Editörler : "eskiyara"Pangaea
12345678910111213»

sgokmen45
Aday Memur
01 Mayıs 2013 19:35

Sonuna kadar katılıyorum Allah'a iman çok kolay fakat acaba niye aynı baskıyı başörtümle beni gördüklerinde de bana karşı gösteriyor bu insanlar sizin deyiminizle uzaylıymışım gibi neden bana karşıda aşağılayıcı tutum gösteriyorlar anlıycağınız zorluk çeken birtek siz değilsiniz...

karataylan, 11 yıl önce

Aynen öyle kolay değil öncelikle size karşı nefretle bakan gözlere alışmanız gerekiyor. Çünkü ne olduğunuz siz açıklama yapmasanız bile anlaşılıyor. Birileri sürekli sizle uğraşabiliyor ya da sürekli dini tebliğle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Alaylar da cabası. Namaza gitmemeniz, veya okuduğunuz gazete elinizdeki kitap veya benim kolumda dövme vardı bir gün serbest kıyafetle gittiğimiz okul kermesinde bunu gören din kültürü hocasının tuhaf tavrına maruz kaldım.

Deyim yerindeyse size uzaylı gibi davranırlar. Ama biz tüm bu baskılara göğüs germek ve karşıt görüşlere olabildiğince hoşgörülü yaklaşmayı insanlık görevi olarak addederiz.

Gerçekten bu ülkede ateist olmak kolay iş değil.

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 20:21

Empati yeteneği gelişmemiş insanlarla karşılaşmışız demek ki. Ben kişisel olarak tepki vermiyorum yalnız genel görüşüm eğek seküler eğitim veriyorsak başörtüsü bu eğitim sisteminin içeriğiyle uyuşmuyor.

Çalıştığım okuldaki bayan hocalar dersleri bitince örtülerini takıp gidiyorlar. Eğitim esnasında takmıyorlar. Çözüm bu şekilde giderilebilir.

sgokmen45, 11 yıl önce

Sonuna kadar katılıyorum Allah'a iman çok kolay fakat acaba niye aynı baskıyı başörtümle beni gördüklerinde de bana karşı gösteriyor bu insanlar sizin deyiminizle uzaylıymışım gibi neden bana karşıda aşağılayıcı tutum gösteriyorlar anlıycağınız zorluk çeken birtek siz değilsiniz...

FevziBey
Aday Memur
01 Mayıs 2013 20:37

Zorunlu din dersi de zorunlu inkılap tarihi de yanlıştır. Herkes kendi okulunu açarsa bu tartışma biter.

Kemalistlerin bu özgürlükçü eğitim anlayışından çok rahatsız olacakları da aşikardır. Eğitimde oluşturdukları tekeli, kaybetmek de istemezler.

Olması gereken her dinin, mezhebin, ideolojinin (Ankara?dan bir müfredat dayatması, müdahale olmaksızın) kendi oluşturdukları müfredatla kendi okullarını açabilmesidir. Devlet, bu okulları sadece insan hakları, şiddete yöneltmeme vesaire gibi noktalarda denetlemelidir. Mesela aleviler kendi inançlarına uygun bir okul açabilmelidir.

Mevcut eğitim sistemi Kemalist ideolojiye göre yapılandırılmıştır. Ama bu ülkede Kemalist olmayan milyonlarca aile var. Onlar da özgürce okullarını kurabilmelidir.

Benim inancım şudur: Çocuk, devletin değil ailenindir. Ailenin inançlarına aykırı bir dinin, ideolojinin zorla propagandası o aileye ve çocuğuna bir baskıdır, zulümdür.

karataylan, 11 yıl önce

Benim derdim başörtüsünün tarafsız olması gereken seküler bir kurumda takılmaması gereği. Bu ülke halen daha laik bir ülke. Kurumlarında da laik devletin gereği olan inançlara eşit ve tarafsız yaklaşma kaidesi uygulanmaktadır.

Ülkenin çoğunluğu müslüman dahi olsa eğitim verdiğiniz sınıflardaki bir adet dahi olsa farklı inanç veya mezhepten öğrenciyi koruyan devlettir laik devlet.

Seküler eğitimin kaidesi bilimsel olmasıdır. Böyle bir eğitim sisteminde zaten din derslerinin de olmaması gerekir.

Laik devlet bilimsel eğitim verir. Hurafe öğretmez. Sanat öğretir, çocuklara somut beceriler kazandırmayı eleştirel aklı geliştirmeyi öğretir. Sorğulamayı öğretir.

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 20:46

Bu ülkede Kemalist eğitim tekeli mi varmış???

Ben 1946'dan sonra rafa kaldırıldı diye biliyorum...

12 Eylül'ün Türk İslam sentezli eğitim modeli ne zamandan beri kemalist eğitim oldu??

Her mezhebin kendi okulu olsun demek ülke bölünsün demekle aynı şeydir.

Her devletin tek bir ideolojisi olur o ideoloji ile eğitim yapılır nesiller yetiştirilir.

Devleti kuran kemalist kadrolardır. Kurtuluş savaşının önderliğini yapan kadro kemalisttir dolayısıyla devlet kemalist eğitim yapacaktır.

Ama bu mümkün olamadı. 1946'da devrimci kemalist eğitim terkedildi. Köy Enstitüleri CHP içindeki toprak ağaları tarafından kapatıldı.

sgokmen45
Aday Memur
01 Mayıs 2013 20:59

Ben sizinle aynı düşünemem benim dinim bana başını örtmelisin diyor ben özgürce mesleğimi yaparken inancımla çelişemem bu da benim hakkım başımı örttüğüm için branşımı farklı anlatmıyorum aksine kendimi daha rahat hissettiğim için daha rahat işliyorum dersimi öğrencilerime matematik yerine din dersi vermiyorum öğrencilerim benim gibi değiller diye onlara farklı davranmıyorum ne sakıncası var benim örtümle derse girmemin bunu anlayamıyorum

karataylan, 11 yıl önce

Empati yeteneği gelişmemiş insanlarla karşılaşmışız demek ki. Ben kişisel olarak tepki vermiyorum yalnız genel görüşüm eğek seküler eğitim veriyorsak başörtüsü bu eğitim sisteminin içeriğiyle uyuşmuyor.

Çalıştığım okuldaki bayan hocalar dersleri bitince örtülerini takıp gidiyorlar. Eğitim esnasında takmıyorlar. Çözüm bu şekilde giderilebilir.

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 21:13

Başörtüsü ile derse girerseniz sınıfta bulunan farklı inanç ve mezhepten insanlara karşı tarafsız olamazsınız. Tıpkı benim bir parti rozeti takarak sınıfa girmem gibi.

Mesela benim öğrencilerim benim ateist olduğumu bilmezler. Onlara bunu ifşa edecek en ufak bir sembolik gösterge taşımıyorum. Neden? Çünkü aetizm bir fikir ve görüştür. Bir yaşam biçimi değildir. Kendi yaşam biçimimi veya siyasi ideolojimi lanse eden bir rozet veya amblemle de derse girmediğime göre ben sizden daha tarafsız olmuş durumdayım.

Mesela biyoloji öğretmeni olsaydınız evrim kuramını mı anlatacaktınız yoksa bilimsel açıdan hiç bir ispatı ve geçerliği olmayan yaratılış fikrini mi?

Fen dersinde yaptığınız deneyin sonucunda bu sonucu bize sağlayan allah mıdır diyecektiniz?

sgokmen45
Aday Memur
01 Mayıs 2013 21:27

Tarafgirlik bu kadar çabuk ortaya çıkacaksa zaten çıkar mesela aynı memleketlisine aynı takım taraftarına vs. ben bunların sadece sizin önyargınız olduğu kanısındayım aksi takdirde benim kim olduğum nasıl giyindiğim sadece beni ilgilendirir ve öyle de olmalı yoksa toplumun herkesiminde bunu görebiliriz başörtülü kariyer kız başı örtülü olmayana farklı mı davranacak ya da başı açık eczacı başı örtülüye ilaç vermeyecek mi bilim konusuna gelince ben her bilimin eninde sonunda Allah'a vardığına inanıyorum ama çocuklarıma müfredatı veriyorum bunun için farklı görüş sahibi olmaya gerek yok bilinçli bir öğretmenin davranması gerektiği gibi davranıyorum fakat zaten eskisi gibi evrim safsataları anlatılmıyor öğrencilere ( safsata benim görüşüm). :)

ayncalud
Şef
01 Mayıs 2013 21:32

İsmim Muhammed olduğu için üniv. de ateist hocamdan çok çektim bu ateistlere devlet dairesinde iş vermemek gerekiyor görevlerini kötüye kullanarak müslüman halka zulm ediyorlar

karataylan, 11 yıl önce

Başörtüsü ile derse girerseniz sınıfta bulunan farklı inanç ve mezhepten insanlara karşı tarafsız olamazsınız. Tıpkı benim bir parti rozeti takarak sınıfa girmem gibi.

Mesela benim öğrencilerim benim ateist olduğumu bilmezler. Onlara bunu ifşa edecek en ufak bir sembolik gösterge taşımıyorum. Neden? Çünkü aetizm bir fikir ve görüştür. Bir yaşam biçimi değildir. Kendi yaşam biçimimi veya siyasi ideolojimi lanse eden bir rozet veya amblemle de derse girmediğime göre ben sizden daha tarafsız olmuş durumdayım.

Mesela biyoloji öğretmeni olsaydınız evrim kuramını mı anlatacaktınız yoksa bilimsel açıdan hiç bir ispatı ve geçerliği olmayan yaratılış fikrini mi?

Fen dersinde yaptığınız deneyin sonucunda bu sonucu bize sağlayan allah mıdır diyecektiniz?

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 21:52

Ben ateistim ve devlet okulunda resim öğretmeniyim. Başörtülü öğrencilerimi örtülerini yapmaları için 5 dakika erken bırakıyorum dersten. Namaz kılmak isteyen öğrencim derse 10 dakika geç geliyor ama ben yok yazmıyorum. Ben üstelik siyasi görüş olarak kemalist ulusalcı biriyim.

Üniversitedeki ateist öğretim görevlisinin empati yeteneği yokmuş ne diyelim. Ayıp etmiş yani.

ayncalud, 11 yıl önce

İsmim Muhammed olduğu için üniv. de ateist hocamdan çok çektim bu ateistlere devlet dairesinde iş vermemek gerekiyor görevlerini kötüye kullanarak müslüman halka zulm ediyorlar

ayncalud
Şef
01 Mayıs 2013 22:04

senin bu yazdıklarının propaganda olmadığını nerden bilelim. Dinini doğru yaşayan bir Müslüman yalan söylemez ama Allah tan korkmayan birinin sözüne nasıl inanalım?

karataylan, 11 yıl önce

Ben ateistim ve devlet okulunda resim öğretmeniyim. Başörtülü öğrencilerimi örtülerini yapmaları için 5 dakika erken bırakıyorum dersten. Namaz kılmak isteyen öğrencim derse 10 dakika geç geliyor ama ben yok yazmıyorum. Ben üstelik siyasi görüş olarak kemalist ulusalcı biriyim.

Üniversitedeki ateist öğretim görevlisinin empati yeteneği yokmuş ne diyelim. Ayıp etmiş yani.

karataylan
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 22:19

Neden bu konuda propaganda yapma gereği duyayım ki? Benim için ahlaki ölçüt dini değildir ki..Ahlak doğada zaten vardır. Mesela ben içki kullanmıyorum. Gayet düzenli yaşayan biriyim. Düzenli spor yapıyorum. İçkinin karaciğerime zararı olduğunu bir dini emir olduğu için bilimsel bir veri olduğu için bilmekteyim.

Kız öğrencilerim 17-18 yaşlarında ve soyut somut bilgiyi ayırt edecek olgunlukta insanlar. Hiç bir etki altında kalmadan kendi istekleriyle kapanmışlar. Burada bana düşen inançlarını özgürce yaşamaları için olanak sağlamaktır.

Ayrıca ben günlük hayatta hiç bir dindar kişiyle tartışma içine de girmem. Ne siyasi ne bilimsel. Empati yeteneğimi bu sayede geliştirebildim. Zamanında çok fazla tartışıyordum dindar meslektaşlarımla ama artık yapmıyorum.

ayncalud, 11 yıl önce

senin bu yazdıklarının propaganda olmadığını nerden bilelim. Dinini doğru yaşayan bir Müslüman yalan söylemez ama Allah tan korkmayan birinin sözüne nasıl inanalım?

FevziBey
Aday Memur
02 Mayıs 2013 00:34

Eğitim sistemi baştan sona ideolojik propaganda ile doludur. Mesela, ilkokul ders kitaplarını inceleyin, görün. Bu ideoloji ne derece doğru ne derece yanlıştır? Oraya girmiyorum. İnanan ve bağlısı olanlara saygı duyarım. Ama siz ideolojinizin, siyasi kanaatinizin propagandasını tarafsızlık adı altında bu ülkenin bütün çocuklarına zorla yaparsanız (ki yapılıyor) buna saygı duymam. Çünkü hangi din,mezhep, ideoloji vs. olursa olsun zorla herhangi bir inancın tüm çocuklara propagandası zorbalıktır, faşizmdir. İş, din dersine gelince bu derse karşı olduğunuz için bu dersin zorunlu olmasına itiraz ediyorsunuz. (Bu noktada size katılıyorum.) Ama iş, sizin taraftarı olduğunuz fikre gelince özgürlükçü (!) söyleminizin hakiki yüzü ortaya çıkıyor. ?Benim ideolojimin bu ülkede her öğrenciye zorla propaganda edilmesi gerekir.? Hocam, bu söylemin neresi çağdaştır, bilimseldir? Eğitim sisteminde resmi ideoloji sorgulanamayan, eleştirel düşünce ile kendisine yaklaşılması mümkün olmayan bal gibi bir dogma haline getirilmiştir. Dogmaların propagandasına siz bilimsellik mi diyorsunuz? (Bu ülkede kaç aydının resmi ideoloji eleştirisinden dolayı hapse girdiğini herhalde biliyorsunuzdur.)

Ülke bölünür mü? Mesela bir Alevi öğrenci düşünün. Siz isteseniz de istemeseniz de bu öğrenci kendi mezhebini okuldan çıkınca evde, çarşıda zaten öğreniyor. Öğrenmek en doğal hakkıdır da. Bu öğrenci zaten evde öğrendiği düşünce okulda (Alevilerin açtığı okulda) öğrensin. Devlet de denetlesin. Bu kadar. Özgürlükler, temel haklar ülkeyi bölmez.

?İstiklal harbini Kemalistler kadrolar yaptı.? iddiası tamamen ideolojik bir propagandadır. Resmi tarihin asırlık söylemidir. Mehmet Akif örneğine bakarsanız hakikatin ne derece bizden uzak tutulmaya çalışıldığı anlaşılır. Mehmet Akif, bu ülkeyi terk etmek zorunda kalmadı mı? Rahmetlinin cenazesine katılanlar dahi sorguya alındı. Hiç duymuş muydunuz? Sabahattin Ali?nin öldürülmesi, Kemal Tahir?in yıllarca hapiste kalması ve daha neler neler?

?? devlet kemalist eğitim yapacaktır.? cümlesiyle, eğitim sisteminde Kemalizmden başka düşünceye yer olmadığını söylediğinizde esasen başka söylenecek söz kalmıyor. İşte sizin dogmalarla örülü; özgür(!) çağdaş (!) bilimsel (!) eğitim anlayışınız bu?

Militarizmden, dogmalardan arınmış özgür bir eğitim sistemini görebilmek dileğiyle?

karataylan, 11 yıl önce

Bu ülkede Kemalist eğitim tekeli mi varmış???

Ben 1946'dan sonra rafa kaldırıldı diye biliyorum...

12 Eylül'ün Türk İslam sentezli eğitim modeli ne zamandan beri kemalist eğitim oldu??

Her mezhebin kendi okulu olsun demek ülke bölünsün demekle aynı şeydir.

Her devletin tek bir ideolojisi olur o ideoloji ile eğitim yapılır nesiller yetiştirilir.

Devleti kuran kemalist kadrolardır. Kurtuluş savaşının önderliğini yapan kadro kemalisttir dolayısıyla devlet kemalist eğitim yapacaktır.

Ama bu mümkün olamadı. 1946'da devrimci kemalist eğitim terkedildi. Köy Enstitüleri CHP içindeki toprak ağaları tarafından kapatıldı.

Mathematician
Genel Müdür
02 Mayıs 2013 00:47

çoğu hıristiyan ülkede serbestçe başörtüsüyle derse girilebilirken, tarihi İslam ile yoğrulmuş bu topraklarda buna karşı çıkmak zalimliktir, zulümdür.

toplum baskısından korktukları için açıkça "ben müslüman değilim" diyemeyen ya da İslam ile kavgalı olan kişiler, bu mücadelelerini bu şekilde sürdürmektedir.

zaten bu kafa yüzünden bugün insanlar aman İslam düşmanları gelmesin diye "mecburen" mevcut iktidara oy veriyor...

brkrsln
Memur
02 Mayıs 2013 01:18

12 yıldır başta olan müslüman iktidar çözse ya başörtüsü sorununuzu, genelkurmay başkanı bile içerde,ne bahaneleri kaldı? ama doğru ya çözerlerse bir daha ki seçime sizi nasıl sömürecekler değil mi sayın hocam?

Mathematician, 11 yıl önce

çoğu hıristiyan ülkede serbestçe başörtüsüyle derse girilebilirken, tarihi İslam ile yoğrulmuş bu topraklarda buna karşı çıkmak zalimliktir, zulümdür.

toplum baskısından korktukları için açıkça "ben müslüman değilim" diyemeyen ya da İslam ile kavgalı olan kişiler, bu mücadelelerini bu şekilde sürdürmektedir.

zaten bu kafa yüzünden bugün insanlar aman İslam düşmanları gelmesin diye "mecburen" mevcut iktidara oy veriyor...

Mathematician
Genel Müdür
02 Mayıs 2013 01:40

brkrsln, son yazdığım paragrafı okudun mu? yoksa bu saatte okuduğunu anlamakta zorluk mu çekiyorsun?

brkrsln
Memur
02 Mayıs 2013 01:59

ben okuduğumu ve ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum merak etmeyin,bende size diyorum ki şu ''mecburen'' oy verdiğiniz müslüman iktidar 12 yıldır başımızda,bahsettiğiniz '' islam düşmanları '' silivride hapis yatıyor, ak parti bürokratları hukuk sisteminden tutun yüksek öğrenime kadar devletin bütün stratejik kurumlarının başında,neden hala çözmüyorlar baş örtüsü sorununu? ''mecburen''oy verememenizden mi korkuyorlar ?

brkrsln, son yazdığım paragrafı okudun mu? yoksa bu saatte okuduğunu anlamakta zorluk mu çekiyorsun?

brkrsln
Memur
02 Mayıs 2013 02:05

bahsettiğin ''islam düşmanları''geri gelse ne olacak,başörtüsü zaten hala yasak,size zorla içki içirip,seccadeyi altınızdan mı çekecekler,la fontaine'den masallar,yersen.

02 Mayıs 2013 12:30

siz evrim teorisine karşı çıkanların sadece başörtülü öğretmenler mi olduğunu sanıyorsunuz, başörtülü olmayan biyoloji öğretmenlerinin hepsi evrim teorisini mi destekliyor. bu ülkede evrim teorisini destekleyen insanların oranı %5 bile değildir. ayrıca ben inançlı bir insan olarak evrim teorisi ile yaradılış inancını birbirinin alternatifi olarak görmüyorum. birisi bilimsel bir teoridir diğeri bir inançtır. canlıların evrim geçirmiş olması onların bir yaradan tarafından yaratılmamış olduğu anlamına gelmez zaten. başörtülü olmayan herkesi ateist mi sanıyorsunuz. çok saçma önyargılarınız var.

karataylan, 11 yıl önce

Bu örnek öğretmenlerden (mesela aralarında fen bilgisi ya da biyoloji öğretmeni var mı bilmiyorum) birine bir öğrenci evrimle ilgili evrimi savunan bir fikri beyan etse acaba yine de adil davranacaklar mı? Yoksa kendi ideolojisini mi dayatacak?

Veya ateist bir öğrencisine karşı din dersinde bu öğretmenlerimiz eşit davracak mı?

Altıngül
Yasaklı
02 Mayıs 2013 13:34

Şalvar, çarık, türban, burka, kara çarşaf ile Arap erkeklerinin giydiği uzun beyaz entari veya uzun veyaz don okullara yakışmaz!. Bana da yakışmaz!. Çok acaip olurdum.

02 Mayıs 2013 14:08

bir dene belki yakışır : ) zavallı bunak atı alan üsküdarı geçti...ilaçlarını ihmal etme...

Altıngül, 11 yıl önce

Şalvar, çarık, türban, burka, kara çarşaf ile Arap erkeklerinin giydiği uzun beyaz entari veya uzun veyaz don okullara yakışmaz!. Bana da yakışmaz!. Çok acaip olurdum.

Toplam 285 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi