Editörler : yaralı-bir-öykü
23 Aralık 2014 09:03

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

sebzenin ve meyvenin hormon ve kimyasldan uzak olarak almamız neredeyse imkansız köyde değilsek.Ki toprak eskisi gibi değil,her geçen gün hava sahası olsun,toprak olsun ilaçlanıyor,kirleniyor ve verimini kaybediyor.sadece karadeniz kaldı elimiz de.

24 Aralık 2014 16:43

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

AYIN BESLENME İPUCU

Yemeklerinyanında içecek yerine su içmek hem daha az yememize,hem de günlük su miktarını tamamlamamıza yardımcı olur.

30 Aralık 2014 13:34

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

ni̇tri̇k oksi̇t hayati̇ organlara kan akişi i̇çi̇n yardimci olur.damar tikanmalrinin önlenmesi̇ne varana kadar kilcal damarlara kadar kan yoluyla besi̇nleri̇n ulaşmasina yardimci olur.

ni̇tri̇k oksi̇t vücutta üreti̇li̇r normal şartlarda.geceleri̇ en az sevi̇yeye düşmektedi̇r ve bu nedenle kalp kri̇zleri̇ genelde geceleri̇ olmaktadir.

02 Ocak 2015 23:22

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

kandilinizi kutlar,dualarınızın kabulune vesile olmasını sağlık huzur mutluluk getirmesini dilerim.

05 Şubat 2015 11:34

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

hep sudan bahsedi̇yoruz.su çözücü özelli̇ktedi̇r.

1 bardak colanin atilmasi i̇çi̇n 32 bardak su i̇çmeli̇yi̇z mesela.

yemekten önce bi̇r bardak su i̇yi̇ geli̇r.yemekten sonra 1 saat geçmeden su tavsi̇ye etmeyi̇z.

protei̇nli̇ et yemeği̇ gi̇bi̇ gidalar alirken vücudun onu si̇ndi̇rmesi̇ kullanabi̇lmesi̇ i̇çi̇n yaninda c vi̇tami̇ni̇ gi̇bi̇ anti̇oksi̇dan i̇çeren bi̇r i̇çecek olmali.yoksa eti̇ yersi̇ni̇z ve çok fazla kullanilmadan atilir.zaten ne kadar kali̇teli̇ olduğu malum.

sağlikli neşeli̇ günler.

17 Şubat 2015 14:14

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

enerji metabolizmasını harekete geçiren B Vitaminleridir.Doğal üretim alınmalıdır.toksik olarak birikmemesi için.

En iyi lif kaynağı olarak Muz ,Elma,her öğünde mevsim sebzelerinden hazırlanmış salata yemek etkili ve lif ihtiyacına çok iyi destektir.

Bağırsak ve sindirim sistemi hastalıkların yayıldığı ve başladığı yerdir demek yanlış olmaz.

Yemek için yaşama,Yaşamak için Ye.

07 Mart 2015 16:50

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

et yemeği̇ yerken protei̇n aliyoruz.vücudun onu kullanmasi i̇çi̇nse tek başina yetmi̇yor.bu nedenle anti̇oksi̇dan i̇çermeli̇. c vi̇tami̇ni̇ i̇çeren bi̇r i̇çecek alinabi̇li̇r.

08 Mart 2015 15:37

yoruldum hayattan
Müsteşar

günümüzde şişmanlık başladı

09 Mart 2015 09:23

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

ŞİŞMANLIK VE OBEZİTE...Haklısınız.

Hastalıkların en büyük sebebi kötü ve yetersiz beslenme .Fazla veya eksik kiloda bunun bir sonucu.Şişmanlık metabolizmanın yeterince çalışmamasından kaynaklanıyor.Yediğimiz yakılamadığı için yağa dönüşüyor.

Bunun sebebi besinlerin içeriği maalelesef yetersiz.

10 Mart 2015 13:17

sempatik1550
Yasaklı

Tok tutan ve müthiş sağlıklı mucizevi yiyecekler:Eczanelerde satılan Omega 3 yağları,marketlerde satılan ayçekirdeği içi,konserve barbunya pilaki, tavuk fileto,tavuk kanat,maydanoz,tere,nane,acısız ezme,kırmızı ve yeşil biber ve domates salçası.Bunları düzenli olarak yiyen atom bombası gibi olur!Denedim ve gördüm!

17 Mart 2015 10:20

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

Hazır gıda tüketim çok sağlıklı değil,tavuk zaten nasıl yetiştiği belli ama yinede beyaz et kırmızıdan fazla olmazı iyidir.

Balık yağları omega3 oranı yüzde yüz bulmak çok zor eczanade.biz bulamıyoruz.Salçayı el yapımı temin edip kullanmak en sağlıklısı.

Herşeye rağmen fastfoot tarzı değil bu saydıklaırnız.

19 Mart 2015 23:06

kedileriseverim
Kapalı

kafayı yıllardır saglıklı yasam ve beslenmeyle bozmus bı babayla yasıyoruz.. babacımm ayrıca bıze sadece fenerbahce macları ve fbtv ızletmeyıp sporu yasam bıcımımız yaptıgın ıcın tenkyu:)

23 Mart 2015 00:41

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

ne güzel spor hayatın bir parçası olmalı sağlık için.yüzde 80 beslenme yüzde 20 egzersiz.hayat dengs

08 Nisan 2015 13:33

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

BİZE ÇÜRÜK ELMAYI ARMUTU ALMAYI UNUTTURDULAR ŞİMDİDE KURTLUSUNU YİYİN DAHA AZ İLAÇLIDIR DİYORLAR.

ALEMİN AKILLISI BİR BUNLAR SANKİ

21 Nisan 2015 16:15

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

İBNİ SİNA DERKİ'' HAVADAKİ ZERRECİKLER YANİ TOZLAR OLMASAYDI İNSAN ÖMRÜNÜN 1000 SENE OLMAMASI İÇİN HİÇBİR SEBEP YOKTUR.''

GEL GÖR Kİ İNSAOĞLU HAVASINI SUYUNU GIDASINI KİRLETMEK İÇİN ELİNDEN GELEN GAYRETİ FAZLASIYLA YAPIYOR.NEDEN YAPTIN DİYE HESAP SORAN YOK.

AMA BU BÖYLE OLMAZ DİYEN ÇIKTIĞI ZAMAN SEN SUS BAK DOKTORU VAR BİLİMADAMI VAR,ARAŞTIRMACISI VAR SEN KİMSİN HANGİ OTORİTEDESİN HANGİ GÜCÜN BAŞINDASIN Kİ KONUŞUYORSUN...

DOĞRUYU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR SÖZÜ ŞİMDİLERDE MODA...

İNSANLARA BOŞ UMUTLAR VAADEDİLMİŞ VE UMUTLARI BOŞA ÇIKARILMIŞ.KİMİ SOSYAL KİMİ ÖZEL ...KİMİ İŞ KİMİ AİLE HAYATINDA KİMİ DE EĞİTİM DE....

HEP KAYBETMEYE ALIŞTIRILINCA GARİBAN MİLLETİMİN EVLATLAI OLARAK BİZLER ARTIK DOĞRU NE NEDİR UNUTTUK NEREDEYSE.

1+1=2 EDER AMA BUNU SÖYLEMEN YETMEZ ÜSTÜNE İSPAT İSTER OLDU HERKES.BAZEN BEN DE YORULUP BANANE DİYESİM VAR AMA NE ÇİLELİ VE MEŞAKKATLİ BİR YOLDAN GEÇİP GELDİĞİMİ GEÇMEKTE OLDUĞUMU BİLİYORUM VE YOLUMA DEVAM EDİYORUM.

ACABA BİR HAYAT DEĞİŞİR Mİ?

İNSANLAR BEDEL ÖDEMEDEN GARANTİ BELGESİ İSTER GİBİ GÜVENCE İSTER HALA GELMİŞ.SONUCA BİLE İNANMIYOR.BU ASLINDA ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR.BİLMEDEN GÜVENSİZLİK DUYGUSU...ÖNYARGILAR....ANİ KARARSIZ ALINAN ÖNEMLİ KARARLAR...

TEMELDE BESWLENEM VE SAĞLIKLI YAŞAM HERŞEY HAYATIN BİR BÜTÜNÜ İÇİNDE ELE ALINMALI VE HER KİŞİNİN KENDİ ÖZEL YAŞAM TARZINA UYGUN PROFESYONEL HAZIRLANMALI.YEDİKLERİMİZ İÇERİK AÇISINDAN YETERSİZ OLDUĞU İÇİN DESTEĞE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ BU YILLARDA SAĞLIKLI KALMAK ,MEVCUT OLANI KORUMAK EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ VE ÇOK ZOR ARTIK.HİÇ HASTALIĞIM YOK DİYEN İNSANLARIN YÜZDE 80 KADARI BİR VEYA DAHA FAZLA SORUN YAŞIYOR.

YENİ İNSANLAR KATILIR İNŞAALLAH BİRLİKTE HERŞEY DAHA KOLAY OLUYOR TEK BAŞINA YAŞAMAKTA YARDIMCI OLMAKTA ZOR.

EKMEK YEMEDEN ÖNCE PARAYLA YEDİKTEN SONRA YAPTIĞI ONCA HASARI YOK EDİP ONU VÜCUTTAN ATMAKTA PARAYLA. BU NEDENLE ÖNCE DAHA İYİ BİR YAŞAM PLANLANMALI Kİ SAĞLIKLI YAŞAYASIN. EN AZINDAN BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK DİYEBİLELİM.

HOŞÇA KALIN DOSTÇA KALIN

SEVGİLERİMLE

21 Nisan 2015 16:21

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

NÖBET TUTANLARA YÖNELİK YA DA ZAMAN SIKINTISI OLANLARA SĞALIKLI HAZIRLAYABİLECEKLERİ PRATİK KOLAY BESLEYİCİ BİR SAĞLIKLI ÖĞÜN ÖNERİM VAR.HEM BESLENMELERİ İÇİN YETERLİ BESİNİ SAĞLARKEN HEMDE KOLAY VE LEZZETLİ DOĞAL OLARK PRATİK BESİN İHTİYAÇLARINI GİDERMİŞ OLURLAR.

BU KONUDA ZAMAN SIKINTISI OLANLAR ÖZELDEN ULAŞILARSA YARDIMCI OLURUM BU KONUDA.

06 Mayıs 2015 16:36

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

PEYNİRİMİZİ KENDİMİZ DOĞAL MAYASIYLA YAPABİLİRİZ.SÜTÜNÜ SATIN ALIP YAPMAYI ÖĞRENİN .

GÖRECEKSİNİZ ÇOK GÜZEL.KENDİ EMEĞİNİZ KADAR NE KADAR SAĞLIKLI OLDUĞUNU VE EN AZINDAN KATKILARDAN UZAK KALMANIN DUMANDAN KURTULMAK GİBİ İÇ AÇICI OLDUĞUNU FARKEDECEKSİNİZ.

RASTGELE BİTKİSEL KARIŞIM DENEMEYİN.KARACİĞER VE BÖBREK ZORLANIR AHTTA HARABEYE DÖNEBİLİR.SÖYLEMDİ DEMEYİN.

KALP DMAR HAFIZA ODAKLANMA UNUTKANLIK İÇİN ARTIK OMEGA3 TABLETLER VAZGEÇİLMEZ OLDU.SADECE 1/3 ORANINDA KÖPÜK BARDAĞA SICAK SU KOYUN VE ALDIĞINIZ VEYA ALMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ OMEGA3 TABLETİNİN BİR TANESİNİ BARDAĞA DAMLATIN.SANİYELER İÇİNDE KÖPÜK BARDAĞI DELİYORSA OMEGA3 TABLETİ ALABİLİRSİNİZ.DELMİYORSA UZAK DURUN.BALIK YAĞI PATATES YAĞINA PARA VERMEK İSTEMİYORSANIZ TABİ.ÇÜNKÜ DAMARI TIKAYAN PLAKLA KÖPÜK BARDAK MOLEKÜLER YAPISI HEMEN HEMEN AYNI.VE OMEGA3 DOĞAL BİR ANJİYO ETKİSİNE SAHİP.BİZ DAMAR TIKANIKLIĞI OLANLARA AMELİYAT ÖNERMEYİZ.STENT ÇÖZÜM DEĞİL.KALP KRİZİ OLMADIYSA.OLDUKTAN SONRA MÜCADELE BAŞLIYOR.İNSANIMIZDA HEP SONRADAN BAŞLIYOR SAĞLIKLI YAŞAM ARAYIŞINA.DAMAR TIKANIKLIĞI BAŞLAMIŞSA VÜCUTTA STENTLE ANJİYO İLE GEÇMEZ.ÇÜNKÜ ANI KURTARIYORSUN AMA SEBEBİ KALDIRMIYORSUN.SORUN DEVAM. ARKADAŞIMIN DAMARLARI TIKANMIŞ KALP KRİZİ GEÇİRMİŞ.GELDİ BAKTIM KALP GRAFİSİNE DAHA 6 DAMAR TIKANMAYA DEVAM EDİYOR;KİMİ %30,KİMİ%40.SEN BÖYLE GİDERSEN 6 AY SONRA BİR DAHA YATARSIN DEDİM.EN BÜYÜK ÖLÜM SEBEPLERİNDEN 2. SIRADA KALP DAMAR HASTALIKLARI.

GIDA KONTROL LABARATUVARINDA ÇALIŞAN BİRİYLE TANIŞTIM DEDİKİ;RENKLENDİRMEK ERMESİNİ HIZLANDIRMAK İÇİN FIRINLAMA VE İLAÇLAMA YAPIYORLAR.BESİN İÇERİKLERİDE ÇOK DÜŞTÜ.ARA SIRA KONTROLLER YAPTIKLARINI SÖYLEDİ.YENİ BESİN TABLOSU VARSA EMAİL ATACAK PAYLAŞIRIZ İNŞAALLAH.

SAĞLIKLI NEŞELİ GÜNLER DİLEĞİMLE.

14 Mayıs 2015 11:19

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

NOHUT MAYASI YAPARAK BUNUNLA YOĞURT YAPIYORLARMIŞ.BİLDİĞİN YOĞURT VE ÇOK GÜZEL OLUYOR SAĞLIK AÇISINDAN DOĞAL MAYA OLARAK GÜZEL BİR TERCİH.

SİZLERDE YAPABİLİRSİNİZ.ZATEN BİRKEZ YAPTIĞINIZ ZAMAN SÜREKLİ AYNI YOĞURDUN MAYASINDAN VEYA YİNE NOHUTU MAYALANDIRIP KULLANMAK KOLAY.

AFİYET OLSUN DENEYECEKLERE

01 Haziran 2015 11:22

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

OMEGA3 YAĞ ASİDİ NEDEN ÖNEMLİ.

EPA :BU ASİTLER PSİKOLOJİK VE SİNİR SİSTEMİ İLE ÖĞRENME,HAFIZA GİBİ BEYİN İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLERİ VARDIR VE BEYİN HÜCRELERİ TARAFINDAN KULLANILIR.

DHA :BU ASİTLER İSE ÖZELLİKLE GÖRME ÜZERİNDE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVİ VARDIR. GECE GÖRME GÖREVİ,GÖRME NETLİĞİ VB ÖZELLİKLERİ İÇİN HÜCRELERDE KULLANILIR.RETİNA SAĞLIĞI VE GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.ÖĞRENME YETENEĞİNİ ARTIRIR.

AYRICA OMEGA3:

KALP DAMAR SAĞLIĞI İÇİN GÜNLÜK 1GR ALINABİLİR

TRİGLİSERİT YÜKSEKSE 1GR ALINMASI FAYDALI BULUNMUŞTUR.ÜLSERATİF KOLİT İÇİN FAYDALI SONUÇLAR ALINMIŞTIR.

TABİİKİ BESLENME PLANININ BİR PARÇASI OLARAK ALINMALI VE DÜZENLİ KULLANILMALI.

SOMON ,USKUMRU,MORİNO VB. BALIKLARI HAFTALIK 3 KEZ TÜKETİRSENİZ DÜZENLİ OMEGA3 İHTİYACINI KARŞILAR.ANCAK BALIĞIN TAZE VE PİŞİRME YÖNTEMİNDE KAYIP YAŞANMAMALI.

SAĞLIKLI HUZURLU NEŞELİ KANDİLLER

01 Haziran 2015 11:40

Beslenme-Uzmanı
Daire Başkanı

İNSÜLİN DİRENCİ KİLO ARASINDA SIKI BAĞLANTI VARDIR.

İNSÜLİN DİRENCİNİN ETKİLİ OLDUĞU YERLER KASLAR VE KARACİĞERDİR.KANDAKİ ŞEKER KAS VE KARACİĞER TARAFINDAN ÇOK MİKTARDA ALINIR.İNSÜLİN YETERLİ ETKİ ETMEZSE YEMEK SONRASI ALINAN ŞEKER KAS VE KARACİĞERE GİREMEDİĞİ İÇİN KANDA BİRİKİR VE ŞEKERİ YÜKSELTİR.

KARACİĞERDE OLUŞAN ŞEKER ÜRETİMİ SAĞLIKLI KİŞİLERDE İNSÜLİN HORMONU TARAFINDAN BASKILANIR.ŞEKER HASTALARINDA İSE İNSÜLİN ETKİSİ OLMADIĞINDAN ŞEKER YÜKSELİR VE AÇLIK ŞEKERİ 100MG/DL GEÇİNCE KARACİĞERDE ŞEKER ÜRETİMİ ARTMIŞ DEMEKTİR.

İNSÜLİN DİRENCİ KİLOLU KİŞİLERDE DAHA FAZLADIR VE KİLO ARTTIKÇA ŞEKER HASTALIĞI GÖRÜLME RİSKİ ARTAR.

ÖZELLİKLE KARINDA YAĞIN İÇ ORGANLAR BÖLGESİNDE BİRİKMESİYLE BİZ BUNA KARIN YAĞI YA DA İÇ YAĞI DİYORUZ ŞEKER HASTALIĞI RİSKİNİ ÇOK FAZLA ARTIRIR VE DİĞER BİRÇOK SORUNUNDA KAYNAKLARINDAN EN ÖNEMLİLERİNDEN BAŞTA GELEN SEBEBİDİR.

YAĞ DOKUSUNDA ÇÖZÜNEN YAĞ ASİTLERİNİN ARTMASI HEM İNSÜLİN ÇALIŞMASINI BOZAR,HEM DE BU YAĞLARIN DEPOLANMASI PANKREAS GİBİ BİR ORGANDA DEPOLANMASIDA ŞEKER HASTALIĞI RİSKİNİ HAT SAFHAYA ARTIRIR.

SAYGI VE SEVGİYLE

Toplam 122 mesaj
 
ANKET
17 Mayıs ila 1 Haziran arasında, hafta sonlarında, sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmesini;