Editörler : gubaz
«12131415161718192021222324
20 Aralık 2019 02:49

mert88835
Şef

Hayatımda okuduğum en saçma yorumlardan biri olmuş. Kusura bakmayın ama söylemeden edemedim. Parayı katlamak demişsiniz ama bu işten hiç anlamadığınız çok belli :) Dediğiniz gibi dolar 8 liralara gelse bile kazancınız sadece %33 olacak :)) Bizler borsada bu kazancı çok daha kısa sürede ve çok daha stressiz alıyoruz :) Başka bir yazınızda borsadan cacık olmaz demişsiniz. Belli ki siz borsaya para yatırılıyor filan sanıyorsunuz :) Borsaya para yatırmak diye bir şey yoktur. Borsa çıkınca para kazanmak, düşünce para kaybetmek mantığı yanlıştır. Kesin kaide yoktur. Mesela borsa 121 bin puandan 83 puana düşerken ben Ege endüstri, Hektaş, Alarko Holding, Federal Mogul İzmit Piston, Çelebi Yer Hizmetleri gibi kağıtlarda paramı minimum 5'e katladım :) Siz dolarda paranızı 5'e katlamak için en az 15-20 sene beklemeniz lazım. Burda boş yaygara yapmayın. Dünyada kanıtlanmış bir durum var, borsalarda kazanacağınız parayı başka bir yerde kazanamazsınız. Tabi AKLI olan için geçerli. Saygılar, sevgiler, iyi forumlar...

Mehmet Veliler, 7 ay önce - Alıntıya git
Ben aylardır anlatamıyorum kendisine :)) hatta bir iddiaya tutuştuk.. Şu ana kadar yerle bir oldu ama o hala seneye gel tekrar bakalım diyor :)) örneğin bist100 %10 artmış. Kendisi sanıyorki herkes %10 para kazandı :)) hayır efendim Aksa %45, Alark %72, Aygaz %31, Ttrak %65 artmış. Hatta benim ortak olmayı düşünmeyeceğim çer çöp hisseler %200-250 artmış :)) Arkadaş hala %30-40 kazandığı zaman para kazandığını sanıyor...
20 Aralık 2019 06:45

ekonomik.çöküş
Yasaklı
Ben aylardır anlatamıyorum kendisine :)) hatta bir iddiaya tutuştuk.. Şu ana kadar yerle bir oldu ama o hala seneye gel tekrar bakalım diyor :)) örneğin bist100 %10 artmış. Kendisi sanıyorki herkes %10 para kazandı :)) hayır efendim Aksa %45, Alark %72, Aygaz %31, Ttrak %65 artmış. Hatta benim ortak olmayı düşünmeyeceğim çer çöp hisseler %200-250 artmış :)) Arkadaş hala %30-40 kazandığı zaman para kazandığını sanıyor...
mert88835, 7 ay önce - Alıntıya git

Mert88835 nick'li ergen beyinli şahıs.Sırf kendini haklı gibi göstermek için Mehmet Veliler isminde fake bir hesap açıp aynı saçmalıkları temcit pilavı gibi tekrarlama istersen ha? Biraz üslubuna, kullandığın kelime ve gülücüklere bakan bu diğer hesabın da sana ait olduğunu farkeder zaten.Kendini komik ve küçük durumlara düşürme bence artık.

Aynen borsaya da devam et,ABD yaptırımlarının eli kulağında, ondan sonra göreceğim senin o borsanı.Fed geçeçen sene başında duyurduğu gibi faiz artırımlarına devam etmediği için de borsaya ve ekonomimize pek birşey olmadı,onun şansını da yaşadık ve yaşadınız.

Eğer taviz vermeyip ilk söyledikleri gibi 4-5 ay önce S400 silahları alınır alınmaz yaptırımlara başlasalardı senin borsan şu anda ne haldeydi kimbilir.Ancak ülkemize toleranslı davrandılar ve sonradan S400 alıyorsanız da en azından kurmayın yoksa yaptırım uygulayacağız dediler.Takvime göre Nisan ayında kurulacak S400'ler ancak gidişat Nisan ayına kalmadan ABD'nin yaptırımları uygulamaya başlayacağı yönünde.İşte ondan sonra bütün bu bahsettiğin hisseleri ve genel olarak borsamızın durumunu tüm dünya görecek zaten merak etme;)

Ayrıca siz borsacılar tıpkı İddaa oynayan ergenler gibisiniz.Onlar da kaybettikleri kuponları söylemeyip sadece kazandıklarını söylerler ya siz de aynı kafadasınız,bunu çok iyi biliyorum.Ayrıca siz benim dolarla ve genel olarak dövizle ilgili en az 5 defa burada söylediğim konuyu bile anlamayacak kadar ergen beyinlisiniz,o yüzden çok da muhatap olmayacağım artık.

Ben diyorum ki ben de dahil şu anda parası dövizde olanların bazıları akıllılık edip günlük veya haftalık al-satlar yaparak paralarını sürekli arttırıyorlar.Günlük birkaç kuruşluk iniş çıkışları bile ekonomik, siyasi gidişe göre tahmin edip kazanç sağlıyorlar.Yani " dolar şu anki fiyattan 8.30'lara çıkınca kazancın en fazla %33 olacak" mantığı çok aptalca ve sığ bir mantık.Bu ergen aptallığınla büyük mutluluklar diliyorum sana!

04 Şubat 2020 15:59

mavimarti66
Şef

Uzun vadeli Hisse senedi yatırımcısının kazandığı para başka yerde yok bunu söyleyebilirim.

12 Şubat 2020 05:22

mert88835
Şef

Uzun vadeli Hisse senedi yatırımcısının kazandığı para başka yerde yok bunu söyleyebilirim.

mavimarti66, 5 ay önce - Alıntıya git

Çok şükür beni anlayan biri çıktı :) hoşgeldin kardeş. Senden önce buralar hep dutluktu :)

15 Şubat 2020 23:22

enerji01
Memur

Merhaba arkadaşlar.... normalde yazmam ama bir kaç tane karamsar ülke yorumu gelecek yorumu yazan ekonomiden anlamaktan uzak kişiler görünce yazmak zorunda hissettim.... bir ülkede ekonominin öncü göstergesi faizdir banka faiz oranları bu günü göstermez önümüzdeki 6 ay ile 1 yılı işaret eder... yani faizlerin bu kadar düşük olduğu bir ortamda yükselecek tek enstrüman borsadır borsa da şimdi düzgün kar eden şirketleri seçici olarak aylık belli miktarlarda toplayıp bekleyen ilerde temettü gelirleriyle ömür boyunca ekonomik ve finansal özgürlüğüne kavuşur.. yani yarından ne bekliyorsak buğün ne yaptığımıza bakalım... okullarımızda okuma yazma öğretiyor ama malesef hayata tam olarak hazırlamıyor.. ülke ekonomik sistemi de insanları maaşlı çalışan düşündüğünü yaşayamayan sürekli idare et mantığıyla hareket eden. insanlarımız bir finansal özgürlük arayışı içindeler...önümüzdeki süre ve daha sonrası için para arttırıp yatırım yapmak zor ama insan istedikten sonra her işin üstesinden gelir..... hayırlı akşamlar....

20 Şubat 2020 20:36

beklenenenflasyon
Şef

1.15 maliyet ile TSKB hissesinde pozisyonum var. Kalkınma bankacılığında büyüme potansiyelinin giderek artacağını düşünüyorum. Mevcutta iki adet kalkınma bankası var(borsaya açık)

Birisi TSKB diğeri Kalkınma bankası, Mali verileri ve yapıları mukayese edildiğinde TSKB nin çok iskontolu olduğunu düşünüyorum. Uzun vadeli bir şekilde pozisyon aldım. En az 2 yıl dururum diye düşünüyorum. Yıllık karı giderek artıyor ve bunu dağıtıyor. İnşallah temettü verimi giderek artar. Şuan için sadece TSKB ile ilgileniyorum. AL sat yorumu olarak algılamayınız. Kendi çapımızda nacizane düşüncelerim. Herkese bol kazançlar.

24 Şubat 2020 03:31

mert88835
Şef

En önemlisi nakit akışı. Yani neye yatırım yaparsanız yapın mutlaka yatırımınız size nakit sağlamalı. Örneğin bir tarla alıp değer kazanmasını beklemek başka, bir tarla alıp o tarlayı işleyip nakit akışı sağlamak başka. Kazançlarınızı altına veya dolara yatırırsanız yalnızca bu enstrümanların değer kazancından para kazanırsınız. Bu kazancı reel kazanca dönüştürmeniz için ise altını veya doları SATMANIZ GEREKİYOR. Bize elinizdeki enstrümanı satmadan kazandıracak yatırımlar lazım. Ticaretin altın kuralı nakit akışı.

Öncelikle yatırıma ayırdığınız paranın yüzde 30 kadarıyla fiziki altın yaparak kendinizi hedgeleyin. Geri kalan parayla da Türkiye'nin önemli şirketlerine ortak olun. Bu büyük şirketler genelde her yıl temüttü yani kar payı dağıtır. Hisseleriniz aynen dursun siz şirketten aldığınız kar payına odaklanın. Mesela TOFAŞ şirketi bu sene 2,04 TL kar payı dağıtacağını açıkladı. Diyelim sizin elinizde 1000 adet hisse var, hisseleriniz aynen duruyor ve yatırım hesabınıza 2040 TL nakit para yatıyor. Yani yastık altındaki altından farkı bu, size nakit akışı sağlıyor. Bu parayı ister bir ihtiyacınızda kullanın ister yeniden hisse alarak gelecek yıl alacağınız temettüyü artırın.

Dünyanın en zengin insanları temettüler ile yaşamını sürdürüyor. Örneğin Bill Gates, Walmart şirketinden düzenli temettü alır. Aldığı temettüyü güne bölersek yaklaşık 68 bin dolara tekabül ediyor. Başka bir örnek dünyanın en önemli yatırımcılarından Warren Buffett Coca Cola'dan yılın üçüncü çeyreği için 160 milyon dolar temettü aldı. Zenginlerin öyle bir nakit akışı var ki, hiçbir kriz önlerinde duramıyor. Türkiye'de böyle yatırımcılar yok mu? Var elbette, örneğin Hilmi Güner. Kendisi emekli bir öğretmen. 2000 senesinde 65 milyon adet Ereğli Demir Çelik hissesine sahipti. Bu hisseler duruyor mu bilmiyorum ama eğer dursaydı 2019 kendisine hisse başı 1.24 TL'den 80 milyon 600 bin lira nakit sağlayacaktı. Bu nakit akışının karşısında hiç kimse duramaz. Kriz vs dinlemez. Bu şekilde başka insanlar yok mu? Sorunun cevabı için lütfen Ford Otosan, Tofaş, Ereğli, Aygaz gibi şirketlerin genel kurullarına katılın. Öyle yaşta insanlar var ki şaşırırsınız. İnsanların derdi "hissenin değeri düşmüş ya da çıkmış" değil, "ortak olduğum şirket bana bu sene kaç para temettü verecek?" sorusu.

Şirketleri batıran şey borç veya krizler değildir. Nakit akışını doğru ayarlayamamasıdır. Temettünün farkına varın. Böyle bir nimeti araştırın, öğrenin. ABD'de halkın büyük çoğunluğu temettü yatırımcısı. Sermaye tabana yayılmış durumda. İnsanlar Apple'ın, Microsoft'un veya her gün içtiğimiz Coca Cola'nın karlarına ortaklar. Öyle ki adamlarda borsa seçim kampanyası. Trump her hafta borsa ile ilgili tweet atıyor. Sakın borsa dedim diye borsa oynamayı düşünmeyin. siz borsaya değil şirkete yatırım yapın. Bu yazı daha çok uzar gider. Umarım okur ve araştırmaya başlarsınız. Ömür boyu artarak sahip olacağınız nakit akışının farkına varırsınız. Saygılar...

13 Mart 2020 02:16

esmer_32
Şef
Arkadaşlar thy hissesine girmek mantıklı mi uzun vade de ? Düşüş devam ediyor ?
13 Mart 2020 18:49

Bitik.ülke
Memur
esmer_32, 4 ay önce - Alıntıya git

Artık Borsa'dan falan hayır gelmez arkadaş,uzun vade diye birşey de bizim gibi ülkelerde pek geçerli değil. Sana uzun vadede(en geç 4-5 yıl sonra) Suriye gibi bir ülke olacağız desem yine Borsa düşünür müsün?

25 Mayıs 2020 19:20

Gydm
Şube Müdürü
,
27 Mayıs 2020 23:16

SenaErdan
Aday Memur

Herkes çok umutsuz piyasalardan üzücü. Tavsiye ettiğiniz hisse veya farklı bir yatırım var mı?

28 Mayıs 2020 14:56

lieutenant25
Aday Memur
esmer_32, 4 ay önce - Alıntıya git
Evet girseydin sün ve bugün abad olmuştun kardeşim
28 Mayıs 2020 22:05

tadik
Aday Memur

Hisse senedi tavsiyesi yapmak belli şartlar harici yasak Spk çok ağır cezalar kesiyor

30 Mayıs 2020 00:08

esmer_32
Şef
Evet girseydin sün ve bugün abad olmuştun kardeşim
lieutenant25, 1 ay önce - Alıntıya git
Biraz geç oldu ama girdim cok şükür hocam :))
30 Mayıs 2020 16:59

alihidir
Aday Memur

BİM alın uzun vadede çok kazanırsınız. Ben öyle yaptım. allah bereket versin.

31 Mayıs 2020 18:41

Fornyese
Aday Memur

Tesadüfen gördüm bende hisse senedi al/sat yapmak istiyorum önereceğiniz site/banka var mı özelden yazabilirsiniz

21 Haziran 2020 01:44

TME3
Şef

Borsa yükselir de düşer de ama herkesin borsaya girdiği dönemlerin sonu hep aynı olmuştur. Zamanını kimse bilemez ama yaşayıp gorecegiz

21 Haziran 2020 09:35

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı

Ne zaman ki bir hisse senedi 9 yaşındaki çocuğun kulağına kadar gelirse, ne zaman ki yükselen yere yatarım yapan insanlar artarsa oradan kaçmak lazım.

Toplam 478 mesaj
«12131415161718192021222324

ANKET
Kurs, lisansüstü eğitim, ödül ve projeler için öğretmenlere hizmet puanı verilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?