Editörler : nayzen
08 Nisan 2013 15:23   

Yeni Başlayan Memurun Mutemetlik İşlerini Öğrenmesi

Arkadaşlar bu maaş işlemleri,ssk işlemleri,ek ders v.b. işlemleri ben nasıl öğrenebilirim? Görsel olarak anlatan herhangi bir site filan yok mu? Hizmetiçi Eğitimde hiç birşey öğrenemedim.Malüm milli eğitim bakanlığında öğretmen efendilerimiz bizden daha önemli olduğu için sadece onlara yönelik dersler verildi. Bu mali işleri anlatan bi kitap filan yok mu??

08 Nisan 2013 17:49

mdkr
Daire Başkanı

kardeşim sıkıntılarını yaz görsel olarak bilmiyorum varmı bir yerde ama sen yaz bildiğimizi söyler yardımcı oluruz sana inşALLAH

selamlar

09 Nisan 2013 08:38

ilhanay007
Aday Memur

Allah razı olsun kardeş ya.Sanırım bizim memurluk kültüründe var bu.yeni gelen memur, eski memurlardan bakarak öğrenmek zorunda.Önce adam gibi dersi verilse, neyin nerden geldiği uygulamalı olarak anlatılsa ne güzel öğrenirdik neyse eski köye yeni adet gelmezmiş :) Şimdi sorularımı aşağıya yazıyorum.

1)Maaş nasıl hesaplanır?

2)ssk kesintisi ne demek?

3)emekli keseneği ne demek?

4)katsayılar filan ne anlama geliyor?

5)ücretli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında ne fark war?Maaş hesaplamarı farklı mı?

6)kbs denen sistem ne için kullanılır?

7)Kişi borcu ne anlama geliyor?

8)Yapacağımız bu işlemlerde hata veya yanlışlık yapsak geri dönüş imkanı var mı, bize ceza uygulanır mı?

9)ödeme emri,vergi matrahı ne demek?

10)öğretmenlerin raporları izinleri maaşlarından kesilir mi,kesilirse hangi sistem kullanılarak kesilir?

09 Nisan 2013 10:24

mdkr
Daire Başkanı

Allah razı olsun kardeş ya.Sanırım bizim memurluk kültüründe var bu.yeni gelen memur, eski memurlardan bakarak öğrenmek zorunda.Önce adam gibi dersi verilse, neyin nerden geldiği uygulamalı olarak anlatılsa ne güzel öğrenirdik neyse eski köye yeni adet gelmezmiş :) Şimdi sorularımı aşağıya yazıyorum.

1)Maaş nasıl hesaplanır?

2)ssk kesintisi ne demek?

3)emekli keseneği ne demek?

4)katsayılar filan ne anlama geliyor?

5)ücretli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında ne fark war?Maaş hesaplamarı farklı mı?

6)kbs denen sistem ne için kullanılır?

7)Kişi borcu ne anlama geliyor?

8)Yapacağımız bu işlemlerde hata veya yanlışlık yapsak geri dönüş imkanı var mı, bize ceza uygulanır mı?

9)ödeme emri,vergi matrahı ne demek?

10)öğretmenlerin raporları izinleri maaşlarından kesilir mi,kesilirse hangi sistem kullanılarak kesilir?

ilhanay007, 6 yıl önce - Alıntıya git

1= Maaşı muhasebe hesaplar sen sadece kendi okulunda ki personellerin özlük haklarındaki değişikliği muhasebe birimine belirli günlerde bildirirsin.

2= Ssk kesintisi personelin maaşından ve devletinde belirli bir katkısı ile paranın emekli sandığına aktarılmasıdır.

3= emekli keseneği söz konusu paraların toplamıdır.

4= en çok dikkat etmen konunu başında gelir bu personelinin derecesine kademesine göre katsayılar vardır. ve bu normal memur gibi değil derece düştüğünde öğretmen maaşında fark yapar. memurda ancak 4. derecede fark görürsün ama normalde öğretmende çok fark eder buna dikkat et.

5= ücretli öğretmlerde sadece çalıştığı gün puantajını sen doldurursun veya okulunda ki iilgili müdür yar. MEM gönderirsiniz ücreti MEM hesaplar ve öder. Ama ekdersi müdür yardımcısı yapar genelde ama bazı okullarda memurlar yapıyor sen yapıyorsan belirli günler de KBS sistemine girersin

6= KBS Sistemi muhasebe müdürlüğünün kullandığı bir sistem okulda belirli kısımlarda bu sisteme giriş hakkı vardır. Maaşın hesaplandığı ekdersin hesaplandığı sistem bu

7= Kişi borcu adı üstünde kişisel bir borç şunu söyleyeyim ayrıca icralık personelin varsa onuda takip etmen gerek her ay maaş güncellerken muhasebe birimine bildrirmelisin

8= Varda kardeşim onun için ek bordro yapman gerekir ki bunu yapan memur sayısı çok fazla değil çoğuda belirli bir ücret karşılıında yapar. Örneğin öğretmeninin tazminatında yanlışlık oldu 1 sene sonra fark ettin ek bordro gerekir ki bunu yapmak çoğu memur için sıkıntı (benim içinde)

9= Ek bordro felan gibi liselerde daha farklı atıyorum elektrik su faturası gibi borçların düzenlenip muhasebeye gönderilmesidir. Ama ben ilkokulda memurum o yüzden su elk. felan değişti alındı isede haberim yok.

10= 7 günden fazlası kesilir. ama heyetse kesilmez dikkat et tek doktor raporu olmalı sen belirlersin örnek veriyorum tek doktordan 10 gün rapor almış 7 günü 1 yıllık rapor hakkı kalan 3 günü maaş güncelleme evrakına yazarsın ve muhasebedeki kişiye 3 gün rapor kesilecek dersin ilgili kişide kesintiyi yapar.

senin bir sistemin yok sen sadece dediğim gibi yapacaksın

09 Nisan 2013 14:36

kamumemurvhki
Aday Memur

Şu anda bu işleri kim yapıyor?yada sen gelmeden önce kim yapıyordu?

10 Nisan 2013 08:39

tyler78
Memur

Ben okulda değil de İlçe MEM'de başladım mutemet olarak Ocak ayında. Ben şanslıyım sanırım. Çünkü işi normalde yapan abi, herşeyi tek tek öğreterek, not tutturarak gösterdi bana. Son iki aydır maaşları, ekdersleri, yollukları, emekli keseneklerini tek başıma yapıyorum. Hizmetiçi eğitim ise bizde başlamadı bile. Yaza kalacak sanırım.

Benim bildiğim kadarıyla,

Öncelikle sen maaş hesaplamıyorsun. Biz hesaplıyoruz. Daha doğrusu maliyeye hesaplatıyoruz. Sonra KBS'den belgeleri çıkartıp imzalatıp yine maliyeye gönderiyoruz.

Emekli keseneklerini de yine biz yapıyoruz. Ayın 15'inden hemen sonra giriliyor sgk'ya. Onları da ben yapıyorum. Okuldaki memurla ilgisi yok.

Hatalarında geri dönüş imkanı aslında vardır da, mem'le ne kadar iyi geçindiğine bağlı. Bizim muhasebede maliyeyle, bankayla direkt ve sıkı bir iletişim kurulur. İçimizden hangisi hata yaparsa diğerleriyle iletişim kurup birbirimizin açığını kapatıp kendi aramızda çözüyoruz. Dışarı hiç yansıtmıyoruz. Ben geldiğimde bana böyle öğretildi ve şimdiye kadar geri düzeltemediğimiz bir hata olmadı.

Senin hazırlayacağın her belgeyle MEM uğraşacak. Birşeyin nasıl yapılacağını bilmiyorsan öğrenebildiğin kadarını öğrenerek MEM muhasebeye git ve sor. Senin yapacağın hatayı onlar düzeltmeye çalışacak çünkü. Hangi belgeden kaç tane istiyorlar, nasıl istiyorlar, onlara sor. En güzelidir. Biz elimizden geldiği kadar herkese yardım ediyoruz. Sonuçta bizim işimizi etkiliyor çünkü.

Öğretmenlerin izinleri, raporları maaşlarından kesilir. Rapordan MEM'de bir tane büroya, iki tane muhasebeye isteriz. Yılda 7 günden fazlası maaşından kesilir öğretmen ve memurun. Sana getirilen her raporu MEM'e getirmen gerekir. Kopyası da olur.

Katsayılarla da işin yok. Katsayıların nasıl değiştiğini biz söylüyoruz maliyeye maaş değişikliklerini girerken.

30 Kasım 2018 09:42

klavye_user
Aday Memur

Mutemetliğin öğrenileceği tek site www.mutemetler.com/forum

04 Aralık 2018 20:46

codexR
Aday Memur

Okulda mutemetlik kolaydır.Yolluk konusunda bilgilenmen yeterli.Meslek lisesinde isen öğrenci sigortaları senin işin değildir üzerine almamanı tavsiye ederim Teknik müdür yardımcısı yürütür. Ekders puantajları ise Kalkmış olan müdür başyardımcısının işidir. Ekders işine gireceksen çok iyi excel hazırlaman gerekir işin zor olacaktır. veya bunu sağlayan kurumsal yazılımlar kullanman gerekli.

Not:132 personelli bir lisede memurum, mutemetliğide yapmaktayım puantajları müdür başyardımcımız tutmakta. Taşınır sistemini sana kakalamaya çalışanlar olacaktır diye düşünüyorum iyi seviyede öğrenmeden kesinlikle işin içine girme hiç elleme. Muğlak bilgi ile yapılacak iş değildir.MYS sistemi de mutemet olursan yolluk konusunda sana dokunacaktır bu konuda da iyice kendini eğitmeden yaklaşma derim. Bu konularda ki klavuzlar zayıftır araştırarak öğrenmek gerekli Tübitak ta güncel olarak sistemleri güncelemekte, hatalar yaşanmakta zorlanırsın.

Ben yandım sen yanma öğrenme demiyorum elbette ama yarım ve kararsız bilgi ile yapılacak işler değildir. Müdürün görev tanımını yaparken sert olabilir. Hiç çekinme yapamam de kendini eğitince girebilirsin bu işlere.

Toplam 7 mesaj

ANKET
Bir acil durum halinde, mahallenizdeki toplanma alanlarının neresi olduğunu biliyor musunuz?