Editörler : Cüneyt Barışoglu
16 Nisan 2013 16:03   


Yardımcı hizmetler Sınıfının kaldrılması ile ilgili yasa teklifi verildi

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

14/7/1965 tarihli 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifim gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.

…../…./2013

Dr. Mehmet Ali Ediboğlu

Hatay Milletvekili

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 36. Maddesinin sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Kamu Kurumlarında 657 Sayılı Kanunun 36. Maddesinde belirtilen kapsamda Yardımcı Hizmetler Sınıfında Kadrolu Çalışan Personellerin tamamı, Memur Statüsü Hakkını Kazanarak Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçerler.

Bütün Kamu Kurumları, her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma islerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ve işletilmesi ve benzeri nitelikteki hizmetleri yaptırmak veya kurumlarda, çarşı ve mahallerde koruma ve muhafaza hizmetleri gibi ana hizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü personelleri üçüncü şahıslara ihale yoluyla gördürmek (İhale Açarak Hizmet Alım Yöntemiyle Karşılamak) zorundadır.”

MADDE 2- Bu Kanun Yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun Hükümlerini Bakanlar Kurulu Yürütür.

 

GENEL GEREKÇE

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 36.Maddesinin 8. Fıkrasına(Yardımcı Hizmetler Sınıfı Fıkrasına) Eklenen Fıkra ile birçok Kurum Temizlik, Kalorifer yakma gibi işlerini yani, Yardımcı Hizmetler Sınıfının yapması gereken işleri İhale yoluyla yaptırmakta olup, Yardımcı Hizmetler Sınıfında Memura İhtiyaç duyulmamaktadır.

KPSS Sınavı ile Yardımcı Hizmetler Sınıfına atanan Memurlar, ben Memur oldum düşüncesi ile görevine başlamakta olup, temizlik yapmak, kalorifer yakmak gibi işleri yapmaya başlayınca büyük bir hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Bazı Memurların istifa etmesi, bazı memurların gönülsüz olarak iş yapmaları sonucu, Kurumlarda işler aksamaktadır. Bu durum Kurum içi huzursuzluğu da beraberinde getirmektedir.

Bugün itibariyle Yardımcı Hizmetler Sınıfına ait hiçbir Devlet Memurunun bulunduğu sınıftan memnun olmadığı bilinmektedir. Ama “İş Kaygısı” olduğu için istifa da edememektedirler. Aynı şekilde Müdürlerde emrindeki Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki Devlet Memurlarının yaptığı işlerden memnun kalmamaktadır.

Devlet Memurları Kanunun Yardımcı Hizmetler Sınıfı hariç diğer bütün sınıfları Memurluğu temsil ederken, Yardımcı Hizmetler Sınıfı maalesef Memurluğu Temsil etmemekte olup, bir nevi İşçiliği temsil etmektedir. Çünkü düz işçi ile Yardımcı Hizmetler Sınıfı aynı işi yapmaktadır. Bu durum 657’de bir tezatlık oluşturmaktadır. Bu Tezatlığı ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Siyasi nedenlerle bazı Yöneticiler, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki Memurlar arasında ayrım yaparak, kişisel çıkarlarına uygun bir şekilde, kimi hizmetliyi evrak işinde, kimi hizmetliyi temizlik işinde çalıştırarak, Anayasanın Eşitlik İlkesini bozmakta, aynı zamanda Memurlar arasında ayrımcılık yaratmaktadır. Bu durum Toplumun Devletimize olan güvenini sarsmaktadır.

Geçmiş Yıllarda Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan bazı hizmetliler ve Kaloriferciler Valilik Oluru ile Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçmiş olup, Memur Statüsünü almış bulunmaktadırlar.

Yardımcı Hizmetler sınıfında bulunan personellerden Önlisans, Lisans ve Yüksek Lisans mezunları olmasına rağmen kurumlarca görevde yükselme yönetmeliği açılmadığından donanımlı birçok personel bulunduğu pozisyon itibari ile atıl olarak hallerine terk edilmiştir.

Yukarıda belirtilen nedenlerle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak bir değişiklikle, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki bütün personele Memur Statüsü verilerek Genel İdari Hizmetler Sınıfına alınması sağlanacak, Kadrolu Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılmasını sağlayacak bir düzenlemeye gidilmesi ile bu sınıftaki memurların hak kayıpları önlenecek ve diğer memurlarla eşitliği sağlanmış olacak ve kamu vicdanı rahatlatacaktır.

 

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Devlet Memuru olan Hizmetli, Kaloriferci ve Bekçilerin bulundukları konumdan bir üst sınıfa kaydırılarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletine yakışır bir Memur Statüsü kazandırılacak, Kamu Kurumlarında işlerin daha hızlı bir şekilde yürümesi sağlanarak hak kayıpları önlenecektir.

Ayrıca, Yardımcı Hizmetler sınıfında bulunan personellerin, diğer memurlarla aynı haktan yararlanmalarını sağlamak amacıyla; 14/7/1965 tarihli 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 36. Maddesinin sekizinci fıkrasının değiştirilmesi öngörülmektedir.

MADDE 2- Yürürlük Maddesidir.

MADDE 3- Yürütme Maddesidir.

Arkadaşlar Kanun teklifi verildi,sizlerin de desteği lazım.Gerek teklifi veren sayın vekilimize,gerekse verilen teklifin memurlar.net in anasayfada yayınlanması noktasında kamuoyu oluşturmamız lazım.Teklifi veren milletvekilinin mail adresi mehmetali.ediboglu@tbmm.gov.tr

16 Nisan 2013 16:05

poyayaz
Memur

tmbb nin resmi sitesinde yayında arkadaşlar
kendi adıma ve kamuda görev yapan arkadaşların adına size teşekkür ederim mutluluk verici bir gelişme sağolasın

16 Nisan 2013 16:08

narmenx
Şube Müdürü

tmbb nin resmi sitesinde yayında arkadaşlar
kendi adıma ve kamuda görev yapan arkadaşların adına size teşekkür ederim mutluluk verici bir gelişme sağolasın


poyayaz, 5 yıl önce - Alıntıya git

Mücadelemizi sonuna kadar yapacağız.Vekilimizin Danışmanı Nihat Bey biraz önce beni aradı,yarın da tüm basına gönderilecek yasa metni.Haydi arkadaşlar,var gücümüzle kamuoyu oluşturalım bu yasa teklifine karşı.Vekilimize de desteklerimizi esirgemeyelim.

16 Nisan 2013 16:09

poyayaz
Memur

ben sayın vekile teşekkür mesajımı attım arkadaşlarımada ileteceğim konuyu

16 Nisan 2013 16:10

narmenx
Şube Müdürü

ben sayın vekile teşekkür mesajımı attım arkadaşlarımada ileteceğim konuyu


poyayaz, 5 yıl önce - Alıntıya git

Sağol kardeşim,memurlar.net yetkililerine de anasayfada yayınlamasını talep edelim bir taraftan.

16 Nisan 2013 16:11

aslanaliosman
Aday Memur

inşeallah olur ama benim HİÇ umudum yok

16 Nisan 2013 16:12

narmenx
Şube Müdürü

inşeallah olur ama benim HİÇ umudum yok


aslanaliosman, 5 yıl önce - Alıntıya git

Olduğumuz yerde öylesine beklemektense,en azından verilmiş bir yasa tasarısı için bir kaç mail atmak zor olmaz kardeşim.Mücadeleye devam...

16 Nisan 2013 16:14

aslanaliosman
Aday Memur

narmenx kardeşim bugün mü vermiş

16 Nisan 2013 16:17

narmenx
Şube Müdürü

narmenx kardeşim bugün mü vermiş


aslanaliosman, 5 yıl önce - Alıntıya git

evet,TBMM nin sitesinde yayında.Yarın da tüm basına dağıtılacak.

16 Nisan 2013 16:33

ibrahimcank
Şef

evet bende baktım gerçekten tbmm nin sitesinde yazıyor bundan sonra inş kanun kabul edilir

16 Nisan 2013 16:36

ibrahimcank
Şef

hükümetten bir milletvekili bu teklifi verseydi kesin kabul olurdu muhalefet teklifi belki rededilir

16 Nisan 2013 16:53

maço2
Şef

özürlü hizmetli olup yüksek lisans mezunlarını bir defaya mahsus gih geçirilmesi için teklifde bulunan sendikalara pozitif ayrımcılığı çıkartmışlardı bakalım buna ne diyecekler

16 Nisan 2013 17:01

aslanaliosman
Aday Memur

nasıl yani chpliler mi onaylıyo teklifi yoksa tüm milletvekilleri mi?

16 Nisan 2013 17:52

Kral-52
Aday Memur

İnşallah hayırlısı ne ise o olur bizim adımıza­; ancak adres yanlış gibi

16 Nisan 2013 17:58

erdal kaş
Aday Memur

emeği geçen arkadaşlara ve millet vekiline saygılar ve teşekürler

16 Nisan 2013 18:06

ravaha
Yasaklı

Hatay milletvekili Dr.Mehmet Ali EDİBOĞLU'ndan Allah razı olsun.550 Miletvekilinden ilk defa biri bizim çığlığımızı duydu.

Sayın Milletvekili elinden geleni yapmış.

Yaşadığımız haksızlıkların-zulümlerin-feryadların vebali geri kalan 549 milletvekilinin boynuna olsun..

İzleyelim ve görelim.bakalım ne olacak bu kanun teklifinin sonucu.

Bu arada narmenx nickli arkadaşımızdan da allah razı olsun.izliyorum gördüm bizler için çok uğraşıyor.Teşekkürler narmenx :)

16 Nisan 2013 20:06

gençfb33
Aday Memur

helal olsun vekilimize.şimdi bi sorum olacak bu kanun teklifi ne zaman görüşülecek acaba bilgisi olan var mı?

16 Nisan 2013 20:16

mdere
Şube Müdürü

Arkadaşlar şakamı bu yoksa gerçekmi bende olumlu bir heyecan yarattı TBMM de bir milletvekili bizim için yrd. hizmetler sınıfının istekleri için yasa teklifi veriyor. İnşallah kabül görür,inşallah hak ettiğimiz şekilde gerçek devlet memuru oluruz. Haydi hayırlısı...

16 Nisan 2013 20:16

KAFKAS 3
Aday Memur

helal olsun sana narmenx,çok teşekkürler.çok ilgilendin uğraştın bizede söyle elimizden gelen tüm desteği sağlayalım.şunu sorcam arkadaşlarda bunu merak ediyor,kpdk da görüşülseydi bile bu konu için yasa teklifi gerekip meclisten bitecekti bu iş nasıl olsa değilmi.bundan sonraki safahat nasıl olur bilgilendirirmisin tabiki iyi bi gelişme ama iktidar milletvekili verseydi bu yasa teklifini farkedermiydi...

16 Nisan 2013 20:35

affetmez_s
Yasaklı

Bence bu konu mecliste komisyona geldiği gün bizlerde meclis önünde buluşalım.destek verelim.ses verelim derim ne dersiniz arkadaşlar?

4/c liler bile ankarada aylarca sokakta çadır açıp kaldılar.biz bir saat mi meclis önünde buluşamayacakmıyız -yani?

narmenx sen sadece öğren hangi gün komisyonda görüşülecekse bizde o gün orda olalım derim..

sizce arkadaşlar ben yanlışmı düşünüyorum??

16 Nisan 2013 20:38

adios_kekilli
Memur

Bizim için çok iyi bir haber, birde editör memurlar.net anasayfasında yayınlatabilse

Toplam 2781 mesaj
12345678910111213»
ANKET
Sizce ülkemizin en büyük sorun nedir?