Editörler : Cüneyt Barışoglu
27 Kasım 2012 11:16   


cesder derneğe ilişkin bilgiler

CEZAEVİ ÇALIŞANLARININ SESİ DERNEĞİ

 • CESDER
 • SAYI:2012/1 15.11.2012
 • KONU: Derneğe ilişkin Bilgiler.
 • Değerli cezaevi çalışanı arkadaşlar
 • Biz cezaevi çalışanları, uzun yıllardır var olan sorunlarımıza bireysel anlamda çözümler aramışsak ta bunun sınırlı ve yetersiz olduğu görülmüştür. Bizim dışımızdaki meslek grupları, sorunlarının çözümünde daha etkin ve hızlı sonuç alabilmek için dernek yada sendika kurarak örgütlenmelerini tamamlamışlardır. Cezaevi çalışanları ise 40000’ e yakın sayımız olmasına rağmen hala örgütlenmemizi tamamlayamadık. Bizlerin de bir araya gelerek ortak hareket etmemiz gerekmektedir.
 • Bu birlikteliği sağlamak adına; herhangi bir siyasi fikre,oluşuma dayanmaksızın cezaevi çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmak ve yurdumuzun her noktasındaki cezaevi çalışanlarının sesi olmak için bu dernek kurulmuştur.Bu amaçla öncelikle çözülmesi gereken sorunlarımız vardır. Bunlar;
 • 1-657 Sayılı devlet memurları kanununa tabi olup GİH sınıfında yer almamıza rağmen sendika yasasında güvenlik sınıfında sayıldığımızdan sendika kurmamız yasaktır. Oysaki güvenlik sınıfında çalışanlarının yararlandıkları haklardan faydalanamıyoruz. Öyleyse biz neyiz. Toplumun dışarıdayken baş edemedikleri insanlarla uğraşmak durumundayız. Toplumun dışladıkları insanları bizler topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Toplumun lanetlediklerine bizler güler yüz göstermek zorundayız. Öyleyse yaptığımızın karşılığını neden alamıyoruz.
 • 2-Tüm bu sorunlarla uğraştığımız halde yıpranma alamıyoruz. Cezaevi çalışanları belli bir süre sonunda sakinleştirici türden ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorlar. Yaptığımız işin yıpratıcılığının göz önüne alınarak yıpranma hakkımızı almak istiyoruz.
 • 3-Son zamanlarda TV’lerde bizleri kötüleyen diziler çekilmekte, bu yüzden toplum üzerinde geçmişte var olan kötü imajımız iyice pekişmektedir. Oysaki şu anda cezaevi çalışanları; bilgisi, entellektüelliği ve sorunlara yaklaşımı ile diğer meslek gruplarında aşağı olmadığı gibi, birçoğunda ileri seviyededir. Zaman zaman cezaevine düşen üst düzey kişiler de bunları dile getirmektedir. Ancak bu da yeterli olmamaktadır. Burada en çok görev basına düşmektedir. Çünkü toplumu yönlendiren onlardır. Dernek aracılığı ile basınla temasa geçilerek aleyhimize yazılan yazıları lehimize çevirmeye çalışacağız.
 • 4-Diğer meslek gruplarında herhangi bir olay ya da şikayet söz konusu olduğunda yargı karşısına çıkabilmeleri için bulundukları yerin mülki amirinden izin alınması gerektiği halde, bizde durum tam tersidir. En ufak şikayette bile hem adli hem de idari soruşturma açılmaktadır. Hatta aynı kişinin birbiri arkası verdiği dilekçeler ayrı ayrı işleme alınmaktadır. Bizde diğer meslek grupları gibi zırha bürünmek istiyoruz.Elbette ki meslek ahlakına uymayan arkadaşlarımız yargılansın ama bazı mahkumların egolarını tatmin etmek için yazdıkları tüm dilekçelerle savcılık karşısına da çıkmayalım.
 • 5-Cezaevi çalışanlarının % 80 üniversite mezunu olduğu halde maaş kadro derecesi olarak 5 ten aşağı düşememektedir. Bu da emeklilikte çok büyük haksızlık yaratmakta. kadro derecesi sorunun bir an evvel halledilip maliye bakanlığından alınmalıdır.
 • 6- Çalışma düzenimiz 24 saat üzerine bayramlarda birçok memur uzun süre tatil yaparken bizler bakanlık tarafından hükümlü ve tutuklulara verilen açık görüşler nedeni ile çalışmak zorunda kalıyoruz, karşılığını ise hiçbir zaman alamıyoruz.
 • Sorunlar saymakla bitmiyor. Tüm bu sorunlarımızı bir nebze azaltabilmek, var olan haklarımızı almak maksadıyla bu derneği kurduk. Amacımız birlikteliği sağlayarak gerekli yasal zeminlerde mücadele ederek bizlerinde var olduğunu herkese göstermek. Yurdumuzun her köşesindeki cezaevi çalışanının sesi olacağımıza, acısında üzüntüsünde yanında olacağımıza söz veriyoruz.
 • Hedefler:
 • Cezaevi çalışanlarının hak ettikleri sosyal statüye ve maddi imkanlara kavuşması:
 • Daha sonraki yıllarda dernek üyelerinin çocuklarına burs vermek.
 • Dernek üyelerinin dinlenme ve tatil imkanına kavuşturulması;
 • Dernek üyelerinin konut sahibi olmalarının sağlanması
 • Dernek üyelerinin yararına olacak yardım sandıkları kurulacak
 • Üyelerin yararına olabilecek diğer tüm girişimlerde bulunmak.
 • Dernek üyelerinin kurumda olmalarından doğan davalarına dernek avukatları bakacak.
 • Şubeleşmeler gerçekleştirilerek daha yaygın bir mücadele alanı oluşturulacak.
 • İlerleyen dönemlerde; üyelerin ölümleri halinde yönetim kurulunca belirlenecek nakdi yardım yapmak
 • Geçici yönetim kurulu
 • BAŞKAN İKBM İsmet ÇATAL
27 Kasım 2012 15:58

bora han
Aday Memur

okudum sonuna kadar desdek veriyorum teşekkür ederiz inşaallah bizim hakkımızı cesder alır

27 Kasım 2012 16:08

mehmet cemal bulut
Aday Memur

buravo ismet başkan sana sonuna kadar desdek veriyorum inşaallah başarılı olursun başka türlü birşeyler olacağı yok biz ikm ler hep madur

27 Kasım 2012 16:13

ah.met
Aday Memur

arkadaşlar desdeğinizi bekliyoruz bizlere üye olarak desdek verirseniz biz bu şekilde daha başarılı oluruz cesder

28 Kasım 2012 16:47

ah.met
Aday Memur

tüm ikm ve ceza evi katiplerini buraya bekliyoruz

29 Kasım 2012 12:26

ah.met
Aday Memur

arkadaşlar aylık üyelik ücreti sadece 5 tl dir sendikalar bir günlük çalıştığınız parayı alıyor biz bu şekilde örgütlenerek kendi haklarımızı almaya çalışıyoruz tüm ikm leri bekliyoruz ceza evi katiplerini bekliyoruz

30 Kasım 2012 10:26

ah.met
Aday Memur

güncel

30 Kasım 2012 11:34

ovam
Aday Memur

Adalet Bakanının plan bütçe konuşmasında yapmış olduğu konuşmada katipler adlarının geçmemesinden dolayı tepkilerini bir şekilde ortaya koyuyorlar. Biz infaz koruma memurları olarak neden tepki göstermiyoruz. Sizin bir çalışmanız varmı yoksa siz şuanda üyelik ücretleriylemi ilgileniyorsunuz.

03 Aralık 2012 10:15

ah.met
Aday Memur

Adalet Bakanının plan bütçe konuşmasında yapmış olduğu konuşmada katipler adlarının geçmemesinden dolayı tepkilerini bir şekilde ortaya koyuyorlar. Biz infaz koruma memurları olarak neden tepki göstermiyoruz. Sizin bir çalışmanız varmı yoksa siz şuanda üyelik ücretleriylemi ilgileniyorsunuz

güzel kardeşim yeni kurulan bir derneğiz amacımız cezaevlerinde var olan bütün sorunları sesli olarak dile getirmektir.internet sitesini yeni kurduk. ilerleyen zamanlarda sorunlar geldikçe bunları sayfada yayınlacağız. bundan emin olun.kısacası yapılması gereken herşey yapılarak haklarımızı almaya çalışacağız.

03 Aralık 2012 11:05

ah.met
Aday Memur

şuan avukatlarla görüşüyoruz daha önce cipderin açıp ve tam kazanmak üzereyken bakanlığın siz bu davaları çekin biz sizin özlük haklarınızı vereceğiz dedi (fazla mesai ve yıpran gibi) biz bu davaları açacağız ve cesderin internet sayfasından duyuracağız bunun üzerine çalışmalar yapıyoruz bilginize

CESDER

06 Aralık 2012 19:06

ah.met
Aday Memur

güncel tüm ikm leri bekliyoruz

Toplam 10 mesaj
 
ANKET
Taşeron personelin, işçi kadrosuna geçirilmesini;