Editörler : Pangaea
01 Mayıs 2013 16:06

[SGK İcra Memuru] Ne İş Yapar?

Atamalar yaklaştıkça kurumlardaki memurların ne iş yaptığı, hangi yoğunlukta çalıştığı ve en önemlisi ne kadar maaş aldıkları dedikoduları -özellikle bu forumda- her yerde dolaşır durur. Bilen konuşsun ama bilmeyenin konuşması herkesi yanıltır.
Siz İİBF Mezunları için Sosyal Güvenlik Kurumu'na açıktan KPSS ile atanacak MEMUR, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (V.H.K.İ) ve SOSYAL GÜVENLİK İCRA MEMURU kadroları için bilgiler vereceğim. İlk olarak Sosyal Güvenlik İcra Memurluğu

SOSYAL GÜVENLİK İCRA MEMURU

- 666 sayılı KHK'dan önce bu memur grubuna ödenen ek ödeme ve diğer memur gruplarına da ödenen mesai, ikramiye vb. ödemeler kaldırılmıştır.

- KHK'dan önce kuruma KPSS ile atanmış bir icra memuru 2100,00 TL civarı maaş alırken KHK'dan sonra atanmış bir icra memuru 1760,00 TL almaktadır. Aradaki fark KHK öncesi atanan icra memuruna 666 fark tazminatı olarak ödenmektedir. Sonuç olarak yeni atanacak bir icra memuru 1760,00 TL maaş alacaktır.

- Yukarda verilen maaş dışında başkaca ödeme yoktur ve maaş net tutarıdır.

Mali durumu biraz olsun ortaya koyduktan sonra istatistiki verileri vererek olayı icra memurları açısından vehametini ortaya koyabiliriz.

SGK'nın toplam 28 milyar TL prim vb. alacağı bulunmaktadır. 2012 yılı sonu itibariyle kurumda bulunan toplam icra memuru sayısı 878'dir. Ortalama olarak bir icra memurunun takip ve tahsil etmesi gereken rakam eski parayla 30 trilyondur.

Küçük illerde dosya anlamında durum biraz daha rahat olsa da İstanbul gibi bir büyükşehirde icra memurunun takip ve tahsil etmesi gereken 350.000 dosya bulunmaktadır.

Dışarıdan ve özellikle de atanmayı bekleyen mezunlara davulun sesi uzaktan hoş gelse de kuruma girişi 1 sene bile olmayan icra memurları tekrardan kpss'ye hazırlanma ya da kurum değiştirerek sgk'dan kaçmanın yollarını aramaktadır.

Bir Sosyal Güvenlik İcra Memuru Ne İş Yapar?

- İcra Memurunun asli görevi kurum dışına çıkarak fiili haciz yapmaktır. Teknolojinin gelişmesiyle araç, tapu, menkul hacizleri sistem üzerinden yapılır hale gelmiştir. Sadece sorunlu ya da sistemde herhangi bir varlığı olmayanlar üzerine fiili hacze gidilmektedir. Fiili haciz ağızdan çıktığı kadar kolay bir husus değildir. Küfür, tehdit, darp vb. olaylar bir icra memurunun hergün yaşadığı rutin olaylardır.

- İcra Memuru, dışarı çıkmadığı günlerde ve her sabah bankaya borçluların yatırmış olduğu paraları dosyaya mahsup etmekle uğraşır. Yatırılan paralar 3-5 liradan ibaret olmayıp 100bin TL'leri geçen miktarlar olmaktadır. Dosyaya yapılan masrafı bile gözden kaçırmaması gereken icra memurunun bu anlamdaki sorumluluğu yüksektir.

- İcra Hazırlık servisi tarafından açılan dosyalara haciz kararı, icra memurunun içinde olduğu il müdürlüğü komisyonu tarafından alınır. Haciz kağıdı alınmasından sonra haciz işlemi başlar. Eğer ki ödeme emri tebliğ edilmemişse araştırmayı ya da fiili tespiti yine icra memuru yapar.

- Bu işlerin arasında servise gelen borçlularla icra memurları ilgilenir. Taksitse taksit ödemeyse ödeme işlemleri için detayları icra memuru verir.

- Borçlar ödenip dosyalar kapandığında kapanışları icra memuru alır. Dosyayı kontrol edip kapatır.

Diğer Hususlar

- 2010 yılında yayınlanan yönetmelik gereği icra memuru başkaca bir serviste çalıştırılamaz. Soruşturma nedenidir. Fakat muhtelif illerde icra memurlarının başka servislerde çalışması örnekleri mevcuttur.

- icra hazırlık servisinde icra memuru çalıştırılamaz. vhki ya da memur görevlendirilir.

- icra memurlarının haklarını savunan ve bu kadronun özlük ve mali anlamda ileri gitmesi için uğraşan dernekleri mevcuttur. derneğin üye sayısı 800'ü geçkindir. web adresi http://www.icrader.org.tr dir.

- kulislerde konuşulan bilgilere göre Sosyal Güvenlik İcra Memurluğu kadrosu için mali iyileştirmenin kesin olduğu, Sosyal Güvenlik İcra Uzmanlığı (KPSS A) kadrosunun ise yakın olduğu vurgulanmaktadır.

Not: Bu bilgiler değerli bir icra memuru arkadaşım tarafından temin edilip, bizzat kendisi tarafından yazılmıştır.

Sorularınız varsa bu başlık altında alabilirim.

sadeuye
Kapalı
01 Mayıs 2013 16:28

Hocam icra memurluğu konusunda bence olumlu bir gelişme olmaz.

İyiyice gidecek olsa 666 KHK ile yerle bir etmezlerdi.

Bir de görevde yükselme yönetmeliğinde örneğin şube müdürlüğüne atanacaklar arasında icra memurları sayılmıyor bile. Yani yükselme bence imkansız.

Adversary
Müsteşar
01 Mayıs 2013 17:51

Bilgiler için teşekkürler editim..

estrella69
Genel Müdür
01 Mayıs 2013 18:03

teşekkürler gerçkten akıldaki soruları yanıtlamış direk arkadaşınız :)

mustor
Yasaklı
01 Mayıs 2013 18:39

sgk icra az talep görecek anlaşılan...

bebeto37
Kapalı
01 Mayıs 2013 19:17

bu icraya 2012/2 alımında 89-90 puanlılar yerleşti yazık olmuş.

sadeuye
Kapalı
01 Mayıs 2013 19:33

Halen ikramiye verildiğini sananlar var. Buna inanın. İcra gene yüksek kapatır. :)

ustaiktisatci
Aday Memur
01 Mayıs 2013 20:34

teşekkürler editörüm

kademli
Müsteşar Yardımcısı
01 Mayıs 2013 21:02

Bizim durum iyiymiş çok az farkla kaybetmiştik bu memurluğu. Şu an bir ilçe belediyesinde çok çalışmadan - yani çok iş yok- 2.100 maaş almaktayım ve bayramlarda da 150 lira ikramiyemiz var. Banka promosyonları da yılda bir kez 600 lira. Karşılaştırınca Allah korumuş diyorum. Belediyenin de dezavantajları var. mesela siyasi yer ve dikkatli olmak gerek. Arkan sağlamsa sorun yok ama aynı görüşte değilsen biraz değişiyor durumlar.

sadeuye
Kapalı
01 Mayıs 2013 21:14

Sana piyango vurmuş Kademli. :)

Bu atamada İstanbul BB ve diğer belediyelerin bir çoğu da personel almayacak. İnşallah aksi olur da biz de oralara gireriz.

kademli, 11 yıl önce

Bizim durum iyiymiş çok az farkla kaybetmiştik bu memurluğu. Şu an bir ilçe belediyesinde çok çalışmadan - yani çok iş yok- 2.100 maaş almaktayım ve bayramlarda da 150 lira ikramiyemiz var. Banka promosyonları da yılda bir kez 600 lira. Karşılaştırınca Allah korumuş diyorum. Belediyenin de dezavantajları var. mesela siyasi yer ve dikkatli olmak gerek. Arkan sağlamsa sorun yok ama aynı görüşte değilsen biraz değişiyor durumlar.

Friedrich_Nietzsche
Şube Müdürü
02 Mayıs 2013 12:54

__666'Nolu KHK İptali'nin Yürürlüğe Girmesinden Önce Yapılacak Muhtemel Bir Düzenlemede SGK İcra Memurlarının Mali Hakları, Eski Haline De Geri Dönebilir . . .

cenk coban
Genel Müdür
02 Mayıs 2013 19:09

sgk daki tüm memurlarlar kacıyor kurumdan zaten,düzeleceğini hiç samıyorum

icracıBAKAN
Kapalı
03 Mayıs 2013 08:42

arkadaşlar bencede uzmanlık verilmese bile eski haklarını geri iade ederler.

Friedrich_Nietzsche, 11 yıl önce

__666'Nolu KHK İptali'nin Yürürlüğe Girmesinden Önce Yapılacak Muhtemel Bir Düzenlemede SGK İcra Memurlarının Mali Hakları, Eski Haline De Geri Dönebilir . . .

Adversary
Müsteşar
03 Mayıs 2013 08:55

hocam var mı somut gelişmeler? benim de icracı bir arkadaşım var. yapılacak gibi bir şeyler falan dedi ama bilemiyorum tabi. devlet pek aldığını geri vermez. icrayı bitirdiler resmen..

icracıBAKAN, 11 yıl önce

arkadaşlar bencede uzmanlık verilmese bile eski haklarını geri iade ederler.

icracıBAKAN
Kapalı
03 Mayıs 2013 09:19

valla hocam kesin deme şansımız yok bizde sadece duyduklarımızı iletiyoruz.en azından umut var diyebiliriz.

Adversary, 11 yıl önce

hocam var mı somut gelişmeler? benim de icracı bir arkadaşım var. yapılacak gibi bir şeyler falan dedi ama bilemiyorum tabi. devlet pek aldığını geri vermez. icrayı bitirdiler resmen..

kademli
Müsteşar Yardımcısı
03 Mayıs 2013 10:17

Biraz öyle sadeuye ama yer olarak sevmiyorum ben de ama inşallah İstanbul açar da sen girersin rahat rahat. :)

Burada üni mezunu-liseli ayrımı yok yani kendini iyi konumda hissedemiyorsun işte kurumsal belediye olsa daha iyi olurdu bir şeyler. Bir de İstanbul her anlamda daha iyi tamam iş yoğun ama sonuçta iş için para veriliyor.

Bakalım asalet dolduğu gün ben de artık ne gerekiyorsa yapıp geleceğim tekrar İstanbul'a. Hiç olmazsa akşam beşten sonra ve haftasonları mutlu olalım. :) Tercih zamanı İSKİ ve İBB görmezsem zaten çok koymaz durumum beklemediğim için. Geçmek istediğimiz yer de iyi ama buradakiler biraz değişik gitmeyi zorlaştıracak gibiler ama kimse kimseyi zorla tutamaz hele siyasi yerde.

sadeuye, 11 yıl önce

Sana piyango vurmuş Kademli. :)

Bu atamada İstanbul BB ve diğer belediyelerin bir çoğu da personel almayacak. İnşallah aksi olur da biz de oralara gireriz.

BrAvEhEarRtT-35
Kapalı
04 Mayıs 2013 20:40

Senede 1 de olsa diğer editlerin de forumda bir yazı paylaştığını görmek güzel...

kıskıs
Memur
19 Mayıs 2013 11:01

her zaman sizin kadar! müsait olamıyoruz...

memur ve vhki ile ilgili yazı yakında yayınlanacak takipte kalın

BrAvEhEarRtT-35, 11 yıl önce

Senede 1 de olsa diğer editlerin de forumda bir yazı paylaştığını görmek güzel...

mk47
Daire Başkanı
19 Mayıs 2013 12:18

arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır icra memuruyum... iş hiç dışardan bakıldığı gibi değil. kurumun bizim hakkımızda olumlu birşey yapacağını düşünmüyorum. ben gireli 2 yıl olmasına karşın 2 yılda o kadar şey kaybeetik ki...kurumun icra memurlarına bir iyileştirme yapacağını düşün müyorum çünkü bu alımdaki 1250 kişinin 850 kişisi icra memuru olacak.. kurum içindeki herkes icra memurlarına yapılan haksızlığı kabul etmesine karşılık kimse hiçbir şey yapmıyor yapmasıda kolay değil.. zaten kurum birşey yapmayı düşünseydi 850 tane yeni icra memuru almazdı. tamamen söylentiler ile icra memurlarını bu yolla oyalamaya devam ediyorlar. düşünün aynı kurumda aynı ünvanda ve aynı işi yapan kişilerin birkısmı 2087 lira alırken diğerleri 1670 lira alıyor bu saçmaalık özel sektörde bile zor görürsünüz... ben kpss ye tekrardan hazırlanıyorum... tercih edecekler iyice düşünsün herşeyi kabullenerek yazsın kolay değil...

publec.45
Yasaklı
19 Mayıs 2013 12:21

yeniden hazırlanırken aklında hangi kurum var diye sorsam hocam :)

mk47, 11 yıl önce

arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır icra memuruyum... iş hiç dışardan bakıldığı gibi değil. kurumun bizim hakkımızda olumlu birşey yapacağını düşünmüyorum. ben gireli 2 yıl olmasına karşın 2 yılda o kadar şey kaybeetik ki...kurumun icra memurlarına bir iyileştirme yapacağını düşün müyorum çünkü bu alımdaki 1250 kişinin 850 kişisi icra memuru olacak.. kurum içindeki herkes icra memurlarına yapılan haksızlığı kabul etmesine karşılık kimse hiçbir şey yapmıyor yapmasıda kolay değil.. zaten kurum birşey yapmayı düşünseydi 850 tane yeni icra memuru almazdı. tamamen söylentiler ile icra memurlarını bu yolla oyalamaya devam ediyorlar. düşünün aynı kurumda aynı ünvanda ve aynı işi yapan kişilerin birkısmı 2087 lira alırken diğerleri 1670 lira alıyor bu saçmaalık özel sektörde bile zor görürsünüz... ben kpss ye tekrardan hazırlanıyorum... tercih edecekler iyice düşünsün herşeyi kabullenerek yazsın kolay değil...

mk47
Daire Başkanı
19 Mayıs 2013 12:28

il özel idare- belediye- yurtkur

Toplam 138 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi