Editörler : oto-danisman-expert
02 Kasım 2012 20:03

Adi malüllük safahati hakkında yardım

arkadaşlar gata dan tsk da görey yapamaz raporu aldım. bundan sonraki süreç ne olur. maaaş ikramiyeler ne kadardır. bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

umut191919
Kapalı
05 Kasım 2012 12:55

Vazifeden mi kaynaklı yoksa diğer nedenlerden mi?Vazife yada Adi Malul olarak emekli olursunuz.(10 yılınızı doldurmanız şartıyla,10 yıllık süreye fiili hizmet zammı dahildir.)Ayrıca Astsubay sınıf okulu.Astsb.Myo veya harp okulunda 18 yaşından büyük olarak geçirilen süreler de bu 10 yıllık süreye dahil.Okulda geçirilen bu sürelere fiili hizmet zammı verilmiyor.Ayrıca Vazife yada Harp malüllüğünde Hizmet Süresine bakılmaksızın özlük haklarınız verilir.5434 ve 5510 sayılı kanunlardan durumunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.Geçmiş Olsun.

dm81
Aday Memur
06 Kasım 2012 18:50

12 yıllık astsb yım. süreçi merak ediyorum

dm81
Aday Memur
06 Kasım 2012 18:58

psikiyatriden aldım. adi malüllük için saoruytorum süreci

umut191919
Kapalı
07 Kasım 2012 08:44

Almış olduğunuz bu ön rapor ile Sıhhi İzniniz başlar.Maaş almayada devam edersiniz.Raporunuz MSB sağlık daire başkanlığına gönderilir.Burada raporunuz onaylanmayı müteakip kesinlik kazanmış olur ve size tebliğ edilmesi gerekir.Bu tebliği müteakip isterseniz 30 gün içinde itirazda bulunabilirsiniz.Herhangi bir itirazınız yok ise kesinlik kazanmış bu rapor SGK ve OYAK a gönderilir.SGK size hakkınızda karar verilmek üzere toplantı yapılacağını ve bu toplantıda temsilci bulundurup bulundurmayacağınızı sorar.Yapılan toplantı sonucunda Adi Malul olduğunuza karar verilir ve sürecin önemli bir kısmı bu aşamada bitmiş olur.Bundan sonrası hizmet sürenize göre maaş,ikramiye vb.haklarınız ile ilişik kesme tarihiniz vb.hesaplanır size bildirilir.

OYAK tan nemasıyla beraber paranızı alırsınız.Ancak TAM yada KISMİ maluliyet yardımı alabilmek için FİKREN VE BEDENEN ÇALIŞAMAZ yada İKİSİNDEN birinin yazılı olduğu bir rapor istenir.Sizin raporunuzda bu yazıyor ise OYAK tan bu yardımları alabilirsiniz.Ayrıca TSK dayanışma vakfı 1.2.3.4.dereceden malul olan personele yardım yapıyor son yıl üyelik aidatını yatırmış olmak koşuluyla.

SGK sayfasında bulunan bir hesaplama tablosu ile maaş,ikramiye vb.hesaplama yapabileceğiniz bir imkan mevcut.Alacağınız maaş emekli devlet memurlarına ödenen en düşük maaştan az olur ise,maaşınız direk bu seviyeye çekilir.(Şuan için 1084 lira civarı)

Geçmiş olsun,sağlıklı günler dilerim.

dm81
Aday Memur
07 Kasım 2012 12:24

teşekkür ederim. itiraz etmediğim sürece sgk nin yeniden rapor isteme durumu olur mu sizce

umut191919
Kapalı
07 Kasım 2012 13:57

MSB tarafından onaylanan raporunuz kesinlik kazanmış olur.Raporun TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre hazırlanmış olması SGK tarafından onaylanması için yeterlidir.SGK tarafından raporunuzun onaylanmaması için,usulüne uygun olarak hazırlanmamış olması vb.bazı istisnai durumlar gerekir.Örneğin Vazife yada Harp malüllüğü gibi konularda bazı ek bilgi_belge istenebilmektedir.Ayrıca bazı hastalıklarda belli bir süreden önce kesin rapor düzenlenememektedir,eğer askeri hastane bu süreye uygun olmadan bu raporu düzenlerse zaten MSB den bile geri dönebilir.Sizin durumunuzun bu konularla ilgisi olmadığını,raporunuzun SGK tarafından onaylanacağını değerlendirmekteyim.

Sıhhi izin süresi Ruh ve Sinir hastalıklarında 3 yıla kadardır.Ancak 3 yıl sonuna kadar beklenmeyebilir.1.yılın sonunda da TSK da Görev Yapamaz raporu almış olabilirsiniz.SGK dan bu sebepten dolayı geri dönmez rapor.3 yıl olması en fazla 3 yıl tedavi hakkınız olduğunu gösterir.

Sağlıklı günler dilerim.

dm81
Aday Memur
09 Kasım 2012 00:11

maaşı ve tazminatları bilen varmı

umut191919
Kapalı
09 Kasım 2012 00:19

derece kademeniz kaç?

eryx82
Memur
09 Kasım 2012 17:30

geçmi̇ş olsun.

derece kademeye çok da i̇hti̇yaç yok aslinda maaş hesabi i̇çi̇n. emekli̇ sandiğinin bağladiği en düşük maaşi alirsiniz i̇krami̇ye hususu i̇se bodronuzda görünen emekli̇ sandiğina esas maaş tutarinizin fi̇i̇li̇ hi̇zmet zamlari dahi̇l hi̇zmet süreni̇zle çarpimi kadardir.

dm81
Aday Memur
11 Kasım 2012 21:20

şimdi ben 5/2 sindeyim. taban aylık miktarı 957.90 tl .

hizmet sürem 11 yıl 3 ay benim hesaplamam nasıl olacak.

göstergem=865/1300

Oxxygenn
Aday Memur
13 Kasım 2012 22:28

adi malül olarak emekli olduğumuzda TSK Dayanışma Vakfından yardım alıyor muyuz yoksa alamıyor muyuz?

umut191919
Kapalı
13 Kasım 2012 23:47

TSK dayanışma vakfından yardım alabilmeniz için 1.2.3.4. dereceden malul olmanız gerekir.Bu durumda maluliyet yardımı yapılır.(son yıl üyelik aidatını yatırmış olmanız koşuluyla.)

Oxxygenn
Aday Memur
14 Kasım 2012 11:33

sn. umut 191919, cevabınız için teşekkür ederim. ama 1. 2. 3. 4. dereceler nedir? nerden öğrenebilirim hangi derecede olduğumu? bu arada son 5 yıldır TSK Day.Vakfı aidatını düzenli olarak yatırdım.

umut191919
Kapalı
14 Kasım 2012 13:25

Raporunuz SGK sağlık kurulu tarafından değerlendirilir.Maluliyetinize karar verilirken bu derecelendirme yapılır.Maluliyet cetveli vardır,durumunuz hangi kategoride ise ona göre karar verilir.

Sağlıklı günler dilerim.

rapa311
Aday Memur
19 Kasım 2012 00:51

arkadaşlar doktor tsk da görev yapamaz raporu verildiğinden itibaren rapor sgkda onaylayıncaya kadar mesaiye devam mı ediliyor?bildiğim kadarıyla 1 yılda en fazla 6 ay raporlu olabiliyoruz değil mi?birde malüllük durumunda oyak yatırdığımız paralar hariç yardım yapıyomu(malüllük yardımı)?tsk dayanışma vakfı için işte son 5 yıl filan gibi aidatları yatırmak mı gerekli yardım almak için yoksa sadece son yıl aidatı yatırılsa yeterli mi?birde benim bel fıtından ameliyatım var ayrıca 2 yerdede halen fıtık var aşagı yukarı kaçıncı dereceden malül olurum.bilgisi olan paylaşırsa sevinirim...tşk.ler...

rapa311
Aday Memur
19 Kasım 2012 00:57

bi diğer sorum alacağımız para çok az olcak dışarda çalışabilir miyiz?sigorta pirimi filan nolcak...

umut191919
Kapalı
19 Kasım 2012 09:14

TSK da görev yapamaz raporu alan kişiye emeklilik işlemleri tamamlanıpta ilişiği kesilene kadar görev verilmez.TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinde konu aynen geçiyor.Bu süre zarfında kişi Sıhhi izinli sayılıyor.Sıhhi izin süreleri hizmetten sayılır.(PER.K. Mad.128).Maaşını almayada devam eder.

1 Ekim 2008 (5510 sayılı kanundan önce) 'den önce sigortalı olupta,1ekim 2008 den sonra adi malul emekli olan kişiler Hem emekli maaşını alır hemde özel sektörde çalışabilir.Özelde aldığınız maaştan %7,5 SGDP kesilir.Vergi mükellefi olursanız (şirket ortaklığıda dahil) emekli maaşınızdan %15 Kesinti yapılır.

Sağlıklı günler dilerim.

umut191919
Kapalı
19 Kasım 2012 09:30

Ayrıca Muvazzaf Sb.Astsb.lar (Per.K.Md.128) ; Kanser,verem,ruh ve sinir hastalıkları gibi durumlarda 3 yılı geçmemek şartı ile tedavi,istirahat veya hava değişimine tabi tutulabilirler.Diğer hastalıklarda bu süre 2 yıla kadardır.Bu süreler sonuna kadar beklenmeyebilir.Hastalığın durumu ve doktorun kanaatine göre daha kısa süredede karar verilebilir.(Bazı istisnai durumlar vardır.Örneğin Sağlık yeteneği yönetmeliği İç hastalıklar Md.33.1 yıldan önce Sb._Astsb. personele kesin kararlı işlem yapılamaz.)Sizin durumunuzda olupta ameliyatı müteakip 10_15 günlük süre içinde Sınıf değişikliği kararlı rapor alan kişiler var.(Sınıf değişikliği alırsanız malulen emeklilik seçeneğiniz olur.)

Sağlıklı günler dilerim.

seaboy3535
Şef
19 Kasım 2012 22:31

sn umut 19 bey adi malul olanların başka bir kuruma yatay geçme hakkı varmıdır.

rapa311
Aday Memur
19 Kasım 2012 23:52

malül olanlara oyak ayrıca yardım yapıyo mu?dayanışma vakfı eğer yardım yapıyosa sadece son sene aidatını yatırmış olsak yeter mi?birde ne kadar yapıyo?tşk.ler...

Toplam 1364 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi