Editörler :
13 Kasım 2006 16:49   

Aviva Hakkında Herşey

lütfen bu başlıkta yazışınız...

13 Kasım 2006 16:57

themisçi
Daire Başkanı

güncel

13 Kasım 2006 22:44

SERBAY61
Aday Memur

valla bunun mülakatına girmiştim mülakattan sonra ben bana göre değil diyerek çekip gittim postacı gibi dolaşmam gerektğini anladım vazgeçtim ee bir tecrübe oldu en azından

13 Kasım 2006 22:54

melVin
Aday Memur

SERBAY Finansal Danışmanlık için mi girmiştin mülakata, yoksa birkaç mesaj yukarıda sorduğum Acente Yetkilisi pozisyonu için mi? Eğer Acente Yetkilisi için girdi isen bilgi verebilir misin? Ben bunun mülakata gireceğim sanırım Çarşamba günü. Bize de bir deneyim olur en azından ne yapalım... :)

13 Kasım 2006 23:02

SERBAY61
Aday Memur

finansal danışmanlık için girmiştim

13 Kasım 2006 23:05

SERBAY61
Aday Memur

valla bu pozisyon finansal danışmanlık pozisyonundan daha iyiye benziyor sen yönetici gibi bir şey oluyosun yönlendirensin tercih edilebilir

13 Kasım 2006 23:44

melVin
Aday Memur

Sağol cevabın için. Bana da daha iyi gibi geldi. Zaten finansal danışmanlık olsa ben de gitmezdim de, bununla ilgili tereddütte kaldım. Yarın aviva'daki bir tanıdıkla görüşeceğim tekrar. Gerçi o hayat'ta ama fikir verebilir diye düşündüm. Bugün biraz konuştuk; ısrarla 'gir mutlaka' dedi. Pozisyonun da, sigorta'nın çağırmış olmasının da iyi olduğunu söyledi. Bakarsın kendi acenteni açarsın, ya da devam eder yükselirsin dedi. Yarın daha fazla bilgi edinebilirse tekrar konuşacağız.

Sanmıyorum, ama başka girecek olan varsa haberleşelim.Ben öğrendiklerimi aktarırım ilgilenen var ise...

Kolay gelsin...

16 Kasım 2006 12:08

melVin
Aday Memur

Dün Aviva Sigorta A.Ş. ( Hayat ve Emeklilik değil! ) - Acente Yetkilisi pozisyonu için ilk mülakata girdim. Çağrılmam ve gidişim biraz tesadüf oldu, ama gittim. Şu an bulunduğum ildeki bankaların, acentelerin satışlarını artırmasından, tahsilatların zamanında toplanmasından, koordinasyon sağlanmasından, operasyonel bir sorun olduğunda ilgilenilmesinden,eğitimlerinin verilmesinden, rakip acentelerin kapılmasından :) vs sorumlu olacağımı; ayrıca araba vereceklerini ve çevredeki bazı illere de gideceğimi vs söylediler. Hedefler verebilirlermiş vs vs... Öncesinde de Bölge Müd.de birsüre işi öğrenecekmişim. Gez de gez...

Neyse bilgisi,tecrübesi olanlar paylaşırlarsa sevinirim. Maaşı da söylemiyorlar zaten. Çağırırlarsa boşuna bir de İst'a gideceğim ikinci mülakata.

Bu arada Aviva'da mülakata giren ve mülakatın yapılacağı ile otobüsle giden olursa , mutlaka biletini de yanında götürsün. Parasını ödüyorlar. Ben valizde bırakmıştım da bileti sorduklarında :) Gidip alıp geri getirmeye de üşendim :)

16 Kasım 2006 14:42

neh06
Aday Memur

FİNANSAL DANIŞMANLIK COKMU KOTU ARKADAŞLAR

17 Kasım 2006 20:59

melVin
Aday Memur

neh06 Finansalo Danışmanlık işine genelde biraz önyargılı bakılıyor. Şahsen ben de hiç başvurmayı düşünmedim. Ama kişiden kişiye değişir. Sen iyi satış yapabileceğini, karşındakini ikna edebileceğini düşünüyorsan iyi bir iş olabilir.

Bana gelince, bahsettiğim Acente Yetkilisi pozisyonu için Aviva Sigorta tarafından bugün ikinci görüşmeye çağrıldım Perşembe günü için İstanbul'a. Ama hala da tam karar verebilmiş değilim. Hayırlısı...

18 Kasım 2006 17:09

dudum
Kapalı

Bende avivanın mülakatlarına girmiştim

üç mülakattı zaten sonuncuda elenmiştim:))

arkadaşlar etkilemek gibi olmasında

ilkide girmemişim diye düşünüyorum çünkü

benim arkadaşım beş ay çalıştı,ağlaya ağlaya

hiç memnun değildi

başarılı olmanız ikna kabiliyetinizin güçlü olması,sağlam bi çevrenizin bulunması,(satış yapabileceğiniz),yoğunluğu kaldırabilecek bi bünyenizin olması vs.vss gibi etkenlere bağlı

25 Kasım 2006 20:03

melVin
Aday Memur

Arkadaşlar ben daha önce de bahsettiğim Aviva Sigorta - Acente Yetkilisi pozisyonu için ikinci ( ve sanırım son ) görüşmeye de girdim. Gen. Müd. Yrd. ile tanıştırıldım. Olumlu olacak gibi. Referansları arama aşamasına geçeceklerini söylediler. Ama benim aklım hala karışık... Sektör ve pozisyon hakkında fikir belirtebilecek kimse de yok sanırım... Gerçi benim az çok fikrim var artık, ama yine de kararsızım. Bankaları beklesem mi biraz daha bilemiyorum...

Hepimize kolay gelsin...

25 Kasım 2006 21:17

öz-europe
Kapalı

"Aviva Sigorta - Acente Yetkilisi" bu pozisyonu ilk defa duyuyorum, bu da satışa yönelik mi yoksa daha çok idari yönü bulunan bir görev mi?

Aviva sektörde en disiplinli çalışan şirketlerin başında gelir, satış işind eolanlar için kota vardır ve mutlaka doldurulması gerekir, doldurulamadığında birkaç zaman dilimi süre verilir, yine olmazsa işe son verme yoluna gidilir. Sabit maaş artı prim ile çalışan bir şirket, sbait maaşı da yine sektörün en iyilerinden, ancak buna hak kazanmak için belli bir satışı gerçekleştirmeniz gerekir, oranları bilemiyorum.

Şu anda sektörde satışının en çok yapılması istenen ürün BES (bireysel emeklilik sistemi) dir, ürünün aidatlarının düşük olması satışını kolaylaştırır, medyamız da gereksiz herşeyi desteklediği gibi nedense bu ürünü de destekliyor yani sık sık haber yapıyor, ben ürüne pek inanmıyorum. Her neyse ancak bir sürü şirketle rekabet ediyor olmanız güç gibi görünse de zaten iyi olan ayakta kalır. Satış işinde çevreniz varsa yararını görürsünüz, yoksa siz biraz daha fazla çalışmak zorunda kalırsınız. aklıma gelenler bunlar. ancak yine belirteyim o ünvandaki kadroyu hiç duymadım.

25 Kasım 2006 23:25

melVin
Aday Memur

öz-europe cevabın için sağol. Şimdi ilan Aviva Hayat değil, Sigorta'ya ait. Onu tekrar söyleyeyim. Dolayısıyla elementer sigorta... Bireysel emeklilik ile ilgisi yok. Herkes başta öyle sanıyor AVIVA diyince.

İlanı önceki sayfaya kopyalamıştım, ama aşağıya bir kez daha ekledim. İlanda biraz anlatıyor işi. Ben ilana başvurmamıştım. Şirkete genel başvurum varmış, oradan ulaşmışlar. Neyse yapılacak işler ilanda özetlendiği gibi. Banka ve acentelerle koordinasyon, satışlarının arttırılması,tahsilatların zamanında gerçekleştirilmesi,operasyonel destek vs... Ama ek olarak bir de diğer acenteleri AVIVA'ya çekme işi var ki, o biraz kafamı karıştırıyor. Kolay olacağını sanmıyorum... Yani direkt satış işinden farklı. Deneyimim olmadığı halde nasıl olur bilmiyorum.

Bulunduğum il,ilçeler ve çevre illerin sorumluluğu bende olacakmış. Araba,telefon ve bilgisayar vereceklermiş. Maaş hiç bilmiyorum.

Kısaca böyle işte. Düşündüğüm gibi pek fikir sahibi olan yok sanırım. Hayırlısı...

Acente Temsilcisi / Yetkilisi

(Ref:ACT-BLG)

İlan Tarihi Şehir/Ülke Personel Sayısı

13.10.2006 Balıkesir, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, Malatya, Sivas, Zonguldak 6

Genel Nitelikler:

Üniversite mezunu

Sigortacılık sektöründe maksimum 3-4 yıl deneyimli

İnsan ilişkilerinde başarılı, etkin iletişim kurabilen, diksiyonu düzgün, prezentabl

Erkek adaylar için askerlik hizmetinin tamamlanmış olması

Ehliyetinin olması

Alım yapılacak illerde ikamet ediyor olmak

İş Tanımı:

aviva plc,

? 300 yılı aşkın sigortacılık deneyimi,

? 25 ülkede faaliyeti,

? Dünya çapında 59.000 çalışanı ve 30 milyon müşterisi ile

? İngiltere'nin birinci, dünyanın 5.büyük sigorta grubudur.

Bu güçlü grubun Türkiye'deki sigorta şirketi olan aviva Sigorta A.Ş., kurulduğu 1988 yılından bu yana yaygın acente ağı aracılığıyla müşterilerine yüksek kalitede hizmet vermektedir.

Siz de, sektörün bu öncü şirketinde yer almak istiyorsanız ve aşağıda belirtilen özelliklere sahipseniz başvurularınızı bekliyoruz.

Satış kanallarını (acenteler, brokerlar, bankalar) etkin olarak takip etmek, aviva Sigorta adına satış yapmaları için yönlendirmek

Satış kanallarından gelen teklif taleplerini risk kabul esaslarına göre hazırlamak

Birlikte çalıştığı yetkili ile koordineli olarak satış, karlılık ve müşteri memnuniyeti hedeflerine uygun olarak çalışmak.

Satış sonrası operasyonel destek sağlamak.

25 Kasım 2006 23:30

dudum
Kapalı

Bence kafana fazla takma

aşamaları geçtiğine göre mutlaka karşı taraf için

yeterli bi izlenim bırakmışsındır.

kendine güveniyosan,ikna kabiliyetine güveniyosan,insan ilişkilerine ve sabrına güveniyosan en azından işe başlayıp denemeni tavsiye ederim.

zaten işi istemediğin sürece fazla bi sorun çıkarmıyolar

işstediğin an ayrılabilirsin

denemende yarar var derim

bol şanslar....

25 Kasım 2006 23:36

öz-europe
Kapalı

Satıştan çok farklı dediğin gibi, yönetici adayı şeklinde ve kısa sürede yöneticilik görünüyor. Zor vs diye düşünme bence, bu işi yapan birileri vardır, senin onlardan ne eksiğin olabilir ki diye düşünmek gerekir !!!

26 Kasım 2006 00:18

melVin
Aday Memur

dudum, öz-europe,

Fikirlerinizi paylaştığınız, destek olduğunuz için sağolun. Belki de ben fazla büyütüyorumdur dediğiniz gibi. Ama bir işe başlıyorsam başarılı olmak isterim doğrusu. Ve tabii karşılığını da almak... Bu hafta ararlar büyük ihtimal.

Bir de gerçekten sen ayrılmak istersen sorun olmuyor mu? Yani bankalardaki gibi tazminat vs yok değil mi?

Teşekkürler tekrar...

Bu arada Aviva Sigorta İ.K. Müdürü Pınar Hanım yapılmış bir konuşmayı buldum. Sanırım bu yazıda Müşteri Temsilcisi diye anlattığı benim sorduğum Acente Yetkilisi oluyor. Yazının bir kısmını kopyalıyorum:

-Genelde sigortacılık meslek olarak görülmüyor ve sizi ?sigorta şirketi? olarak görüyorlar. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

*Sigorta şirketleri için direk satış, satış yapmanın tek yolu değil. Satış ve pazarlama yapmanın birçok yolu var. Sadece direk satışa dayanan sigorta şirketleri olduğu gibi, bizim şirketimizde olduğu gibi genelde satış kanallarından yararlanarak satış yapan ve bünyesinde neredeyse hiç direkt satış kadrosu barındırmayan sigorta şirketleri de var.

Sigortacılık deyince herkesin aklına hayat ürünleri satan, finansal güvence danışmanları geliyor. Ama sigortacılık direk satıştan ibaret değil. Sigortacılığın arka planında çok önemli görevler var.

Yeni mezunlar bu gibi ayrımlardan haberdar değiller ve sigortacılık deyince akıllarına sadece direkt satış geliyor. Aslında sigortacılık direk satıştan ibaret değil ve sigortacılık deyince içeride çok farklı uzmanlık gerektiren görevler var. Genelde yeni mezunlar direk satış yapmak istemeyebiliyorlar ve sigortacılığı direk satışla ilişkilendirdikleri için de bu sektörü tercih etmiyorlar. Oysa sigortacılık sektörü yeni gelişen ve yeni mezunlara çok iyi imkanlar sağlayabilecek bir sektör. İyi bir eğitim alan yeni bir mezun, sigorta şirketinde çok kısa zamanda önemli yerlere gelebilir.

Yeni mezunlara da sigortacılığı her yönü ile tanıtmak lazım. Üniversite öğrencilerinin de sektörleri daha yakından tanımak adına üniversite hayatları boyunca değişik sektörlerde staj yapmaları en iyisi. Staj yaptıkları yerlerde hangi sektörlerde ne işler yapıldığını görerek daha kolay karar verebilirler. Üniversite hayatını iyi bir şekilde kullanmak ve sektörleri tanımak için her yaz farklı bir yerde staj yapmalarının iyi olacağını düşünüyorum.

Biz ağırlıklı olarak acentelerle çalışıyoruz. Aslında burada pazarlamada çalışan müşteri temsilcisi direk satış personeli değil. Buradaki personel acente takibi, acentenin satışı, kontrolü ve geliştirilmesinde görevlendiriliyor. Müşteri temsilcilerinin belirli bir portföyü var ve o portföy içinde acenteler/brokerlar/bankalar bulunuyor. Müşteri temsilcisi direk satış yapmıyor ama acentelerin /brokerlar/banka şubelerinin satışlarından sorumlu oluyor. Satış kanallarının satışlarını takip etmek, satış yapamıyorsa bunun nedenlerini araştırmak, satışları nasıl artırabileceğini düşünmek ve çıkabilecek sorunlara karşı önlemlerini almak gibi sorumluluklar üstleniyor; buna genel anlamda ?Satış kanalı yönetimi? diyoruz. Direk satıştan epey farklı bir kavram.

-Eleman arayışınız ağırlıklı olarak hangi pozisyonlar için gerçekleşiyor ve bu pozisyonlar için hangi profillerde kişiler arıyorsunuz?

*Bizim direk satış kadromuz olmadığı için, biz direkt satışı ağırlıklı kullanan bazı sigorta şirketleri gibi çok fazla alım yapmıyoruz.

Kadromuz statik bir kadro ve buna bağlı da alımlarımız yılda ortalama 20 kişiyi aşmıyor. Ağırlıklı olarak pazarlamaya alım yaparız. Pazarlamaya genel anlamda üniversite mezunu ya da iki yıllık sigortacılık mezunlarını tercih ediyoruz. Bu departmanlara ayda bir ya da iki alımımız olabiliyor.

26 Kasım 2006 00:23

öz-europe
Kapalı

Gördüğün üzere elaman sirkilasyonu fazla değil, satışta her hafta 20 kişi başlar işe başlar ve ayrılır, bence daha nitelikli ve profesyonel bir iş !!! Ben olsam mutlaka denerdim, denemekten öte başarılı olmak için şimdiden planlar yapardım !!!

30 Kasım 2006 11:33

melVin
Aday Memur

Aradılar Müşteri Temsilciliği( Acente Yetkilisi ) için. 1400 Brüt dediler. Nette epey düşüyor ya. Sağlık sigortası ve hayat sigortası, ayrıca başladıktan 1 sene sonra Bireysel Emeklilik... ( şirketle ortaklaşa ödeyecekmişim :) )

Ayrıca diğer bahsettiğim araba,telefon ve bilgisayar...

4 Ocak işbaşı diyorlar. 1 ay işi öğreneceğim Ankara ve İst'da.

Yarın cevap vereceğim dedim. Kararsızım başlasam mı, beklesem mi daha iyi fırsatlar çıkabilir diye? Avantajı ailemin yanında kalacağım için fazla bir giderim olmayacak kabul edersem...

30 Kasım 2006 17:47

öz-europe
Kapalı

Bu zamanda fena teklif değil bence hele bir de şu an çalışmıyorsan oldukca iyi diyebilirim.

daha iyi teklifler inşallah diyeyim ama bugüne kadar ki deneyimlerim bana şunu gösterdi çalışan biri her zaman çalışmayan birine göre daha kolay bir iş buluyor, yani bu işi kabul edip aynı zamanda daha iyisini aramak da avantajlı olabilir senin için, ne diyelim sen şimdiden bi fırsat-maliyet analizi yap bakalım ;)

Başarılar...

30 Kasım 2006 20:44

punky
Aday Memur

basamak olarak iyi olabılır ama cok yakın bır arkadasıma onceden ıhbar yapılmadan çıkış verdiler..ayrıca belli bi portföye sahip olmak lazım deilse işiniz zor...

Toplam 262 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?