Editörler : Cüneyt Barışoglu
19 Ocak 2013 13:34   


Vergi İndirimi İçin Maliyeyi Dava Etme

Arkadaşlar ben vergi indirimi için %40 lık raporumla vergi dairesine başvurdum ve onlarda raporumu maliye bakanlığına gönderdi. Maliye bakanlığı da raporumu %32 ye indirdi. Bende dava etmeyi düşünüyorum.

Emsal oluşturabilecek mahkeme kararları varsa paylaşabilir misiniz ?

Teşeşkkürler...

19 Ocak 2013 16:53

kirli_33
Daire Başkanı

Dava etmeden önce itiraz edin ve raporunuzun tekrar incelenmesini talep edin.İncelemeden sonra konuyu yargıya taşıyın derim.

21 Ocak 2013 11:11

yaseminbuse
Memur

emsal karar var yargıtaydan yeni çıktı "hastanenin verdiği oran düşürülemez ve ankara oran veremez diye araştırın bulursunuz! vede kazanırsınız

21 Ocak 2013 15:13

sosyolog*
Şef

emsal karar var yargıtaydan yeni çıktı "hastanenin verdiği oran düşürülemez ve ankara oran veremez diye araştırın bulursunuz! vede kazanırsınız


yaseminbuse, 5 yıl önce - Alıntıya git

Ya lütfen arkadaşlar bu kararın linkini verirmisiniz? karar varsa bulamıyorum.

21 Ocak 2013 15:59

kerasus.28
Şube Müdürü

maliye, hastaneden aldığınız rapordan bağımsız olarak değerlendiriyor engel derecesini. gelir idaresine bağlı olarak merkez sağlık kurulu değerlendirir ve gerek gördüğünden yeni rapor isteyebilir veya farklı karar verebilir.

"Kurul, raporlarda yer alan bulgular ve tanı ile Yönetmelik eki cetvellerde belirlenen çalışma gücü kayıp oranları arasında çelişki görürse resen ve nihai olarak karar vermeye yetkilidir.
Ancak, kurul gerek görmesi halinde bu raporları bir daha incelenmek üzere raporu veren hastaneye iade edebilir veya başvuruda bulunanın başka bir yetkili sağlık kuruluşuna gönderilmesini isteyebilir. "

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1318#

eski çalıştığım yerde engelli statüsünde olupta vergi indiriminden faydalanamayan çok kişi vardı.

23 Ocak 2013 11:59

yaseminbuse
Memur

Bende yararlanamıyorum vergi indiriminden raporum%51'di Ankara %35 verdi 2 sene önce idi ama bu, şimdiye gelirsek kararın, linkini bilmiyorum ama kazanılan dava var biliyorum,2011 veya 2012 senesine ait bir dava idi yanılmıyor isem araştırıp bulmaya çalışırım

24 Ocak 2013 10:34

aysglkrbrk
Memur

Arkadaşlar vergi indiriminden yararlanamayan daha doğrusu raporun kabul edilmemesi halinde erken emeklilikten de mi yararlanamıyoruz Net bilgisi olan varsa yazsın lütfen...

25 Ocak 2013 08:14

TURQCE
Aday Memur

belki de sağlığınıza kavuştunuz

belkide artık engelli değilsiniz dir !

buradan sizin özel durumunuzu bilmemize imkan yok

dahası sizin hangi haklardan yararlancağınıza karar veren resmi heyet biz değiliz !

25 Ocak 2013 08:42

turkizzet
Aday Memur

Bende 2 kere başvurda bulundum farklı senelerde , farklı hastanelerde 1. %45 , 2. %55 oranda, 2007 - 2009 yıllarında.... Ortopedik doğuştan engelim var, değişmiyecek süreli bir rapor. İşe girerken engelli statüsünde İŞKUR aracılığıyla girmiştim, yani işyerinde engelli personel olarak çalışmaktayım ama gel gelelim Maliye gelince 2 raporumuda %25 düşürdü.... Anlam veremedim... Neye göre yaparlar. belki dedim farklı hastanelere gideyimde kafalarında bir şey gelmesin diye ama malesef olmadı..

25 Ocak 2013 12:30

yaseminbuse
Memur

arkadaşlar vergi indirim memurlar için sadece vergi indirimi sağlar,ama sgk da erken emeklilik hakkınıda sağlar. Benim indirimimi iş yerim uygulamıyor. Evet önceden ankara oranları değiştire biliyordu ama artık değiştiremiyor,hastanenin veriği orana uyuyor, sadece hastanenin verdiği süresiz raporlara daima uymuyor o kadar

09 Ocak 2017 13:21

mkızılt
Aday Memur

Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde

Kararnamelerde Değişiklik Yapılması

Hakkında Kanun

Kanun No. 5378 Kabul Tarihi :1.7.2005

MADDE 2. — Bu Kanun özürlüleri, ailelerini, özürlülere yönelik hizmet veren kurum ve kuruluşlar ile diğer ilgilileri kapsar.

MADDE 5. — Özürlülerle ilgili derecelendirmeler, sınıflandırmalar, tanılamalar uluslararası özürlülük sınıflandırması temel alınarak hazırlanan özürlülük ölçütüne göre yapılır. Özürlülük ölçütünün tespiti ve uygulama esasları, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Özürlüler İdaresi Başkanlığınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

GEÇİCİ MADDE 1. – Bu Kanunda öngörülen yönetmelikler Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde yürürlüğe konulur.

Bu kanundan sonra çıkan hiçbir yönetmelik yenilenmemiş yeniden sıfırdan çıkarılmıştır. Bu sebeple maliyenin yönetmeliği 1981 e dayandırarak raporlarda indirim yapmasının hiçbir nedeni yoktur.

Toplam 10 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;