Editörler :
21 Eylül 2012 19:01   


Editör
Türkiye'de filozof var mı?

'KopyalaYapıştırUzmanı'nız sunar... :)

***

Ülkede başınızı hangi yöne cevirseniz, karşınıza yerli olmayan kavramlar çıkıyor. Hatta memleketin en gözde meseleleri bile patenti bize ait olmayan kavramlar üzerinden tartışılıyor. Patent?!. :) Peki nerede bizim dil, fikir üreten filozoflarımız? Yoksa filozofumuz mu yok? Varsa kim?

AHMET İNAM: FİLOZOF ÖLDÜKTEN SONRA ANLAŞILIR

Mantık, bilim felsefesi, bilgi teorisi başta olmak üzere, felsefe tarihi, kültür felsefesi ve ahlak felsefesi alanlarında çalışmaları olan ODTÜ Felsefe Bölüm Başkanı Ahmet İnam, Türkiye´de yaşayan filozof olsa da ölmeden anlaşılamayacağını düşünüyor. Ülkemizdeki filozof ihtiyacının karşılanmasının karar verilerek gerçekleştirilemeyeceğini söyleyen İnam; "Her kültür bilgelerini çıkarabilir belki ama filozofun yetişmesi farklı koşullar gerektirebilir. Bu ülkede filozof talebi var. Felsefeden kuş çıkacağını sanan aklıevveller bir mehdi gibi filozof bekler oldular."

DÜŞÜNEN KADINLARIMIZ VAR

Türkiye´nin mânâ âlemi perişan. Çok sığ. İnsanların farklı görüşlere iğrenerek ve düşmanca baktığı, birbirlerini anlamak için değil de yönlendirmek için gördüğü bir toplumda yine de felsefeciler çıkabilir. Onlar yalnızca felsefe kulağı olanlara seslenebilir" şeklinde yorumluyor. Günümüzde kadın filozof olmamasının nedenine ise şöyle değiniyor; "Dünyada da sayıları az. Bizde de olabilir. Derin, çarpıcı, eleştirel düşünen kadınlarımız var. Erkeklerden de akıllı görünüyorlar. Bekleriz. (Şu kadınları ayrı erkekleri ayrı düşünme maçoluğundan kurtulamadım gitti!)" Ahmet İnam, birer filozof olarak tanımlamasa da ´düşünen insan´ denince aklına Kierkegaard ve İbn Haldun´un geldiğini söylüyor.

AHMET SELİM : TOPLUMUN DİNİNİ, TARİHİNİ BİLMEYEN AYDINLAR VARKEN...

Zihinleri geren köşe yazılarıyla tanıdığımız Ahmet Selim, ´filozof´ tanımının artık geçerliliği kalmadığını düşünüyor. "Filozof, felsefenin eski zamanlarında, yani sosyal bilimlerin henüz tam gelişmediği ve belirli disiplinlere erişmediği dönemlerde kullanılan bir kelime. Artık sadece bizde değil Batıda da filozof yok. Bugün ´filozof yerine düşünür demek daha doğru" diyor. Selim, filozof arayışı söz konusu olduğunda İbn Haldun ve Mukaddime ile sınırlı kalındığının görüleceğini belirterek şunları söylüyor: "Tanzimattan önce nesir olmadığından bugünkü yetersizliğimizin o müzmin ihmallerin payı oldukça fazla" Bir düşünürün amacının düşündürmek olduğunu, etkilenme negatif de olsa farklı düşünceler üretmeye yardımcı olduğunu hatırlatan Selim, "Bazısının zekasını çok takdir ederim, bazısının üslubunu, bazısının tutarlılığını. Mesela şöyle diyebilirim: Falanca kişi derin düşünür ama ciddi hatalara da düşebilir, ama öbürü daha az derin ve daha geniştir, pek hata da yapmaz" diyor. Türkiye´deki aydınların düşünce üretebilmek için bir batılı aydından daha çok şey bilmek durumunda olduğunu kaydediyor. Selim sözlerini şöyle tamamlıyor: "Toplumun dinini ve tarihini bilmeyenden aydın olmaz, fakat bizim için dinimizi ve tarihimizi bilmek çok daha zor. Çok daha gayretli ve dikkatli olmamız gerekiyor."

Kaynak: Tutunamayanlar.Net :)

22 Eylül 2012 00:49

supporters.
Müsteşar Yardımcısı

oruç aruoba

22 Eylül 2012 01:21

Fer.Fecir
Kapalı

"Patent" vurgusu çok hoş olmuş:)

Peki ya "Filozof"a ne demeli:)

22 Eylül 2012 02:28

machinisteros
Genel Müdür

nasreddin hoca yeter :)

26 Eylül 2012 13:29

tarıkmurat
Aday Memur

"Düşünmenin suç olduğu bir ülkede fikir işçileri asla kendi işlerinin patronu olamazlar sigortalı ve devamlı bir işte de çalışamazlar, Ancak amele pazarlarında günlük yövmiye alırlar, o'da iş sahipleri neyi emrederse onu yaparlar"

Cihangir Tarık MURATOĞLU

Toplam 4 mesaj
 
ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?