Editörler : Cüneyt Barışoglu
03 Ocak 2013 14:30

Uçanşahin
Yasaklı

Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918 yılında Vahidettin'in imzaladığı MONDROS MÜTAREKESİ sonunda, 1918 Kasım'ında İstanbulun Haçlılar tarafından işgali üzerine yıkılmıştır.. Ne Anadolu kalmıştı, ne de Trakya? İşgale uğramıştık.

03 Ocak 2013 14:32

genç1nesil
Kapalı

O kadarı okul kitaplarında da yazıyor. Maksat süreci anlatabilmek, kavrayabilmek, dersler çıkarabilmek.

03 Ocak 2013 15:08

Uçanşahin
Yasaklı

Osmanlı'nın yıkılışını belgeleyen MONDROS MÜTAREKESİ ve SEVR ANDLAŞMASININ maddelerini, hükümlerini okursak ve Kurtuluş Savaşımızı incelersek, gereken dersleri alırız.

03 Ocak 2013 15:19

genç1nesil
Kapalı

Basit yaklaşım. Olaylar sadece sonuçlarına göre değil, nedenlerine göre değerlendirilir. Mondros ve Sevr sonuç değildi, bir nedendi. Onda nedenlik aranırsa, Türkiye nasıl kuruldu sorusunda neden araması yapılmalıdır.

03 Ocak 2013 16:06

Fatih-89
Aday Memur

19. yüzyılın sonlarına doğru büyük devletler sömürge yarışına girdi ve bu yarış birinci dünya savaşına neden oldu.Osmanlı da son zamanlarda kaybettiği toprakları alma adına savaşa girdi. Fakat umduğunu bulamadı. Bu savaş ve daha sonrasında yapılan antlaşmalar osmanlının sonu yeni türk devletinin başlangıcı oldu.

04 Ocak 2013 01:03

as88
Memur

nasıl ki bir kurbanlığa 7 adam giriyor, kurbanlığın yapacak bir şeyi kalmıyorsa, osmanlı'ya da öyle girdiler; bu kadar basit.

idari hatalar elbette vardı lakin iktidar ne kadar basiretli olursa olsun karşında bütün dünya yer alıyorsa yapacak pek bir şey yok demektir.

ne yazık ki burda bazı arkadaşlar, cumhuriyet dönemine atıfta bulunarak bizi içten yıktılar vs. gibi söylemlerde bulunurken, karşı taraf da padişahın vs. beceriksizliği, hatta hainliğinden dem vurmakta.

halbuki 10 yaşında çocuğa sorsan birkaç ülkenin blok kurup osmanlı'yı çökerttiğini söyler.

04 Ocak 2013 03:46

Uçanşahin
Yasaklı

Türk Tarihinin en acı günleri MONDROS MÜTAREKESİ ile başladı ve yer, yer işgaller oldu.. Sonra da bölge, bölge işgaller.. Bunu SEVR ANLAŞMASI perçinleştirdi. Her ikisi de, ölüm fermanımızdı.

Osmanlının bitişini bunlar belgeler.

K.Atatürk önderliğindeki kurtuluş savaşı (1919-1922), yeniden doğmamızı sağladı.

09 Ocak 2013 17:36

gönle hasret yazıldı
Şef

1838 balta limanı sözleşmesinin etkileri bilinmeden ,devleti kim ,niçin yılktı ya da yıkıldı soruları ; ufak tefek gözüken cevaplarla çözümlenir gider...

batı gelişir ,sosyal siyasi ekonomik olarak sömürge düzenine girerken, balkanlardan osmanlıya, afrika-çin hindistan sömürülmeye

09 Ocak 2013 17:50

gönle hasret yazıldı
Şef

3 sefer aynı hatayla yazdıgım yazıyı sildirdim....

ama şunu diyeyim ki:Türkmen tebaanı (şii-alevi-peygamber evlatlarına yönelmelerini yanlış görmeye kalkmak)geri plana atmak , osmanlının yıkılmasına ,diger Türk devletlerinin yaptıgı hataları tekrar etmekten öteye gitmemiştir...

M.Kemale kadar, Türkmen tebaa; şii sunni diye bölünüp parçalanmış yok edilmiştir.....

12 Ocak 2013 20:20

peçekli
Yasaklı

Osmanlı Devleti, Padişah Vahidettin zamanında 1918 yılında Mondros Mütarekesiyle de tescil edildiği üzere İngiliz-Fransız-İtalyanlar tarafından yıkılmış ve işgallere uğramıştır.

12 Ocak 2013 21:45

erdoganerdinc
Kapalı

yorumların bazılarını okuyunca acaba ben gerçekten tarih forumundamıyım diye düşünmek zorunda kaldım.

tarihin bir süreç olduğu ve bu sürecin iyi bir tahlili ile osmanlı devletinin niçin yıkıldığını anlamamız gerekirken sadece ve sadece dünyevi ve siyasi görüşümüzü ortaya koyarak sığ sulardan da sığ olan yerlerde yüzülüyor resmen.

osmanlı devleti niçin çok hızlı bir büyüme gösterdi bunun dünyanın siyasal yapısında var olan durumla ilişkisi neydi.

bu hızlı büyüme sırasında ortaya çıkan sorunlar varmıydı varsa neydi ve ne gibi çözümler bulunmaya çalışıldı.

avrupada veya dünyanın çeşitli bölgelerinde ne gibi değişimler meydana geldi bu değişim ve gelişimlerin osmanlıya etkileri nelerdi.

osmanlı değişim ve gelişimler karşısında ne gibi bir tedbir yada uyum ile tepki verdi.

dünyada yaşanan hızlı gelişim dönemleri tam olarak tahlil edilebildimi edildiyse neler yapıldı yada tahlil edilmemesi osmanlıya ne gibi sorunlar çıkarttı.

osmanlı devletinin komşularının siyasal sosyal ve ekonomik politikaları nedir ve bunların osmanlıya etkileri nelerdir.

soruları çokca uzatabiliriz şayet şimdilik bu sorulara tarafsız bir gözle cevap bulursak bile osmanlı niye çöktü cevabını rahatlıkla bulabiliriz.

13 Ocak 2013 02:07

peçekli
Yasaklı

Başlığa bakarsak, Osmanlı Devletini kim yıktı, deniyor.

Osmanlı Devletini CEHALET yıktı desek de doğrudur, hain gavurlar yıktı desek de doğrudur.

Osmanlı Devleti, Padişah Vahidettin zamanında yıkılmıştır. Son Padişah!

Aslında yıkıntının asıl failleri, önceki padişahlar olduğu kadar, en çok Abdulhamit-Reşat-Vahidettin kardeşlerin kusurlarından ve hatalarından olsa gerek! Bunlar iyi olsaydı, o devlet yıkılmazdı.

Osmanlı Devleti yıkıldığında, koca ülkede okur-yazar oranı % 8,8 olduğu için, Osmanlıyı yıkanın "cahilllik ile gaflet ve delalet" diyen tarihçiler çoğunluktadır.

Osmanlı Devleti, ölüm fermanımız olan MONDROS MÜTAREKESİ ile Padişah Vahidettin zamanında, 30 Ekim 1918 tarihinde Haçlılar (İngiliz-Fransız-İtalyan Devletleri) tarafından yıkılmıştır. Bu mütarekeyi SEVR Andlaşması tamamlamıştır.

ATATÜRK önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı olmasaydı, şimdi esir millet olacaktık. Düşmanların Ankara'daki Haymana ve Polatlı'ya kadar geldiğini unutmayalım.

23 Ocak 2013 07:57

Uçanşahin
Yasaklı

Dirayetli bir sultan olsaydı, Osmanlı yıkılmazdı. Haçlılara da teslim olmazdı.

23 Ocak 2013 11:59

Uçanşahin
Yasaklı

Kurtuluş Savaşını Başkomutan olarak yöneten ve kazanan ATATÜRK, Türk milletinin başından halifeliği de attı, saltanatı da attı. Bunları lüzumsuzluk olarak addetti. Devletin sahibi Padişah-Halife değil, halkın ta kendisi olmalıydı. Cumhuriyet devrimleri ile halka dönüş yolu açılmış oldu.. Hasıl-ı kelam; "Egemenlik, kayıtsız şartsız mlletindir.." denildi.

23 Ocak 2013 17:07

Raki Balik
Yasaklı

osmanlıyı marslılar yıktı canları sıkılmış garibanların gelip yıkmışlar :)

23 Ocak 2013 17:56

genç1nesil
Kapalı

O kadarı okul kitaplarında da yazıyor. Maksat süreci anlatabilmek, kavrayabilmek, dersler çıkarabilmek.


genç1nesil, 5 yıl önce - Alıntıya git

Bu yoruma -3 oy vermişler.

Tarih ders almak için değilse ne diye öğrenilir geçmiş. Tarihten ders almak lazım denilince eksi oyların verildiği yerde yazmak zaman kaybından başka ne olabilir ki.

Burada doğrular korkak ve üşengeç, eğriler cesur ve çalışkan olmuş. Fındık kabuğunu doldurmayan yorumlar sarmış her yeri.

24 Ocak 2013 08:00

peçekli
Yasaklı

Osmanlı İmparatorluğu, Haçlılar ile Arapların işbirliği sonunda yıkılmıştır.

Nitekim; 30 Ekim 1918 tarihinde Sultan Vahdettin'in imzaladığı Mondros Mütarekesi ile 10 Ağustos 1920 tarihinde imzalanan SEVR ANDLAŞMASI belgelemektedir.

Bitti.

24 Ocak 2013 09:30

Raki Balik
Yasaklı

Osmanli mi ? Hani kurucu halkinin buyuk kismi turk olan ancak en cok iskenceye maruz birakilan turk halkinin bulundugu osmanlidan mi bahsediyosunuz ? Devsirmelerin yonettigi agizlarina zerre kadar turk kelimesini almayanlarin yonettigi ulke mi ? Nefret ediyorum osmanlidan osmanlicadan

24 Ocak 2013 13:52

tarafsız bölge
Şef

Osmanlıyı zevk-i sefa yıktı,haremdeki entrikalar,cariyeler,uçkuruna sahip olamayan padişahlar yıktı.

Eline,beline,diline hakim ol!

25 Ocak 2013 07:47

peçekli
Yasaklı

MONDROS Mütarekesi ile SEVR Andlaşması hükümlerinin okunması kafidir.

Toplam 42 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?