Editörler : E.Kayı Han
07 Ekim 2012 23:58

Alkol haram peki sigara neden haram değil

Ikiside vücuda zarar veriyor ikiside kötü alışkanlık

şimdi diyeceksiniz alkol şişede durduğu gibi durmaz kötülüklerin anası

doğru alkol alan şaşırır sapıtır

peki evinde kendi halinde alkol alıp kimseye zararı dokunmadan içip uyuyan biri sigara içen adamdan ne farkı var

08 Ekim 2012 00:08

sigara da haram.

israf-açık zarar-tedrici intihar gibi şartların hepsi var.

ARABAM MAZOTLU
Müsteşar Yardımcısı
08 Ekim 2012 00:11

Evet ama sigara içenlerin hiç biri sigaranın haram olduğunu kabul etmek istemiyorlar nedense....

p00r
Kapalı
08 Ekim 2012 00:14

Mekruhtur. 1 dal içilince bu tesirlerin oluştuğu söylenemez.

not: sigaradan nefret ederim. hayatımda hiç içmedim. kokusu geldiğinde midem kalkıyor.

bana mı dedin
Kapalı
08 Ekim 2012 00:14

Alkolle ilgili kesin hüküm var,ayet ve hadis olarak.

(Netten bulabilirsiniz,ben bir ayet yazacağım)

"Ey iman edenler! içki (hamr), kumar, dikili taşlar ve fal okları şevtanın işlerinden bir pisliktir." (Mâide, 5/90)

Sigara içinde eskiden zararları çok bilinmediği için genelde fıkıh kitaplarında MEKRUH olduğu yazıyordu şimdi zararları bilindiği için son devirdeki ulemadan da HARAMDIR diyenler çıktı.

Bunlardan bir tanesi Prof.Dr.Cevat Akşit Hocaefendi youtubedan ismini de yazarak sigara haram mı diyip, yazarsanız bulabilirsiniz.

Genel kanı son olarak bugün bir çok hastalığın sebebinin sigara olduğu biliniyor. koah'tan tutun kansere kadar..İnsanın bedeni AllaH'tan emanettir ve en iyi şekilde bakmak zorundayız.

mesutatav
Memur
08 Ekim 2012 00:19

sigaraya haram diyemeyiz.doğrudan kanser yapmıyo.ama doğrudan cebe zarar veriyo:D yani adam zengin değilse haramdır.

bana mı dedin
Kapalı
08 Ekim 2012 00:35

Diyanetin bu konuda görüşü şu şekildedir;

"Hem içene hem de o ortamda bulunan şahıslara ve çevreye verdiği zararlar, israf ve hakların ihlâline yol açabileceğinin kuvvetle muhtemel olması dikkate alınarak, sigara içmenin kural olarak dinen "harama yakın mekruh" sayılması gerekir. Ancak bedene verdiği zarar ilmen ve tıbben açıklık ve kesinlik kazanmışsa, açık bir israfa ve kişinin nafaka yükümlülüğünü etkileyip aile fertlerinin ve bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin nafakasını kısmasına yol açıyorsa, zorunlu harcamalardan ve aslî ihtiyaçlarından bile fedakârlık yapmaya zorluyorsa, o takdirde sigara içmenin dinen de "haram" olduğu söylenebilir."

Yazıda gördüğünüz üzere "bedene verdiği zarar ilmen ve tıbben açıklık ve kesinlik kazanmışsa... o takdirde sigara içmenin dinen de "haram" olduğu söylenebilir."

Bir dal da içse kaç dal içerse içsin bedene zararı sigaranın var.Yok diyen ilim erbabı ya da doktor var mı?

mesutatav
Memur
08 Ekim 2012 00:49

ama bu zararın bi çizgisi yok.kimi on sene de kimi 50 sene kanser olur.dolayısıyla bence bu tıbbi haramlık bünyeye göre değişir.nitekim şeker hastasına şekerin haram olması gibi.öyle.fakir se tartışmıyorum haram olur:)

Biyoloji 2000
Yasaklı
08 Ekim 2012 00:57

bir tane daha yakayım en iyisi :)

mesutatav
Memur
08 Ekim 2012 01:09

sana serbest...haram değil hem

t0mmiks
Yasaklı
08 Ekim 2012 01:22

sigara haram değildir ayrıca sarhoşluk vermeyecek düzeyde alkol de haram değildir,içilebilir..

p00r
Kapalı
08 Ekim 2012 06:56

alkolün damlası bile haramdır.

Biyoloji 2000
Yasaklı
08 Ekim 2012 07:20

alkolsüz bira haram mı?

p00r
Kapalı
08 Ekim 2012 07:35

:)))

İdrar'daki üreyi ve lökosit, epitel hücreleri v.b. çıkartsalar ortaya çıkan sıvıyı içebilirmiyiz?

Üstad Necip Fazıl'ın "mağazadan yeni alınmış ve el değmemiş lazımlıktan çorba içebilirmisin" diye sorarak ve cevaba mahal bırakmadan "elbette içebilirsin" dedikten sonra şu çarpıcı cümleyi kurduğunu hatırlatırım:

"Mantığın kabul etsede ruhun kusar bu çorbayı!"

Alkolsüz bira dediğin şey, bira değildir. Bira dediğin alkollu olur. Alkolsüz olduğunda ona bira denmez. Ama elbette alkol yoksa o içki içilebilir. Ama şahsen adına bira denmesinden ben bir müslüman olarak rahatsız olurum, mantığım kabul etsede ruhum kusar o içkiyi.

1siyahnur
Kapalı
08 Ekim 2012 07:58

sigara mekruh tur

yani o da günaha yakın

hem Allah ın bize emanet ettiği cana zarar veriyor hem de içmeyenleride de pasif içici yaparak kul hakkına giriliyor

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
08 Ekim 2012 08:29

sigara haramdır,ayrıca sigara sadece kanser yapmaz çokca zararı var, kimi 10 yılda kimi 50 yılda diye bi durum değil,anında çokca hücre öldürür farkına varılmayabilir kısa vadede ya da hemen anlık farkedilecek zarar olmayabilir ama zarar verir, ne zamana kadar bünye iflas edene kadar,

çevrenizde dahil dikkat edin belli bi yaştan sonra bırakılan sigarada kar etmemektedir,bi noktadan sonra nikotin besin gibi oluyor ve sigarayı bırakan bünye kendini toparlayamıyor,

sonuç,

zarar teşkil eden herşey kuvvetle muhtemel haramdır ya da harama yakındır...

Eflatun Şarap
Aday Memur
08 Ekim 2012 09:49

insanın canın çektiriyorsunuz ya

Biyoloji 2000
Yasaklı
08 Ekim 2012 13:10

işin zarar kısmına bakarsak o zaman yaşam çekilmez olur, radyasyon da zararlı ama hepimiz pc, cep tel vs. kullanıyoruz, o zaman bunlarda haram, araba egzozundan çıkan gazlar solunumu olumsuz etkiliyor, onlarda haram, fabrikalarda haram :)

sınav stersi de haram, stres savunma sistemini zayıflatır, kalbi zayıflatır, uzar gider bu lise, en iyisi bir sigara daha yakmak olacak :)

1siyahnur
Kapalı
08 Ekim 2012 15:02

daha dün sigaradan akciğer kanserine yakalanan yakın bir akrabamı kaybettim maalesef

ardından gözü yaşlı eş ve çocuklarını bıraktı

ARABAM MAZOTLU
Müsteşar Yardımcısı
08 Ekim 2012 15:41

Bence sigara daha cok haram olması lazım

neden dumanıyla sigara içmeyenlerde etkileniyor

ama alkol alan sadece kendisine zarar veriyor

mckruger
Şef
08 Ekim 2012 17:16

herhangi bir olaya yaklaşırken 4 başlıkta incelemek lazım

nedir bunlar

kitap,sünnet icma kıyas

kuranı kerimde sigara hakkında birşey yok

resuli ekrem efendimizinde hadislerinde bu olgu yok

alimlerin çoğu toplanıp sigara haramdır diye icma(ortak karar) etmemişlerdir.

kıyasa gelirsek ben rastlamadım.

kanımca (düşünceme göre) sigara tahrimen mekruh(harama yakın mekruh)tur. ama harama çok yakın duruyor. Düşüncelerimde kendimi bağlar fetva vermek gibi niyetimde yok.

Selam ve dua ile

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi