Editörler : **sude**
24 Eylül 2020 16:22

yukmuhendisbey
Aday Memur

Merhaba arkadaşlar,

Bu öykümü tüp bebek denemek isteyen ya da deneme sürecinde olan çiftlere bilgi ve umut vermesi için yazıyorum. Hikaye çocuk sahibi olma isteğimiz ile başladı ve normal yollardan olmadı.

Eşimin tüpleri kapalı olduğu için doktorumuz doğal yollardan ya da aşılama yoluyla gebelik edilemeyeceğini ve tüp bebek yolu denememiz gerektiğini söyledi. Ankara'da bir kaç merkez/hastane dolaştıktan sonra bir hastanede karar kıldık. Tüp bebek sürecinin detayları hakkında bilgi vermeyeceğim, çok sayıda kaynak var, bu nedenle hikayenin asıl kısımlarını yazacağım.

Yumurta olgunlaştırma sürecinin sonunda eşimden 17 tane yumurta toplandı. Bu yumurtalardan mikroenjeksiyon ile 8 tane embriyo elde edildi. 8 embriyonun 7 tanesi 3. güne erişti ancak doktorumuz 5. gün transferine karar verdi. 5. güne erişen 3 tane embriyodan en iyisi transfer edildi. 2 adedini dondurduk. Ancak denememiz başarısız oldu. Doktorumuz embriyonun, rahmin ve hormonal değerlerin iyi olmasına rağmen başarısız sonuca şaşırdı doğrusu. Eşimin bağışıklık sisteminin embriyoyu yok ettiğini ve lenfosit aşısının çözüm olabileceğini söyledi. Lenfosit aşısı erkekten alınan kanın lenfositlerinin ayrıştırılarak yapılan aşının kadına kolundan 4 ayrı noktadan enjekte edilmesi diyebilirim. Böylelikle kadın bağışıklık sistemi erkeğin dokusunu tanımış oluyor. Bilimsel olarak ispatlanmış bir yöntem değilmiş ve yönteme inanmayan uzmanların sayısı da az değil.

Birer ay arayla iki doz lenfosit aşısı yaptılar ve kalan 5. gün embriyolarının ikisini birden transfer ettiler. Zorlu 12 günlük bekleyiş başladı ancak 11. gün dayanamayıp idrardan gebelik testi yaptık. Sonuç pozitif! Ertesi gün yapılan kan testinde BHcg değeri 28 geldi ancak iki gün sonrasında yapılan testte değer 21'e düştü. Anlayacağınız embriyo daha fazla tutunamadı ve düşük gerçekleşti.

Bu başarısız deneme sonucunda doktorumuz aşının dozunun az geldiğini ve 2 kez daha aşı yaptıktan sonra transfer yapmayı uygun gördü. Tavsiyesine uyarak aynı merkezde devam ettik. Yine birer ay arayla aşıları yaptırdık. Yedek embriyo olmadığı için süreç en başa döndü.

Yumurta olgunlaştırma hormanları sonucunda bu sefer 10 tane yumurta gelişti ve bunlardan sadece 2 tanesi embriyo oluşturmaya uygun çıktı. Doktor ilaçların belli dönemlerde etkisinin az olabileceği yorumunu yaptı. 2 embriyo ile sürece başkayabiliyor olmak bizi psikolojik olarak çok yıprattı. Ancak hastane diğer yumurtalara piezoelektrik verilerek olgunlaşmalarının sağlanmasının mümkün olduğunu ancak garanti olmadığını belirtti. Ücreti yatırdık ve ertesi gün gelişmeyen 8 yumurtanın 6 tanesinin ilerleme kaydettiğini, 4 tanesinin ise embriyo oluşturduğunu öğrendik ve moralimiz bir nebze de olsa yerine geldi.

Doktorumuz bu sefer 3. günde embriyo transferi kararı aldı ve 3. gün 3 tane (2 tane normal gelişen, 1 adet piezoda gelişen) embriyo transferini gerçekleştirdi. Yeniden heyecanlı 12 gün başladı.

Yine 11. gün idrardan gebelik testi yaptık ve gün içerisinde yaptığımız 3 çubukta da negatif sonuç aldık. İşte o gün çocuk sahibi olamayacağımızı kabullenme aşamasına geldik ve duygusal anlamda çok büyük yıkım yaşadık. Ertesi gün umutsuz bir şekilde hastaneye gidip kan verdik ve eve döndük. Nasıl olsa üzüntümüzü dün yaşamıştık... ki hastaneden aradılar ve sonucun 48 geldiğini ve pozitif olduğunu söylediler. (Boşuna 12 günden önce hiç bir sonuca itibar etmeyin demiyolarmış.)Gözyaşlarımız sevinç gözyaşlarına döndü derler ya, tam olarak onu yaşadık. 2 gün sonra yaptığımız testte BHcg değeri 127'ye çıktı ve süreç olumlu devam etti. 6 gün sonrasında da (doktororumuzu değerin 1000'e çıkmış olmasını tahmin ettiği gün) gebelik kesesini gördük. Çoğul gebelikle ilgili kese göründükten 1 hafta sonra daha sağlıklı bilgi verebileceğini söyledi. (İkinci keseyi gördüğünden emin olamadı).

Süreç bundan sonra da umarım güzel devam eder.

Özetle, psikolojik olarak bol inişli çıkışlı bir süreç yaşadık. Özellikle lenfosit aşısı ve piezoelektrik yöntemlerini kendi sürecimizde öğrendik. İnternette ticari müesseselerin paylaştığı bilgiler dışında bu konuda kullanıcı deneyimlerinin paylaşıldığı veri bulamadık. Bu sebeple araştıran kişilere bilgi vermesi için bu öykümü paylaşmak istedim.

Süreci yaşayanlara sabır ve sonunda mutluluk diliyorum. Selamlar.

24 Ocak 2021 11:00

yukmuhendisbey
Aday Memur

Olmadı, lenfosit falan yalanmış. Hikaye. Olmayın, oldurmayın. Lenfosit yapıyorum diyen merkeze gitmeyin.

17 Şubat 2021 20:38

Elentra27
Şef

Olmadı, lenfosit falan yalanmış. Hikaye. Olmayın, oldurmayın. Lenfosit yapıyorum diyen merkeze gitmeyin.


yukmuhendisbey, 3 ay önce - Alıntıya git
Neden olmadı acaba ilerleyen süreçte gebelik neden sona erdi. Özel değilse bilgi verebilir misiniz çok geçmiş olsun
28 Şubat 2021 12:44

Gydm
Genel Müdür
Yediğimiz içtiğimiz gıdalar hormonlu yiyecek içecek kimyasallar çağın hastalığı stres sıkıntı bunalım umutsuzluk sigara alkol.... Malesef sağlığımız kalmadı... Eşlerin birbirine yetersiz gelmesi ve dışarda aramaları aldatmaları beraberinde getirdi... Boşanmalar arttı güven kalmadı... Sağlığımız kalmadı. Her köşe başında bir tüp bebek merkezi... Binde bir görünen durum çoğu kişide görür duruma geldi... Bir insanın cocugu neden olmaz.. Tıbbi olarak muhakkak bir sebebi vardır... Evliliği ayakta tutan en temel unsur cocuktur.
23 Mart 2021 22:32

raemtr42
Aday Memur

8 sene sonra kızımızı kucağımıza 2nci Tüp Bebek denememizde aldık. Rabbim evlat sahibi olmayı herkese nasip eder inşallah. Çok farklı bir duygu. Kimse umudunu kaybetmesin. Aklınıza takılan her soruyu sorun bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağın

31 Mart 2021 12:52

Elentra27
Şef

8 sene sonra kızımızı kucağımıza 2nci Tüp Bebek denememizde aldık. Rabbim evlat sahibi olmayı herkese nasip eder inşallah. Çok farklı bir duygu. Kimse umudunu kaybetmesin. Aklınıza takılan her soruyu sorun bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağın


raemtr42, 3 hafta önce - Alıntıya git
Doktorunuz kimdi acaba ikisini de aynı doktor mu yaptı. Rabbim evladınızı bağışlasın
Toplam 26 mesaj