Editörler : Cüneyt Barışoglu
04 Şubat 2013 17:45   


Diyanet işleri başkanına açık mektup

Sayın Diyanet İşleri Başkanım

Diyanet İşleri Başkanlığının üyesi bir imam hatip olarak bazı konularda görüşlerimi açıklamak istiyorum.Bu konularda gerekli girişimlerinizi acilen beklediğimi ifade etmek istiyorum.

1- Nakil Sorunu: Din görevlileri olarak adil bir tayin sistemi olmasını ve bu sistemde mülakatın kaldırılmasını istiyoruz.Milli Eğitim Bakanlığındaki puan sistemi gibi bir sistemin acilen hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

2- MBSTS Sorunu: Her yıl yapılan MBSTS nın adil olmadığı apaçık.Sebebi ise bu sınava giren İlahiyat Fakültesi mezunu ile imam hatip lisesi mezununun aynı sorularla karşılaşması.Bu sınavda (nasıl ki KPSS sınavında olduğu gibi) öğrenim durumlarına göre kişilere soru sorulmasını bekliyoruz.

3- Hac ve Umre Görevlendirme Sorunu: Türkiye?den her yıl binlerce görevli hacca ve umreye gitmektedir.Hac ve Umre görevlendirmelerinde öncelikle mülakat sisteminin kalkmasını bunun yerine MBSTS nın baz alınmasını istiyoruz.Ayrıca umreye görevli gitmede aranan 40 kişilik sayı 20?ye düşürülmeli veya tamamen kaldırılmalı.MBSTS na göre din görevlileri belirlenmeli.Bir de hacca veya umreye bir defa görevli olarak giden din görevlilerinin bir daha bu göreve verilmemesi bunların yerine hiç görev almamış kişilerin görevlendirilmesini istiyoruz.

4- Sözleşmeli İmam Hatip ve Müezzin Kayyım Sorunu: Son zamanlarda yapılan sözleşmeli atamalarında görüyoruz ki; bu kişiler ne hikmetse çoğunlukla (%90 gibi bir oranda) İl ve İlçe Merkezlerine atanıyor.15-20 yıldır belde veya köylerde görev yapan din görevlileri Merkeze gelemezken bu kişilerin Merkeze atanması hangi hak ve hukukla izah edilebilir?

5- Diyanet İşleri Başkanlığının Anket Sorunu:En az 2 yılda bir Diyanet İşleri Başkanlığının personele yönelik anket uygulamasını ve bu ankete göre eksikliklerini gidermesini bekliyoruz.

6- Hizmet içi Eğitim Kursları Sorunu: Din görevlileri değişik periyotlarla hizmet içi eğitime sık sık alınmalı, Tashih-i Huruf kursuna girme şartları kolaylaştırılmalı ve bu kursa her ilden en az 10 ar kişi alınmasını istiyoruz.

04 Şubat 2013 18:11

SevkiSevilesin
Müsteşar Yardımcısı

Hocam bana gönderdiğiniz mesajı okudum.Size mesaj gönderdim.Buraya da şöyle bir ekleme yapayım.

Konuyu Başkana ulaştırmak için Bimeri ve başkanın mail adresini kullanabilirsiniz.En etkili çözüm yolu bu olacaktır.

04 Şubat 2013 18:32

saraykentli
Aday Memur

çok güzel bir yazı olmuş. yüreğinize sağlık. ayrıca sayın diyanet işleri başkanımızın afyon sandıklıda bir sözü vardı. hiç bir daire personeli ve müftüm imamlara karşı ters davranamaz.imam kardeşlerimiz en ücra yerlerde görev yapıyor ve sürekli sahadadır bu nedenle imamlara karşı kötü muamele yapan müftülerin karşısında olduğunu söylemişti. malesefki bazı müftüler imamları köle gibi görmeye devam etmekte ve adeta emir eri gibi görerek ters davranmaktadır. bu konuyda çözüm bulunmasını istirham ederim.

04 Şubat 2013 19:40

saüsem
Aday Memur

2 madde dısındaki herseye katılıyrm çünkü ilahiytat mezunları ve diğerleri aynı seyleri öğretiyrlr tabiki aynı sınava tabi tutulacaklar ayrıca göreve alınırken ilahiyat mezunu olmanın bu kurumda hiç albenisi yok bunu alımlarda görüyrz.bir de hocam bende baskana mektup yazmıstım aldığım cevap yönetmelik maddelerinden olusan soğuk bir cevaptı cevap aldığıma sükrettim. yani yazdıklarınızın bir getirisi olmayacak...

04 Şubat 2013 19:45

saüsem
Aday Memur

2 madde dısındakilere katılıyrm çünkü ilahiyat mezunu ve diğerleri aynı seyleri öğretyr tabiki aynı sınava tabi olacaklar ayrıca göreve alınırken ilahiyat mezunu olmanın bu kurumda hiçbir albenisi yok bunu alımlarda görüyrz 3000 kişilik bir imam alımında 50 ilahiyatlı alınıyr kuran kurslarının durumu malum dalga konusu olduk.ayrıca baskana mektup yazmıstım ve yönetmelik maddelerinden olusan soğuk bir cevap geldi yani sadece cevap geldiğine sükrettim anlayacağınız mektıbunuzun malesef bir getirisi yok hocam

04 Şubat 2013 21:05

kencovi
Şube Müdürü

hocam %100 sizi destekilyorum.fakat hocam daha evvel de nakil mülakat sınavının kaldırılması,mülakat yerine öneriler ile ilgili 2 sayfa açıldı,hatta epey yazıldı çizildi sonra ne olduysa kapanıp gitti malesef.hocam demek istediğim şu.kesin fayda verecek,sesimizi,sorunumuzu başkanlığa duyuracak bir yöntem uygulansa daha mantıklı olmaz mı?

04 Şubat 2013 21:58

kencovi
Şube Müdürü

öyle tahmin ediyorum ki ancak biri mülakat sınavında cinnet geçirip ortalığı darmadağın ederse belki nakil mülakatları kalkar,yerine puan sistemine göre nakiller yapılır.yoksa ne kadar yazarsak,ne kadar çizersek nafile.

05 Şubat 2013 00:03

1yıldız
Aday Memur

hocam bütün imamların en çok yakındığı konulara değinmişsin. başkanılıktakilerde bu yazılanları

05 Şubat 2013 00:07

1yıldız
Aday Memur

ama işlerine gelmedikleri için görmek istemiyorlar .çıkarlarına ters düşüyor adil bir sistem getirseler yandaşlarını, yağcılarını nasıl iyi yerlere alacaklar.

05 Şubat 2013 21:31

artuğ
Aday Memur

Konuyla direk alakalı olmasa da yazmak istediğim bir konu var. Lütfen mülakat yaparken ya kamera kon

05 Şubat 2013 21:33

artuğ
Aday Memur

ya da müftüler eğitilsin.hakaret eden müftüler var.

06 Şubat 2013 00:05

şenyurtlu25
Memur

theimam1924, dostum konuda ki duyarlılığın tşk ederiz, ama yazınızla ilgili şu eleştiriyi yapmak zorundayım. ıkıncı maddede, eğitim seviyesine göre yeterlik sorusu olsun dıyorsun, meslekte ise hepimiz aynı işi yapıyoruz diyorsunuz, lise duzeyıde yuksek lısans duzeyıde bır farkı kalmıyor ufak bır ucret farkının dısında. ha eger ıl muftusu yapacaksalar soru kalıtesı degıssın, yoksa yok oyle uç kuruşa beş köfte..

06 Şubat 2013 13:14

samar63
Daire Başkanı

2. madde hariç diğerleri güzel tespitler. 2. maddeyi şu şekilde düzeltirsen olur. " sınav soruları farklı olsun ama mezuniyet durumu nakillerde bir öncelik sebebi olsun. Yani ilahiyat mezununun müracaatı durumunda öncelikli olması." Sanırım bu da hiçbirinizin hesabına uymaz. O zaman aynı görevi yapıyorlarsa aynı sınava devam edilmeli....

06 Şubat 2013 16:30

enterdelete
Şube Müdürü

kendimiz çalıp oynuyoruz,oynayalım bakalım ne olacak,bende başkana yazdım kimsenin umurunda değil ..

06 Şubat 2013 17:46

betru
Memur

hocam 4 . madde sözleşmelilere gönderme yapmışsınız illada merkeze gelmek istiyorsanız istifa edip 1 sene sonra sözlemeli atanabilirsiniz tabi sözleşmeli olmak nasıl bir şey onuda sözleşmelilere sorun ben 2 senedir sözleşmeliyim ha merkez ilçelere atama yapılmış fakat benim bildiğim kadroverilirse burdaki arkadaşlar il içerindeki boş kadrolu camilere gönderilecekler köydekiler yerlerinde kalacak

06 Şubat 2013 23:16

sel1453
Aday Memur

ALLAH RAZI OLSUN ÇOOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ

09 Şubat 2013 16:50

kencovi
Şube Müdürü

5 gün önce yine merkeze gitmek için nakil sınavına girdim.yüzünden hiç takılmadan ve güzel okudum.ezberi de aynı pürüzsüz tam okudum.zarftan çektiğimiz 3 soruyu da tam cevapladım.mbsts puanım da 88.buna rağmen elendim.bimer'e daha evvel e-mail gönderdim nakil mülakat sınavı hakkında,malesef müftülük ramazan'da ve temmuz sıcağında köyden çağırdı,oruçlu halimle 2-3 sefer savunmamı aldı.ya şikayet ediyoruz bir türlü etmiyoruz bir türlü.allah rızası için yok mu tepede sözü geçer birisi olan meslektaşlarımızdan.bu konuda yardımcı olacak ,sesimizi başkanlığa iletecek.yani nakil mülakatları yerine puan sistemine göre nakillerin yapılmasını önerecek babayiğit yok mu aramızda,allah rızası için.

09 Şubat 2013 17:01

ensareyn69
Daire Başkanı

bende bi öneri sunayım...mülakatları kaldırsınlar...onun yerine kura getirsinler ..boş camiye müracat edenler arasında başvuranların önünde kura çeksinler..torpil işide ortadan kalksın...

10 Şubat 2013 19:27

kencovi
Şube Müdürü

ben kura çekilmesine değil de 3 yıllığına ezber ve kıraate puan verilip mbsts ortalamasıyla nakil ya

10 Şubat 2013 19:29

kencovi
Şube Müdürü

nakil yapılması taraftarıyım.

11 Şubat 2013 17:58

kencovi
Şube Müdürü

allahü alem ya herkes halinden memnundur veya herkes bu konuda ümidini kesmiştir.

Toplam 26 mesaj
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?