Editörler : E.Kayı Han

gingy
Şube Müdürü
05 Ekim 2012 11:55

Evet Tamam bunlara da eyvallah ama buna kim karar vermiş, alimliğin şartlarına yani. Bununla ilgili ayet veya hadis yoksa benim için geçerli şartlar değildir, aslında kimse için olmaması gerekir. Bu arada o bahsettiğin ilimleri açıklarsan sevinirim nette baktım detay bulamadım...

p00r
Kapalı
05 Ekim 2012 12:01

Malum cuma hazırlığı, öğleden sonra devam edelim inşâallah.

Cumanız mübârek olsun, bize de duâ ediniz.

müderrris
Kapalı
05 Ekim 2012 12:22

İslma'da müzik, resim, satranç ve tavla mutlak olarak haram değildir. bunlar çok tartışmalı konular. yazılanlar içerisinde haram olanlar var şüphesiz. icra ediliş şekline göre harama girenler de var mutlaka. ama bunların tamamına mutlak olarak haram demek zahiri bir bakış açısıdır. hadiste durgun suya bevletmek yasaklanmıştır. peki bir kimse bir kaba işeyip de onu durgun suya boşaltsak bu yasak mıdır? sonuçta durgun suya bevl etmemiş oluyoruz. zahirilere göre yasak değildir. nasları incelerken öncelikle hadiste geçiyorsa hadisin sened ve metin kritiğinin çok iyi yapılması lazım. ayrıca hadis usülüne göre kaynak verilecekse kütübü tis'adan olması gerekir. bunun dışında sahih kaynaklar olsada 3-5 tane. bir tasavvuf kitabıundan, ya da bir tefsir kitabından alıntı yapılarak hadis nakledillmez. sonuçta o da -eğer sahihse- mutlaka bu kaynaklardan birinden almıştır. bu konu 5-10 satır yazılmak suretiyle cevaplanacak bir konu değildir. yüzeysel olarak bu kadar söylesek sanırım şimdilik yeterli olur. çok vaktim olsa da burada sorulan sorulara gereği şekilde doyurucu cevaplar verebilsem... cuma vakti de yaklaştı. cemaat beni bekler...

p00r
Kapalı
05 Ekim 2012 13:43

gingy,

Yazınızı tekrar okudum da anladım ki, halen ehl-i sünnetteki usül noktasında anlaşamadığımız bir nokta var. Şu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum:

Bir Mezhebe tâbi olmanın zorunluluğu:

http://forum.memurlar.net/konu/1014683/

Hepimiz birşeyler düşünüyoruz. Akıl yeni çıkmadı, insanlarda hep olagelmiştir. Kimsenin aklı-fikri yok değil. Fakat Kur'ân-ı Kerîm'i ve Hadîs-i Şerîf'leri hakkıyla anlayan bilgi ve ileri anlayış sahibi âlimlerimiz fıkıh kitaplarını işaret etmişlerdir. Hepimiz kafamıza göre şu haram, bu helal diye belirtmeye kalkarsak, ben ayette hadiste X meseleyi bulamıyorum diye ortaya çıkarsak ortada dîn filan kalmaz. Hepimiz dîni kafamıza göre yaşamaya kalkarız. Bu yüzden önce yazımı okumanızı sonra varsa sorularınızı bekliyorum.

onur klasduruş
Yasaklı
05 Ekim 2012 15:58

Çelişkilerle dolu hadis dünyası.

Buhari ki [ onda dahi yalan yanlış bir sürü söz var ( ben demiyorum günümüz hadis bilimcileri diyor, hatta Yaşar Nuri çok daha kötü şeyler söylüyor, arada ben taşlanmayayım :) )] ortalıktaki yaklaşık 600.000 hadisten yaklaşık 7.000'ine itibar edip Kitabına alıyor, yaklaşık 200 yıl sonra.

600.000 hadis ! Yahu düşünüyorum, bir insan ömrü boyunca bu kadar cümle , bırakınız cümleyi kelime eder mi !!! Birde hadisler yazılmadığı halde böyle, yazılsa ne olacak kim bilir !

Mevzu hadis mevzuuna giripte ağrısı azalmış başımızı zonklatmayalım ayrıca.

Velhasılı pOOr'un belirttiği mükemmmele yakın alimler sınıfı ! da dahil kimse çıkamamış bu işin içinden tarihte, biri bişey demiş, öbürü başka şey.

ÇÜNKÜ BİRBİRİYLE KAFA KAFAYA ÇELİŞEN PEK ÇOK HADİS VAR.

çıkmış olmaları şaşkınlık verici olurdu zar.

Buradakiler çıkar mı bilmem.

Çıkanlar var tabi.

Kitaba bakıyorsunuz bu yasakların hiçbirini görmüyorsunuz mesela.

Ama aslında ( HİÇ GEREKÇELENDİRME GEREKSİNİMİ DUYULMAYAN ) şu yasaklar yerine, gerekçelendirilmiş Allah'ın yasaklarını görüyorsunuz, çok sade, katışıksız, hiç kafa karışmıyor, olduğu gibi, çıplacık ... yasağın gerekçesini, mantığını , izahını alıyorsunuz rahatlıyorsunuz. Size bir yol sunmayan bilgi çöplüğünden çıkmış olduğunuz rahatlığını duyuyorsunuz.

---

Bu kafayla tv, internet, lünapark, masada yemek yemek, futbol, masa tenisi, üç taş, dokuz taş, mühendislik çizimleri, şiir, Kadının sesli Kur'an okuması ( ki yasaklamışlar bile bunu ortalıkta dolanan içi boş başlıktan görüleceği gibi ) ...... pek çok şey haram olmalıdır.

---

O zamanın müzik, resim, satranç, tavla vb. nin yaşamdaki yeri, psiko-sosyal ve ekonomik yapıya etkisi nedir, algılanması nasıldır, günümüzle aynı mıdır vs. vs. o zamanın o kavramlarının karşılığı şimdikiyle eşdeğer midir vs. vs.

---

Mevzu uzun ...

---

Demem o ki ; bugün Yalan Dünya günü , rahmetli Neşet Ertaş'ta güzel okurdu Yalan Dünya'yı ve de kişi kendini bilir ..

:)

tesadüfsellik
Yasaklı
05 Ekim 2012 16:05

Hep aynı terane...Domuz kanı,irin :)

Başka bişey yok mu?

ZırrCahil
Yasaklı
05 Ekim 2012 16:47

Biri dini çağa ve kendimize uyarlayalım,eski görüşleri çöpe atalım diyor diğeri ise din ne ise odur,değişmez,siz ona uyacaksınız diyor.

Bu çekişme hiç bitmez :))

Lafa gelince hepsi birlikten beraberlikten bahseder.

gingy
Şube Müdürü
05 Ekim 2012 16:52

zırcahil

birlik beraberlik için birebir aynı mı olmak gerekir? Senin ailendeki herkes birebir aynı mı? Buna rağmen birlik beraberlik var mı? Tüm müslümanlar kardeştir hatalarıyla sevaplarıyla. Arada fikir farklılıkları elbet olacak kimse robot değil çünkü...

ZırrCahil
Yasaklı
05 Ekim 2012 16:58

Fikir farklı olacak tabi ki.Buna laf söyleyen yok zaten.

Fikir farklı diye birbirinizi kafir/zındık diye niteliyorsunuz.Hani farklı düşünmenize rağmen birlik olsanız neyse deriz de...Öyle bir şey yok kardeş,kandırma kendini.

05 Ekim 2012 17:02

Arkadaşlar..

Tasvir Günah mı?

Müzik Günah mı?

Satranç tavla Günah mı?

heykel Günah mı?

islam ne diyor...

Bir de dürüstüm..ahlaklıyım diyorsun...

değilsin..kıvırıyorsun...

Erkek gibi onca eteğini öptüğün adam buna günah demiş mi?

demiş...

öyleyse hadi..hadisi şerifler haramdır de ...

çık işin içinden...

Halkımız yalanlar yerine doğruyu öğreniyor diye...

niye kıvır kıvır sancılamaktasın

1Fan bey...

bir karşı tezin varmı?

Söyleyecek bir sözün.. bir bilgin...

Hadi hadis bunlar hadislere inanmayalım de...

de hadi..

saygılar arkadaşlar...

islam bu ister beğenin ister beğenmeyin...

Ama yalanlarla neler anlattılar...

bakın araştırın daha neler bulacaksınız...

sizin karakteriniz yokmu..

hiç mi isyan etmiyorsunuz kandırılmaya ve yalanlara...

Biraz araştırın...Araplar türklere daha neler yapmış anlayacaksınız..

Saygılar

p00r
Kapalı
05 Ekim 2012 17:38

abdullahabdal,

herşeyi ben biliyorum KİBRİNİ bırakmadığınız sürece toplumun değerleriyle sürekli çatışacak, topluma asla entegre olamayacaksınız. Dolayısıyla sürekli sanal mahalle baskılarını üzerinizde hissedeceksiniz. Halbuki kibri elden bırakıp "ben böyle inanıyorum" diye mertçe ortaya çıksanız bu kadar sorun olmayacak belkide.

Arapların bize birşey yaptığı yoktur. Bu işin ırklarla hiç alakası yoktur. Eğer türkler mantıklı ve makul bulmasalardı zaten hiçbir şeyi kabul etmezlerdi. Bize kimse zorla birşey yaptıramaz. Biz severek ve isteyerek müslüman olduk ve gereklerini yerine getiriyoruz.

Bende size bakıp "görün bakın ingilizler bize neler yaptı" diyorum şahsen pek fazla dillendirmesemde.

Bu yüzden bu faşist IRKÇILIK muhabbetini bir kenara bırakıp -VARSA- bilgileriniz üzerinden konuşalım.

05 Ekim 2012 17:51

Sevgili cahil arkadaşım...

neden böyle söylediğimi anlayacaksın şimdi...

Dinler savaşla ve orduyla yayılırlar..

insanlar Dine inanmamayı başarırlar ama

asla dinlerini değiştirmezler..

Müslüman orduları norveç e giremedi..çine hindistanada buralar neden müslüman olmadı..

hristiyan ordularıda hindistana ve çine giremedi.buralar hristiyanda olmadı..

ama hristiyan orduları Amerikaya gitti.. hepsi hristiyan...

sen 400 tane küçük kız..100 tane taze oğlan dan harem kurmak için müslümanmış görünen Türk bile olmayan padişahları örnek verme....

Atıyorsan bile biraz destekli at...

orduların girmediği bitane müslüman ülke söyle..

p00r
Kapalı
05 Ekim 2012 18:02

Dünyada en çok müslüman Hindistan'da yaşamaktadır.

555.K
Daire Başkanı
05 Ekim 2012 18:04

Kendi ideolojik ve dinsel bağnazlığını, toplumdaki birtakım yerleşiklerle olan çelişkilerini toplumun büyük kesiminin değer yargıları gibi benimsetmeye çalışanlara şaşırıyorum.

İzci uyumaz,acıkmaz gibi bu ''millet'' yemez,içmez,eğlenmez,sevişmez diyenler aslında toplumlarını tanımıyorlar.Asıl yozlaşmayı göremiyorlar.

05 Ekim 2012 19:55

100r

tacmahal demi ibadet yapıyorlar:)

Hindistanda 100 milyon kişi eve sahip diğerleri sokakta..

İnan bana hem iran hem sihler bizden çok bilimci..

sizin cemaatleriniz kene gibi sülük gibi yapıştı Türklere kanlarını emiyor..geri kalıyoruz.

Arap lar aç müslüman çocuklara para vermek yerine

Türkleri dibe batırmak için para veriyorlar..

ozgun sunal
Yasaklı
05 Ekim 2012 21:34

Üye cezalandırıldı.gül-feşan

sanane yw
Kapalı
06 Ekim 2012 10:09

satranç eğitimi o kadar onemlı oldukı artık okul oncesı kurumlarda bıle cocugun zihinsel gelişimi için onemlı bır araç halıne geldı. islamda buna haram dıyor ne dıyım yorumsuz...

06 Ekim 2012 21:59

Neden yorumsuz sanane yw..

yorumsuzdan anlayacaklar islamın bir din olmadığını..

Allahla bir alakasının olmadığını..

Allahın cehenneme Müslümanlar yahudiler ve hristiyanlarla dolduracağını anlayacaklar sanıyorsan yanılırsın...

yorumsuzu anlayacak nerede?

sanane yw
Kapalı
07 Ekim 2012 09:16

yorumsuz derken aslında ne demek ıstedıgım çok net anlaşılıyor..

mesutatav
Memur
07 Ekim 2012 13:48

satranç caiz olur bence.zekayı geliştirir.resim ise normal şartlarda haramdır.eğitimde tıp da kullanılabilir görünüyo...müzik ise normalde haramdır düğünde falan caiz olur..öyle.

Toplam 185 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi