Editörler :
12 Ekim 2012 02:26   

Kapalı
Sizin İçin Memleket ,Doğduğunuz İl mi Doyduğunuz İl mi?neden..?

Nerelisin sorusuyla çok karşılaşırız,

bu soruya cevap verdiğinizde neye göre buralıyım şuralıyım diyorsunuz...

12 Ekim 2012 09:20

gulev
Aday Memur

Nerelisin sorusu bana sorulduğunda cevap o kadar uzuyor ki :))

12 Ekim 2012 09:58

birfikirbiryorum
Kapalı

Benim için güzel bir konu;

Belki bu şehrin bana yaşattığı kötü zamanlardandır, belki de insanlardan edindiğim tecrübelerindendir ki;

Memleketçiliğin M'sinden bile hoşlanmam (şehir anlamında), memleketimden uzaktayken de memleketlilerime yakın olmak gibi bir arzum olmadı, aksine uzaklaşmak, kaçmak geldi içimden...

Şimdi memleketimdeyim, hiç "benim" gibi gelmiyor, benimseyemiyorum...

Bu bazı düşünce kafalarına göre "memleket sevdasından uzaklık, vatanseverlikten uzaklık" gibi görülebiliyor, ama gerçek, benim hissettiğim tam tersi.

Nerelisin sorusuna şuralıyım demektense, dünya'lıyım demek geliyor içimden (Rahmetli Barış Abi gibi, "dedim ya yahu, bu dünya benim memleket"), ama karşımdakinin bunu anlayamayacağını düşünüp diyemiyorum...

Memlekete yatırım, insanlığa yatırım, en önemlisi eğitime yatırım geleceğin anahtarıdır diye düşünürüm.

Uzun konu, sadece doğduğum yerin, doyduğum yerlerin değil, bu dünyanın bütün taşı toprağı memleket toprağı gibi kutsaldır benim için ve ben memleketimin her yerini gezmek, görmek, yaşamak istiyorum, "Seyehat Ya Muhammed" der gibi çıkmak yola...

12 Ekim 2012 14:40

33caf65
Kapalı

Bi yerin Memleket olması için kimileri için şu kriterler olur:

-mutlu olduğum il memleketim olur diyenler,

-doyduğum il memleketim olur diyenler

-doğduğum il memleketim olur diyenler

......

Benim için mutlu ve doyduğum ildir memleketim ama kimileri bunu aslını inkar etmek olarak ifade edince, ürkütür beni bu soruyla karşılaşmak

12 Ekim 2012 17:54

supporters.
Müsteşar Yardımcısı

herkes için doğduğu ildir , memur çocukları hariç sadece ...

ben bursalıyım,bursada yaşıyorum , çok fazla göç almış ve alan bir il ...

ve o kadar çok küfreden nankör gördüm ki , bursayı geçtim , memlekete , bayrağa söven nankör o kadar çok ki ....

13 Ekim 2012 20:03

33caf65
Kapalı

Evet arkadaşlar düşüncesiyle katkı verecek başka arkadaş yok mu?

13 Ekim 2012 20:58

plnbkrt
Şube Müdürü

Bu soruya Babam şuralı annem buralı ben şurda doğdum diye gereksiz uzun bir cevap verdiğimin farkına vardım :)))

16 Ekim 2012 15:08

**sude**
Editor

Bulunduğum yere çok çabuk adapte olan biriyimdir. Bir yere gittiğim zaman orası benim memleketim gibi geliyor. Çok fazla yabancılık çekmiyorum, kısa zamanda oranın havasına, suyuna alışıyorum. Bunun sebebi belki de çocukluk dönemimde farklı illerdeki yakın akrabalarımın yanında kalmamdan kaynaklanıyor olabilir.

Türkiye'nin her karış toprağı benim memleketim, acısıyla, tatlısıyla...

16 Ekim 2012 15:11

33caf65
Kapalı

Kendinizi tanıtırken memleket olarak kriteriniz ne olur?

19 Ekim 2012 11:56

gingy
Şube Müdürü

büyüdüğüm yer benim memleketimdir, ne doyduğum ne doğduğum....

Toplam 9 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?