Editörler : crops35
30 Ekim 2006 12:12

"TAŞRA" NE DEMEK?

Arkadaşlar,tercih kılavuzuna baktım.Hemen hemen hepsinin yanında "taşra" kelimes var.Taşra nın kelime anlamını biliyoruz da,bu memurluk tercihlerinde ne anlama geliyor?

Bir şehrin taşrasına memur olan onun herhangi bir ilçesinde mi çalışacak?"Taşra" derken o şehrin bir ilçesinden mi bashediliyor?Cevaplarsanız memnun olurum...

the_sea
Şef
30 Ekim 2006 12:13

ilçesi veya köyü nereye atarsa artık...

tusem2005
Genel Müdür
30 Ekim 2006 12:14

maaşaı cok demek:)) tabiki meslegi olanlar için. genelde dışarda iş yuaptıkları için..ama masa başında yapan okadar maaş alamaz diye düşünüyorum:/

kayadurmus21
Memur
30 Ekim 2006 12:18

Ben düz lise mezunuyum.Ama lisede ve ünv de gördüğüm bilgisayardan başka hiç bir belgem yok.Ve Elazığ'a atanmayı planlıyordum ama galiba ortada kaldık...

ctemel
Şef
30 Ekim 2006 12:19

taşra demek merkez olmayan çalışma yeri demek. mesela malatya merkez, ilçesi hekimhan taşra. bunun gibi.

sirtcantam
Daire Başkanı
30 Ekim 2006 12:19

İl merkezi de olabilir..

Ankara merkezde olmayan her yer taşradır, merkez yazan kadrolar kurumların genel müdürlüğünün ya da ilgili bakanlığın olduğu yer yani Ankara´dır çoğunlukla.. Taşra yazan yerler ise ilgili kurumun o şehirdeki herhangi bir açık bulunan kadrosudur.. Sizi ister il merkezinde, ister ilçi, isterse de daha küçük yerlerde görevlendirebilir.. Tamamen gittiğiniz ildeki eleman eksiğine bağlı olarak, ilgili şehirdeki personel müdürlüğünden nerede açık olduğunu öğrenebilirsiniz tabi eğen canları cevap vermek isterse..

horasani
Memur
30 Ekim 2006 12:22

Tasra "dis" kelimesinin eski telaffuz edilisi olan "tas"tan türemedir. Disarisi anlamina gelir. Saray dilinde Istanbul disarisini ifade eder. Hukukî olarak baskent disindaki bütün yerlesim birimlerini ifade eder. Genel olarak ise sehir merkezleri disinda kalan yerlesim yerlerini ifade eder. Örnek: Tasrada memurluk ede ede saçi basi agarmisti.

30 Ekim 2006 12:23

horasani türkçe öğretmeni gibisin maşallah :) taşra merkezden uzak anlamına gelir dostlar mesela istanbul için taşra,çatalca,gebze,beylükdüzü gürpınar gibi ilçelerdir...Bu örnekten yola çıkabilirsiniz..

kayadurmus21
Memur
30 Ekim 2006 12:29

Kelime anlamını biiliyoruz zaten!:-)

Taşra derken,mmeurluk dilinde o şehrin ilçesi anlamında mı kullanılıyor?Onu sordum,sirtcantam açıklamış sağolsun....

kayadurmus21
Memur
30 Ekim 2006 13:19

Güncel!

senderos
Aday Memur
30 Ekim 2006 16:24

TAŞRA DEMEK ANKARA DIŞINDA KALAN HER YER DEMEK

yorgun66
Aday Memur
30 Ekim 2006 17:46

GÜNCEL

aboyun
Aday Memur
30 Ekim 2006 19:22

Kurumun genel müdürlüğü dışındaki her yer taşradır.

Ben ptt izmir taşra yazısına aldandım şu an ptt izmir merkezdeyim :) al sana taşra. Yani ilçe olacak diye bir garanti yok.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi