Editörler :
21 Nisan 2013 11:38   


Su arıtma cihazı alacaklara tavsiyeler

Su arıtma cihazı alırken nelere dikkat etmeli ? su arıtm cihazları ne kadar sağlıklı?

Su'yun önemi ve ihtiyacımız olan en doğru su arıtma cihazı

Gelişen ve büyüyen sanayi, tarımda kimyasal ilaçlamanın artması, suya katılan klor, ve suyun musluklarımıza ulaşama dek beraberinde getirdiği diğer atık maddeler başımızı en çok ağrıtan ve sık sık hastalanmamıza neden olan en büyük problemimiz. Özellikle evimizde bebek, küçük yaşta çocuk, yaşlı, hamile, kanser ve böbrek hastaları gibi bağışıklık sistemleri dışarıdan( ki çoğunu sudan direkt olarak almaktadırlar) gelecek tehlikelere açık olan kişiler varsa onlar için daha çok endişelenmeli ve özellikle su arıtma konusunda kat be kat dikkatli ve seçiçi olmalıyız. Gerçi böylesine kritik bir durumda olan aileler internette hummalı bir şekilde en iyi arıtma cihazı hangisi veya en kaliteli en ucuz su arıtma cihazı hangisi diye araştırmalar yapmakta fakat su arıtma cihazı ile ilgili önlerine çıkan binlerce benzer sonuçlar karşısında çaresiz kalmış ve kafaları iyice karışmaktadırlar.

uzun süre harıl harıl en iyi , en kaliteli, en sağlıklı su arıtma cihazı hangisi yada su arıtma cihazı sağlıklı mı arıtma cihazları güvenilir mi hangi arıtma cihazını almalı su arıtma cihazı fiyatları diye bi ton araştırma yapıp tüm marka ve modelleri araştıran didikleyen ölçüm ve analiz sonuçlarına bakan hatta evine 2 defa arıtma kurdurup söktüren biri olarak nihayet aradığım tadı keşfedebildim.

forumlarda gezinirken memnun kalan birkaç bir doktorun geri dönütünü okudum kendisi hemodiyaliz ünitesinde çalışan bir hekim olduğu için yazdıkları daha detaylıydı. aradığım ve öğrenmek istediğim birçok önemli soruların yanıtlarını içermekteydi zira bulunduğum şehirdeki suda fenol vearsenik denen kanserojen bir madde de suda yüksek miktarda tespit edildiğinden artık korkudan su içemez olduk ve bu sorunu ortadan kaldırabilecek tam teşekküllü ( suyu ayrıştırmasıyla , kloru kireçi tortuyu mikroskobik küçüklükteki bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirişiyle suda eksik olan mineralleri suya katmasıyla düşük olan ph'ı yükseltip dengelemesiyle bir de damakta bıraktığı tadıyla) 4/4 lük bir su arıtma cihazı arıyordum sağ olsun kendisine sorduğum uzun sorulara bıkmadan sıkılmadan cevap vermesi ve tavsiyesiyle kendimde onunla aynı modelden aldım istanbulda ikamet ettiğim içim istanbul için önerilen (site ismi yazmak istemiyorum yasak olabilir ama google de turksu yazarsanız ilksırada cıkar ) markası Turksu olan firmanın istanbul delüx 2013 modelini aldım.

Aldıktan 1 gün sonra servisleri geldi kurdular kurdukları gün ölçmediler aradan 2-3 gün geçsin hocam daha sağlıklı bir ölçüm olur dediler bana da mantıklı geldi 4. gün tekrar geldiler cihazı kontrol ettiler herhangi bir sızıntı suda koku tat kontrolü yaptılar en son suyu da ölçtüler herhangi bir şikayetimin olup olmadığını sordular şikayetim yok dedim aradan 2 hafta geçtikten sonra birde anneme siparişim oldu. kısacası insan birşeyden memnun kalınca teşekkür etmek istiyor

Allah razı olsun ilgi ve alakalarından söz vermiştim onlara memnun kalırsam hastanedeki herkese tavsiye edecem diye ama memnun kalmazsam her yere eleştri yazımı da yazacam diye :) gerçi insan almadan once firmayı arastırır ama bende tersi oldu cihazı aldıktan sonra firma hakkında şikayet varmı diye baktım ana ne yalan soylim tek bir şikayet bulamadım kredi kartımla online satın aldım yanında 1 set filtrede hediye ettiler 6 ay sonra ucret odemeden filtrelerim değişecekmiş.

biraz uzun bir yazı oldu ama sizde içtiğiniz su dan şüphe ediyor yada güvenemiyorsanız turksu firmasının delüx 2013 modelini alabilirsiniz. diğer modeller için birşey diyemiyecem daha ucuz modeller de vardı mesela 7 aşamalı multivitaminli model o daha ucuzdu bütçesi kısıtlı olanlar o modelide tercih edebilir birde sanırım iç anadolu ve daha doğu ve güneydoğuda ikammet edenler için VİP 2013 modeli varmış oralarda basınç düşük olduğu için pompalı olan bu modeli tavsiye ediyorlar fiyatlarını tam hatırlayamıyacam ama her bölgeye uygun arıtma cihazları vardı

şimdilik en çok damacana eziyetinden kurtulduğuma çok seviniyorum inşallah sizlerde damak tadınıza göre bir arıtma cihazı alır uzun yıllar kullanırsınız.

21 Nisan 2013 12:12

a.b.c.x.y.z.
Yasaklı

teşekkür ederim hocam yazınız için kısacası arıtma cihazı alırken mineral ve alkalin (ph) filtresinin olmasına özen gosterecegiz ph filtresini anladım ama mineral filtresi tam olarak hangi minerallari katmaktadır ?

21 Nisan 2013 12:16

dr.yasmin
Aday Memur

ağırlıklı olarak kalsiyum (özellikle cocuklarda kemik gelisimi icin cok gerekli) sodyum , potasyum , magnezyum gibi faydalı mineraller.

28 Haziran 2013 12:29

muhend.ist
Aday Memur

hocam oncelikle emeginiz icin tesekkur ederim beni buyuk bir kararsızlıktan kurtardıgınız icin. yazınızı zevkle okudum kafamdaki tum sorulara cevap veren bir inceleme olmus size guvenerek turksu firmasından istanbul delüx 2013 su arıtma cihazı modelini aldım 1 gun sonra gelip kurdular 1 haftadır kullanıyoruz suan bende eşimde suyun tadından cok memnunuz suyu analiz ettirdim degerler ideal cıktı iyiki size denk geldik tekrardan tesekkur ederiz

28 Haziran 2013 13:26

0640
Kapalı

Su arıtma cihazları tehlike saçıyor

Son zamanlarda çoğu kez tüketici kandırılarak satılan su arıtma cihazlarının tehlike saçtığı ortaya çıktı. Tüketicilerin doğal mineralli suyu tercih etmeleri öneriliyor.

Ev ve işyerinizde su arıtma cihazı kullanıyor iseniz bu haberi dikkatli okumanız gerekir. Zira su arıtma cihazları, sağlık sunmuyor, tehlike saçıyor. Su arıtma cihazlarından elde edilen suyun içilmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, doğru içme suyunun doğal mineralli su olduğunu söylüyor.

Su arıtma cihazları, zaman zaman gündeme geliyor ve toplumun önüne bir çözüm gibi sunuluyor. Oysa ev ve işyerlerinde kullanılan su arıtma cihazlarının birçok hastalığa davetiye çıkardığı ortaya çıktı.

Çoğu sağlıklı olmayan bu su arıtma cihazlarının, suda bulunan ve insan vücudu için gerekli olan mineralleri yok etmekten başka bir görev yapmadığı belirtildi. Bu cihazların farklı amaçlarla kullanılabileceğini belirten uzmanlar, ancak kesinlikle içme suyu için kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Büyük şehirlerde yoğun olarak kullanılan içme suyu arıtma cihazlarının, suyun bütün özelliklerini yok ettiği belirlendi. Bu önemli uyarı, Dokuz Eylül üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Ahmet Soysal'dan geldi. Doğadan çıkan kaynak suyunda vücudumuzun birçok hayati fonksiyonu için gerekli olan magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum, fosfor, bakır, çinko ve demir, gibi minerallerin bulunduğunu söyledi. Su arıtma cihazları vücut için yararlı tüm bu mineralleri süzerek yok ettiğini belirten Soysal, "Bu şekilde içilen suyun vücuda hiçbir yararı olmuyor. Vücuda hamallık yaptırılıyor" dedi.

Ahmet Soysal, bu tip arıtma cihazlarının sadece ticari pazarlama ürünü olduğunu, satan veya pazarlayan kişileri zengin etmekten öteye bir anlam taşımadığını ifade öne sürdü.

Arıtma cihazlarının bakımının yapılmasının ve içindeki belli parçalarının kullanıma göre belli aralıklarla değiştirilmesinin zaruri olduğunu hatırlatan Soysal, Bu cihazların belli aralıklarla sökülüp bakımı yapılması ve içindeki kimyasalların yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Soysal sözlerine şöyle devam etti:

"Bu cihazların kimyasal arıtma yapanları, biyolojik kirlenmeye ve mikroorganizmalar üretmeye yol açıyor. Bu da özellikle enfeksiyon hastalıklarına neden oluyor. Doğal olarak su mikrobiyolojik açıdan tehlikeli bir hal alıyor."

28 Haziran 2013 13:38

Argoth
Daire Başkanı

Hahaha çok iyi olmuş 0640, forumu iyice reklam yerine çevirdiler. Hani şu radyolarda gergedan diye bir ürünün reklamı var ya sürekli aynen o tadı aldım ilk iki mesajda=))

12 Temmuz 2013 20:54

dr.yasmin
Aday Memur

bol miktarda mineral içeren doğal su için demişsiniz de kaç kişinin evinin musluğundan doğal mineralli su akmakta? zaten bu sıkıntıdan dolayı su arıtma cihazı almıyormuyuz? lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim.

evimizden akan suda belli bir miktar mineral var diye buyuk miktarda çamur kirec ve kimyasal maddeleri de yanında almamız kabul edilemez hatta dusunulemez bile.

arıtma cihazı alırken ve tavsiye ederken en az 7 aşamalı olanları tercih edin dedim zira tavsiye ettigim istanbul delüx ve ankara vip modellerinde mineral filtresinde sodyum, potasyum kalsiyum magnezyum v.b mineraller içeren doğal mineral filtresi mevcut ayrıca suyunPh seviyesini artırın Alkalin(Ph) filtreside mevcut bundan mütevellit malesef şuan su arıtma cihazı kullanmaktan başka caremiz yok. taşımasından ve zahmetinden çekinmeyenler damacana suyud akullanabilirler fakat o sularda malesef evimize gelene kadar tekrardan kirlenmektedir muhafaza edildikleri kaplara güvenemediğim için önümde tek seçenek kaldı yalnız bir daha uyarıyorum mineral filtresi olmayan modelleri tercih etmeyin ragbet gostermeyiniz.

son olarak arıtma cihazınızı taktırdıktan sonra suyun ölçümünü yaptırmayı unutmayınız!!

23 Temmuz 2013 18:19

0640
Kapalı

Su Arıtma Cihazları Pazarlama Aldatmacası!

Evsel tip arıtma cihazları günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bir çok insan şehir şebekesi suyunun içiminin hoş olmadığını düşünerek damacana sularına yönelirken, hesap kitap sonucu damacana suyunun pahalıya geldiğini düşünenler ev tipi küçük arıtma cihazlarına yöneliyorlar. Bir dönem sadece suyun sertliğini alan, ama bunun yanında suya sodyum ilave eden basit reçineli sistemlerin yerini artık reverse osmosis (ters ozmoz) adı verilen teknik alt yapısı güçlü arıtma cihazları almaya başladı. Bu cihazların yaygınlaşmasında içme ve kullanma suyu kalitesindeki değişiklikler etkili olurken, arıtma cihazı üreticisi firmaların pazar arayışı çabalarının da önemli bir yeri bulunmaktadır.

Geçmişte arıtma cihazı pazarlama taktiklerinin başında suya klor ölçümünde kullanılan ortotolidin, tetrametil benzidin gibi maddeler katarak şehir şebekesi suyunun renginin değiştiğini, ama arıtma cihazından elde edilen suyun berraklığını koruduğunu göstermek yaygın bir tanıtım yöntemiydi. Burada herhangi bir hile olmamakla birlikte su analizi konusuyla ilgisi olmayan normal bir bireyin bilgisizliğinden yararlanarak renk değişikliğini suyun kirliliğine dayandırmak gibi YANLIŞ YÖNLENDİRME yapılıyordu. Bu renk değişiminin altında yatan gerçek şu şekilde özetlenebilir: ortotolidin, tetrametilbenzidin veya DPD tablet adı verilen maddeler suya ilave edildiklerinde sudaki klorla reaksiyona girerek sarı renk meydana getirirler, eğer katılan bileşik içerisinde bromfenolbule adı verilen madde de varsa mavi renk meydana gelecektir. Bu renk değişimi kötü bir şey olmadığı gibi aksine suyunuzun yeterince klorlandığını ve sudan bulaşabilecek mikrobik hastalıklara karşı güvende olduğunuzu gösterir, yani arzu edilen bir şeydir. Arıtma cihazları sudaki kloru yok ettiğinden daha sonra suya bulaşabilecek mikroplara karşı suyunuz korumasız hale gelecektir.

Gelelim bugünlerde yaygın olarak kullanılan daha teknik bir aldatmacaya?

Bir şekilde görmüş veya duymuşsunuzdur: su arıtma cihazı tanıtımı yapan kişi bir bardak çeşme veya damacana suyuna iki tane metal çubuk sokup bunları bir pile (veya elektriğe) bağlıyor ve sistemi çalıştırdığında suyun içerisinde kahverengimsi bir renk ve çökeltiler meydana geliyor. Arıtma cihazından alınan suda ise bu tür bir değişiklik oluşmuyor ve pazarlamacı bu renk değişiminin ve çökeltilerin sudaki pisliğin bir göstergesi olduğunu ifade ediyor. Buradaki olay kullanılan düzeneğin yapısından dolayı YANLIŞ YÖNLENDİRMEYİ AŞMAKTADIR.

Bu renk değişimi ve çökelti oluşumunun mekanizması şu şekilde özetlenebilir: yukarıda yapılan işlem ilköğretimde tüm çocuklara gösterilen ve yaptırılan basit bir elektroliz olayıdır, ancak bir farkla: kullanılan metal çubuklardan (elektrodlar) birisi özel olarak hazırlanmıştır. Elektroliz olayında kullanılan elektrotlar genelde çelik veya benzeri bir metalden üretilirken, burada anot ucunda kullanılan elektrot yüksek miktarda demirle kaplanmıştır. Eğer su iletkense buradaki demir elektrottan serbest bırakılarak ortama karışır ve az miktarda renk değişimi ve çökelti meydana getirir, eğer suda bir miktar sodyum klorür daha doğrusu klorür varsa hem iletkenlik artacak hem de demirle klorür reaksiyona girerek bariz bir sarımsı-kahverengi renk değişimi ve çökelti oluşacaktır. Ancak ters ozmozla çalışan arıtma sistemleri suyun iletkenliğini ve özellikle de klorürü ileri derecede azalttıklarından renk değişimi ve çökelti oluşmayacaktır. Eğer arıtma cihazından alınan suya az miktarda sofra tuzu atasanız renk değişimi ve çökelti oluşumunun bu suda da olduğu kolayca görebilirsiniz. Yani sudaki renk değişimi ve çökelti kirlilikten değil vücudun dengesi için suda bulunması son derece önemli olan klorür gibi doğal bir iyonun doğal olmayan bir şekilde serbest demirle reaksiyona sokulmasından kaynaklanmaktadır.

Bir çok su arıtma cihazı satıcısının, bu pazarlama tekniğini kullanmalarına rağmen olayın mekanizmasını bilmediklerinden dolayı bu tür yöntemlere başvurdukları, dolayısı ile müşteri konumundaki halkın yanı sıra satıcıların da konu hakkında bilgilendirilmeleri halk sağlığı açısından son derece önemlidir.

23 Temmuz 2013 19:36

Argoth
Daire Başkanı

Yine döktürmüş 0640 kardeş=)

16 Ağustos 2013 11:24

sumeyrademirci
Aday Memur

bu arıtıma cihazlarında çok fire verdiği söylenmişti %40 suyun boşa gitti deniyor

27 Ağustos 2013 13:46

Elif E
Aday Memur

teşekkürler 0640 :)

31 Ağustos 2013 01:00

dr.yasmin
Aday Memur

bu arıtıma cihazlarında çok fire verdiği söylenmişti %40 suyun boşa gitti deniyor


sumeyrademirci, 6 yıl önce - Alıntıya git

haklısınız sizinde dediginiz gibi yer yer yuzde 40 ı buldugu olur suyunuz cok kirliyse bu degerleri bulması normal. ne kadar kirli su o kadar atık su . eger su faturası konusunda hassassanız bizim gibi atık su hortumunu bir depo yada hazneye baglayabilir balkon v.b kaba islerde o suyu kullanabilirsiniz.

18 Eylül 2013 00:36

ferrarisiz-bilge
Aday Memur

d.r.yasmin hocam öncelikle vakit ayırıp uzun uzun yazdıgınız icin tesekkur ederim. tavsiyenize uyarak istanbul delüx 2013 modelini aldım aynı gün gelip takacaklarını soylediler umarım memnun kalırız zira en çok kucuk cocuklarımız icin endiseleniyoruz baya bi arastırdık yazınızı cok begendim hayırlısı birkac gun kullandıktan sonra görüşlerimi aktaracagım

11 Ekim 2013 19:07

ferrarisiz-bilge
Aday Memur

yaklasıık 1 ay once tavsiyenize uyup turksu adlı arıtma firmasından istanbul delüx 2013 model arıtma cihazını almıştım yaklaşık 1 aydır kullanıyoruz yorum yazmak icin acele etmek istemedim zira sonradan suyun tadı degisir mi bozulurmu makina arıza verir mi diye emin olmak istedim fakat buraya asıl giriş amacım cihazı övmekten ziyade sizlere tesekkur etmek beni cok buyuk bir kararsızlıktan kurtardıgınız icin. suyun tadı erikli gibi cok hafif yumusak ve lezzetli arıtma cihazına gelince nazar degmesin varlıgından haberimiz bile olmuyor cok sessiz calısıyor eşim benden daha karamsardı ama şuan is yerine şişeyle arıtma suyu goturuyor :) yalnız tasarruftan degil arıtma suyu daha hafifmiş sanırım baya bi alıştık tadına kotu yanı damagımız hafif suya alıstıgı icin nerdeyse her suyun tadında varsa bir koku yada agırlık hissedebiliyor ayırtedebiliyoruz. bu iyi biseymi kotu biseymi bilmiyorum :) Ph ını olcturduk 8.3 çıktı sanırım bu iyi bi deger mineralli olmasıda cocuklarım icin iyi oldu kısacası su sorununuzu size guvenerek cozduk Allah sizden de bu guzel cihazdan da razı olsun darısı benim gibi aylarca en iyi arıtma cihazı hangisi diye bilgisayar basında gunlerini arastırma yaparak gecirenlere.

29 Ekim 2015 19:06

aylinkaplan
Aday Memur

ben royal green su aritmadan aldim cokta memnunum tavsiye ederim

02 Ekim 2016 21:24

aylinkaplan
Aday Memur

1 yılı aşkın kullanıyorum geçen ay filtre bakımlarını yaptırdım suyun tadı hala ilk aldığım gün gibi güzel filtre takiplerini de firma kendi yapıyor. royal green ailesine tekrardan teşekkür ederim

03 Ekim 2016 09:13

simsek.ayhan
Aday Memur

1 Yıldır Royal green su arıtma cihazı kullanıyorum dün filtre değişimi için geldiler ve filtreleri 75 tl ye değiştirdiler hep merak ederdim suyun ph değeri kaç diye gelen servise ölçüm yaptırdım 8,6 ph çıktı musluk suyu 7,3 ph çıktı 1 yıldır kullandığım pentek marka alkali filtresi sayesinde suyun ph değerinin ortalama 1-2 yıl korunduğunu söyledi servis elemanı benim aldığım su arıtma modeli vip serisi olarak geçiyor. ben nakit 650 tl ye almıştım şimdi fiyatı 750 tl olmuş komşularım bile suyun tadını beğendiler her sorana tavsiye ettim 1 kaç arkadaşım daha aldı hepside bu üründen memnun olduğunu ve firmanın gerçekten ilgilendiğini söyledi.bu cihazı tercih etmemin tek sebebi filtreleri Amerikan malı olması idi gerçekten çin yada taiwan malı alıpda hüsrana uğramayın derim royal green su arıtma firması bu işin en iyisi geldi bana tercih sizin ben nacizane görüşlerimi bildirdim pişman olmayacağınızı bildiğim için yazmak istedim.

22 Eylül 2017 11:13

Edim73
Aday Memur

merhaba ben İstanbul dayım,

uzun süre su arıtma cihazı aradım.250 tl den 3000 tl ye kadar fiyatlar gördüm.

kararsız kaldım.

ELEKTRONİK DEVRELERİ YOK,beyin gösterge yok, neden 1500-3000 arası diye düşünürken.işi kendimce çözdüm.

MARKAYI YARAT ,PRİM DAĞIT,SENET TOPLA,BÜYÜK ORGANİZASYON KUR.TABİ PAHALI OLUR.

ÖNEMLİ OLAN FİLTRE;

DÜNYANIN 1 NUMARASI OMNİPURE VE FİLMTEC.FİLTRELER.

BU FİLTRELERDEN CİHAZ ÜRETİP SATAN

TRUVA SU ARITMA HİJYEN ADINDA İMALATÇI BİR FİRMA İNTERNETTEN ULAŞTIM.CİHAZI DENEDİM HARİKA PSKOLOJİK OLARAK RAHATLADIM.O MARKALARIN ÜZERİNEFİLTRE ÜRETİCİSİ YOK.5 FİLTREDE AMERİKAN MALI ÜSTELİK DAHA UCUZ.1400 TL.

www.truvaaritma.com deneyin derim 5 yıl da garanti verdiler.bana çok samimi geldiler.çünkü üretici firma filtre ithal et yerli kasada topla bu kadar basit.

30 Kasım 2017 01:02

yelkovanweb
Aday Memur

Kafanızı karıştırmadan sadece 3 modeli baz alan kaliteli su arıtma cihazları,

En İyi Su Arıtma Cihazı Hangisi

http://www.3eniyi.com/en-iyi-su-aritma-cihazi-hangisi/

16 Ocak 2018 17:58

dr.yasmin
Aday Memur

Değerli uyeler ozelden cok mesaj alıyorum hangi modeli aldınız diye 3-4 ay da bir hesabıma girebiliyorum yani ben size donus yapana kadar siz almıs oluyorsunuz zaten ki herkes benim kullandıgımdan almış tesekkur etmis geri donus yapamadım kusura bakmayın yogun oluyoruz konu baslıgında da belirttiğim üzere turksu firmasının urununu kullanıyorum kapalı kasa 3. yıla girdim filtreleri duzenli olarak degistirdiler suyun tadı ilk gunku gibi güzel hastanemizdeki laboratuvarda 6 ay da bir suyu tetkik ettiriyorum herhangi bir bakteri üremesi veya minerallerde bir düşüş gözlemlemedim. cihazla ilgili teknik bir sorun yasamadım ama herhangi bir problem yasarsam burda paylasırım. cok acil bir sorunuz olursa özelden yazarsanız cevaplamaya calısırım. herkese saglıklı gunler dilerim.

06 Nisan 2018 19:45

ferrari-212
Aday Memur

Değerli uyeler ozelden cok mesaj alıyorum hangi modeli aldınız diye 3-4 ay da bir hesabıma girebiliyorum yani ben size donus yapana kadar siz almıs oluyorsunuz zaten ki herkes benim kullandıgımdan almış tesekkur etmis geri donus yapamadım kusura bakmayın yogun oluyoruz konu baslıgında da belirttiğim üzere turksu firmasının urununu kullanıyorum kapalı kasa 3. yıla girdim filtreleri duzenli olarak degistirdiler suyun tadı ilk gunku gibi güzel hastanemizdeki laboratuvarda 6 ay da bir suyu tetkik ettiriyorum herhangi bir bakteri üremesi veya minerallerde bir düşüş gözlemlemedim. cihazla ilgili teknik bir sorun yasamadım ama herhangi bir problem yasarsam burda paylasırım. cok acil bir sorunuz olursa özelden yazarsanız cevaplamaya calısırım. herkese saglıklı gunler dilerim.


dr.yasmin, 1 yıl önce - Alıntıya git

çok acil olursa türksu diye sattığı web sitesinden ulaşırsınız bu doktor beyin

bukadar yalan dolanla kimi kandırıyorsunuz her forumda maskeniz düştü hala bir çok foruma çeşitli kullanıcı adında yazılar yazıyorsunuz arıtmacı olduğunuz gün yüzüne çıktı araştırın iyice görürsünüz.

Toplam 39 mesaj
 
ANKET
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği program, fikrinizi değiştirdi mi?