Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
06 Aralık 2012 16:17

Adalet Bakanlığı, Fazla Mesai !

MESAİLER HAKKINDA

Adalet Bakanlığı çalışanlarının şu günlerde en çok merak ettiği soruların başında: 2013 yılında fazla çalışma mesai ücretlerinin ödenip ödenmeyeceği, ödenecekse ne şekilde ödeneceği sorusu geliyor. Bildiğiniz gibi daha önce 3717 sayılı Kanunun 2/A maddesinde yer alan, “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu ile Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı (ceza ve infaz kurumları hariç) ile Türkiye Adalet Akademisi kadrolarında, sözleşmeli personel dahil, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak çalışan personele, ayda elli saati aşmayacak şekilde fiilen yapılan fazla çalışma karşılığında, Bütçe Kanunu ile belirlenen fazla çalışma ücretinin üç katına kadar fazla çalışma ücreti ödenebilir. ” hükmü uyarınca saat ücreti 1.35 Tl nin 3 katı olan 4,05 TL, aylık 50 saat üzerinden 202.5 TL mesai ücreti ödenmekteydi.

Ancak şuana kadar yapılan mesai ödemelerine dayanak olan 8/5/1991 tarihli ve 3717 sayılı Kanunun 2/A maddesi 666 sayılı KHK ile 31/12/2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı ve atıfta bulunan kanunun uygulanmasına 31/12/2012 tarihine kadar devam edileceği belirtildi. Yani 31/12/2012 tarihinden sonra eski usülde mesai ödemesi yapılmayacak.

2013 Yılında Mesai Ücretleri Ne Şekilde Ödenecek?

Konuyla ilgili Adalet Bakanlığına yazmış olduğumuz resmi yazıya cevap verilmiş olup: Verilen cevabi yazıda daha önce yayınlanan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye atıfta bulunularak ilgili mevzuat uyarınca, 2013 yılında Adalet Bakanlığının talebi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararıyla ayda elli saati ve bir yılda altı ayı geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin beş katını aşmamak kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenebileceği belirtilmiştir.

Yılın 6 Ayı En Fazla 362.5 TL Mesai Ücreti Ödenecek

Şuanda fazla çalışma saati ücreti 1.35 TL ve bunun 3 katını yani 4.05 TL alıyoruz, aylık bazda 50 saatte ise bildiğiniz gibi yılın 12 ayı en fazla:

50*4.05=202,5 TL mesai ücreti almaktaydık. Yeni yılda ise yapılan düzenleme ile en fazla 6 ay mesai ödemesi yapılacak. Mesai ücreti ayda 50 saati geçmeyecek ve fazla çalışma saatinin 5 katına kadar ödeme yapılabilecek. Şuanda fazla çalışma saat ücreti 10 kuruş zam ile 1.45 TL oldu.

Yeni verilerle yapılan hesaplamaya göre ise bakanlığımızın teklifi ve maliye bakanlığının olur vermesi halinde yılın 6 ayında:

En az: 50*1,45= 72.50 TL (fazla çalışma saat ücretinin 1 katı)

En fazla: 50*7.25= 362.50 TL (fazla çalışma saat ücretinin 5 katı) fazla çalışma mesai ücreti ödenecek.

Adalet Bakanlığı Mesai Ücretlerinin Ödenmesi İçin Talepte Bulancak mı?

30/10/2012 tarihinde Adalet Bakanlığı Kamu İşveren Vekilleri ve Büro Memurları Sendikası temsilcilerinin katılımı ile oluşturulan Kurum İdari Kurulu toplantısında sendika temsilcileri tarafından mesailerin son durumu, mesailerin kalkıp kalkmayacağı, kalkacak ise ne tür bir ödeme yapılacağı sorulmuş olup: Sendika temsicilerine Adalet Bakanlığınca verilen cevapta söz konusu kanun hükmünde kararname uyarınca ödeme yapılması için Maliye Bakanlığına gerekçeli yazı yazılacağı belirtilmiştir.

Adalet Babakanlığının yapmış olduğumuz resmi başvuruya verdiği cevabi yazı ve sendika temsilcileri ile yapılan toplantıda 2013 yılında mesai ödemesi yapılması için Maliye Bakanlığına yazı yazılacağının belirtilmesi hususları birlikte incelendiğinde: 2013 yılında da yukarıda en az ve en fazla miktarını belirttiğimiz şekilde veya hesaplanan en az ve en fazla ücret aralığında belirlenecek mesai ücretinin yılda 6 ayı geçmemez üzere ödenmesine devam edileceği anlaşılmaktadır.

esentepe_tr
Memur
06 Aralık 2012 17:10

Anladığım doğru ise;

202,5 X 12 = 2430,00.-TL

362,50 X 6 = 2175,00.-TL

Aradaki Fark= 255,00.-TL

Yani eski usulde ortalama 1 ay fazla mesai almamış oluyoruz,

Ayrıca bilgileriniz için çok teşekkürler, ellerinize sağlık "Hsrap"

Hsarp
Kapalı
06 Aralık 2012 18:37

valla, meslektaşım, anladığım kadarıyla 6 ay 364 tl verecekler sonrası muamma !

golf1903
Aday Memur
06 Aralık 2012 18:52

Peki bu 6 ay için verecekleri mesai sadece 2013 yılındamı vericekler yoksa artık hep böylemi

Mülayim Terss
Yasaklı
06 Aralık 2012 19:02

Sadece 2013 yılı için geçerli, 2014 yılında ödeme yok.

katip-61
Genel Müdür
06 Aralık 2012 19:03

ya henüz bir resmi yazı yok bir şey yok. bir durun bakalım netleşsin. bunlar şu anda sadece nasıl olabileceği hakkında fikir öneriler vs. maliyeden cevap gelmeden bir şey diyemeyiz.

küçük-şeyler
Şube Müdürü
06 Aralık 2012 19:21

Sevgili arkadaşlar, bu kez de bu hal üzerine çeşitli başlıklar açıyor, insanlarda gerçek sanıyor, bazı yerlerde mesailer kalkmıyor bile diyenler ve tamam işimiz artık umutlara kaldı, lakin umutların gerçek olduğu kabul etmekte doğru değil, hayır ilk defa gören ve meselenin ayrıntısını bilmeyenlerde yanılıyorlar. ayrıca 5 katını vermek te o kadar kolay değil, mübaşirler bütçeye yük oluyor diye maliye GİH alınamsına bile muvafakat vermemişken her ne kadar temennim öyle olmasa da ben öyle kolay kolay muvafakat vereceğini düşünmüyorum, onların gözünde nasılsa mesai de kalktı resmiyette vermesem nolcak ki diyebilirler olayların akışına göre muhtemel ama dilerim siz haklı çıkarsınız.

yorgun 128
Memur
06 Aralık 2012 19:26

Başbakan biraz evvel haberlerde diyor ki IMF'den için, artık alan el değil veren el olduk diyo, IMF borç para istiyormuş :) Başbakan herhalde bizim mesaileri kesip IMF'ye borç para verecek arkadaşlar :)

i.k.y.elif
Şef
06 Aralık 2012 19:45

bende izledim başbakanın açıklamalarını, İMF ye 5 milyar dolar borç verilecekmiş hani ülke bütçesi kötüydü memurların maaşı yük arzediyordu bu ne şimdi? Ülkemiz çok fena halde! Resmen kuşatılmış durumda ben söyliyim..

06 Aralık 2012 23:04

arkadaşlar 5 katı verilek falan diye kendimizi avutmayalım siz hic maliyenin izin vereceğini düşünüyormusunuz? ben hayır düşünmüyorum çünkü polislere bile yapılacak maaş düzenlemesi geçenlerde maliyeden döndü. polisler bir örnek sadece tabiki maliye hiçbir kuruma izin vermicek bakanlıklarda bakın biz vercektık maliyeden döndü diyecek

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
07 Aralık 2012 00:36

olabilir.

i.k.y.elif, 11 yıl önce

bende izledim başbakanın açıklamalarını, İMF ye 5 milyar dolar borç verilecekmiş hani ülke bütçesi kötüydü memurların maaşı yük arzediyordu bu ne şimdi? Ülkemiz çok fena halde! Resmen kuşatılmış durumda ben söyliyim..

Hsarp
Kapalı
07 Aralık 2012 00:46

bir zamanlar bir arkadaş söylemişti, kızmıştım;

ama zamanla kendine hak verdim, hakkının helal etsin:

"memur dediğin e..şektir, sırtına vururlar semeri çekersin yükünü"

enayi yerine koyuluyoruz resmen,

yazacak çok şey varda, anlayana işte!

zavalli
Aday Memur
07 Aralık 2012 10:56

arkadaşlar görünüyorki dereyi görmeden paçaları sıvamış vaziyetteyiz,,, bize verilen 2013 yılı için herhangi bir mesai yok sadece hazırlanmış olan 666 sayılı kararnamedeki maddeler üzerinden yorum yapılıyor, yani diyorki mesai kurumun talebi doğrultusunda maliye bakanının ve bakanlar kurulunun onayı ile 5 katına kadar verilebilir ve bu süre 6 ayı geçemez diyor,, beki bu 6 ay için bakanlığın bir talebi varmı, talep var ise maliye bakanlığının ve bakanlar kurulunun onayı varmı,,,, diyelimki bu onay çıktı ve 6 ay aldık bu ücreti ama stres her yıl aynı olacaktır. çünkü bu mesailerin alınması için her yıl başvuru ve onay gerekecektir....neyse fazla söze gerek yok

küçük-şeyler
Şube Müdürü
07 Aralık 2012 11:15

fukaranın tavuğu bir bir yumurtlarmış, bizimki de o hesap.

Hsarp
Kapalı
07 Aralık 2012 11:20

ondada hasta olurmuş , tavuk :))

des460
Şef
07 Aralık 2012 21:07

6 ay verilecekse 2 ayda bir mesai verirler tabi bakanlığımız talep ederse daha :D

zombie86
Aday Memur
09 Aralık 2012 00:14

Ya ben şunu anlamadım bu 6 ay neye göre ben askere gidicem ve mayısta gelicem haziranda başlıcam şimdi diyelim ilk 6 ay mesaileri dağıttılar peki ben geldiğimde alamıcakmıyım :)

sina23
Daire Başkanı
09 Aralık 2012 23:32

Arkadaşlar hatırlamadığım bir kaynakta okuduğuma göre 6 ay mesai alacağız. Diğer altı aylık fazla mesai çalışmalarında ise ücret yerine yıllık izin alacağız ve bu izin de aylık 5 güne mi ne tekabül ediyormuş. Artık 2013'te daha net bilgi gelir. Dedikodular biter inşallah.

onedawnrose
Daire Başkanı
10 Aralık 2012 09:37

memursen yukarıda da belirtildiği üzre bakanlıkla mesailer konusunda görüştükten sonra açıklama yapmıştı - bakanlık maliyeden talep etti, maliye olumlu kararıyla birlikte bakanlar kurulundan talep edildi, ancak beş katı olarak mı verilir üç katı olarak mı verilir bilinmez üç katı verirlerse kaldırılmış kadar zararda olduğumuz kesin beş katı olursa bir mesailik kaybımız var ve iki ayda bir alınması yönünde duyumlar geliyor,

izinler ise her sekiz saat için bir gün olacak şekilde ve yılda on günü geçmemek üzere kullanılabiliyor

tekyard
Aday Memur
10 Aralık 2012 16:21

şimdi beyler size teknik bir soru!!

bizim adliye elektronik sisteme geçti. sabah 8:30 da öğle arası birde akşam 5:30da kart basıyoruz mesaileri izlemek için.

bunun üzerine bütün hakimler dediki kartta gözüküyor mesaiye gelmediğiniz biz mesaileri imzalamayız. ne kadar geldiyseniz sistemde o kadar mesai alırsınız?

bu aydan itibaren mesailerimiz yandı. biz ne yapacağız???

küçük-şeyler
Şube Müdürü
11 Aralık 2012 01:24

saat 5 oldumu hadi bana müsade diyeceksin, ya da karınca gibi 6 ay çalışıp 6 ay yatacaksın : )

tekyard, 11 yıl önce

şimdi beyler size teknik bir soru!!

bizim adliye elektronik sisteme geçti. sabah 8:30 da öğle arası birde akşam 5:30da kart basıyoruz mesaileri izlemek için.

bunun üzerine bütün hakimler dediki kartta gözüküyor mesaiye gelmediğiniz biz mesaileri imzalamayız. ne kadar geldiyseniz sistemde o kadar mesai alırsınız?

bu aydan itibaren mesailerimiz yandı. biz ne yapacağız???

Toplam 47 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi