahiyat öğrencisi iseniz ya da uzun süredir ciddi bir tefsir okuyucusu iseniz elmalılı daha iyi.

tibyan'ı ise her halükarda boşverin. tibyan tefsirinden tam istifade edebilmeniz için Kur'an ilimlerini iyi bilmeniz gerekir. mesela en azından İsrailiyat konusunda uzman olmanız gerekir.

01 Nisan 2013 06:50

RASİMOĞLU
Memur

Arkadaşlardan faklı olarak, Diyanetin Tefsirinin en son okunması gereken tefsirler arasında olması gerektiğini düşünüyorum...

Diyanetin Tefsirinden başlayacak bir kimsenin Mutlaka Elmalılı ve Fi Zilal gibi tefsirleride hemen akabinden okuması ve Diyatin tefsirini esas almaması gerekir...

Diyanetin tefsiri olmasından ziyade, Hazırlyan kimselerin durumundan dolayı bizim için bu tefsir en son sırada yer almaktadır... Marmara İlahiyat mezunu olarak tefsiri hazırlayanlardan bazılarını tanıma imkanımız oldu...

Bizim önerimiz Elmalılı ve Fi Zilal...

Saygılar...

04 Şubat 2018 17:40

kademeli
Daire Başkanı

fizilal okumayı kafaya koydum hemen alıcam

05 Şubat 2018 11:42

seckin-9007
Aday Memur

RUHUL FURKAN tefsirini tavsiye ederim

26 Nisan 2018 10:53

SALİH 10
Aday Memur

başlangıç için diyanet tefsiri ideal daha sonra diğerlerini okumaya başlarsın

21 Temmuz 2018 17:30

yusuf.kerem
Şef

https://forum.memurlar.net/konu/2330609/

23 Temmuz 2018 21:55

o_nurr
Şef

ibni kesir tefsiri çok faydalı bir kaynak, Özellikle hadisler ışığında çok güzel açıklamış kesinlikle tavsiye ediyorum.

24 Temmuz 2018 19:41

o_nurr
Şef

millet uçmuş bu ne yaaa

Toplam 22 mesaj

ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?