Editörler : oto-danisman-expert
14 Aralık 2012 00:21

jandarma ne zaman sivilleşecek!!!!!

ya artık şu sivilleşme ne zaman oluyorsa olsun kula kulluk etmekten bıktım... bitsin bu kölelik sistemi.... bir bilgisi olan var mı İÇ İŞLERİ bakanlığına tamamen ne zaman bağlanacaz....

etibrowni
Şef
14 Aralık 2012 11:33

Hiçbirzaman...

ikmalçi
Yasaklı
14 Aralık 2012 11:43

ey vatandaş,jandarma zaten içişlerine bağlı.haberin yokmu.

guapon
Yasaklı
14 Aralık 2012 12:00

sivilleşme ne demek???

Jandarmanın genelkurmay ile bağını koparınca sıvılleşmişmi oluyor?Polisler sivilmi? Herhalde artık takım elbıse giyip mesaiye geleceğini zannediyor bu arkadaş :) yada diğer devlet memurları gibi olacağını falan zannediyor....

detail
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2012 20:54

Jandarma sivilleşemeyecek...

Dün geceki mali bütçe görüşmelerini seyrettim...

Biri gelmiş jandarma marşı okumuş (?!) iç işleri bakanı da cevap veriyor...

Bildiğiniz asker ağızıyla yazılmış... cesaret feragat falan filan diye...

İç işleri bakanı da milli savunma bakanı gibi müsteşarların verdiği bilgi ile olaydan bihaber bir hale geliyor sanki...

Yani kral çıplak ama bakanlarımıza bunu anlatacak hiç bir sivil yok yanında ve bir kaç ayda askeri terimlerle beyanatlara başlıyor...

Bu durumda gösterir ki, jandarma zor sivilleşir...

Şimdi makam mevki sahipleri...

Vermiştir ayarı...

Şu kadar bölgeye bakıyoruz, bu kadar personelimiz var polise devredilirse şu mahsurları var bu olur şu olur uf olur...

Bakanlarda ne yapsın vardır bildikleri deyip susmuşlardır...

Asayiş işinin askere devredilmesinin hiç bir mantığı bulunmadığı halde hala eski geleneklerden vaz geçilemediğinden asayiş işini yürüten kolluk kuvvetlerinin asker kalmasını dayatıyorlar...

Toplumun refahını huzurunu emniyetini sağlayacak kişilerin kanunu ayrı olmaz... İnsanlarla muhattap olanın mahkemesi de eşit olur...

Kendi kanunu ayrı askeri kanunlara tabi toplumla muhattap kolluk kuvveti olmaz...

Ama ah işte ülkeyi elli sene geriye götüren eller hala düşmedi ülkenin sırtından ve hala öcülerle korkutup, kemikleşmik alışkanlıkların değişmesine müsade etmiyor...

etibrowni
Şef
14 Aralık 2012 22:22

Jandarma personeli sürekli şikayet ediyor. Haklı mı? Bence çoğunda haklı. Şimdi general seviyesindeki komutanlara söylendiğinde "Komutanım, personel çok mutsuz" diye genel cevap şu oluyor. "Türkiye'de kim mesleğinden çok memnun?" Doğru mu? Doğru...

Ama olayın o kadar basit olmadığını anlamak için basit bir test yeter. Şöyle ki; Yarın bir emir yayınlansın; "Jandarma personeli sadece 1 ay süre içinde başvurursa başka bir kamu kurumuna geçiş yapabilecek" Bakalım personelin % kaçı başvuracak buna?

Hiçbir hükümet jandarmayı lağv etmez bu haliyle. Çünkü yerine kurabilecekleri en ucuz sistem 10 kat maliyetli olur. Peki yorgan 1 metre, adam 2 metre. Neresi açıkta? Bunun acısı kimden çıkıyor? Personelik akıl ve beden sağlığından. Herhalde buna da insan merkezli yönetim deniyor. İnsanı "öpme" merkezli :)

Bir de işin bu boyutu var. Personel bu kadar çalışıyor da ortada ciddi bir sonuç var mı? Bence kesinlikle yok. Minimum verim, maksimum efor ve tükenen hayatlarımız...

silopi733
Şube Müdürü
14 Aralık 2012 22:24

arkadaşım,kısaca belediye olan bölge polise,diğerlerine jandarma bakar.jandarma sivilleşse polis tek hakim olur.şimdi şehirde polis askere karşı bi hareket yapsa,şehirden çıkınca ne yapacak.bunun için dengeli olmak zorunda.aksi halde askerin etkisi kalmaz polis egemen olur.buda sorun çıkarır.

detail
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2012 22:32

Şu kurduğun cümlenin kendisi bile zaten sorunun ta kendisi...

Polis hakim olsa ne olacak...

Polis, savcıya hesap verir..

Hakime hesap verir...

Valiye hesap verir...

Bakana hesap verir...

Yani denetim altında bir yapıdır...

Sanki öcü polis... Denetimi ele geçiren terör örgütü gibi anlatmışsın...

Oysa TSK da durum farklı...

Askeri yargıya tabi...

Hakimi asker savcısı asker...

Genelkurmayın tanımını hatırla...

Cumhurbaşkanı tarafından atanan, başbakana sorumu, MSB ile eş güdüm içinde diye bir tanım...

Yani bir bakanlığa bile bağlı değil...

Her ne kadar Jandarma Genel Komutanlığı barış halinde iç işlerine bağlı diye açıklansa da...

Vaziyetin ne olup ne olmadığı ortada...

Ki son cümlen özürü kabahatinden büyük...

Askerin etkisi kalmaz ne demek?

Asker neye ne hakla etki etmek istemektedir aydınlatırmısın bizi...

coldblade2
Yasaklı
14 Aralık 2012 22:48

tr deki yeni konsepte ters gelen bir yorum olması sebebiyle,

bu yorumu destekliyorum

her kelimesine imzamı atarım

silopi733, 11 yıl önce

arkadaşım,kısaca belediye olan bölge polise,diğerlerine jandarma bakar.jandarma sivilleşse polis tek hakim olur.şimdi şehirde polis askere karşı bi hareket yapsa,şehirden çıkınca ne yapacak.bunun için dengeli olmak zorunda.aksi halde askerin etkisi kalmaz polis egemen olur.buda sorun çıkarır.

detail
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2012 22:53

Bu askerlerin etkisi kalmaz cümlesine imza atanlardansanız...

Pamukoğlu paşa, Doğan güreş paşa gibi sahalarda görmek isteriz...

Yok olmazzz biz makamı kullanırız atanmışlık varken seçilmekle vakit harcayamayız derseniz...

Silivride yer kalmayacak sayenizde...

Hangi konuda etkili olmak istiyorsunuz... Söyleyin bakalım...

coldblade2
Yasaklı
14 Aralık 2012 23:01

askerlik ;

aziz vatanın ve milletin bekası için harp sanatını öğrenmek ve öğretmektir.

siyaset bize terstir,

zira ;bünyemiz kaldırmaz.

harp alanında iyi manevra yaparız

fakat oryantal yapmayız,dans edemeyiz

bir dk önce ak dediğimize bir dk sonra kara diyemeyiz.

not:konuları manipüle edemeyiz

ikmalçi
Yasaklı
14 Aralık 2012 23:02

1997 yılında emniyet isth.daire bşk.b.orakoğlu aynen şunu demişti.mahkemede yargılandığı için yazıyorum, ....bugün emniyet teşkilatı sayı ve techizat yönünden çok güçlüdür.bu nedenle tsk ihtilal yapacaksa daha çok düşünmelidir.yani polis askere karşı karşıya gelebilir. jandarma bugün ülkenin toprak olarak %89 kontrol etmektedir.görevi gereği asayiş,istihbarat,trafik yani emniyetle eş görevi kırsalda ifa etmektedir.jandarmayı kaldırdığınızda polis tek yetkili olarak bu hizmetleri yapacak,istediiği gibi veri akışı sağlayacaktır.buda sağlıklı bir yapı değildir.herşey rakibi ile gelişir.terör v.s istihbaratını emniyetten almanın yanında jandarmanında bilgi akışı sağlıklı sonuç sağlar.ha şu olur,emniyet tüm kadro ve ekibiyle jandarmaya bağlanır.polisler asb.rütbeliler sözleşmeli sb.olur.hem verim artar hem gereksiz atıl birçok kadroya işlerlik kazandırılır.bu husus gözardı edilerek jandarma kaldırılmasının gündeme getirilmesi altında birçok siyasal husus vardır.zararları çoktur.

detail
Başbakan Müsteşarı
14 Aralık 2012 23:03

Ben de şov yapmam...

Her şeyin altına imza atmam...

Atarsam da inkar etmem...

Buyursun babayiğitler herkesi oryantal sanarken...

Nasıl olur da...

"Askerin etkisi azalır" cümlesinin altına imza atar da ...

O cümlenin arkasında durmaz onu da anlatsın...

Buyur buradan yak...

coldblade2
Yasaklı
14 Aralık 2012 23:43

neyin arkasında durmadım,

somut örnek ver

AsiKraL-S
Yasaklı
15 Aralık 2012 01:29

Niye? Kahraman generallerimiz, subaylarımız daha iyi yönetemiyor mu ki sivilleşsin?

16 Aralık 2012 16:48

İkmalçi ve guapon beyler kendinizi ya çok zeki sanıyorsunuz yada aklınızı deniyorsunuz burada? bizde biliyoruz JANDARMA nın kime ne kadar bağlı bir durumda olduğunu meraklanmayın......

birgün boyunca kışla içerisinde ne yapıyorsunuz bi bakın ??

ben bu 4. yerim GÜYAAAA emniyet ve ASAYİŞ i sağlamakla görevliyim ki ALAKAM yok.... saolsun komutanlrımızın EGO larını tatmin etmekten milletle uğraşacak vaktimiz olmuyor olmadı... bu gidişlede olmayacak. daha çok yazarım da kime neyi yazıyorum...

detail
Başbakan Müsteşarı
16 Aralık 2012 17:53

Jandarmanın kendisi dahi sivilleşmek isterken kim durduruyor kim direniyor bu işe...

İç işleri bakanınn söylemleri bile değişmiş... Asker sivil terörle mücadele el ele devam edecek diyor...

sevdalı1
Müsteşar Yardımcısı
16 Aralık 2012 23:22

sivil mahkemelerde TCK kapsamındaki suçlardan kimler yargılanamıyor?

detail
Başbakan Müsteşarı
17 Aralık 2012 00:28

TCK kapsamının dışında kalmak için kimler çabalıyor?

sevdalı1
Müsteşar Yardımcısı
17 Aralık 2012 06:27

soruya soruyla cevap vermeyelim lütfen,

sivil mahkemelerde TCK kapsamındaki suçlardan kimler yargılanamıyor?

detail
Başbakan Müsteşarı
17 Aralık 2012 06:39

Soruya soruyla cevap vermek kadar güzel var mı?

Farkındalık yaratır belki...

Toplam 29 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi