Editörler : supporters.
12345678910111213»

kpssmagduru04
Aday Memur
27 Eylül 2012 23:07

gulsshen o arkadasın iyi iller için mi girmişti sınawa bide simdi burda 2 il war keske konya ısparta fln olsaydı ona baswururdm böyle olnca ikisi de iyi iilerin

harrod domar
Şube Müdürü
27 Eylül 2012 23:10

Gelir Uzmanlığı Kariyer meslek mi! İyileştirilmiş memurluk mu

Tarih : 2012.09.11 13:09:35

İlgi alanınız mali konular olunca verginin patronu Gelir İdaresi Başkanlığı ve onun personeline de kayıtsız kalamıyorsunuz. Bildiğiniz üzere Maliye Bakanlığına bağlı Genel Müdürlük olarak faaliyet yürüten Gelirler Genel Müdürlüğü 2005 yılından sonra Gelir İdaresi Başkanlığına dönüştü. Bu dönüşüm neticesinde kurum daha özerk bir yapıya kavuştu. Değişimin personele de sirayet etmemesi düşünülemezdi. Başkanlık ilk planda 2500 civarında, kendi personeli içinden, 4 yıllık fakülte mezunlarından sınavla Gelir Uzmanı aldı. Müteakip yıllarda da bu alımlar devam etti.Netice itibariyle 10.000 civarında personel içeriden uzman oldu. Dışardan alınan uzman yardımcıları ile toplam sanırım edindiğim bilgilere göre 13000 civarında belkide daha fazla uzman ve uzman yardımcısı çalışıyor şu an Gelir İdaresi Başkanlığında. Zaten Başkanlık devasa bir örgütlenme. Yurt genelinde 40.000 civarı personelle vergicilik işlemlerini gerçeleştirmekte. Yani çoğu küçük ülkenin ordusu kadar maliyeci var ülkemizde desek abartmış olmayız.

Efendim bu kadar personel uzman oldu da ne oldu ? diye soracak olursanız. Aslında reelde çok da farkedilir bir verimsel artış olmadı. Ama bu uzmanların suçu değil. Plansız yapılanma buna yol açtı. Sadece isim ve özlük hakkını değiştirmenin verimliliğe çok da katkısı olmadı. Bu seferde aynı işi yapıp farklı maaş alan iki tür çalışan profili oluştu. Bu da daha düne kadar kardeş kardeş çalışan mesai arkadaşlarını birbirine düşman etti. Hatta anlatılan o dur ki uzman olmuş oğul ile öğreniminden dolayı memur kalmış baba arasında bile bu muhabbetten dolayı tartışmalar çıkmış. Dairede başkaları araya girmiş. Komik değil mi ? Komik ama bir o kadar da trajikomik. Belki de gerçek değil işin latifesidir bilemeyeceğim...

Uzmanlar madem uzmanız bize teknik iş verin masalarda çürütmeyin derdinde. Memurlar ise bizim babamız Halil efendi sizinkisi Halil ağa mı , aynı işi yapıyoruz kaymaklı maaşı siz alıyorsunuz feryad-u figanında. Birde KPSS?deN iyi puan almış ,peşine yarışma sınavında iktisat, hukuk, muhasebe önüne ne gelmişse bilmiş, üstüne üstlük mülakata girmiş yeterliliğe tabi olmuş gencecik uzman yardımcıları var ki onlar zaten yaşayan ölü gibiler şu sıralar. Diğer taraf da teşkilat var, Yani değişimin öncüsü bir idari yapılanma, genç, azimkar yöneticiler ve bu avantajların doğal yan etkisi bazı acemilikler, tecrübesizlikler...Doğrusu sayın okuyucularım!; bu pilav çok su kaldırır. Ama ben bu kanayan yaraya olabildiğince değinmek, dikkat çekmek istiyorum. Olayın muhatabı tüm tarafların gözünden bakarak neticesinde dilimizin, aklımızın erdiği nispette çözüm yollarını aktarmaya çalışacağım .Epey bir süre bu konuya değineceğim anlayacağınız . Sanırım 4 veya 5 makale kafanızı bu konuyla ağırtacağım.

Bir sonraki yazımda içeriden gelir uzmanları olanların yani alaylı gelir uzmanlarının gözüyle teşkilattaki sorunları ve çözüm önerilerini irdeleyeceğim .

35xyz
Memur
27 Eylül 2012 23:10

arkadaşlar bir soru sorucam. hangi ilçelere atama yapılacağı başvuru öncesinden belli oluyor mu acaba? benim için çok önemli bir soru

harrod domar
Şube Müdürü
27 Eylül 2012 23:13

şükrü kızılota ait yukardaki yazı meslek hakkında size fikir verebilir..gün geçtikçe bu mesleğe girmek zorlaşacak...

gulssshen
Kapalı
27 Eylül 2012 23:14

evet kpss mağduru ilk alımda aydın seçmişti en son alımda konya ocak alımında nereyi seçmişti hatırlayamadım..sınava hak kazandı ama sınavı kazanamadı:)

minerval
Memur
27 Eylül 2012 23:30

umem

bursa tahminimce 78 79 gibi kapatır. Bursada sağlam kapışma olacak bence. Hem sınavda hem mülakatta. Hadi hayırlısı

harrod domar
Şube Müdürü
27 Eylül 2012 23:36

sınav 80 puanla kapatabilir arkadaşlar

burak1616
Aday Memur
27 Eylül 2012 23:36

arkadaşlar maaşı kaçtan başlıyor

prenses88
Müsteşar
27 Eylül 2012 23:37

Antalya da farklı olmaz zaten sinirden çatlıycam..

258mell
Memur
27 Eylül 2012 23:45

neye göre 80diyosınkı sabahtan berı konuşuluyo 10katı yada 20 katı adaya göre denılıyo ...arkadaşlar ınsanların umutlarıyla böle pat pat acıklamalarla oynamayın..bızede umut doğsun biraz..zaten ne olacaksa olacak..

prenses88
Müsteşar
27 Eylül 2012 23:46

Kaç katı çağrılacak önemli olan o.O zamana kadar fikirlerinizi kendinize saklayın zahmet olmazsa!

ümem
Aday Memur
27 Eylül 2012 23:53

minerval

tesekkurler ....ama ıns o kadar yuksek olmaz ya :(

poetofthefall
Aday Memur
27 Eylül 2012 23:55

arkadaşlar bu sene kaç kişi alındı a kadroya şimdiye kadar acaba?

35xyz
Memur
27 Eylül 2012 23:59

ya ben anlamıyorum bu kadar sinir stres yaptıran asap bozan sürecin içinden geçiyoruz hep birlikte. burda biri 80 le kapatır 100 le kapatır dese umutlarınıza ne oluyo ki. bu süreci yaşayan herkes bence bunlara hiç aldırış etmemeyi bilmeli :)

prenses88
Müsteşar
28 Eylül 2012 00:02

Suya düşüyor belki umutlar olamaz mı?

nurcaniktisat
Kapalı
28 Eylül 2012 00:02

Ne 80'i yahu abartmayın. İnsanları karamsarlığa itmekten başka bişey yapmıyosunuz El insaf yaa. 500 kişilik alımın 80 puanla kapatması imkansız!

poetofthefall
Aday Memur
28 Eylül 2012 00:05

arkadaşlar 75 puan alan birinin sırası 11 binlerde. sınava çağırılacak kişi sayısı önemli. eğer 20 katı çağırılırsa 10 bin kişi demek bu.

cengiz406
Şef
28 Eylül 2012 00:05

İstanbul alımı Ocak ayında olucak gibi 500

28 Eylül 2012 00:09

ohohoooo burdaki yazılarla umutlar suya düşüyorsa..:)))

umudunuz düşsün problem değil benim için :)ve diğer girecekler için..:))

util
Aday Memur
28 Eylül 2012 00:09

arkadaslar şu puan mevzusundan rakip geçmeye çalışan insanlar yapmasın. yalan yanlış atıp tutuyorlar sonra insanların şevki kırılıyor. 80 le guy barajı mı olur acık akıllı olun ya

Toplam 19556 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi