Editörler : Cüneyt Barışoglu
27 Nisan 2013 20:12   


Dikkat Banka Promosyonu Maaş hediyesi HARAMDIR

Değerli hoca kardeşlerim kendi çevremden araştırdığım kadarıyla ve sayın Hayrettin Karaman hocamızın FETVASI ile maaş PROMOSYONU kesinkes haramdır FAİZ dir

Alanlar mutlaka fakire vermelidirler verirken sevap beklenilmez kendi şahıslarına ailelerine Camii v.b. gitmez

Kendi çevrenizden araştırabilirsiniz

27 Nisan 2013 21:16

Cano Cano
Şef

vallahi hocam biz ne dersek diyelim çoğu kendine fetvayı vermiş bile...öyle rahat yeyip içiyor ki...

27 Nisan 2013 21:56

llYOLCUll
Daire Başkanı

iyi niyet için teşekkürler ama keşke delileri de yazsa idin.

27 Nisan 2013 22:19

Pollianna
Kapalı

Alın fatura yatırın diyen de var; bankada da kalmamalıymış

27 Nisan 2013 22:23

kerbelasehidi
Kapalı

senin o pek değerli hocan kredi çekmeye cevaz veriyorda promosyana mı haram diyor bu nasıl çelişki ?

27 Nisan 2013 22:42

Muallim1454
Aday Memur

Karamanın fetvası kendıni baglar krediye cevaz var banka promosyonuna yok bu ne iş?.! ozaman ben doguda görev yaparken helaldir diye fetva verdim benım suçum ne benımde dayandıgım bir çok delil var fıkıh usulunde karamanın ki ilimde bizimki ilikmi bizde 10 yıla yakın egitm aldık mdrese ünv. herneyse ve hala da devam ediyoruz ilim bitmez tükenmez aksıne hep artar beşikten mezara kadar diyor kıstaslar üstü büyük nebi sav.!

28 Nisan 2013 01:14

tunciy
Genel Müdür

Kendi çevrenizde araştırmadan önce Diyanet'in en üst organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu'na sorabilirdiniz, onlar da size cevap verirdi. Bakın birisi sormuş ve kendisine cevap vermişler:

"Faizin haram olduğunda şüphe yoktur. Ancak banka promosyonları için bunların faiz olduğunu söylemek mümkün değildir."

Devamı : http://forum.memurlar.net/konu/1480472/

Ayrıca bu mesajı yazan arkadaşa, geçen sene maaş zamları gecikmeli ödendiğinde verilen gecikme farkının faiz olup olmadığını da araştırmasını ve kimlerin aldığını, bunların içinde Diyanet'ten kimlerin olduğunu , daha doğrusu olmadığını araştırmasını da tavsiye ederim.

28 Nisan 2013 07:53

SEYYİD TAHA
Memur

sayın hocalarım biz imamlara promosyon helaldir merak etme eğer promosyonu almak istemezsen hesabımı verebilirim.sen o tatlı canını sıkma...

28 Nisan 2013 10:20

dünya-hayatı34
Aday Memur

Maaş almayan birine neden promosyon verilmiyor memurların maaşı 3 gün öncesinden bankalara yatırılıyor bankalar o parayı kullanıyorlar

Niye bazıları kızıyor; imam olmadan önce demezmiydik hepimiz ya Rabbi c.c. bana imamlığı nasip et senin dinin uğrunda yardım ederim gerekirse canımı verenlerden olurum diyenlerden değilmiydik değilmiydim

Normal maaşı alıyoruzda fazladan paramız o bankada ödendiği için verilen parayı fakirlere çok görüyoruz birde cemaate diyoruz sadaka verin zekat verin diye veremezlerse icabında kızıyoruz olacak işmi şimdi

28 Nisan 2013 10:29

llYOLCUll
Daire Başkanı

sadaka vs boyutu farklı. konuyu kaydırmamak lazım. bir şeye haram demek kolay değil. sarsılmaz deliller lazım. bir iki kişinin görüşü yetmez. şüpheli denir etik değil denir alınmasa daha doğru olur vs denir ama haram demek büyük laf. tüm ümmetin icmasi lazım.

mesela banka bana sormadan para yatırıyor. ben maaşımı bankada hiç tutmam.

lütfen kendi yada başkasının düşüncelerini değil delilleri yazınız ki yanlış yapıyor isem düzelteyim bu konudaki amelimi.

28 Nisan 2013 11:14

tunciy
Genel Müdür

Mesaj yazanlar, yazılan diğer mesajları neden okumuyorlar? Büyük harfle yazalım o zaman.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU FETVA VERMİŞ; HELALDİR. FAİZ DEĞİLDİR.

Yukarda verdiğim linkte detaylar yazıyor. Okuyun lütfen.

28 Nisan 2013 11:51

oflurecep
Daire Başkanı

Seamun Aleyküm,

Değerli meslektaşlarım, bu gördüğüm görüntü beni derinden üzmüş ve okuduklarımla hala şoktayım, gelecekteki nesli ve şimdiki nsanlara önderlik yapıp, Paygamber'imiz (s.a.v.) makamında görev yapan değerli kardeşlerim.

Bizim burada ara sıra cemaat tartışıyor, 2 yıllık imamım , ben birçok konuyu bildiğim halde kesin olmadıkça tartışamıyorum, ama cemaat belkide sağdan soldan duyduğu ve doğruluğu tastik olmamış , araştırılmamış bilgi ile öyle bir tartışıyor ki, görseniz yıllardır Diyanet fetva hattında çalışıyorlar sanki.

Sizin onlardan hiç farkınız kaldı mı şimdi, o kadar mesajı okudum , bir sürü fetva var, helal haram, hani delil!!!!!!!!!!!!!

Diyanet fetva hattını geçin siz, orası resmi kurum, tabi helal diyecek, ama hani delil, ayet hadis, sünnet, hani nerede.

Bakın bir hadisi şerifte , "sizin ateşe en çok yakın olanınız , çokça fetva vereninizdir." ben bundan şunu anlıyorum ki, özellikle bilmediğimiz konuda kesinlikle fetva vermememk, şayet ben hiçbir zaman bilmediğim konuda fetva vermedim, vermemde.

Cevaplarımıza dikkat edelim, verilen fetvaları dikkatli verelim.

28 Nisan 2013 14:10

almuallimm
Memur

bu pilav çok su götürür. bazı alimlere göre haram bazı alimlere göre helal mi diyeceğiz bu durumda?

28 Nisan 2013 14:42

ilahi-yatçı
Kapalı

Hocaların hocası olan iki büyük fıkıhçı Mehmet Savaş ve Halil Gönenç'e göre de haramdır. aklı başında hiçbir alim buna fetva veremez. Faiz kurumunun verdiği hediye olduğu için caiz değildir, fakire tasadduk edilmesi lazımdır.

28 Nisan 2013 16:14

tunciy
Genel Müdür

Öff yahu, hakkaten öf.

Bizim arkadaşlarımız neden okuma özürlü, neden linke tıklayıp da okumuyor, neden hemen girip 50 yıllık kafayla yorum yapıyor? Çalıştığınız kurumun en üst fetva mercii Din İşleri Yüksek Kurulu. Buradan üstte fetva verecek yer var mı, bence yok. A hocası, B hocası şuna haram, buna helal diyor olabilir. Siz camide size soru soran cemaate "evet din işleri yüksek kurulu öyle demiş olabilir, ama onlar yanlış biliyor, doğrusu şudur" diyebilir misiniz, bu mümkün mü?Adamı ne yaparlar o zaman biliyor musunuz, memuriyetten atılırsınız, amirinizin fikrine zıt görüş bildirmekten. Çıkmış hala "ama şu hoca öyle demiyoooo, bu hoca haram diyoooo". Çalışma kardeşim o zaman diyanette, maaş alma bu kurumdan, o fetva veren hocanın yanında işe başla. Ne işin var burada. Çok biliyorsan da sen kur bir kurul, sen fetva yayınla.

Arkadaşlar okuyun, okuyun, yukarda link verdim, orayı okuyun. Hala okumuyorsanız, Din işleri yüksek kurulunun verdiği fetva, deliliyle ispatıyla işte şöyle:

Faizin haram olduğunda şüphe yoktur. Ancak banka promosyonları için bunların faiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Konu ile ilgili açıklama aşağıdadır:

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı her hangi bir bankadan alabilirler. Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi için gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar hediye mahiyetinde olup faiz niteliği taşımaz. Bankanın vermiş olduğu fazlalığın faiz olabilmesi için, kurum çalışanları ya da onlar adına yöneticilerin banka ile faiz akdi yapmaları gerekir. Örneğin, kurum çalışanları, hesaplarında bulunan paranın şu miktarını şu kadar gün çekmeyip hesabında tutacaklar ve bunun karşılığında da kendilerine şu miktarda fazlalık verilecektir şeklinde bir akid yapılsa faiz olur. Burada böyle bir şart yok. Dolayısıyla, dileyen dilediği miktarda parayı hesabında tutabilmekte, dileyen de dilediği miktarda parayı hesabından çekebilmektedir. Buna göre, maaşınızı aldığınız bankanın, gerek nakit gerekse eşya olarak vereceği promosyonu bağlı olduğunuz kurum, yaptığı anlaşmaya göre kurum için harcayabileceği/kullanabileceği gibi kurum çalışanlarına da dağıtabilir. Bu itibarla, ücretlilerin her hangi bir faiz anlaşması yapmaksızın maaşlarını aldıkları bankanın vermiş olduğu parayı harcamalarında bir sakınca yoktur.

28 Nisan 2013 18:43

kerbelasehidi
Kapalı

faiz ile çalışan yerin verdiği hediye caiz değil diyen arkadaş soruyorum..peki bankanın işcisine memuruna verdiği ikramiyede harammıdır? ayrıca diğer şirketlerde inşaat giyim vesaire sattığı ürünlerden kazandığı paraları bankaya yatırıyor ve bu paralardan faiz alıyor ve yılda bir defa işçisine ikramiye veriyor bunlardamı haram? ikincisi promosyona haram diyebilmeniz için sizinde deliliniz olması lazımdır..bir paranın faiz olabilmesi için verdiğiniz bir paraya karşılık fazla para almanız lazımdır..ancak siz verdiğiniz bir para karşılığında iki katı para almıyorsunuuz..bankanın kendi çalışıp artırdıklarından size verdiği hediye..bir nevi katılım bankalırının yaptığı iş

28 Nisan 2013 19:56

Cano Cano
Şef

faiz ile çalışan yerin verdiği hediye caiz değil diyen arkadaş soruyorum..peki bankanın işcisine memuruna verdiği ikramiyede harammıdır? ayrıca diğer şirketlerde inşaat giyim vesaire sattığı ürünlerden kazandığı paraları bankaya yatırıyor ve bu paralardan faiz alıyor ve yılda bir defa işçisine ikramiye veriyor bunlardamı haram? ikincisi promosyona haram diyebilmeniz için sizinde deliliniz olması lazımdır..bir paranın faiz olabilmesi için verdiğiniz bir paraya karşılık fazla para almanız lazımdır..ancak siz verdiğiniz bir para karşılığında iki katı para almıyorsunuuz..bankanın kendi çalışıp artırdıklarından size verdiği hediye..bir nevi katılım bankalırının yaptığı iş


kerbelasehidi, 5 yıl önce - Alıntıya git

banka o parayı nasıl arttırıyor merak ettim açıkçası...delil delil diyorsunuz...ben size soruyorum sen o bankanın çalışanı mısın ki hediyesini alasın...hediyeyi bize kurumumuz versin o zaman...hem sen o parayı hak edecek ne yapıyorsun ki alasın...bir iş sonucunda o parayı kazanmalısın...bu hakkı kendimizde nasıl görüyoruz ya...para gelsin de nerden gelirse gelsin...yapmayın arkadaşlar ya...

28 Nisan 2013 22:36

llYOLCUll
Daire Başkanı

bizim maaşlar da devletin faiz geliri olduğu için aslında faiz ile ödeniyor. maaşları bankadan alıyoruz. şimdi işin içinde banka var diye ve devlet faizle dönüyor diye bizim maaşlar haram mi. haram ise ona göre hareket edelim.

devlet bizim maaşları hangi geliri ile ödüyor. ne kadarına faiz bulaşıyor.

28 Nisan 2013 22:41

llYOLCUll
Daire Başkanı

bizim maaşlar da devletin faiz geliri olduğu için aslında faiz ile ödeniyor. maaşları bankadan alıyoruz. şimdi işin içinde banka var diye ve devlet faizle dönüyor diye bizim maaşlar haram mi. haram ise ona göre hareket edelim.

devlet bizim maaşları hangi geliri ile ödüyor. ne kadarına faiz bulaşıyor.


llYOLCUll, 5 yıl önce - Alıntıya git

mesela ben istemesem banka promosyonunun hesabıma yatmasına engel olabilir miyim.

yok olamıyor isem. haram parayı alıp bu garibana haram mi yedireyim. haram olduğunu bildiğim parayı başkasına yedirsem bu yiyene helal oluyor mu.

parayı alan bana sorsa

zekat mi bu... yok

sadaka mi... yok

nedir bu peki.... haram para sen ye sana helal diyebilir miyim.

29 Nisan 2013 11:05

kerbelasehidi
Kapalı

banka o parayı nasıl arttırıyor merak ettim açıkçası...delil delil diyorsunuz...ben size soruyorum sen o bankanın çalışanı mısın ki hediyesini alasın...hediyeyi bize kurumumuz versin o zaman...hem sen o parayı hak edecek ne yapıyorsun ki alasın...bir iş sonucunda o parayı kazanmalısın...bu hakkı kendimizde nasıl görüyoruz ya...para gelsin de nerden gelirse gelsin...yapmayın arkadaşlar ya...


Cano Cano, 5 yıl önce - Alıntıya git

cano hocam senin kurumun sana verdiği hediye caiz mi oluyor o zaman..onu neyin karşılığında alıyorsun nasıl hak ediyorsun o parayı bir iş karşılığındamı alıyorsun fazladan teheccüd evvabin mi kıldırıyorsun ? ayrıca banka çalışanı kendi bankasından hediye alması caiz midir sorusuna cevap alamadım ? peki diyanet faizle çalışmıyor mu..?

29 Nisan 2013 21:05

enterdelete
Şube Müdürü

hadi ordan...

Toplam 43 mesaj
 
ANKET
Takım elbisede en çok hangi markayı beğeniyorsunuz?