Editörler : **sude**
07 Kasım 2012 15:24   

Muhasebe Kayıtlarında Hata Yapılırsa...

Muhasebede dönem içinde yapılan kayıtların dönem sonunda hatalı yapılıp nedenin bulunup/bulunamamasına göre düzeltme kayıtları yapıyorduk...

Konunun sadece başlığına vaakıfım; detaylarıyla ilgili olarak bana yardım edebilecek bir üstat lütfen...

Örneğin; Şüpheli ticari alacak dönem içinde şöyle kayıt edilmiş, ....

dönem sonunda nedeni anlaşılamamış ve düzeltme kayıdı yapılmış...Kayıt hangisi olur ?

Hangi hesaoların düzeltme kaydı yapılabilir onu da bilmiyorum..

07 Kasım 2012 16:22

MALİYE813
Şef

sorunuz tam olarak anlaşılmadı , detaylı anlatırsanız yardım edelim

07 Kasım 2012 17:41

gllsnn
Memur

sorunuz tam olarak anlaşılmadı , detaylı anlatırsanız yardım edelim

MALİYE813, 7 yıl önce - Alıntıya git

Çok sevinirim..

Şimdi şöyle (tamamen sınav mantığı ile soruyorum) dönem içinde yaptığımız kaydın, hatalı olduğunu anlayınca ya da nedeni bilinmeden yapılan kaydın nedenin bulunmasıyla dönem sonunda düzeltme yapmamız gerekiyordu. yapılan kayıt tutarlarıyla birlikte tamamen değişiyor..hangi hesap kalemlerine düzeltme yapabiliriz, hesap kalemlerine denk gelen düzeltme kayıtları hep ........... karşılıkları olarak mı adlandırılıyor, kar/zarar durumunun düzeltmesi olur mu...gibi sorularım var.

Biraz bilgi lazım öncelikle sonra da soru mantığı..

08 Kasım 2012 10:01

MALİYE813
Şef

hangi hesap kalemleri ile ilgili düzeltme yapabiliriz demişsiniz , bu hatalı kaydın ne olduğu bilinmeden cevaplanamaz .

düzeltme kayıtlarına denek helen hesaplar hep karşılık hesapları mı diye sormuşsunuz , karşılık hesapları tabiki düzeltme kayıtlarındada kullanılabilir ancak karşılık hesapları düzeltme hesapları için var olan hesaplar değildir. karşılık hesapları değer düşüklükleri karşısında ihtiyat için kullanılan hesaplardır. fonksiyoları düzeltme işlemi değildir yani

muhasebede herşeyin düzeltmesi olur yanlışlık varsa. kar zarar bilindiği gibi faaliyet sonuçları neticesinde belirlenir , kar zarar hesaplanım bir sonraki döneme aktarılmışsa ve bir sonraki dönem içerisinde kar zararla ilgili yanlıklık yapıldığı anlaşılmışsa geçmiş yıl zararları ve ya geçmiş yıl karları hesapları üzerinden düzeltme yapılır.

bu tarz anlatımlar soyut kalabilir. somut örnekler olsaydı daha açıklayıcı olurdu

Toplam 3 mesaj

ANKET
Sizce, İstanbul Yenikapı'daki araç sergisi ne anlam ifade etmektedir?