Editörler : F16 Gökçen
16 Ekim 2012 11:14

3-6 aylık arası bebeklerin beslenmesi ek gıda

merhabalar,

bizim bebek 22 ekimde 5 aylık olacak,

fakat 4.aydan beri anne sütünden başka şeylerde veriyorlar bebeğe.

aptamil devam sütü var ondan veriyorlar, sizce bu normal mi?

ne zaman ek gıdalara başlamak uygun olur,

şeftali suyu vermişler geçen gün,

ben evde olmadığım için görmüyorum ama sanırsam pirin unu almıştık çocuğa muhallebi gibi birşey yediriyorlar

yorumlarınızı rica ederim

33caf65
Kapalı
17 Ekim 2012 02:47

Aptamil devam sütü bildiğiniz ek gıdadır.ki biliyorsunuz ek gıdalar 6. ay dan itibaren verilmeli,ek gıdaları 6. Aydan önce vermeyin.ilk 6 ay kesinlikle anne sütü yle beslemeli,bu dönem için bebek için yeterli dir zaten. 6.Aydan sonra sıvı şeyler verilmeli aptamil doğru tercih.

Size küçük bi bilgi vereyim asla bebeklere bal verilmez boğaza kaçar ve aspıre edilmese öldürür.buna dikkat edin.

Bi gibi sorularınızı çocuk hemşiresi ,ebe yada çocuk doktoruna sormanız sizin için daha doğru ve yararlı olacaktır.

A.N.T
Daire Başkanı
17 Ekim 2012 14:16

ilk altı ay anne sütü yazıyor her yerde,

ama hemşire (sağlık ocağındaki) verebilirsiniz falan dedi, bende onu anlamadım.

karım ve annesi hep ek gıda vermek istediler vede verdiler sonuçta 24 saat çocuğun yanında değilim.

kilosunun yetersizliğinde bahsettiler çocuk oymuyor falan dediler.

halbuli

3740 kg ile doğdu

4.ayda 6300 kg dı

aylık ortalama 640 gr yapıyor.

artık 5 aylık olacak 22 ekimde, sanırsam bundan sonrada vermeseler iş işten geçti :(

33caf65
Kapalı
17 Ekim 2012 14:49

Hemşirenin kastettiği sade sıvı gıdalar, aptamil... 5-5,5 aylıktan itibaren verebilirsiniz tabi.ama kabızlık ...gibi sorunlar oluşabilir.ama en doğrusu 6.aya kadar sadece süt verilmeli cunki bi bebek için anne sütü ilk 6.aya kadar yeterlidir içeriği çok zengindir.zaten aptamilin üzerindede 6.aydan sonra kullanilmali diyor,ilk 6 ay sadece anne sütü yazıyor.6. Aydan sonrada aptalmilin ilk aşaması olanı verilmeli

ARABAM MAZOTLU
Müsteşar Yardımcısı
17 Ekim 2012 14:56

Kavanoz mamalardan alın çeşit çeşit var

A.N.T
Daire Başkanı
17 Ekim 2012 16:01

kavanoz mamamı asla,

aptamil sütlerinin yeni doğan için olanıda var yani 0-6 ay arası yazıyor :(

33caf65
Kapalı
17 Ekim 2012 16:17

Bazı çocuklar annesinin sağlık sorunları nedeniyle emmesinin yasak olması durumunda 0-6 ay arası yazan aptamil kullanilir.sizin 6. Aydan itibaren olanı dir.alırken eczacı doktora tekrardan sorun

18 Ekim 2012 00:36

4 aylık bi bebeğe anne sütü yeterli gelmeyebilir(annenin göğsünü emerken,emmede uyumuyorsa ve halen aranıyorsa bu bebeğin doymadığını gösterir) bu durumda ek gıda yerine mama verilmesi daha doğrudur.4 aylık bebeğede aptamil 1 numara uygundur.6aydan sonra ek gıdaya başlaılır.oda bikaç çay kaşığı yoğurt şeklinde ve giderek artırılır.direk ek gıda ile çocuk doyurulmaz.

33caf65
Kapalı
18 Ekim 2012 00:48

Ek gıdaya 6.aydan itibaren başlanmalı aptamil de ek gıda olduğunu unutmayın .

Anne sütü içerik olarak çok zengindir ve ilk 6 ay yeterlidir.

Elif-3
Kapalı
22 Ekim 2012 21:54

Bebeğinizi Allah bağışlasın ben de bir tavsiye;6. aydan sonra bebeğinize ek besinleri başlıyorsunuz ve ilk kez aldığı ek besinleri ona açken vermeye özen gösterin yoksa yemek seçer :(

30 Ekim 2012 16:04

bu şekilde besleme yapan şahsa tebrik etmek lazım....bebeğin dili olsada bakan kiyiye neler söyler bilemiyorum.......aldığ kilo az fakat genelde annenin beslenme hatasından ve yanlış emzirmesinden kaynaklanır kilo az alımı... sağlık ozağınıdaki ebe hanımdan emzirme tekniğini ve beslenme eğitimini almalı anne 4 aylık bir bebeğin bu düzenlemeden sonra ayda 1,5 kilo gr aldığına şahit oldum sadece anne sütüyle.......

A.N.T, 12 yıl önce

ilk altı ay anne sütü yazıyor her yerde,

ama hemşire (sağlık ocağındaki) verebilirsiniz falan dedi, bende onu anlamadım.

karım ve annesi hep ek gıda vermek istediler vede verdiler sonuçta 24 saat çocuğun yanında değilim.

kilosunun yetersizliğinde bahsettiler çocuk oymuyor falan dediler.

halbuli

3740 kg ile doğdu

4.ayda 6300 kg dı

aylık ortalama 640 gr yapıyor.

artık 5 aylık olacak 22 ekimde, sanırsam bundan sonrada vermeseler iş işten geçti :(

A.N.T
Daire Başkanı
30 Ekim 2012 16:53

teşekkürler cevaplar için,

baba olmak zor muş, bazen keşke ilgisiz olsaydım diyorum o zaman bunlara kafa yormazdım, annesi kafasına göre büyütsün derdim.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi