Editörler :
23 Aralık 2012 20:49   

(TZHEMSAN) Banka Sandığına tabi iken 2002 yılında İFP olan personelin emeklilkteki durumu

Arkadaslar bankada çalışırken tabi olduğumuz şuanki ismi TZHEMSAN olan ve prim olarak emsan a göre yaklasık 3 kat fazla prim yatırmamıza rağmen emekli oldugumuzda Emsan 1/4 derecesi emekli maaşı bağlanacağı sölenmesi bir hak mağduriyeti değil midir ? Şuan tzhemsan dan emekli olanlar ort (3 ay da bir çift maaş) 2500-3000 tl emekli aylığı almaktadır ?

Yaklasık 20 yıl boyunca prim kesintilerimizin bu sandığa yapılmasına rağmen emeklilikte 1/4 memura bağlanan maaş kadar maaş bağlanması mağdariyet oluşturmaz mı?

Bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz..

25 Aralık 2012 14:31

intizarcı
Şef

Sayın cock yazdıklarınızın tamamına katılıyorum.Ben de o madurlardan biriyim birçok arkadaşımız gibi,Avukatla görüştüm bu konuda haklı olduğumuzu söyledi.İşci emeklilerini ilgilendiren intibak yasasının özünün yatırılan prime paralel olarak emekli maaşı alınmasının sağlanması amacı taşıdığını ve bu yasanın hayata geçmesi ile bu konunun değerlendirilmesi gerektiğini hukuki yollara başvurulmasında yarar olacağından bahsetti.Özetle 20 yıl yatırdığımız emeklilik primi emekli sandığından kesilen primin tam üç katı idi,bu durumda bizim primlerimizle bankadan emekli olanlar ortalama 3000 tl maaş alıyorlar. maalesef haklarımaz tamamen gasp edilmiştir.Ayrıca da kamuya giden herkes 1/4 dereceden emekli olamıyor.ünvan ve eğitim durumuna göre değişiyor.Mağdur olanlar ve olacaklar bilgi paylaşımında bulunurlarsa belki ne yapılacagına daha kolay karar verebiliriz.

19 Kasım 2013 00:50

cock
Şef

Kamuya geçmenize rağmen bankada çalıştıgınız dönemde tzhemsan a yatırmış oldugunuz primler emekliliğe yeterli ise kamudaki çalışma süreniz göz ardı edilerek banka sandığından emekli olabilir va 3 ayda bir verilen ikramiye ile birlikte iyi bir emekli maaşı alabilirsiniz. Mahkeme bu yönde emsal karar vermiştir.

05 Aralık 2013 13:31

intizarcı
Şef

Sayın cock hangi mahkeme kararı bu,birde yatırdığınız prim yeterli ise demişsiniz kaç yıl prim yatır

Toplam 3 mesaj

ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?