Editörler : Cüneyt Barışoglu
02 Mart 2013 21:17   


Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği Sertifikası Verildi.? Şimdi ne olacak?

Herkese Merhaba.Sağlık bakanlığı tarafından Ağız ve Diş sağlığı hastanelerinde görev yapan( lise mezunu ve1 yıl görev yapma şartı var) taseron personeline “AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ” yetkisiyle görev yapabilir denildi.(RESMİ GAZETE 2069 SAYILI MECLİS KARARNAMESİ İLE YASALAŞTI.) Eşim 2004 yılında Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı merkezine diş entegre bölümüne otomasyon personeli olarak göreve basladı ve bu zaman dilimi içerinde her yılın son günü olan 31 Aralık tarihlerinde işine son verilip 01 Ocak tarihinde tekrar işe alındı gibi gösterilerek “TAZMİNAT” alamamasının önüne geçildi. 2012 yılında yapılan KP SS nda eşim düz lise çıkışlı olmasına rağmen ağız ve diş sağlığı teknikerliği kadrolarına müracat edemedi.Eşim taseron firmasına bağlı olduğu için 31 aralık 2012 tarihinde işten çıkarıldı ve 01 ocak 2013 yılında tekrar işe alındı.Şimdi ortada muhakkak çözülmesi gereken çok önemli 3 konu var. 1.Ağız ve Diş sağlığı hastanelerinde görev yapan ancak SAğlık bakanlığı tarafından “ağız ve diş sağlığı teknikeri yetkisi verilen personelin Taseron firması tarafından otomasyon personeli olarak çalıştırılmaya devam ederek SAĞLIK BAKANLIĞININ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLERİNE SIRT ÇEVİRMESİ(O ZAMAN ŞU SORUYU SORMAZLARMI SAYIN SAĞLIK BAKANLIĞI GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEK AMACIYLAMI BİZİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ YAPTINIZ.)2.AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ MEZUNLARI (ÖNLİSANS MEZUNLARI)İLE SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN VERİLEN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERLİĞİ SERTİFİKASI ARASINDA hiçbir fark olmadığı sağlık bakanlığı tarafından beyan ediliyor.(O ZAMAN ŞU SORUYU SORMAZLARMI EŞİT İSEK KPSS YERLEŞTİRMELERİNDE NEDEN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ BÖLÜMLERİNE DİPLOMA VERDİĞİNİZ PERSONELİ EKLEMİYORSUNUZ.)3.SAĞLIK BAKANLIĞI ÜST DÜZEY YÖNETİMİ SİZLER BİZİM BÜYÜĞÜMÜZSÜNÜZ.aĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI TEKNİKERİ sertifikasını sizler bize verdiniz.LÜtfen doğmamış değil doğan çoçuğun “ADINI KOYUNUZ”..

02 Mart 2013 22:14

Rüzgartay
Aday Memur
03 Mart 2013 09:49

Rüzgartay
Aday Memur

başhekimlerin taşeron kullanma hakkını sağlık hizmetleri için de genişletti.
Buna göre hastane başhekimleri özel sözleşmeli doktor, hemşire, teknisyen, eczacı ve öteki sağlık personelini dışarıdan sözleşmeli olarak istihdam edebilecek.
Taşeron doktorlar geliyor
Sağlık Bakanlığı bir yönetmelik değişikliğiyle başhekimlerin, tıpkı temizlik işlerindeki gibi taşeron doktor ve hemşire çalıştırabilmeleri imkânı sağladı.
Sağlık Bakanlığı, taşeron hemşire, doktor ve sağlık teknisyeni çalıştırma dönemini başlattı. Mayıs başında Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelikle, hizmet alımının kapsamını genişleten Bakanlık, sadece temizlik hizmetlerinde başvurabildiği taşeron kullanma olanağını hemşire, teknisyen, eczacı, tıbbi sekreter ve doktoru da ekleyerek genişletti. Bundan böyle, başhekimler temizlik hizmeti satın alır gibi özel sözleşmeli sağlık çalışanı da kiralayabilecek. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin başhekimleri ve il sağlık müdürlerinin hastanelerin eleman ve tıbbi malzeme ihtiyaçlarını gidermeleri ile ilgili olan yönetmelik değişikliğine göre, taşeron hemşire, doktor, sağlık memuru, eczacı ve diğer sağlık elemanları ile sözleşme imzalanacak. Temizlik işlerini ihaleye çıkartma yöntemi gibi, başhekimler ve il sağlık müdürleri bazı hizmetlerin gördürülmesini ihale edebilecekler. Özel şirketlerin taşeron firma olarak bir hastanenin, ihtiyaç duyduğu tüm elemanı temin amacıyla sözleşme yapması da olası olabilecek. Buna göre taşeron firma kendi bünyesine kattığı hemşireleri topluca hastanelere kiralayabilecek. Sözleşmeyi taşeron firma yapacak, kiralanan hemşire, doktor gibi sağlık personelinin maaşını da bu taşeron firma ödeyecek. Hastane yönetimi hizmeti taşeron firmadan alıp, sözleşme gereği aylık ödeme yapacak.
TAŞRA HASTANELERİ YAŞADI
Ancak, bu taşeron firmaların yanında çalıştıracağı hemşire, doktor, eczacı gibi sağlık elemanlarının özlük hakları ile ilgili şartlar özel sözleşmede yer alacak. Bu kişilerin belirli bir ücret altında çalıştırılamayacakları ve sosyal güvencelerinin sağlanmış olarak hizmet primlerinin ödenmesi şarta bağlanacak. Başhekimler ihtiyaç duyulan personeli bizzat kendileri bulup, kişisel sözleşme imzalayarak da işe başlatabilecekler. Bu yöntemle, KPSS sınavı ile eleman yerleştirilemeyen taşra hastaneleri ve diğer hastanelerdeki talep edilmeyen bazı işler için özel sözleşme ile başhekimler tarafından eleman istihdamı sağlanabilecek. Yönetmelik gereği doğal afetler, acil hizmet sunulması gereken konularda Sağlık Bakanlığı ya da il sağlık müdürlükleri özel sağlık şirketlerinden hizmet satın alabilecekler. Örneğin, sel baskını olan bir ildeki sağlık ünitelerinin yetersiz kalması halinde, o ilin il sağlık müdürlüğü, ivedi olarak özel sağlık firmaları ile anlaşma yapıp hizmet alabilecek.

03 Mart 2013 10:04

Rüzgartay
Aday Memur

habere bakın.kpss sınavı ile personel temin edilemeyen taşra ve diğer hastahanelere "BAŞHEKİM TARAFINDAN"taseron firması ile anlaşarak personel temin edilmesi gerektiğinden bahsediliyor.(Doktor ,diş hekimi eczacı,hemşire de dahil) görünen o ki artık taseron doktor,taseron diş hekimi.taseron hemşire,taseron eczacı da yolda.sadece "başhekim istesin yeter.

17 Mart 2013 20:30

Rüzgartay
Aday Memur

sonuç ne olacak?

13 Haziran 2013 21:18

YOZKENT
Aday Memur

Durumumuz ne olacak hakkımızla YETKİ BELGELERİMİZİ aldık.Yıllardır bu işin içindeyiz herşeyi öğrendik yapıyoruz.Artık hakkımız olan KADROYA geçmek istiyoruz...

13 Haziran 2013 21:19

YOZKENT
Aday Memur

TAŞERON DİŞ KLİNİK YARDIMCISI OLURMU?ARTIK HAKKIMIZ VERİNN

Toplam 6 mesaj
 
ANKET
Lojmanların, içinde oturanlara, ihalede oluşan en yüksek bedelle satılacak olmasını;