Editörler : E.Kayı Han

melihastarci
Memur
30 Nisan 2013 13:28

Arkadaşlar ehli sünnet inancında birisi olarak hacamatı kötüleyemem bu bir sünnettir. kaynaklara göre hacamat yaptıran sünnet sevabına da kavuşmuş olur. buraya kadar bir itirazım olamaz. Ancak esas olan kan aldırmak değil midir?

Allah rasulu (s.a.v) bu zamanki şırınga ve serum gibi teknik ve teknolojik imkanlar olsaydı bunlardan faydalanmaz mıydı? ben kızılaya gittiğimde 3 faydasını gördüm. birincisi kanımı ücretsiz olarak tahlil ettiler, ikincisi verdiğim kandan sonra damarlarımdaki kan kendini yeniledi. üçüncüsü mesaj gönderdiler verdiğim kan ihtiyacı olan bir vatandaşın belki de bir mümin kardeşimin işini gödü.

hacamat ayrı bir şey diyorsanız onu bilemem.

defterci
Genel Müdür
01 Temmuz 2013 19:50

Burada yorumlarıyla insanın sağlığını koruması için çok önemli bir sünnet olan Hacamatı küçük gören bunu da sırf "dine inat" zihin yapısıyla yapan sözde çok bilmişlere "KAPAK" olması için bir resim paylaşmak istedim:

http://www.akfarma.biz/images/davetbachem.jpg

Not: @melihastarci , kan vermek iyidir ama hacamatın yerini tutmuyor.

defterci
Genel Müdür
01 Temmuz 2013 23:01

Kan vermek iyidir derken de sağlıklıdır demek istedim. Yoksa organ bağışı gibi fıkhi bir meselede ahkam kesip, ahirette sorumlu kalmak istemem.

defterci, 11 yıl önce

Burada yorumlarıyla insanın sağlığını koruması için çok önemli bir sünnet olan Hacamatı küçük gören bunu da sırf "dine inat" zihin yapısıyla yapan sözde çok bilmişlere "KAPAK" olması için bir resim paylaşmak istedim:

http://www.akfarma.biz/images/davetbachem.jpg

Not: @melihastarci , kan vermek iyidir ama hacamatın yerini tutmuyor.

Tetranova
Yasaklı
05 Temmuz 2013 11:00

kafa ve sırt bölgesine yaptırdım faydasını 2-3 gün sonra görüyorsunuz

dezavantajlı tarafı şu : vucudunuz alışırsa sürekli yaptırmanız gerekiyormuş.yaw elin oglu vucudunu içkiye sigaraya alıştırıyor ben peygamberin bir sünnetine alıştırmışım çok mu dedim bende

alışacaksam o şerefli peygamberin bir hasletine alışayım bundan ne zarar görürüm

defterci
Genel Müdür
05 Temmuz 2013 22:23

Alışkanlık yaptığı konusunda emin misin? İlk defa duyuyorum

Tetranova, 11 yıl önce

kafa ve sırt bölgesine yaptırdım faydasını 2-3 gün sonra görüyorsunuz

dezavantajlı tarafı şu : vucudunuz alışırsa sürekli yaptırmanız gerekiyormuş.yaw elin oglu vucudunu içkiye sigaraya alıştırıyor ben peygamberin bir sünnetine alıştırmışım çok mu dedim bende

alışacaksam o şerefli peygamberin bir hasletine alışayım bundan ne zarar görürüm

Kanyesna
Aday Memur
06 Temmuz 2013 13:27

Yaptıran ve faydasını gören bir çok tanıdığım var. Fakat bu tedaviyi ehil kimselere yaptırmak gerekir.

Sky Nova
Yasaklı
07 Temmuz 2013 20:26

bilmem öyle diyorlar ama bende dedim işte rezil şeylere alıştırılan vucutlra inat vucudum peygamber sünnetine alışısın ne var bunda?

defterci, 11 yıl önce

Alışkanlık yaptığı konusunda emin misin? İlk defa duyuyorum

defterci
Genel Müdür
07 Temmuz 2013 23:35

Ben defalarca yaptırdım. Alışkanlık olmadı. İlk defa burada duydum. Şaşırdım. Alışkanlık konusu yanlış olmalı.

Sky Nova, 11 yıl önce

bilmem öyle diyorlar ama bende dedim işte rezil şeylere alıştırılan vucutlra inat vucudum peygamber sünnetine alışısın ne var bunda?

Sky Nova
Yasaklı
08 Temmuz 2013 00:46

aluşkanlık şu

mesela siz 2-3 ay da bir kafanızdan kan aldırıyorsunuz. birkez aldırmadıgınız da kafanıza agrılar giriyormuş.ne kadar dogru bilmiyorum

defterci, 11 yıl önce

Ben defalarca yaptırdım. Alışkanlık olmadı. İlk defa burada duydum. Şaşırdım. Alışkanlık konusu yanlış olmalı.

kasriarifan
Memur
10 Temmuz 2013 02:48

komik olmaya çalışan arkadaşlar var...

peygamberi kabul etmiyorsan birşey diyemem o senin meselen,ama kabul etmiyorsan burda kabul edenlerin gelip işine karışmayacaksın.Kabul edilmeyen birşey hakkında yorumda bulunmanın mantık dışı olduğu açık.Sen Ay'ın varlığını inkar et,sonra da ay dünyadan çok uzakta değil diyen birisine,olur mu canım ay dünyadan baya bi uzak diye muhalefet et.Bu gibi... Neyse,Bende hacamat yaptırdım,bir hastalığım yoktu çok şükür,sünnet niyeti ile yaptırdım.Lakin devamlı başağrısı bulunan ve hemen hemen hergün birkaç defa ağrı kesici ilaç kullanan arkadaşım kendisi ile iletişim halinde bulunduğumuz iki üç ay müddetince,ağrı kesici almaya lüzum duymadığını ve başağrısının kesildiğini söyledi.Zaten bizim başımızın arkasından yapılan hacamatta yarım bardak kirli kan çıktıysa o arkadaşta bir buçuk bardak çıkmıştır.

Bu arada jilet mevzusuna gelince sizi doğrayıp bir kenara bırakmıyorlar,çok ince çizgiler atılıyor sadece,işin ehli olanlar bu şekilde yapmaktan zorlanmıyorlar olsa gerek doğal olarak.

Hazreti Resullah'ın yeme-içme sünnetlerinde ki tıbbi faydaların,bugünün gelişmiş tıbbında dahi yeni yeni keşfedilebilmesi bazı çok çağdaş,güncel tıb aşığı,teknolojik gelişmelerin aşığı arkadaşların gözünden kaçıyor sanırım.

Kısacası ehil olan arkadaşlara sünneti seniyye üzere yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim.İşin hem tıbbi boyutunu hemde sünnet boyutunu profösyonelce yapan bir hacamatçı biliyorum,isteyenlere numarasını verebilirim özelden.

İsmim Üye
Aday Memur
06 Eylül 2015 00:46

Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ben yaptırdım ve pişmanım. 1 ay önce bacağımdan yaptırdım.

Turanşah Tümer diye bir adama. Doktor diye ona gittim. 1 ay oldu bacaklarımdaki izler hala

olduğu gibi duruyor. Konu ile alakalı başka biri ile görüştüm ve bu durumun normal olup

olmadığını sordum. 1 hafta en geç 2 hafta içinde geçmesi gerekirdi dedi. Bir tanıdığımda

başka birine yaptırmış ve onun da kesikler mikrop kapmış. İyileşene kadar çok uğraştım diyor.

Ben de yara izleri için Contractubex diye bir ilaç aldım. Onu kullanmaya başladım. 2 gün oldu.

Birkaç sitede daha yazdım bunu. Yaptırmayın. Hiçbir faydası da olmadı. İzlerimle uğraşıyorum.

Telefon ettim dedim eğer bu izler geçmezse bacaklarımın fotoğrafını çekip herkezle

paylaşacağım marifetinizi. Kadın dedi ki ben doktor beye söyliyeyim doktor bey sizi arasın o

daha iyi açıklar. Dedim neyi açıklayacaksınız bunun açıklaması mı olur falan deyi kapattım

suratına. Hiç ses çıkmadı tabi ki açıklama falan yok. Doktor müsfettesi. Dolandırıcı bunlar

arkadaşlar. Artık etek giyemiyorum izler yüzünden. Geçmezse nereye şikayet edeceğimi ne

yapacağımı araştıracağım. Foruma fotoğraf da yükleyeceğim. Ama inşallah gerek kalmaz.

Kerembal
Yasaklı
06 Eylül 2015 03:17

HACAMAT..

Vah kara cehalet vah!.. Vah kara cahilllik vah!..

Sünnet ha?.. O akıllılara (!) şaşarım!..

600 yıllarında JİLET denen alet kullanılıyormuş, ha?

Jilet (Gillette) dediğimiz keskin alet, 1903 yılında ABD' de California' da yılında icad edildi.. Bunun mücidinin adı da; KİNG CAMP GİLLETTE ismindeki Amerikalıdır.

Günümüzde hastaneler, doktorlar var, cerrahlar var.. Vah, o kara cehalet, vah!..

Kerembal
Yasaklı
06 Eylül 2015 03:49

Bu köşede yazılmış olanları, her ikisi de Uzman Doktor olan bizim iki delikanlıya okutacağım.

Cehaleti görsünler!..

Her ikisi de, üniversite sınavlarında 32 nci ve 192 nci olarak, Hacettepe İngilizce TIP' ta liseden sonra 12 şer sene okumuş ve Uzman Doktor olmuşlardı. 2 sene de mecburi hizmet yaparak, 14 ncü senede Uzmanlık diplomalarını almışlardı. Halen bir tanesi Doçent Doktor olmak üzere ve 19-20 senedir Hacettepe Üniversitesindedir.

Onları biraz güldürmek, biraz da düşündürmek için, bu köşede yazılanları bizim iki delikanlıya okutacağım!..

Bu sene de, üniversite sınavına giren 2.000.000 kişiden ilk 300 kişi arasında olanlar, Hacettepe İngilizce TIP' a girdiler.

ZiGaRa
Aday Memur
08 Eylül 2015 12:23

jiletle yapılmıyor bildiğim kadarıyla bisturiyle yapılıyor, yani illa jiletle bisturiyle yapılıcak diyede bir kaide yok. herhangi bir kesici alet yoluyla yapılabilir. kimisi uzun kesikler atarak yapıyor kimisi iğne batırır gibi delikler acarak. hacamat eskiden nenelerimizin yaptıgı bardak cekme yönteminin birebir aynısı sayılır. Tabi kesikler açılarak. hacamat yapanlarda genelde doktor yada fizyoterapist, işinin ehli olmayıpta yapanlar vardır elbet bişi diyemem. bence cok önyargılısınız ... ama şu lafınızı tuttum :D

Günümüzde hastaneler, doktorlar var, cerrahlar var.. Vah, o kara cehalet, vah!..

Kerembal, 9 yıl önce

HACAMAT..

Vah kara cehalet vah!.. Vah kara cahilllik vah!..

Sünnet ha?.. O akıllılara (!) şaşarım!..

600 yıllarında JİLET denen alet kullanılıyormuş, ha?

Jilet (Gillette) dediğimiz keskin alet, 1903 yılında ABD' de California' da yılında icad edildi.. Bunun mücidinin adı da; KİNG CAMP GİLLETTE ismindeki Amerikalıdır.

Kerembal
Yasaklı
08 Eylül 2015 12:39

Buyrun bir akıllı (!) daha!.. TIP yokken kocakarı tedavisi ve cahil-cühela cerrahı vardı ya, işte o?

Vay cehalet vay!..

Biz, her iki delikanlıyı, Hacettepe Ü. İngilizce TIP' ta boş yere 12 şer sene okuttuk ha?.. Vah!

Onlara bu köşeyi okuttum..

"Toplumda böyle kara cahiller çok!.." dediler.

Kerembal
Yasaklı
08 Eylül 2015 12:44

ZiGaRa;

Ninenelrimiz dediklerin okur-yazar mıydı?.. Ne gezer?.. O hacı-hocalar ne mezunuydu? TIP mı?

Ne gezer?..

Taberani
Aday Memur
08 Eylül 2015 13:05

3 senedir düzgün bir şekilde hacamat oluyorum. İbni Sinaya göre olgun bir bireyin yılda 2 kez hacamat olması gerekir. Hacamat, Resullahın bir sünneti seniyyesidir. Hacamat hususunda 10 a yakın hadis okudum(İstersen hadisleri delilleriyle birlikte yazarım). Sünnettir diye hacamat oldum. Olduğumda vücudumda şu değişiklikleri hissettim.

Olduğumdan beri başım hiç ağrımadı. Okuduğum yazıları ezberleme gücüm arttı. Sırtımda bulunan sivilceler azaldı. Yürürken vücudumda bir rahatlık hissediyorum. En yakın zamanda tekrar hacamat olacağım. Şöyle bir husus var. İşi ehline olacaksın. Benim hacamat olduğum zatın bu hususta uluslararası diploması var. Olacakken bunlara dikkat etmek gerekir.

Bir mesele hakkında hadis varsa, mezardaki babamda olma dese, Ahmet, Mehmet te kötülese yinede gözümü kırpmadan olurum...

ZiGaRa
Aday Memur
08 Eylül 2015 13:47

Ne yani birşeyler bilmek için tıbbı A dan Z ye bilmek mi lazım ? tıp nasıl gelişti bir anlatırmısın arkadasım ? deneme yanılma tecrübe degilmidir tıp dediğin. Daha 2 gün oldum doktordan geleli Ankaranın sayılı üniversite hastanesinde docent bir arkadasa muayene oldum.Adam gayet güzel muayene etti hatta bu kadar ilgi beklememiştim. Sonuç olarak sizin sorununuz ya bademciklerden yada mideden kaynaklanır dedi . Bir tedavi yolu deniycez olmazsa bademciklerinizi alıcam dedi... Bu adam heralde dediğin okullardan mezun olmustur bana kesin konusamıyor eminim senin arakadaslarında kesin konusamıyordur...Deneme yanılma yoluyla tedavi ediyorlar. Tıbba karşı değiliz. Bu da zaten bir nevi tedavi yöntemidir. Denenmiştir. Daha düne kadar tereyağı kolesterolün kaynağıdır söyle zararlıdır böyle zararlıdır diyende tıp değilmiydi . Hatta eski türk filmlerinde zeytinyağlı dolmalar hastalıkların başdüşmanı olarak gösterilmiyormuydu. Şimdi ise hakiki zeytinyağını tereyağını bulmak için çaba sarfediyoruz.

Diplomalı arkadaşlarınla övünmenede bir anlam vermedim bir eziklik mi var ?

Kerembal, 9 yıl önce

ZiGaRa;

Ninenelrimiz dediklerin okur-yazar mıydı?.. Ne gezer?.. O hacı-hocalar ne mezunuydu? TIP mı?

Ne gezer?..

Kerembal
Yasaklı
08 Eylül 2015 15:28

Madem sende bu akıl var!.. Seni bir hastaneye Başhekim yapmalılar!.. Aynı kafadaki arkadaşların da, Uzman Doktor veya Cehrahlık yaparlar!.. Profesör Doktorluk ve Doçent Doktorluk yaparlar.

zambak20
Aday Memur
19 Eylül 2015 00:01

bu hususta uzman sayılırım artık sorun soyleyim:)

Toplam 60 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi